Koszykarki Arki Gdynia męczyły się z outsiderem ligi. Wygrały 78:74

Arka Gdynia - kosz. k.

Emma Cannon i Nia Coffej zdobyły po 20 punktów. To dało w sumie więcej niż połowę punktów, którą Arka zdobyła w Poznaniu. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Koszykarki Arki Gdynia dalej są w dołku formy. Choć przerwały serię czterech przegranych z rzędu i pokonały w sobotę na wyjeździe Enea AZS Poznań 78:74 (24:10, 14:22, 25:17, 14:25), to styl ich gry dalej pozostawia wiele do życzenia. Outsider ligi napędził im strachu w końcówce starcia, a takie rzeczy, w końcówce sezonu, nie powinny zdarzać się zespołowi aspirującemu do medalu.

Osłabiona Politechnika przegrała z Pszczółką. Przeczytaj relację, oceń koszykarki i trenera

Enea AZS: Davis 28 (2xx3, 7 as.), Hillsman 18 (8 zb.), Samburska 13 (3x3, 7 zb.), Parysek-Bochniak 4 (6 zb., 5 as.), Urbaniak 0 oraz Niemojewska 7, Nowicka 2, Parzeńska 2, Stefańczyk 0, Demczur 0

ARKA: Coffey 20 (1x3, 6 zb.), Cannon 20 (9 zb.), Makurat 10 (2x3), Greinacher 7, Balintova 2 (5 as.) oraz Podgórna 6 (2x3), Jurcenkova 6, Rembiszewska 4, Baltkojiene 3 (6 as.), Stelmach 0

Seria meczów z rywalami z czołowej siódemki Energa Basket Ligi Kobiet mocno dała się w kość koszykarkom Arki Gdynia. W sobotę miały złapać oddech rywalizując z ostatnim w tabeli Enea AZS Poznań. W pierwszej kwarcie żółto-niebieskie pewnie radziły sobie z drużyną Vadima Czeczuro, który w latach 2012-2015 prowadził drużynę z Gdyni. Później jednak bywało znacznie gorzej.

W 3. minucie poznanianki prowadziły 7:4. Emma Cannon, Sonja Greinacher oraz Anna Makurat dały przyjezdnym prowadzenie 11:7. Ostatnie punkty w tej części gry gospodynie zdobyły na początku 6. min (10:13). Od tego momentu panowała drużyna Gundarsa Vetry. 6 pkt zdobyła Nia Coffey, resztę dołożyły jej koleżanki i kwarta zakończyła się wynikiem 10:24.

Na początku drugiej części meczu gdynianki powiększyły prowadzenie do 29:10 dzięki trafieniom Anny Jurcenkovej oraz Kamili Podgórnej. Problemem Arki we wspomnianych meczach z czołówką były długie przestoje bez punktów. Nieco niespodziewanie to samo wydarzyło się w Poznaniu. Pierwszy zanotowaliśmy pomiędzy 14. a 17. min. Wówczas rywalki doszły na 24:33. Następny mieliśmy pod koniec pierwszej połowy, która zakończyła prowadzeniem Arki 38:32. Plusem była zespołowa gra żółto-niebieskich, które już w 20. min miały 14 asyst.

Drugą połowę od trafienia zaczęła Cannon. Amerykanka, razem z rodaczką Coffey oraz Makurat wytoczyły najcięższe działa w ataku, a to sprawiło, że Arka ponownie spokojnie kontrolowała wynik. W 25. min, dzięki nim zrobiło się 48:38. A gdy w końcówce tej części 7 pkt zdobyły Coffey i Cannon Arka wygrywała 63:47.

Niestety także po sobotnim spotkaniu można pogłębić przekonanie, że zespół Vetry nie funkcjonuje tak jak powinien. Choć jeszcze w 37. min, po punktach Cannon prowadził 72:61, a minutę później 74:64, to końcówka starcia była bardzo emocjonująca. Celny rzut za trzy punkty Oleny Samburskiej przyniósł wynik 72:76, a gdy trafienie dołożyła także Khaalia Hillsman, na 30 sekund przed syreną kończącą kwartę zrobiło się 74:76. Na szczęście dla gdynianek, po przerwie na żądanie Vetry, Coffey podała do Cannon, ta trafiła spod kosza i było po meczu.

Wyniki 22 kolejki:

• Enea AZS Poznań - ARKA GDYNIA 74:78 (10:24, 22:14, 17:25, 25:14)
  • SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 57:86 (18:23, 10:24, 11:25, 18:14)
  • Wisła CanPack Kraków - Ślęza Wrocław 72:46 (28:19, 13:12, 15:11, 16:4)
  • Artego Bydgoszcz - InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski 81:78 (24:14, 15:16, 17:19, 11:18 d. 14:11)
  • Energa Toruń - PGE MKK Siedlce 121:63 (25:13, 36:18, 30:18, 30:14)
  • CCC Polkowice - Ostrovia 95:47 (34:19, 26:5, 21:11, 14:12)
  • Pauza: Widzew Łódź

Opinie (11)

25.01 (sob) godz.18:00 ARKA Gdynia typuj AZS Uniwersytet Gdański
28.01 (wt) godz.18:00 ARKA Gdynia typuj Sopron Basket
01.02 (sob) godz.18:00 CosinusMED Widzew Łódź typuj ARKA Gdynia
03.02 (pon) godz.20:10 ARKA Gdynia typuj PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp.
15.02 (sob) Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin ARKA Gdynia
23.01 (czw) godz.20:15 Spar Citylift Girona 70:68 ARKA Gdynia
19.01 (nd) godz.16:00 CCC Polkowice 73:83 po dogrywce ARKA Gdynia
18.01 (sob) godz.17:00 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów 65:70 ARKA Gdynia
15.01 (śr) godz.18:00 ARKA Gdynia 52:80 Fenerbahce Stambuł LIVE!

Wyniki 14 kolejki:

• CCC Polkowice - ARKA GDYNIA 61:65 (17:12, 13:19, 12:14, 19:20)
  • Energa Toruń - DGT POLITECHNIKA GDAŃSKA 57:48 (17:13, 10:18, 17:5, 13:12)
  • CosinusMED Widzew Łódź - AZS UNIWERSYTET GDAŃSKI 78:67 (18:8, 21:24, 22:15, 17:20)
  • Enea AZS Poznań - Ślęza Wrocław 41:72 (12:19, 12:14, 6:26, 11:13)
  • Artego Bydgoszcz - Wisła Krakó 76:69 (18:18, 19:14, 21:17, 18:20)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 88:65 (16:13, 29:14, 30:25, 13:13)

początek meczu: 25.01.2020 godz. 18:00