Koń gdański

25 maja 2004 (artykuł sprzed 20 lat)
Leszek Blanik, który po mistrzostwach Europy na sześć tygodni musiał włożyć nogę w gips, mógł spokojnie siedzieć na trybunach w Olsztynie. W hali "Urania", która gościła uczestników mistrzostw Polski w gimnastyce sportowej, medalistę olimpijskiego godnie zastąpił Kamil Hulbój. Młody zawodnik AZS AWFiS Gdańsk wygrał wielobój oraz zdobył złoto w koronnej konkurencji kontuzjowanego kolegi - skoku przez konia. Akademiccy seniorzy zdobyli łącznie 13 medali, a juniorzy 12!

W wieloboju, najbardziej prestiżowej konkurencji, gdańszczanie zdobyli trzy z czterech najwyższych miejsc w klasyfikacji. W paradę wszedł im Mirosław Niepielski (Legia Warszawa), który z wynikiem 50,200 punktu sięgnął po srebro. Kamil Hulbój był o 0,3 lepszy, a za stołecznym gimnastykiem uplasowali się Roman Kulesza 49,900 i Krzysztof Muchorski 47,950.

W pełni gdańskie podium mieliśmy po ćwiczeniach na koniu z łękami. Wygrał Hulbój 8,775 przed Tobiaszem Skwarczyńskim 8,575 i Kuleszą 8,350. W sześciu finałach na przyrządach naszym gimnastykom uciekł tylko jeden złoty krążek. Ponownie akademicki bilans "zepsuł" Niepielski, który w ćwiczeniach wolnych w stosunku 8,700:8,350 pokonał Muchorskiego.

Pozostałe gdańskie medale w kategorii seniorów: złote kółka - Muchorski 9,375, poręcze - Kulesza 9,025, drążek - Kulesza 8,900, skok - Hulbój 8,837; srebro na drążku - Hulbój 8,800; brąz na kółkach - Hulbój 8,375, poręcze - Hulbój 8,425.

W mistrzostwach juniorów dominacja gdańszczan na czołowych pozycjach była jeszcze większa, choć paradoksalnie zdobyli o jeden medal mniej niż starsi koledzy. Zebrali za to wszystkie złote krążki.

Zgodnie z przewidywaniami, walka o pierwszeństwo rozegrała się pomiędzy finalistami w mistrzostwach Europy w tej kategorii wiekowej. Czternasty wieloboista kontynentu i szósty zawodnik w ćwiczeniu na kółkach, Marek Łyszczarz, w Olsztynie został zepchnięty w cień przez Przemysława Lisa, który w Lublianie był 23 w wieloboju. Ten drugi zdobył cztery złote medale, w tym wygrał wielobój. W tej ostatniej konkurencji gdańszczanie obsadzili całe podium: 1. Lis 52,950, 2. Łyszczarz 52,100, 3. Marcin Dziagiel 51,000.

Medale akademickich juniorów w finałach na poszczególnych przyrządach: złote kółka - Dziagiel 8,900, poręcze - Lis 8,850, wolne - Lis 8,875, skok - Łyszczarz 8,787, drążek - Lis (AZS AWFiS Gdańsk) 8,675, koń z łękami - Łyszczarz 8,150 pkt; srebrne kółka - Łyszczarz 8,800, poręcze - Dziagiel 8,125, wolne - Dziagiel 8,425.

Opinie (2)

• NAJLEPSZY W POLSCE ....

... KAMIL HULBÓJ :)!!!!!! Gratulacje dla chlopcow
    z Gdanska --- swietny wystep ns MP koksy:)!!
    Niunius,teraz czekamy na MS i OLIMPIADE :D (wszystko jest w Twoim zasiegu:) Pozdrawiam :)

• 0 0

• wow!!!!!!!!!!!

gratuluje wszystkim zawodnikom bioracym udzial w tych mistrzostwach! mialam okazje je ogladac i wieem ze byla to naprawde udana impreza :))))) milo bylo papatrzec na wyczyny naszych gimnastykow i tu szczegolne uznania kieruje w strone chlopakow z gdanska i warszawy ........ utalentowani i tacy przystojni hohohoho :))))))))))))))
    buziaczki dla was :******************