• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ruch chce powtórki meczu z Arką

Jacek Główczyński
29 maja 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Po meczu piłkarze Arki i Ruchu byli pogodzeni z wynikiem. Dwa dni po spotkaniu chorzowski klub próbuje zmienić rezultat przy "zielonym stoliku". Po meczu piłkarze Arki i Ruchu byli pogodzeni z wynikiem. Dwa dni po spotkaniu chorzowski klub próbuje zmienić rezultat przy "zielonym stoliku".

Ruch Chorzów złożył protest do Komisji Ligi. Domaga się anulowania wyniku sobotniego meczu z Arką w Gdyni (1:1) oraz nakazania rozegrania tego spotkania jeszcze raz. W uzasadnieniu powoduje się na art. 17 "Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy", który mówi o naruszeniu etyki sportowej. Już rok temu ten klub zmienił werdykt z boiska, kiedy zagrał w grupie mistrzowskiej kosztem Podbeskidzia Bielsko-Biała, a 2007 roku nie protestował, gdy to jego piłkarz strzelił gola ręką, który pozbawił szans na ekstraklasę Lechię Gdańsk. Teraz jego szanse na skuteczne odwołanie wydają się być znikome.ARKA - RUCH 1:1: VIDEO, FOTO, RELACJA. WYSTAW OCENY PIŁKARZOM

Co powinna uczynić Komisja Ligi ze skargą Ruchu Chorzów?

W sobotę Arka Gdynia zremisowała z Ruchem Chorzów 1:1. Ten wynik oznacza degradację z ekstraklasy dla "Niebieskich". Od razu po meczu klub godził się z takim werdyktem. Sprawozdanie z tego meczu na oficjalnej stronie zostało opatrzone wielce wymownym tytułem: "Nadzieja umarła..."

Jednak najwyraźniej w poniedziałek Ruch zmienił zdanie. Podobnie jak w poprzednim sezonie próbuje zmienić werdykt z boiska. Rok temu mu się udało. Wedle rozstrzygnięć po 30 kolejkach w grupie mistrzowskiej miało zagrać Podbeskidzie Bielsko-Biała. Jednak w wyniku kompromisu na linii... PZPN - Lechia Gdańsk w pierwszej "8" ostatecznie zagrał Ruch, a Podbeskidzie po takim rozstrzygnięciu nie pozbierało się już do końca sezonu i w końcowym rozrachunku zostało zdegradowane.

TYTUŁ PO MECZU W GDYNI NA OFICJALNEJ STRONIE RUCHU: NADZIEJA UMARŁA...Teraz Ruch podważa rozstrzygnięcie sobotnie w Gdyni. Wnosi o anulowanie wyniku spotkania i nakazanie rozegrania meczu jeszcze raz, w najbliższym możliwym terminie. W Chorzowie doskonale bowiem wiedzą, że po przegranej Górnika Łęczna, zwycięstwo Ruchu nad Arką w ewentualnie powtórzonym meczu, dałoby tej drużynie duże szanse na utrzymanie ekstraklasy, gdyż w ostatniej kolejce goszczą u siebie właśnie Górnika.

Jednak przecież istotą uczciwej rywalizacji w dwóch ostatnich kolejkach jest to, że drużyny grają równolegle, właśnie po to, by wykluczyć układanie własnych wyników zgodnie z tymi, które padły na innych stadionach. Dlatego przedostatnia i ostatnia kolejka w grupie mistrzowskiej jak i spadkowej odbywa się w tych samych terminach.

Ponadto władze Ruchu możliwości obrony ekstraklasy w ostatniej kolejce pozbawiły się także... same. Z powodu zaległości finansowych zabrano drużynie cztery punkty. To ich właśnie brakuje teraz, by "Niebiescy" nadal liczyli się w walce o obronę ekstraklasy.

