Janik mistrzem Polski w oszczepie

13 lipca 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Igor Janik zdobył jedyny złoty medal dla Trójmiasta w 86.mistrzostwach Polski w lekkoatletyce, ale oszczepnik AZS AWFiS Gdańsk na mistrzostw Europy nie pojedzie, gdyż nie wypełnił minimum. W championacie kontynentalnym, który odbędzie się od 26 lipca do 1 sierpnia nasze kluby mogą wystawić pięcioro reprezentantów z Anną Rogowską na czele, która w Bielsku-Białej nie startowała z powodu kontuzji

.

Rozpoczął się ostatni tydzień, w którym można wypełniać minima. Jednak już po zakończeniu mistrzostw Polski PZLA ogłosił kadrę 29 zawodniczek i 42 zawodników, którzy będą mogli wystartować w Barcelonie.

W krajowym championacie trójmiejscy lekkoatleci zdobyli siedem medali. Rzut oszczepem wygrał Janik wynikiem 78.59. Srebrne medale zdobyli Mateusz Didenkow w skoku o tyczce (5.50 za Łukaszem Michalskim 5.80) oraz Piotr Wiaderek na 100 metrów (wspólnie z Olafem Paruzelem obaj po 10,46). Sprinter AZS AWFiS Gdańsk zdobył ponadto brąz na dystansie dwukrotnie dłuższym (czas 21.37, srebro przegrał 0,01 sekundy z Kamilem Masztakiem).

Ponadto na trzecich miejscach mistrzostwa ukończyli: Łukasz Jurga (AZS AWFiS) w tyczce, Dominik Zieliński (Flota Gdynia) w pchnięciu kulą oraz kobieca sztafeta 4x100 m AZS AWFiS (w składzie Karolina Fiszer, Daria Grzegorzewska, Paulina Klawiter i Katarzyna Wesołowska - 46.49).

W klasyfikacji klubowej pierwsze miejsce zajął AZS AWF Warszawa - 594 pkt, drugie Śląsk Wrocław -565, trzecie AZS AWF Wrocław - 498,5, czwarte AZS AWF Kraków - 399, a z piątą lokatą skończył AZS AWFiS Gdańsk - 398,5 punktu.

W reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy z trójmiejskich klubów znaleźli się: Anna Rogowska (4.71 w tym sezonie w tyczke), która opuściła mistrzostwa z uwagi na dolegliwości Achillesa, Wiaderek (sztafeta 4x100), Didenkow (5.70 w tym sezonie w tyczce), Marcin Chabowski (Flota Gdynia, 10 000 m - 28:31:12) oraz Marta Jeschke (SKLA Sopot, 4x100 m, 11.50).