Juvenia Kraków - Arka Gdynia 54:26. Żółte kartki podcięły skrzydła "Buldogom"

27 sierpnia 2023, godz. 16:55
Opinie (2)

Arka Rugby

Rugbiści Arki Gdynia zdobyli w Krakowie trzy przyłożenia, ale złapali też dwie żółte kartki i przegrali wysoko z Juvenią. W obu rubrykach zapisał się Piotr Bojke (czerwony kask). Rugbiści Arki Gdynia zdobyli w Krakowie trzy przyłożenia, ale złapali też dwie żółte kartki i przegrali wysoko z Juvenią. W obu rubrykach zapisał się Piotr Bojke (czerwony kask).

Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z Juvenią Kraków 26:54 (19:28) w 3. kolejce ekstraligi rugby. "Buldogi" pozbierali się po dwóch szybko straconych przyłożeniach, ale gdy zbliżyli się na 12:14, skrzydła podcięły im żółte kartki. Dwukrotnie musieli grać w liczebnym osłabieniu. Tracili wtedy punkty, a także siły, których wybitnie brakowało już po przerwie.

Punkty zdobyli
dla Juvenii:
Riaan van Zyl 17, Jakub Rapacz 10, Peet Vorster 10, Artur Fursenko 5, Oderich Mouton 5, Michał Jurczyński 5, Arsenij Pastuchow 2

dla Arki: Dawid Banaszek 6, Piotr Bojke 5, Eujaan Botha 5, Zurab Rijmadze 5, Szymon Sirocki 5

ARKA: Bojke (70 Kasperek), Mohyła, Rijmadze (62 Papunashvili) - Krużycki, Zypper - Bracik, Kuzimski (47 Chirume), Litwińczuk (41 Gajowniczek, 60 Kruk-Miler) - Szyc - Szaszero - Steindl (65 Turzyński), Karasewicz (75 Stosik), Botha, Sirocki - Banaszek

Arka Gdynia potrzebowała dobrego kwadransa, aby przyzwyczaić się do gry na naturalnej trawie. Jak mówił Łukasz Szostek jak na taką nawierzchnię przechodzi się ze sztucznej, co zrobili jego podopieczni, jest to duże obciążenie dla nóg zawodników. I tej szybkości w defensywie zabrakło.

Lechia Gdańsk - Awenta Pogoń Siedlce 23:22. Przeczytaj relację ze szczęśliwej wygranej innej trójmiejskiej drużyny w 3. kolejce ekstraligi rugby Lechia Gdańsk - Awenta Pogoń Siedlce 23:22. Przeczytaj relację ze szczęśliwej wygranej innej trójmiejskiej drużyny w 3. kolejce ekstraligi rugby

W 8. i 16. minucie punkty kładł prawoskrzydłowy Juvenii - Jakub Rapacz, a że Riaan van Zyl nie mylił się z podwyższeń, gospodarze rozpoczęli od prowadzenia 14:0.

Jednak wystarczyło pięć minut, a Arka niemal wyrównała. W 22. minucie akcję zaczął Szymon Sirocki, a skończyli ją najciężsi zawodnicy. Wykończeniowcem okazał się Piotr Bojke. Natomiast w 26. minucie pogubiła się defensywa krakowską, gdy po przekopie piłka kozłowała. Najlepszym refleksem i orientacją popisał się Eujaan Botha. Było 12:14, gdyż Dawid Banaszek wykorzystał jeden z dwóch kopów z podwyższeń.

Gdy wydawało się, że "Buldogi" pójdą za ciosem, skrzydła podcięła im żółta kartka dla Mateusza Szyca. Oznaczało to konieczność gry w osłabieniu przez 10 minut.

W tym okresie zobaczyliśmy aż trzy przyłożenia. Arka dała się zaskoczyć po szybkich akcjach van Zyla i Artura Fursenko. Sama zaś odpowiedziała "piątką" Zuraba Rijmadze. Kopacze się nie mylili, a zatem drużyny zeszły na przerwę przy korzystnym wyniku dla Juvenii 28:19.

Przeczytaj, co przed jeszcze meczem Juvenia Kraków - Arka Gdynia mówił trener Łukasz Szostek Przeczytaj, co przed jeszcze meczem Juvenia Kraków - Arka Gdynia mówił trener Łukasz Szostek

Przy przepisach obowiązujących jeszcze w poprzednim sezonie gospodarze mieliby już punkt bonusowy, gdyż zanotowali cztery przyłożenia. Jednak po modyfikacji regulaminu dodatkowy punkt należny jest tylko wówczas, gdy zdobędzie się co najmniej o trzy "piątki" więcej niż rywale.

W 45. minucie Juvenia pokazała siłę młyna. Pchając zyskała kilka metrów, a z piłką po punkty podążył Oderich Mouton, który z kadrą Namibii niedawno przygotowywał się do turnieju Pucharu Świata.

Po godzinie zaiskrzyło między zawodnikami. Sędzia jednak nie sięgnął po kartki. Tylko ustnie napomniany został Dominik Mohyła, a rywale otrzymali rzut karny. Nie kopali na słupy, a zdecydowali się na młyn dyktowany. Znów pokazali siłę w tej formacji. Przyłożenie zdobył młynarz z RPA - Peet Vorster.

Co gorsza żółtą kartkę otrzymał Bojke i Arka ponownie w tym meczu musiała grać 14 na 15. O skutecznej pogoni można było zapomnieć. Dopiero w doliczonym czasie gry po przyłożenie przebił się Szymon Sirocki.

Juvenia Kraków - Arka Gdynia 54:26. Zobacz relację video

Jednak nawet to nie odebrało dodatkowego punktu Juvenii, gdyż jeszcze zdążył odpowiedzieć Vorster i w przyłożeniach gospodarze wygrali 8:4. Sędzia po raz ostatni zagwizdał dopiero, gdy zegar wskazał 95. minutę. Arka straciła w tym jednym meczu więcej punktów niż w dwóch pierwszych otwierających sezon.

Wyniki 3 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Awenta Pogoń Siedlce 23:22 (17:10)
  • Juvenia Kraków - ARKA GDYNIA 54:26 (28:19)
  • Edach Budowlani Lublin - Budowlani Commercecon Łódź 42:7 (28:7)
  • Orkan Sochaczew - Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 32:10 (18:10)
  • pauza: OGNIWO SOPOT

Opinie (2) 1 zablokowana

• moglby ktos dac cos na wiecej odwagi typowi z numerem 21 w gdyni? gosciu unika gry masakrycznie. do przegrupowania z rekami z przodu, szarzy nie ma, od pilki ucieka itd itp.... przeciez juniorzy maja wiecej jaj