Koniec passy

5 grudnia 2005 (artykuł sprzed 18 lat)

Wojciech Wąsikiewicz zmienił taktykę. Na Łazienkowskiej wystawił w obronie aż pięciu piłkarzy, ale Legii nie potrafili zatrzymać. Stołeczna drużyna na inauguracjęrundy... wiosennej wygrała 2:0 (0:0). Tym samym zakończyła się passa żółto-niebieskich,sześciu nieprzegranych meczów w I lidze. Po 419 minutach z czystym kontem piłkę z siatki musiał wyciągać Norbert Witkowski.

Bramki: Janczyk (48), Sokołowski (79).

LEGIA: Fabiański - Kiełbowicz, Choto (80 Magiera), Rzeźniczak, Szala - Karwan, Rosłoń, Burkhardt, Szałachowski (76 Sokołowski ) - Włodarczyk, Janczyk (87 Chmiest).

ARKA: Witkowski - Kowalski, Jawny, Kościelniak, Jakosz, Majda - Gorząd (73 Kołodziejski), Moskalewicz, Bartoszewicz, Griszczenko (60 Wróblewski) - Niciński (60 Pilch).

Sędzia: Jarosław Żyro (Bydgoszcz). Żółte kartki: Majda (29), Bartoszewicz (69). Widzów: 10 000.

Legia jest na fali. Przed meczem z Arką nie przegrała dziesięciu spotkań: pięć zwycięstw w lidze: 3:0 Wisła Płock, 1:0 Zagłębie Lubin, 1:0 Korona Kielce, 2:0 Amica Wronki, 3:2 Górnik Zabrze, 2:0, jeden remis 0:0 Wisła Kraków oraz cztery wygrane w Pucharze Polski: 2:0 KSZO Ostrowiec, 4:0 i 6:0 Hetman Zamość, 2:0 Korona. Jednak w pierwszej połowie warszawianie wielkiej krzywdy Arce nie zrobili. Nie mogli przebić się w "16" i próbowali szczęścia w strzałach z dystansu. Dopiero tuż przed przerwą Marcin Rosłoń w dogodnej sytuacji przestrzelił. Goście w tej odsłonie odpowiedzieli akcjami Olgierda Moskalewicza. W 13. minucie jego uderzenie obronił Łukasz Fabiański, a dwadzieścia minut później stołeczny golkiper przejął podanie "Ola", które miało wyprowadzić na czystą pozycję Andrija Griszczenkę. Był jeszcze strzał Grzegorza Nicińskiego (30 minuta), ale nad poprzeczką.

- W pierwszej połowie nasza gra wyglądała nieźle. Celem było nie stracić bramki, albo stracić ją jak najpóźniej. Legia to w tej chwili najlepiej grający zespół w Polsce, a tym trudniej z nim grać na Łazienkowskiej - podkreślał trener Wąsikiewicz.

Po zmianie stron Arka zainkasowała dwa gole. Obu można było uniknąć, gdyby inaczej zareagował... arbiter.

- Przy pierwszym golu Szałachowski zagrał piłkę ręką, a Burkhard, grając zbyt wysoko nogą o mało nie wybił zębów Bartoszewiczowi. Przed drugą bramką sędzia nie odgwizdał faulu na Kowalskim - skarżyli się gdynianie.

Oczywiście można znaleźć także winę arkowców. W 48. minucie Krzysztof Majda nie powinien się dać minąć 18-letniemu Dawidowi Janczykowi, a tym bardziej nie pozwolić mu na oddanie strzału z 20 metrów. Do tego uderzenia nie zdążył też Piotr Jawny, który w nowej koncepcji taktycznej trenera miał operować za czterema obrońcami. Witkowski, zmierzającą w jego prawy dolny róg bramki piłkę, zdołał jedynie musnąć rękawicą, ale nie na tyle mocno, aby zmienić jej kierunek. Znacznie więcej szczęścia miał gdyński golkiper w 58. minucie. Bartosz Karwan od celu dzieliło nie więcej niż 10 metrów, ale Norbert złapał piłkę.

Przed drugą bramką gdynianie oczekiwali, że sędzia podyktuje dla nich rzut wolny za ostry atak Karwana na Łukaszu Kowalskim. Gdy gdyński obrońca leżał za boiskiem, a jego koledzy zamierzali dyskutować z arbitrem o karze dla legionisty, sędzia pozwolił wznowić grę... gospodarzom od wrzutu z autu. Futbolówka szybko poszła w pole karne do Tomasza Sokołowskiego, a rezerwowy Legii bez większych problemów wpakował ją do siatki.

Arka szanse na gola miała jeszcze przy wyniku 0:1. Z rzutu wolnego dobrze uderzył Majda, a z gry próbował zaskoczyć Fabiańskiego ponownie Moskalewicz. Jednak w obu przypadkach legionista udanie interweniował.

- Trudno nam było wypracować sytuacje strzeleckie, ponieważ Arka była nastawiona bardzo defensywnie. Zdawaliśmy sobie sprawę, że ten mecz będzie tak wyglądał, że jest to walka o pierwszą bramkę. Od momentu strzelenia bramki, to już był dobry mecz, zagraliśmy znacznie swobodniej - ocenił Dariusz Wdowczyk, trener Legii.

W niedzielę o godzinie 12.00 na jednym z boisk GOSiR Arka rozegra sparing z Cartusią. Wezmą w nim udział kandydaci do gry w gdyńskiej drużynie w przyszłym roku.

Pozostałe mecze 16. kolejki: Wisła Kraków - Górnik Łęczna 1:0 (1:0). Bramka: Sobolewski (5). Górnik Zabrze - GKS Bełchatów 0:1 (0:1). Ujek (31). Wisła Płock - Pogoń Szczecin 0:0. Zagłębie Lubin - Odra Wodzisław 2:0 (1:0). Plizga (34), Bartczak (76). Polonia Warszawa - Lech Poznań 2:1 (0:0). Cichoń (75), Arifović (89, karny) - Świerczewski (66). Amica Wronki - Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp. 2:0 (1:0). Rocki (45-samobójcza), Gregorek (56). Cracovia - Kolporter Korona Kielce 2:3 (1:1). Moskała (24), Pawlusiński (56) - Piechna (18, 80), Golański (85).

Opinie (90) 9 zablokowanych

• Bardzo wam tak dobrze śledziuchy!!!!!!!!!!!Szkoda że tak mało dostaliście,mogliście się lepiej postarać.Oby tak dalej hahahahaha.