Wiadomości

stat

Ruch chce powtórki meczu z Arką

Po meczu piłkarze Arki i Ruchu byli pogodzeni z wynikiem. Dwa dni po spotkaniu chorzowski klub próbuje zmienić rezultat przy "zielonym stoliku".
Po meczu piłkarze Arki i Ruchu byli pogodzeni z wynikiem. Dwa dni po spotkaniu chorzowski klub próbuje zmienić rezultat przy "zielonym stoliku". fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Ruch Chorzów złożył protest do Komisji Ligi. Domaga się anulowania wyniku sobotniego meczu z Arką w Gdyni (1:1) oraz nakazania rozegrania tego spotkania jeszcze raz. W uzasadnieniu powoduje się na art. 17 "Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy", który mówi o naruszeniu etyki sportowej. Już rok temu ten klub zmienił werdykt z boiska, kiedy zagrał w grupie mistrzowskiej kosztem Podbeskidzia Bielsko-Biała, a 2007 roku nie protestował, gdy to jego piłkarz strzelił gola ręką, który pozbawił szans na ekstraklasę Lechię Gdańsk. Teraz jego szanse na skuteczne odwołanie wydają się być znikome.ARKA - RUCH 1:1: VIDEO, FOTO, RELACJA. WYSTAW OCENY PIŁKARZOM

Co powinna uczynić Komisja Ligi ze skargą Ruchu Chorzów?

odrzucić w całości 47%
utrzymać wynik z boiska, ale za błąd sędziego wypłacić klubowi odszkodowanie 13%
nakazać powtórzenie meczu 40%
zakończona Łącznie głosów: 941
W sobotę Arka Gdynia zremisowała z Ruchem Chorzów 1:1. Ten wynik oznacza degradację z ekstraklasy dla "Niebieskich". Od razu po meczu klub godził się z takim werdyktem. Sprawozdanie z tego meczu na oficjalnej stronie zostało opatrzone wielce wymownym tytułem: "Nadzieja umarła..."

Jednak najwyraźniej w poniedziałek Ruch zmienił zdanie. Podobnie jak w poprzednim sezonie próbuje zmienić werdykt z boiska. Rok temu mu się udało. Wedle rozstrzygnięć po 30 kolejkach w grupie mistrzowskiej miało zagrać Podbeskidzie Bielsko-Biała. Jednak w wyniku kompromisu na linii... PZPN - Lechia Gdańsk w pierwszej "8" ostatecznie zagrał Ruch, a Podbeskidzie po takim rozstrzygnięciu nie pozbierało się już do końca sezonu i w końcowym rozrachunku zostało zdegradowane.

TYTUŁ PO MECZU W GDYNI NA OFICJALNEJ STRONIE RUCHU: NADZIEJA UMARŁA...Teraz Ruch podważa rozstrzygnięcie sobotnie w Gdyni. Wnosi o anulowanie wyniku spotkania i nakazanie rozegrania meczu jeszcze raz, w najbliższym możliwym terminie. W Chorzowie doskonale bowiem wiedzą, że po przegranej Górnika Łęczna, zwycięstwo Ruchu nad Arką w ewentualnie powtórzonym meczu, dałoby tej drużynie duże szanse na utrzymanie ekstraklasy, gdyż w ostatniej kolejce goszczą u siebie właśnie Górnika.

Jednak przecież istotą uczciwej rywalizacji w dwóch ostatnich kolejkach jest to, że drużyny grają równolegle, właśnie po to, by wykluczyć układanie własnych wyników zgodnie z tymi, które padły na innych stadionach. Dlatego przedostatnia i ostatnia kolejka w grupie mistrzowskiej jak i spadkowej odbywa się w tych samych terminach.

Ponadto władze Ruchu możliwości obrony ekstraklasy w ostatniej kolejce pozbawiły się także... same. Z powodu zaległości finansowych zabrano drużynie cztery punkty. To ich właśnie brakuje teraz, by "Niebiescy" nadal liczyli się w walce o obronę ekstraklasy.

TAK BYŁO PRZED ROKIEM: LECHIA PUNKT MNIEJ W GRUPIE MISTRZOWSKIEJ, W "8" RUCH ZAMIAST PODBESKIDZIA

Ruch nie precyzuje bliżej powodu swojego wniosku. Powołuje się na art. 17 Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy, który jest dość ogólny i mówi o naruszenie etyki sportowej.

