Kolekcjoner Miarczyński

24 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat)
Przemysław Miarczyński po sukcesach na akwenach międzynarodowych przystąpił do kolekcjonowania tytułów mistrzowskich w kraju. W Pucku deskarz SKŻ Hestii Sopot triumfował w championacie Polski w Formule Windsurfing, a w Gdyni zdobył złoto w olimpijskiej klasie RS:X.

W Pucku wystartowało 34 deskarzy. Klasyfikacja została ustalona po rozegraniu ośmiu wyścigów przy sile wiatru od 6 do 15 węzłów. Każdy ze startujących mógł sobie pozwolić na dwie "wpadki", bo dwa najsłabsze wyniki były anulowane. Miarczyńskiemu złoto dała równa forma. W punktowanych startach dwa razy był pierwszy oraz aż cztery drugi. Jego kolega klubowy, Piotr Hlavaty wygrał trzy biegi, ale w klasyfikacji generalnej przegrał z "Pontem" o blisko trzy punkty.

Medaliści mistrzostw Polski seniorów w Formule Windsurfing: 1. Miarczyński 9.4, 2. Hlavaty 12.1, 3. Michał Polanowski (Sante Warszawa) 13.7.

W gronie juniorów brązowy medal zdobył Patryk Hronowski, który był 17 w klasyfikacji open. 19-letniego sopocianina wyprzedzili: Maciej Rutkowski i Wojciech Mroczyński (MOS 2 Warszawa).

Kiepska była obsada wśród deskarek. Do regat w Pucku zgłosiło się tylko pięć, w tym trzy juniorki. Wszystkie otrzymały medale! Mistrzynią seniorek i juniorek została Agnieszka Pietrasik (AZS Łódź). Sopocianki w punktacji open zajęły czwarte i piąte miejsce, a w juniorkach drugie i trzecie. Odpowiednio te lokaty zdobyły Aleksandra Mach i Klaudia Kinas.

Żeglarskie mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich rozegrano w Gdyni. Rywalizowało 150 zawodniczek i zawodników. - Największym atutem tych regat była frekwencja i pogoda. Nie zabrakło nikogo z czołówki. Warunki wietrzne były zróżnicowane, od wiatru silnego poprzez średni do słabego, a więc przekrój idealny. Największą niespodziankę sprawił Piotr Kula. Wicemistrz świata juniorów rozdzielił na podium w klasie Finn braci Wacława i Rafała Szukielów - ocenił dyrektor sportowy PZŻ, Tomasz Chamera.

W RS:X triumfowali aktualna wicemistrzyni świata Zofia Klepacka (YKP Warszawa) oraz Miarczyński. W pozostałych klasach złote medale zdobyli: w 470 - Patryk Piasecki i Kacper Ziemiński (Baza Mrągowo/ChKŻ Chojnice) oraz Katarzyna Tylińska i Jolanta Ogar (AZS AWFiS Gdańsk), w Laserze - Maciej Grabowski (SEJK Pogoń Szczecin - zdobył 12 tytuł!) i w Laserze Radialu - Katarzyna Szotyńska (AZS UW Warszawa).

Najbardziej zacięta rywalizacja odbyła się w klasie Finn, w której to medale zostały podzielone dopiero w wyścigu finałowym. W RS:X naprzemian wyścigi wygrywali Miarczyński oraz Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk). Ostatecznie Przemek zwyciężył z przewagą trzech punktów. Trzecie miejsce był Maksymilian Wójcik. Wśród młodzieży triumfował Łukasz Grodzicki (obaj SKŻ Hestia). W tej samej specjalności wśród kobiet za plecami Klepackiej uplasowały się trójmiejskie deskarki. W seniorkach druga była Anna Gałecka (SKŻ Hestia), a trzecia Agata Brygoła (AZS AWFiS), a wśród młodzieżowców srebro zdobyła Małgorzatą Białecka, a brąz Maja Dziarnowska (obie SKŻ Hestia).

W klasie 470 osiem z dziesięciu wyścigów wygrała załoga Piasecki/Ziemiński, a na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej uplasowały się gdańszczanki. Wyniki Kasi i jest tym bardziej wart podkreślenia, że od dawna w Polsceżadna żeńska załoga nie uplasowała się w mistrzostwach tak wysoko. Srebro wśród kobiet zdobyły Marta Petrasz (AZS AWFiS)/Małgorzata Patroś (Szkuner Myślibórz).

W klasie Laser Standard brąz w kategorii młodzieżowej zdobył Jakub Dumara (MKŻ Arka Gdynia).