TAK BYŁO PRZED ROKIEM: LECHIA PUNKT MNIEJ W GRUPIE MISTRZOWSKIEJ, W "8" RUCH ZAMIAST PODBESKIDZIA

Ruch nie precyzuje bliżej powodu swojego wniosku. Powołuje się na art. 17 Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy, który jest dość ogólny i mówi o naruszenie etyki sportowej.

Jak nie trudno się domyślić, chodzi o sytuację z 23. minuty. Wówczas Rafał Siemaszko skierował piłkę do siatki Ruchu ręką. Nie zauważył tego arbiter Tomasz Musiał i gola uznał. Jednak chorzowianie, domagając się powtórzenie meczu, zupełnie zapominają o tym, że już w sobotę od wyniku 1:1 mieli ponad 70 minut gry (do regulaminowego czasu doliczone zostały 4), by ten niekorzystny dla siebie rezultat zmienić.Dlatego po meczu trener Ruchu, choć eksponował błąd arbitrów, to uznawał że jego drużyna opuszcza ekstraklasę

- To było spotkanie z emocjami do ostatniego gwizdka. Obydwie drużyny starały się wygrać. Zawodnicy dali z siebie wszystko, ale niestety sędziowie chyba nie zdawali sobie sprawy z wagi tego spotkania. Arka zdobyła bramkę ręką. I to nie taką niewidoczną. Chyba było ją widać nawet z Chorzowa. Może sędziowie mieli zły dzień, ale wypaczyli wynik spotkania. Arka ma jeszcze szanse utrzymania się w Ekstraklasie, my niestety od przyszłego sezonu gramy w 1 lidze. Chcemy pokazać w ostatnim spotkaniu, że jesteśmy drużyną z charakterem. Podejdziemy do tego meczu profesjonalnie i postaramy się wygrać przed własną publicznością - mówił w Gdyni trener gości, Krzysztof Warzycha.
RAFAŁ SIEMASZKO PRZYZNAŁ NAM, ŻE GOLA ZDOBYŁ RĘKĄ I Z TEGO POWODU JEST TROSZKĘ ZAWSTYDZONY. PRZECZYTAJ WYWIAD Z NAPASTNIKIEM ARKI

Komunikat Ruchu Chorzów:
W dniu dzisiejszym, zgodnie z art. 17 Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy, Spółka Ruch Chorzów SA złożyła protest co do przebiegu meczu rozgrywanego pomiędzy Arką Gdynia a Ruchem Chorzów, w dniu 27 maja 2017 roku.

Ruch Chorzów wnosi w piśmie o anulowanie wyniku spotkania i nakazanie rozegrania meczu jeszcze raz, w najbliższym możliwym terminie. Pismo zostało skierowane do Komisji Ligi Ekstraklasy SA za pośrednictwem Departamentu Logistyki Rozgrywek. Kopię pisma otrzymał klub Arka Gdynia.


- O takim meczach czasami się mówi, że to był zwycięski remis. Czy tak będzie, zobaczymy po ostatniej kolejce. Na początku się pogubiliśmy i straciliśmy bramkę. Następnie walczyliśmy, mieliśmy słupek po rzucie rożnym. Potem, zamiast trzymać się planu, znów zaczęliśmy kombinować i popełniać błędy. W końcu jednak przyszła ta sytuacja. Bramka dała nam remis i trochę lepsze nastroje. Każda kontra gości mogła się skończyć stratą drugiej bramki i wówczas poprzeczka byłaby zawieszona jeszcze wyżej. Mieliśmy sytuację Darka Formelli, potem strzał Dawida Sołdeckiego obronił Hrdlicka. Pod koniec zawsze czegoś nam brakowało w kontrach. Całe szczęście, że w samej końcówce, po odbiciu piłki przez bramkarza, żaden z zawodników Ruchu jej nie wbił do bramki, bo byśmy przegrali. Remis poprawił naszą sytuację w tabeli, ale mamy jeszcze jedno spotkanie. Jeśli wygramy to wiemy, że utrzymamy się w Ekstraklasie. Musimy się do niego jak najlepiej przygotować. Trzeba się zregenerować. Straciliśmy też Lukę Zarandię, już nam nie pomoże w tym sezonie - tak z kolei sobotni mecz oceniał Leszek Ojrzyński, szkoleniowiec Arki.
Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy
Art. 17. Naruszenie etyki sportowej