Jak nie trudno się domyślić, chodzi o sytuację z 23. minuty. Wówczas Rafał Siemaszko skierował piłkę do siatki Ruchu ręką. Nie zauważył tego arbiter Tomasz Musiał i gola uznał. Jednak chorzowianie, domagając się powtórzenie meczu, zupełnie zapominają o tym, że już w sobotę od wyniku 1:1 mieli ponad 70 minut gry (do regulaminowego czasu doliczone zostały 4), by ten niekorzystny dla siebie rezultat zmienić.Dlatego po meczu trener Ruchu, choć eksponował błąd arbitrów, to uznawał że jego drużyna opuszcza ekstraklasę

- To było spotkanie z emocjami do ostatniego gwizdka. Obydwie drużyny starały się wygrać. Zawodnicy dali z siebie wszystko, ale niestety sędziowie chyba nie zdawali sobie sprawy z wagi tego spotkania. Arka zdobyła bramkę ręką. I to nie taką niewidoczną. Chyba było ją widać nawet z Chorzowa. Może sędziowie mieli zły dzień, ale wypaczyli wynik spotkania. Arka ma jeszcze szanse utrzymania się w Ekstraklasie, my niestety od przyszłego sezonu gramy w 1 lidze. Chcemy pokazać w ostatnim spotkaniu, że jesteśmy drużyną z charakterem. Podejdziemy do tego meczu profesjonalnie i postaramy się wygrać przed własną publicznością - mówił w Gdyni trener gości, Krzysztof Warzycha.
RAFAŁ SIEMASZKO PRZYZNAŁ NAM, ŻE GOLA ZDOBYŁ RĘKĄ I Z TEGO POWODU JEST TROSZKĘ ZAWSTYDZONY. PRZECZYTAJ WYWIAD Z NAPASTNIKIEM ARKI

Komunikat Ruchu Chorzów:
W dniu dzisiejszym, zgodnie z art. 17 Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy, Spółka Ruch Chorzów SA złożyła protest co do przebiegu meczu rozgrywanego pomiędzy Arką Gdynia a Ruchem Chorzów, w dniu 27 maja 2017 roku.

Ruch Chorzów wnosi w piśmie o anulowanie wyniku spotkania i nakazanie rozegrania meczu jeszcze raz, w najbliższym możliwym terminie. Pismo zostało skierowane do Komisji Ligi Ekstraklasy SA za pośrednictwem Departamentu Logistyki Rozgrywek. Kopię pisma otrzymał klub Arka Gdynia.


- O takim meczach czasami się mówi, że to był zwycięski remis. Czy tak będzie, zobaczymy po ostatniej kolejce. Na początku się pogubiliśmy i straciliśmy bramkę. Następnie walczyliśmy, mieliśmy słupek po rzucie rożnym. Potem, zamiast trzymać się planu, znów zaczęliśmy kombinować i popełniać błędy. W końcu jednak przyszła ta sytuacja. Bramka dała nam remis i trochę lepsze nastroje. Każda kontra gości mogła się skończyć stratą drugiej bramki i wówczas poprzeczka byłaby zawieszona jeszcze wyżej. Mieliśmy sytuację Darka Formelli, potem strzał Dawida Sołdeckiego obronił Hrdlicka. Pod koniec zawsze czegoś nam brakowało w kontrach. Całe szczęście, że w samej końcówce, po odbiciu piłki przez bramkarza, żaden z zawodników Ruchu jej nie wbił do bramki, bo byśmy przegrali. Remis poprawił naszą sytuację w tabeli, ale mamy jeszcze jedno spotkanie. Jeśli wygramy to wiemy, że utrzymamy się w Ekstraklasie. Musimy się do niego jak najlepiej przygotować. Trzeba się zregenerować. Straciliśmy też Lukę Zarandię, już nam nie pomoże w tym sezonie - tak z kolei sobotni mecz oceniał Leszek Ojrzyński, szkoleniowiec Arki.
Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo Ekstraklasy
Art. 17. Naruszenie etyki sportowej

17.1.
Wszelka działalność na boisku lub poza boiskiem, sprzeczna z etyką sportową i rzucająca
cień na dobre imię sportu piłkarskiego stwierdzona w czasie Rozgrywek Ekstraklasy, udowodnione przypadki braku sportowej postawy i  woli walki o  uzyskanie jak najlepszego wyniku - może spowodować, w oparciu o sprawozdanie obserwatora lub delegata meczowego podjęcie przez Komisję Ligi Ekstraklasy S.A. decyzji o  pozbawieniu Klubu zdobytych punktów i  bramek w konkretnym meczu mistrzowskim lub o powtórzeniu meczu mistrzowskiego lub jego rozegraniu na neutralnym boisku.


Wydaje się, że Komisja Ligi nie ma praw zmienić wyniku z boiska. Co najwyżej Ruch później może negocjować z PZPN odnośnie finansowego zadość uczynienia. Taka sytuacja miała miejsce choćby na międzynarodowej arenie w 2009 roku. Gdy w barażu Francja walczyła z Irlandią o awans do finałów mistrzostw świata 2010, w 113. minucie dogrywki Thierry Henry dotknął piłki ręką przy akcji, która dała gola Trójkolorowym na wagę wyjazdu do RPA. Potem w wyniku porozumienia na linii FIFA - Irlandia światowa federacja miała wypłacić pokrzywdzonym 5 milionów euro odszkodowania, ale o zmianie wyniku z boiska nie było mowy.

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ W GDAŃSKU W 2007 ROKU. RUCH ZDOBYŁ NIEPRAWIDŁOWĄ BRAMKĘ, POZBAWIŁ GRY O EKSTRAKLASĘ LECHIĘInternauci zresztą zareagowali błyskawicznie, gdy tylko z Chorzowa zaczęły docierać informacje, że wniosek odnośnie anulowania meczu w Gdyni może zostać złożony. Przypomniana został sytuacja z czerwca 2007 roku, gdy gola ręką dla Ruchu w Gdańsku strzelił Remigiusz Jezierski. Tamten mecz także skończył się remisem 1:1, co pozbawiło Lechii szans na awans o rok wcześniej do ekstraklasy.

- Jeśli ktoś powiem, że to ja zaje... tę bramkę, to go zabiję. Nie pozwolę, aby ze mnie robiono patałacha. Przecież oni nawet z metra mi dziś nie mogli strzelić - mówił wówczas rozgoryczony bramkarz biało-zielonych Mateusz Bąk.
Natomiast napastnik Ruchu, przyznał, że strzelił gola niezgodnego z przepisami.

- Taki jest futbol. Czasem trzeba też grać rękoma i łokciami. Pociągnąłem bramkarza za rękę. Nie wiem, jak piłka wpadła do siatki. Ja jej na pewno nie dotknąłem, nie miałem szans dojść do główki - mówił wtedy Jezierski, dziś ekspert w Canal Plus.
Wówczas Ruch nie złożył protestu, nie powoływał się na naruszenie etyki sportowej, choć sytuacja jest niemal identyczna do tej z 2007 roku. Niemal, gdyż wówczas Ruch na tym skorzystał, a teraz czuje się pokrzywdzony...

ZOBACZ NIEPRAWIDŁOWĄ BRAMKĘ RUCHU W MECZU W GDAŃSKU, KTÓRA POZBAWIŁA SZANS NA EKSTRAKLASĘ LECHIĘPrzypomnijmy, że jeśli wniosek Ruchu zostanie odrzucony, w ostatniej kolejce towarzyszem niedoli chorzowian zostanie Górnik bądź Arka. Gdynianie utrzymają ekstraklasę, jeśli w Lubinie zdobędą co najmniej tyle samo punktów co ekipa z Łęcznej w Chorzowie. Jeśli obie drużyny 2 czerwca przegrają, wówczas utrzymają się żółto-niebiescy, gdyż po sezonie zasadniczym zajmowali wyższe miejsce, a to decyduje przy równej liczbie punktów.

Typowanie wyników

mecz ligowy
02.06.2017 godz.20:30
wartość: 3 punkty
Zagłębie Lubin
1:3
ARKA Gdynia

Jak typowano

1

57%

303 typowania

x

16%

87 typowań

2

27%

144 typowaniaTabela po 36 kolejkach

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 36 21 9 6 70:31 43
2 Jagiellonia Białystok 36 21 7 8 62:37 41
3 Lech Poznań 36 20 8 8 60:27 41
4 LECHIA GDAŃSK 36 20 7 9 57:37 41
5 Korona Kielce 36 14 5 17 47:62 28
6 Wisła Kraków 36 14 6 16 53:55 26
7 Pogoń Szczecin 36 10 13 13 48:54 22
8 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 36 12 7 17 33:54 22
9 Zagłębie Lubin 36 14 11 11 50:42 34
10 Wisła Płock 36 12 11 13 49:54 28
11 Piast Gliwice 36 11 10 15 44:54 28
12 Śląsk Wrocław 36 11 10 15 46:52 26
13 Cracovia 36 8 15 13 45:51 24
14 ARKA GDYNIA 36 9 9 18 41:59 21
15 Górnik Łęczna 36 9 9 18 45:61 21
16 Ruch Chorzów 36 10 7 19 40:60 18

* Przy równej liczbie punktów w drugiej fazie sezonu decyduje kolejność po rundzie zasadniczej
* Przed rozgrywkami wiosennymi Komisja ds Licencji Klubowych PZPN ukarała Ruch Chorzów odjęciem 4 punktów za zaległości finansowe wobec byłych piłkarzy i pracowników.
* Po 30. kolejce nastąpił podział na dwie grupy - mistrzowską i spadkową. Dorobek punktowy zespołów podzielono na pół z zaokrągleniem do góry.

Tabela wprowadzona: 2017-05-28

aktualna tabela »

Wyniki 36 kolejki:

  • Grupa mistrzowska
  • LECHIA GDAŃSK - Pogoń Szczecin 4:0 (2:0)
  • Korona Kielce - Legia Warszawa 0:1 (0:1)
  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Jagiellonia Białystok 1:2 (0:2)
  • Lech Poznań - Wisła Kraków 2:1 (2:1)
  • Grupa spadkowa
  • ARKA GDYNIA - Ruch Chorzów 1:1 (1:1)
  • Górnik Łęczna - Zagłębie Lubin 1:3 (1:1)
  • Śląsk Wrocław - Cracovia 2:0 (2:0)
  • Piast Gliwice - Wisła Płock 4:0 (0:0)

Opinie (223) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

początek meczu: 31.05.2020 godz. 17:30 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

63%

185 typowań

x

5%

15 typowań

2

32%

94 typowania

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Maciej Żurawski 27 61 74.1%
2. Grzegorz Wrzask 27 51 63%
3. Jacek Urbanek 27 50 63%
4. Bogusław karpowicz Karpowicz 26 49 61.5%
5. Zdzislaw Werner 27 48 59.3%

Terminarz

31.05 (nd) godz.17:30 LECHIA Gdańsk typuj ARKA Gdynia LIVE!
07.06 (nd) godz.15:00 ARKA Gdynia typuj Śląsk Wrocław
10.06 (śr) godz.20:30 Legia Warszawa typuj ARKA Gdynia
07.03 (sob) godz.15:00 ARKA Gdynia 1:2 Wisła Płock LIVE!
04.03 (śr) godz.20:30 Piast Gliwice 1:0 ARKA Gdynia LIVE!

Najbliższe spotkanie Lechii

początek meczu: 31.05.2020 godz. 17:30 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

63%

185 typowań

x

5%

15 typowań

2

32%

94 typowania

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Henryk Urban 33 60 57.6%
2. Łukasz Kołodziejski 33 57 57.6%
3. Maciej Żurawski 32 56 59.4%
4. Stefan Sandach 33 56 57.6%
5. Zygmunt Bębenek 33 56 54.5%

Terminarz

31.05 (nd) godz.17:30 LECHIA Gdańsk typuj ARKA Gdynia LIVE!
05.06 (pt) godz.20:30 Górnik Zabrze typuj LECHIA Gdańsk
09.06 (wt) godz.18:00 LECHIA Gdańsk typuj Cracovia
11.03 (śr) godz.18:00 LECHIA Gdańsk 2:1 bez publiczności Piast Gliwice LIVE!
07.03 (sob) godz.17:30 Zagłębie Lubin 4:4 LECHIA Gdańsk LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane