Wiadomości

Jak Gedania strach wśród Niemców budziła

artykuł historyczny

W połowie lat 30. XX wieku drużyna bokserska klubu sportowego Gedania z Gdańska miała taką renomę, że kluby niemieckie robiły wszystko, by nie musieć mierzyć się z nią w ringu.Choć pod koniec listopada warszawska Metalika twierdzi, że żadnej zimy w roku 1935 nie będzie, zaś jedyną zapowiadaną bielą jest wyłącznie siwizna (której możemy pozbyć się "dyskretnie i niedostrzegalnie" za pomocą "Orientine")...

..."na terenie gdańskim" śnieg pada całą sobotę, "pokrywając nie tylko pola", ale "utrzymując się również na ulicach". W niedzielę już nie pada, "jednakże ziemia pozostaje przykryta białą, śnieżną szatą", na "żywieńszych ulicach zamieniając się w błoto".

Brnąc w pośniegowym błocie gdańszczanie nie myślą jednak o nadchodzącej zimie, gdyż ich głowy zaprząta zupełnie co innego, czyli ciągłe zmiany: chleb na ten przykład drożeje, ale już "ceny za masło udaje się utrzymać na dotychczasowym poziomie". Jest też co położyć na chleb, bo "mimo podwyższenia cen za mięso na rynkach międzynarodowych ceny w Gdańsku" - przynajmniej na razie - "nie ulegają podwyższeniu". Podobnie jest też i z cukrem, najwyraźniej ku gorzkiemu rozczarowaniu miejscowych cukrowników, liczących zapewne na wyższe zarobki przed nadchodzącymi Świętami.

Nie wiemy niestety, czy to zbyt wysoki cukier, czy może zazdrość (o to, żeśmy przed wiekami pokonali Szwedów pod Oliwą?) sprawiają, że Niemcy robią się coraz to bardziej nerwowi, zwłaszcza w stosunku do polskiej mniejszości.

Może jednak ta dziwna nerwowość wynika po prostu z obawy przed bokserami "Gedanji", którzy kilka dni wcześniej spuścili łomot pięściarzom ze Starogardu?

Gdańska Polonia zachowuje jednak spokój i na niemiecką agresję odpowiada w najlepszy możliwy sposób: troską o edukację młodego pokolenia. Trwa więc rozbudowa "dawnych koszar oddziału karabinów maszynowych pułku grenadierów", mieszczących Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku (obecnie ul. Augustyńskiego 1). Pracami budowlanymi kieruje "inż. Zdzisław Bielawski", realizując tym samym plany "sporządzone przez inż. arch. Jana Bochniaka": "uroczyste poświęcenie i otwarcie nowego gmachu projektowane jest w dniu Święta Niepodległości, tj. dnia 11 listopada 1936 r.".

Ze znaczenia edukacji młodzieży doskonale zdają sobie sprawę również gdynianie, którzy na szkołach nie oszczędzają.

Szkoda jednak, że w tym samym czasie skąpią grosza na bezpieczeństwo pieszych - kto wie, może wolą wydać ów grosz na zakupy w (nie takim znowu) nowym Domu Towarowym "Bon Marche"?

Na zakupy w "Bon Marche" oszczędzają też chyba Czesi, którzy zabierają Słowakom pieniądze na podróż "zagorzałym Piłsudczykiem" do Ameryki*.

Być może mają w ten sposób nadzieję, że przysporzą polskim (dobrze się spisującym) marynarzom niezłego bólu głowy. Nie doceniają jednak siły Togala...**


* - Mogą to zrobić, bo we wspólnym państwie Czechów i Słowaków mają zdecydowanie dominującą pozycję. Dlatego też nie ma już na mapie "wspólnego" państwa Czechów i Słowaków...
** - Czyli proszków na ból głowy.

Źródło: "Gazeta Gdańska" nr 268 z 26 listopada 1935 r., "Dziennik Bydgoski" nr 273 z 26 listopada 1935 r. "Słowo Pomorskie" nr 273 z 26 listopada 1935 r., "Ilustrowany Kurier Codzienny" nr 320 z 18 listopada 1935 r., "Ilustracja Pomorska" nr 48 z 1 grudnia 1935 r. oraz "Tygodnik Ilustrowany" nr 48 z 1 grudnia 1935 r. Skany pochodzą z Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej i Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

Opinie (45) 1 zablokowana

 • Pepiki zarazą dla 2 RP

  Pepiki dla nas za czasów 2 PR byli jak zaraza, a w 1945 roku chcieli wojny z nami by wyrwać jak najwięcej terenów na południu obecnej Polski

  • 21 13

 • Nie tak bardzo Niemcy bali sie Gedanii, jak Polacy po wojnie. Skoro Mistrza olimpijskiego Zygmunta Chychle wykopali z Polski. Chychla byl reprezentantem Gdanii.

  • 24 1

 • Orientine

  A odsiwiacz włosów Orientine stosowany był także w czasach PRL. Z dobrym skutkiem...

  • 8 0

 • Tylko Gedania

  Lechia lipa.

  • 33 1

 • Dokładnie chciałem uderzyć w podobne tony w trakcie czytania artykułu. Czesi to straszne mendy w stosunku do nas były i są, a my ich mamy za takich miłych i przyjaznych pepiczków. Np. w 1920 zablokowali transport broni zdaje się z Węgier do walki z bolszewikami.

  • 15 10

 • Historia Śląska

  Państwo Wielkomorawskie: 890 - 907
  Pod rządami Czech: 907 - 990
  Pod rządami Polski: 990 - 1335
  Pod rządami Czech: 1335 - 1526
  Pod rządami Austrii: 1526 - 1740
  Pod rządami Prus/Niemiec: 1740 - 1922
  Pod rządami Polski: 1922 - 1939
  Pod rządami Niemiec: 1939 - 1945
  Pod rządami Polski od 1945

  • 10 1

 • Jak na Olszynce

  Leja lipa

  • 2 0

 • Czy też zauważyliście to, że ówczesne reklamy mimo tego, że są reklamami, to w porównaniu z tym jak wyglądają reklamy dziś to wydają się być wręcz eleganckie?

  • 22 0

 • Prawie jeden wiek minął, a zagrywki sprzedających są teraz takie same, jak kiedyś:

  udało się "pośrednio" utrzymać cenę chleba bo zmniejszono masę. Znacie to skąds? ;) Coca Cola w ostatnich latach też utrzymała cenę, ale zamiast 1 litra dostaje się 0.85 ;) Jogurty, chipsy w biedrze i auchan tez dziwnie zmniejszają pojemność, Eeeech.

  • 10 1

 • Dumny jestem z pokolenia moich rodzicow (ludzie urodzeni po wojnie, w jej trakcie, lub tuz przed), ze nie rozpetali zadnej wojny. To pierwsze pokolenie pionierow i chyba pierwsze w dziejach Polski, ktore skupilo sie na pracy a nie na bijatykach, zabijaniu i martyrologii. My obecni 40+ dostalismy kraj slaby gospodarczo i mentalnie ale jednak odbudowany i nie zniszczony i moglismy na nim dalej budowac nasze firmy i rodziny. Prosze Was mlodzi ludzie wchodzacy dopiero na rynek pracy zebyscie tez skupili sie na pracy i waszym dobrobycie. Zostawcie innym martwienie sie o siebie i martwcie sie tylko o siebie. Bierzcie przyklad z Zachodu, ktory nie oglada sie na inych tylko pracuje tak zeby im bylo dobrze. Porzuccie wszelkie ideologie, ktore nakazywalyby was obnizenie wymagan i standardow. Badzcie bezczelni w zadaniach placowych i w wymaganiach co do warunkow pracy. Nie zyjecie w zapyzialych i biednych latach 90tych z szalejacym bezrobociem i korupcja. Nie zmarnujcie tych podstaw, ktore nam udalo sie zbudowac i rozwijajcie kraj.

  • 23 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane