Wiadomości

Kluby żużlowe muszą skrócić nazwy. Nietypowy przepis w 1. lidze

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Zdunek Wybrzeże Gdańsk nie musi zmieniać nazwy, gdyż jej długość mieści się w limicie, który wprowadził nowy przepis. Natomiast rywale z Gniezna nie zgłoszą już drużyny pod szyldem "Car Gwarant Kapi Meble Budex Start". Na zdjęciu kadr z meczu obu drużyn w sezonie 2020.
Zdunek Wybrzeże Gdańsk nie musi zmieniać nazwy, gdyż jej długość mieści się w limicie, który wprowadził nowy przepis. Natomiast rywale z Gniezna nie zgłoszą już drużyny pod szyldem "Car Gwarant Kapi Meble Budex Start". Na zdjęciu kadr z meczu obu drużyn w sezonie 2020. fot. M.Czarniak/Trojmiasto.pl

Kluby w eWinner 1. Lidze Żużlowej muszą skrócić nazwy. Władze rozgrywek wprowadziły zapis w regulaminie, który zakazuje klubom występów pod szyldem składającym się z więcej niż dwóch członów, wyłączając nazwę miasta. - Rozumiem zamysł, bo nazwy niektórych klubów to koszmarki. Uważam jednak, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie - mówi Tadeusz Zdunek, prezes Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Klub na razie mieści się w nowym limicie, ale nie wyklucza wystąpienia o zgodę na dokooptowanie do nazwy kolejnego sponsora.Wraz z nadejściem sezonu 2021 kluby eWinner 1. Ligi Żużlowej oraz oraz 2. Ligi Żużlowej nie będą mogły występować pod nazwami złożonymi z więcej niż dwóch członów, wyłączając nazwę miasta. Oznacza to, że do rozgrywek nie będzie można już zgłosić drużyn pod szyldem Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno czy Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski.

W jakich zagranicznych klubach pojadą żużlowcy Zdunek Wybrzeża Gdańsk?To prawdopodobnie pierwszy taki zapis w regulaminie jakichkolwiek ligowych rozgrywek sportowych w Polsce. Nieoficjalnie mówi się, że zdaniem żużlowej centrali, wieloczłonowe nazwy zespołów zwyczajnie ośmieszały ligę.

- Nie może być tak, że nazwy drużyn nie mieszczą się ze względu na długość tam, gdzie jest to potrzebne. Problemy z długimi nazwami miała, chociażby telewizja. Liczba członów w przypadku niektórych drużyny była za duża - wyjaśnia Zbigniew Fiałkowski, członek Głównej Komisji Sportu Żużlowego.
Co ciekawe, nowy zapis regulaminu ogłoszono w tym samym dniu, gdy startujący w PGE Ekstralidze zespół z Grudziądza, ogłosił nowego sponsora tytularnego i nową nazwę drużyny na sezon 2021 - Zooleszcz DPV Logistics GKM Grudziądz. W najwyższej klasie rozgrywkowej zapis o ograniczeniu członów nazwy nie obowiązuje, gdyż nie zarządza nią bezpośrednio Polski Związek Motorowy, a ligowa spółka. Jak przekonuje Fiałkowski, nowy zapis nie był błyskawiczną reakcją na ruch grudziądzkiego klubu, a wcześniej planowanym ruchem.

Kto zostanie Ligowcem Roku 2020? Wśród kandydatów m.in. Rasmus Jensen, żużlowiec Zdunek Wybrzeże Gdańsk- Kluby już od zeszłego roku wiedziały, że będzie taka zmiana. Na pewno nie było tak, że kogoś zaskoczyliśmy - wyjaśnia działacz GKSŻ.
Przypomnijmy, że gdański zespół jeszcze w sezonie 2016 startował pod szyldem Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Prezes klubu Tadeusz Zdunek, którego firma jest sponsorem tytularnym, sam podjął jednak decyzję o skróceniu jej do obecnej formy - Zdunek Wybrzeże Gdańsk.

- Rozumiem zamysł nowego przepisu, bo nazwy niektórych klubów to koszmarki, których nie sposób zapamiętać. Myślę, że sama liczba członów nie jest najważniejsza a zwyczajnie długość nazwy i to jak ona brzmi. Sami skróciliśmy ją kilka sezonów temu, ale uważam, że nazwa klubu i miasta plus dwóch sponsorów to byłby optymalny limit, pod warunkiem, że nie będzie brzmiało to groteskowo. Każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie - komentuje Zdunek.

Rasmus Jensen poszedł do pracy. Co robi zimą duński żużlowiec Zdunek Wybrzeże Gdańsk? - wywiadGdańszczanie i tak są w dogodnej sytuacji, bo właśnie ogłosili powiększenie grona elitarnych sponsorów. Do LTE Polska Sp. z o.o. oraz Thea Polska z o.o. dołączyła właśnie działająca w branży działa w branży TSL (transport-spedycja-logistyka) firma Kolanko-Transport Sp. z o.o, która dodatkowo będzie wspierała indywidualnie Jakuba Jamroga.

Każda z tych firm wnosi do klubu minimum 120 tys. zł rocznie.
Żadna nie zajmuje miejsca w nazwie, choć za te środki spokojnie mogłyby wykupić je w innych klubach I-ligowych.

- Rozważamy umieszczenie kolejnego sponsora w nazwie, ale na pewno nie kosztem "Wybrzeża", zresztą nasi sponsorzy mają do tej nazwy szacunek i nie zamierzają jej wypierać. Jeśli pojawi się temat dodatkowego sponsora w naszej nazwie i nie będzie to brzmiało tak, że można sobie połamać język, na pewno będziemy wnioskowali do władz rozgrywek o rozpatrzenie takiej opcji - kończy Zdunek.

Ile kosztować będzie modernizacja stadionu żużlowego w Gdańsku?

Opinie (43) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

 • Haha.... (1)

  Proponuje:
  1 Z Gdańsk
  2 C Gniezno
  4 U Tarnów

  Czy to nie idzie ku absurdowi?:)
  Lepiej niech włądze zajmą się podnoszeniem walorów sportowych co przełoży sie na oglądalność i pozysk sponsorów a nie gmerają jak zwykle w papierach. Od mieszania herbaty nie zrobi się słodka
  Bo za pare sezonów będą regulaminowo reanimować trupa:)

  • 9 33

  • Albo...

   "Nafta-gaz-Piła", Młotek;)..... koszmarne są te nazwy. W nazwach w ogóle nie powinno być sponsorów!

   • 4 1

 • Nie powinno chodzić o człony tylko o wyrazy

  Klub może mieć 3 sponsorów tytularnych a nazwa może być i tak krótsza niż nazwa takiego który ma jednego ale składającego się z wielu wyrazów.

  • 15 1

 • No i dobrze, bo nazwa takiego Gniezna to jest jakieś nieporozumienie, pomyłka, irracjonalizm...

  • 26 1

 • kiedyś był twor

  ZKS Leżajsk Krosno/Stal II Rzeszow

  • 14 0

 • Jak nic nie piszecie Państwo, (1)

  to klub i jego prezes wymyśla bzdurne informacje , aby się tylko pokazać i coś mówić.
  Kibiców interesują tylko konkretnymi informacjami , a tu nic się niedzieje.
  zajmijcie się dobrą sportową pracą , co bęzie z pożytkiem szczególnie dla was.

  • 2 9

  • Ogłosili że jeden ze sponsorów podwyższył świadczenia do ponad 120 tysięcy. Co oni mają lepszego robić w styczniu niż pozyskiwać nowych sponsorów / powiększać umowy? Skład jest i się go nie zmieni, nawierzchnia nawieziona, juniorzy trenują. Czego oczekujesz?

   • 4 0

 • Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie

  • 18 0

 • Bravo (1)

  Dawno powinien byc zakaz uzywania nazw sponsorow I to w kazdej dyscyplinie...I to sie tyczy pana tez panie Zdunek

  • 17 11

  • Dobrze mówisz

   .

   • 1 2

 • No proszę

  Fajnie by brzmiało np. Kiszarniaogórkówmałosolnychśredniosolnycychikapusty Toruń (jaka ulga dla języka) .Ogólnie jestem za tyle ,że w czasach jazdy bez kibiców każdy nawet niewielki sponsor jest ważny.

  • 6 1

 • Klub to klub , a sponsor może być ten lub inny ... (1)

  W nazwie , nie powinno wcale być nazwy sponsora. Jedynym wyjątkiem - może być sytuacja , kiedy sponsor sam stworzy swój prywatny klub. A tak - logo sponsora na koszulkach , kevlarach ok. Także i w naszym przypadku powinno być : Gdański Klub Sportowy Wybrzeże Gdańsk ; sekcja żużlowa. Na świecie przeważnie w większości tak jest.

  • 15 4

  • Gdański Klub Sportowy Wybrzeże to zupełnie inny, wciąż istniejący podmiot gospodarczy. Ma prawa do nazwy i herbu dawnego Wybrzeża czy się komuś podoba czy nie. Tak działa prawo. Teraz miejski stadion dzierżawi Gdański Klub Żuzlowy Wybrzeże. Nazwa klubu i nazwa drużyny to często dwie różne nazwy.

   • 0 0

 • Powinni usunąć czlon Zdunek !!! (1)

  • 17 19

  • Najpierw tobie członek

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Wybrzeża

data meczu: 03.04.2021

Unia Tarnów
:
ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
mecz ligowy

Aktualna tabela

eWinner 1. Liga Żużlowa
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 ROW Rybnik 0 0 0 0 0:0 0
2 Start Gniezno 0 0 0 0 0:0 0
3 Orzeł Łódź 0 0 0 0 0:0 0
4 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 0 0 0 0 0:0 0
5 Unia Tarnów 0 0 0 0 0:0 0
6 Arged Malesa Ostrovia 0 0 0 0 0:0 0
7 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0 0 0:0 0
8 Wilki Krosno 0 0 0 0 0:0 0

Terminarz

03.04 (sob) Unia Tarnów ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
10.04 (sob) ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk ROW Rybnik
17.04 (sob) Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
04.10.2020 (nd) godz.16:00 Unia Tarnów 37:53 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
27.09.2020 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 50:39 Lokomotiv Daugavpils LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane