Kapitalny występ wieloboistki AZS AWFiS Gdańsk

17 sierpnia 2009 (artykuł sprzed 14 lat)
Weekend należał do Kamili Chudzik, która w 7-boju wywalczyła brązowy medal, ale w poniedziałek będziemy trzymać kciuki za Annę Rogowską z SKLA Sopot. Weekend należał do Kamili Chudzik, która w 7-boju wywalczyła brązowy medal, ale w poniedziałek będziemy trzymać kciuki za Annę Rogowską z SKLA Sopot.

Tego nikt się nie spodziewał. Kamila Chudzik przed mistrzostwami świata w lekkoatletyce celowała w miejsce w pierwszej "ósemce", a tylko nieśmiało wspominała o "szóstce". Tymczasem na stadionie w Berlinie 7-boistka AZS AWFiS postarała się o bardzo miłą niespodziankę, wręcz sensacyjne osiągnięcie. Niespełna 23-letnia podopieczna Sławomira Nowaka wywalczyła brązowy medal, pierwszy w historii klubu w tej rangi imprezie!

Kamila robi systematyczne postępy, ale trudno było spodziewać się od niej podium, skoro na igrzyskach olimpijskich w Pekinie była 16., a przed dwoma laty, na ostatnich mistrzostwach świata w Osace dopiero 22. W tym sezonie Chudzik była liderką drużyny, która sięgnęła po Puchar Europy w wieloboju, kończąc te zawody indywidualnie na drugim miejscu.

Okazało się, że trener Nowak, mimo wielu mu nieżyczliwych, to fachowiec najwyższej klasy. Przed laty na światowe wyżyny doprowadził m.in. kenijskiego 800-metrowca, który biegał na chwałę Danii - Wilsona Kipketera. Teraz oszlifował talent Chudzik i tylko Karolina Tymińska może żałować. Do niedawna to ona miała największe szanse na dojście do światowej czołówki. Jednak przed tym sezonem zrezygnowała z opieki Nowaka, a w Berlinie poddała się po czwartej konkurencji powodu kontuzji kolana.

Ale wracajmy do bohaterki. Kamila weszła do rywalizacji z najlepszym swoim wynikiem sezonu (13.50) w biegu na 100 metrów przez płotki, co po inauguracyjnej konkurencji dało jej 4. miejsce. Potem był słabszy skok wzwyż i dopiero 11. lokata, ale nadzieje odżyły po dwóch rekordach życiowych - w pchnięciu kulą (15,10) i na 200 m (24,33). Gdy Chudzik wyrównała "życiówkę" w skoku w dal (6,55), po raz pierwszy pomyślała o medalu.

Przed dwoma ostatnimi konkurencjami zawodniczka AZS AWFiS była czwarta, ale ze stratą tylko dwóch punktów do drugiego miejsca, a przed nią był oszczep, w którym jest najlepsza na świecie wśród wieloboistek i bieg na 800 metrów, w którym należy do... najsłabszych w czołówce.

Chodziło o to, aby rzucić tak daleko, aby w ostatniej konkurencji bronić podium. I Kamila doskonale zrealizowała tę taktykę. Po oszczepie była wiceliderką 7-boju, a w ostatecznej klasyfikacji z dorobkiem 6471 punktów zajęła trzecie miejsce. Za nią była m.in. mistrzyni olimpijska Ukrainka Natalia Dobrynska. Zwyciężyła Brytyjka Jessica Ennis przed Niemką Jennifer Oeser.

Medal Chudzik jest drugim reprezentacji Polski w mistrzostwach. W sobotę drugie miejsce zajął Tomasz Majewski w pchnięciu kulą. Natomiast największym wydarzeniem zawodów w Berlinie jest fenomenalny rekord świata na 100 metrów mężczyzn. Jamajczyk Usain Bolt przebiegł ten dystans w 9,58, czyli o 0,11 sekundy szybciej niż wynosił jego poprzedni rekord!

W poniedziałek będziemy ściskać kciuki za Annę Rogowską. Tyczkarka SKLA Sopot co prawda już w Berlinie nabawiła się kontuzji stawu skokowego, ale bez kłopotu zakwalifikowała się do finału (początek 17.08 o 18.45). Podopieczna i małżonka trenera Jacka Torlińskiego w eliminacjach miała dwa udane skoki na 4,40 i 4,55. W finale zaprezentuje się również inna tyczkarka wywodząca się z Trójmiasta, obecnie skacząca na chwałę Szczecina - Monika Pyrek.

Natomiast poza finałem konkurs rzutu oszczepem ukończyła Urszula Piwnicka. Miotaczka SKLA Sopot sklasyfikowana została dopiero na 20. miejscu.

Opinie (8) 1 zablokowana

• BRAWO!! BRAWO!!! (2)

Kamila i Sławek
    no i gdzie są ci co nadawali na Nowaka...