17.1.
Wszelka działalność na boisku lub poza boiskiem, sprzeczna z etyką sportową i rzucająca
cień na dobre imię sportu piłkarskiego stwierdzona w czasie Rozgrywek Ekstraklasy, udowodnione przypadki braku sportowej postawy i  woli walki o  uzyskanie jak najlepszego wyniku - może spowodować, w oparciu o sprawozdanie obserwatora lub delegata meczowego podjęcie przez Komisję Ligi Ekstraklasy S.A. decyzji o  pozbawieniu Klubu zdobytych punktów i  bramek w konkretnym meczu mistrzowskim lub o powtórzeniu meczu mistrzowskiego lub jego rozegraniu na neutralnym boisku.


Wydaje się, że Komisja Ligi nie ma praw zmienić wyniku z boiska. Co najwyżej Ruch później może negocjować z PZPN odnośnie finansowego zadość uczynienia. Taka sytuacja miała miejsce choćby na międzynarodowej arenie w 2009 roku. Gdy w barażu Francja walczyła z Irlandią o awans do finałów mistrzostw świata 2010, w 113. minucie dogrywki Thierry Henry dotknął piłki ręką przy akcji, która dała gola Trójkolorowym na wagę wyjazdu do RPA. Potem w wyniku porozumienia na linii FIFA - Irlandia światowa federacja miała wypłacić pokrzywdzonym 5 milionów euro odszkodowania, ale o zmianie wyniku z boiska nie było mowy.

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ W GDAŃSKU W 2007 ROKU. RUCH ZDOBYŁ NIEPRAWIDŁOWĄ BRAMKĘ, POZBAWIŁ GRY O EKSTRAKLASĘ LECHIĘInternauci zresztą zareagowali błyskawicznie, gdy tylko z Chorzowa zaczęły docierać informacje, że wniosek odnośnie anulowania meczu w Gdyni może zostać złożony. Przypomniana został sytuacja z czerwca 2007 roku, gdy gola ręką dla Ruchu w Gdańsku strzelił Remigiusz Jezierski. Tamten mecz także skończył się remisem 1:1, co pozbawiło Lechii szans na awans o rok wcześniej do ekstraklasy.

- Jeśli ktoś powiem, że to ja zaje... tę bramkę, to go zabiję. Nie pozwolę, aby ze mnie robiono patałacha. Przecież oni nawet z metra mi dziś nie mogli strzelić - mówił wówczas rozgoryczony bramkarz biało-zielonych Mateusz Bąk.
Natomiast napastnik Ruchu, przyznał, że strzelił gola niezgodnego z przepisami.

- Taki jest futbol. Czasem trzeba też grać rękoma i łokciami. Pociągnąłem bramkarza za rękę. Nie wiem, jak piłka wpadła do siatki. Ja jej na pewno nie dotknąłem, nie miałem szans dojść do główki - mówił wtedy Jezierski, dziś ekspert w Canal Plus.
Wówczas Ruch nie złożył protestu, nie powoływał się na naruszenie etyki sportowej, choć sytuacja jest niemal identyczna do tej z 2007 roku. Niemal, gdyż wówczas Ruch na tym skorzystał, a teraz czuje się pokrzywdzony...

ZOBACZ NIEPRAWIDŁOWĄ BRAMKĘ RUCHU W MECZU W GDAŃSKU, KTÓRA POZBAWIŁA SZANS NA EKSTRAKLASĘ LECHIĘPrzypomnijmy, że jeśli wniosek Ruchu zostanie odrzucony, w ostatniej kolejce towarzyszem niedoli chorzowian zostanie Górnik bądź Arka. Gdynianie utrzymają ekstraklasę, jeśli w Lubinie zdobędą co najmniej tyle samo punktów co ekipa z Łęcznej w Chorzowie. Jeśli obie drużyny 2 czerwca przegrają, wówczas utrzymają się żółto-niebiescy, gdyż po sezonie zasadniczym zajmowali wyższe miejsce, a to decyduje przy równej liczbie punktów.

Typowanie wyników

2 czerwca 2017, godz. 20:30
3 pkt.
Zagłębie Lubin
ARKA Gdynia

Jak typowano

57% 303 typowania Zagłębie Lubin
16% 87 typowań REMIS
27% 144 typowania ARKA Gdynia

Twoje daneTabela po 36 kolejkach

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 36 21 9 6 70:31 43
2 Jagiellonia Białystok 36 21 7 8 62:37 41
3 Lech Poznań 36 20 8 8 60:27 41
4 Lechia Gdańsk 36 20 7 9 57:37 41
5 Korona Kielce 36 14 5 17 47:62 28
6 Wisła Kraków 36 14 6 16 53:55 26
7 Pogoń Szczecin 36 10 13 13 48:54 22
8 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 36 12 7 17 33:54 22
9 Zagłębie Lubin 36 14 11 11 50:42 34
10 Wisła Płock 36 12 11 13 49:54 28
11 Piast Gliwice 36 11 10 15 44:54 28
12 Śląsk Wrocław 36 11 10 15 46:52 26
13 Cracovia 36 8 15 13 45:51 24
14 Arka Gdynia 36 9 9 18 41:59 21
15 Górnik Łęczna 36 9 9 18 45:61 21
16 Ruch Chorzów 36 10 7 19 40:60 18
* Przy równej liczbie punktów w drugiej fazie sezonu decyduje kolejność po rundzie zasadniczej
* Przed rozgrywkami wiosennymi Komisja ds Licencji Klubowych PZPN ukarała Ruch Chorzów odjęciem 4 punktów za zaległości finansowe wobec byłych piłkarzy i pracowników.
* Po 30. kolejce nastąpił podział na dwie grupy - mistrzowską i spadkową. Dorobek punktowy zespołów podzielono na pół z zaokrągleniem do góry.
Tabela wprowadzona: 2017-05-28

Wyniki 36 kolejki

 • Grupa mistrzowska
 • LECHIA GDAŃSK - Pogoń Szczecin 4:0 (2:0)
 • Korona Kielce - Legia Warszawa 0:1 (0:1)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Jagiellonia Białystok 1:2 (0:2)
 • Lech Poznań - Wisła Kraków 2:1 (2:1)
 • Grupa spadkowa
 • ARKA GDYNIA - Ruch Chorzów 1:1 (1:1)
 • Górnik Łęczna - Zagłębie Lubin 1:3 (1:1)
 • Śląsk Wrocław - Cracovia 2:0 (2:0)
 • Piast Gliwice - Wisła Płock 4:0 (0:0)

Kluby sportowe

Opinie (223) ponad 20 zablokowanych

 • co za śmieszny klub. Dobrze że ten Ruch spada. zakała ligi (7)

  Niech powtórzą mecz sprzed 10 lat, w którym sami oszukali Lechię zdobywając bramkę ręką i awansując wtedy do ekstraklasy.
  Błędy sędziów były, są i będą

  • 157 68

  • Weź Dawid odbij z tych komentarzy (2)

   Ty masz jakąś aplikacje z trojmiasto? Ciągle komentarze dajesz :/

   • 11 18

   • Wiele gorszy nie jestes.

    • 19 3

   • On jest podobno radnym, nie dziw, że taka stagnacja w Gdyni.

    • 4 9

  • (1)

   Największa beka jest z tego że ten śmieszny klub spada z wami buraki . Teraz Ruch rozdaje karty w ostatniej kolejce gra z Górnikiem Łęczna i jestem pewien że odpuści mecz za rękę Siemaszki .:)

   • 8 8

   • Myśl trochę

    Odpuścić może też Zagłębie. Myśl trochę !

    • 1 0

  • Musiała z kolegami zawiesić na ostatnią kolejkę

   będzie mniej drukarzy

   • 2 4

  • arka zakała 3city

   W Trójmieście tylko LECHIA ! śledziki musicie z tym żyć. To tak jakby porównać Legię z Polonią Wawa.... Przepaść!

   • 0 0

 • (2)

  Podobno po powtórzonym meczu Arki z Ruchem będzie powtórka karnego Błaszczykowskiego z meczu z Portugalią na euro 2016

  • 131 22

  • tez o tym slyszalem

   Błaszczu jestesmy z Toba

   • 11 1

  • hahhahaha mistrz! :D

   • 4 1

 • I dobrze. Arka piwinna wygrac ten mecz! (1)

  • 78 72

  • chyba zes*ać się, arka nie potrafi uczciwie strzelić gola z akcji.

   • 23 18

 • Arka klub bez honoru (8)

  Z taka gra nie zaslugujecie na gre w eklapie,do tego ta reka.Wstyd

  • 149 136

  • Wstyd to jest nosic barwy bialo zielone (3)

   • 56 48

   • (2)

    Dlatego Celtic i Sporting od przyszłego sezonu grać będą na żółto-niebiesko.

    • 41 7

    • (1)

     Celtic grał w żółto niebieskich

     • 9 13

     • A Arka w białoniebieskich.

      • 8 3

  • sa lepsi zarówno od Górnika jak i Ruchu, ktorego pokonali dwa razy

   wygrali tez z legią w Warszawie. Zasługują za cały sezon

   • 40 19

  • Wstyd to jest wrzucić piłkę do własnej bramki

   Tak jak kupować mecze, taki watpliwy urok naszej piłki, ktoś powiedział że nasza eklapa jest jak niemiecka kobieta, niby brzydka ale znajdą się na nią amatorzy,

   Oby VAR wszedł jak najszybciej i ucial takie mecze

   • 8 3

  • (1)

   Boli?! Ma boleć!!!

   • 2 2

   • gdzie wsadziles palucha?

    • 1 0

 • (6)

  Śledzie i tak polecicie do 1 ligi....

  • 97 88

  • predzej Arka sie utrzyma niz Lechia zobaczy europejskie puchary (2)

   dodam ze Liga Europy juz w lipcu tylko w Gdyni

   • 33 23

   • wy góra zobaczycie jedną rundę eliminacji. (1)

    • 17 4

    • my weźmiemy udział, wy co najwyżej obejrzycie w tv

     • 3 1

  • (2)

   Puchar Polski też nie zdobędą .
   Czy nie tak pisałeś

   • 16 5

   • Fryzjer wiecznie żywy. Wstyd i Hańba.

    • 21 11

   • zdobyli ? buaahhaahaa panny z poznania się oddały

    • 10 7

 • (3)

  Niech sztygary przypomną sobie wspaniały rzut Jojki w 1987 po ktorym spadli do 2 ligi i 2007 rok jak zremisowali z betonami po bramce ręką - dla młodych: jest na yt

  • 65 13

  • (2)

   Bredzisz.Nie bramka ręką,tylko niefortunne wrzucenie piłki przez bramkarza do własnej bramki.Pytanie brzmiało- czy Jojko wrzucił celowo czy to był kiks

   • 10 9

   • g... wiesz "znafco", zobacz że wybił Bąkowi piłkę. Myślisz, że Jojko kiksował?? Ile masz lat człowieku?

    • 5 2

   • Niefortunne buahahaha to musi być sprany pełowiec buahaha

    • 0 0

 • JW (2)

  A ja chce obniżenia ZUS i obnizki akcyzy na gorzale.

  • 82 9

  • JESTEM ZA!!

   Zwłaszcza za obniżką akcyzy na gorzałę!!

   • 5 2

  • A ja chcę obniżenia akcyzy na papierosy

   Z tym alkoholem to macie marne szanse. Politycy z notablami kościelnymi chcą by wszelki alkohol podrożał i chcą znacznie zmniejszyć ilość miejsc gdzie można go nabyć.

   • 0 0

 • ARKA GDYNIA !!! ARKA !!!

  ha ha ha ha !! Arka !!

  • 25 51

 • Bramka Siemaszki jak najbardziej prawidłowa (9)

  ponieważ uznał ją sędzia. A bramki są wtedy, kiedy sędzia wskaże środek boiska. Czego w Chorzowie nie rozumieją? Ja się cieszę, że Siemaszko potrafi wziąć swoje sprawy w swoje ręce.

  • 106 67

  • Siemaszko! Co? Oddaj mi rękę. To ja Fryzjer..
   :-P

   • 17 17

  • dziwię się tobie (5)

   bo to co zrobił S jest zwykłym oszustwem i niesportowym zachowaniem, a tak nie powinno być. Środki dopingujące też tak rozgrzeszasz, dopóki nie przyłapią oszusta ? Trzeba mieć swój honor i grać fair. Jak oglądam te wszystkie padolino w polu karnym i inne próby naciągnięcia sędziego na karnego, to rzygać mi się chce. Dziwię się też że sędziowie tak mało kartek dają za takie próby oszustwa,
   a Siemaszko powinien być zdyskwalifikowany na kilka meczy za swoja postawę i te słowa w przerwie meczu.

   • 26 13

   • On jest kibicem arki oni mają swój świat i swoją sprawiedliwość, daty i historie też mają swoją.

    • 26 7

   • wielka Lechia

    Jak chcesz być taki uczciwy, to oglądaj sobie rugby albo ręczną. To jest football!!!

    • 3 12

   • a za korupcje z lat 80-90 Lechia powinna byc ukarana? (2)

    a nie... sorry, to jednak fear play bylo.

    • 13 11

    • fear play dobre to :)

     • 14 0

    • poliglota :)

     • 3 0

  • a Siemaszko = Maradona

   • 5 1

  • Cieszysz się, że zawodnik oszukał sędziego i zdobył bramkę niezgodnie z przepisami? Od teraz chwalimy nie tych sportowców którzy są lepsi od rywali w uprawianej dyscyplinie, tylko tych którzy potrafią w sprytny sposób obchodzić przepisy - jak chodziarz podbiegnie, jak kolarz zamontuje wspomaganie elektryczne, jak kulomiot rzuci, a maratończyk podjedzie metrem.

   Coś jest nie tak jak niektórym barwy klubowe zasłaniają ideę sportu

   • 0 0

 • ruch (1)

  to może sobie chcieć.

  • 52 11

  • Moja koncepcja - ara i ruch wio z ligi

   Koniec wstydu i protestow

   • 9 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Arki

GKS Katowice
2 grudnia 2023, godz. 15:00
25% GKS Katowice
19% REMIS
56% ARKA Gdynia

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Sławek Surkont 18 36 66.7%
2 Janrohde1950.02.06@gmail.com Rohde 15 35 73.3%
3 Artur Wielkopolski 16 33 68.8%
4 Mirosław Radka 17 33 64.7%
5 Michał Sędzielewski 18 33 61.1%

Ostatnie wyniki Arki

Zagłębie Sosnowiec
12 listopada 2023, godz. 18:00
12% Zagłębie Sosnowiec
16% REMIS
72% ARKA Gdynia

Najbliższy mecz Lechii

Miedź Legnica
69% LECHIA Gdańsk
19% REMIS
12% Miedź Legnica

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 17 32 58.8%
2 Mariusz Kamiński 17 29 52.9%
3 Mirosław P. 17 28 52.9%
4 Tomek Marcinkowski 17 28 52.9%
5 Grzegorz Szlachcikowski 17 27 52.9%

Ostatnie wyniki Lechii

73% LECHIA Gdańsk
15% REMIS
12% Wisła Kraków

Relacje LIVE

Najczęściej czytane