Koszykarki nie zagrają w europejskich pucharach. Arka Gdynia bliska niespodzianki

12 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Emma Cannon grała świetnie w ataku, ale to nie wystarczyło, aby poprowadzić Arkę do Eurocup. Emma Cannon grała świetnie w ataku, ale to nie wystarczyło, aby poprowadzić Arkę do Eurocup.

Koszykarki Arki Gdynia, choć wygrały rewanżowy mecz z Orman Genclik 82:74 (20:17, 22:20, 27:22, 13:15), to nie awansowały do Eurocup. W pierwszym meczu uległy temu rywalowi 52:67. Drużyna Gundarsa Vetry była w czwartej kwarcie bliska odrobienia 15-punktowej straty, ale spudłowała dwa ważne rzuty, a później oddała inicjatywę rywalkom. Arce pozostała gra o mistrzostwo i Puchar Polski. W niedzielę zagrają w lidze, an wyjeździe z Ostrovią. Początek o godz. 17.

ARKA: Cannon 25 (1x3, 6 zb.), Balintova 16 (2x3, 11 as.), Allen 12, Greinacher 6, Misiek 4 oraz Baltkojiene 8 (1x3), Makurat 7 (1x3), Jurcenkova 4 (6 zb.), Podgórna 0, Rembiszewska 0

Orman: Copper 27 (1x3, 5 zb.), Gardner 21 (5 st.), Rużiczkova 14 (1x3, 8 zb.), Henry 5 (7 zb.), Kartaltepe 1 (6 zb., 9 as.) oraz Kavurmacioglu 6 (1x3), Askin 0, Sahin 0

Po wtorkowej porażce 52:67 w Ankarze, przed koszykarkami Arki Gdynia stało trudne zadanie awansu do Eurocup. Chcąc tego dokonać musiały wygrać w hali GSC różnicą co najmniej 16 punktów. Biorąc pod uwagę, że zespół Orman Genclik okazał się wymagającym przeciwnikiem, wydawało się to misją nie do wykonania. Innego zdania byli w gdyńskiej drużynie. Prezes Bogusław Witkowski powiedział nawet zespołowi, aby nie pozbywać się wiz do Turcji, ponieważ przydadzą się jeszcze w fazie grupowej Eurocup.

I początek pierwszej kwarty dawał nadzieję na to, że jego słowa się ziszczą. Choć zaczęło się od celnego rzutu za trzy Marie Rużiczkovej, to gdynianki odpowiedziały serią 10:0, podczas której bardzo dobrze grała Emma Cannon. Za moment punkty dołożyły także Sonja Greinacher oraz Barbora Balintova i na tablicy wyników było 14:5 dla Arki. Niestety dla niej, w ataku rozkręciły się także przyjezdne, które szybko zniwelowały stratę. Na koniec kwarty wynosiła ona 3 punkty, po dwójkowej akcji Anny MakuratAnny Jurcenkovej (20:17).

W drugiej kwarcie gdynianki ponownie próbowały odskakiwać, a rywalki gonić. Po punktach Greinacher w 18. min. zrobiło się 37:30. Orman odpowiedział 4 punktami, ale po tym za trzy trafiła Makurat (40:34). Tuż przed końcem kwarty tym samy odpowiedziały przyjezdne jednak ostatnie słowo należało do Balintovej, która trafiła tuż przed przerwą (42:37). Do odrobienia pozostawało więc 10 punktów.

Po zmianie stron drużyna z Turcji wzięła się za odrabianie strat i już w 24. min. przegrywała tylko 50:51. Wtedy agresywnie w ataku i w obronie zaczęły grać Balintova oraz Santa Baltkojiene. Mocno wybiły tym z rytmu przyjezdne, które do tego z minuty na minutę coraz bardziej słabły. A obwodowe tak napędzały Arkę, że po trafieniu drugiej z nich, w 28. min. było 61:52 dla gdynianek. Minutę później trafiła także Balintova więc na tablicy wyników pojawiło się 64:54. Mało tego, jeszcze przed końcem kwarty punkty dołożyła Jurcenkova (69:57), ale równo z syreną końcową trafiła Kahleaha Copper (69:59).

Na starcie czwartej kwarty zespół z Turcji poszedł za ciosem i szybko zniwelował stratę do 71:65. Mało tego, w 34. min. piąty faul popełniła Rebecca Allen, a to wyeliminowało ją z gry do końca spotkania. Nie załamało to jej koleżanek. Ponownie dobrze zaczęła grać Cannon, punkty dołożyła Greinacher i na 3 min. przed końcem Arka była jeden celny rzut od remisu w dwumeczu (79:67). Najpierw oddała go Balintova, później, przy stanie 81:69 Makurat. W obu przypadkach wydawało się, że piłka wpadnie do kosza, ale tak się nie stało. W następnych akcjach gdynianki zaczęły się gubić w defensywie, brakowało zastawiania przy zbiórkach, a przyjezdne lekko zniwelowały stratę i w rezultacie to dało im awans do Eurocup.

Orman Genclik

90% 275 typowań ARKA Gdynia
1% 2 typowania REMIS
9% 27 typowań Orman Genclik

• ... (2)

Po fuzji Bałtyku ze Spójnią chodziło się na Wartę, Fotę, itd...
    Chodziło się jako... kibic Bałtyku.
    Dzisiaj... się nie chodzi :)
    I ciągle mnie zastanawia; kto daje na to kasę?

• 12 12

• Haha desperat z widma bałtyk ma kompleksy.

• 4 3

• A co ma bycie kibicem Bałtyku do żeńskiej koszykówki?

Ja jestem kibicem Arki ale lubie koszykówkę-szczególnie żeńską i od lat bywam na meczach.Już sie przyzwyczailem że drużyna zmienia czesto nazwe-Fota Porta ,Warta,Lotos,Basket teraz Arka-ale to ciagle ten sam klub.Pilka nożna nie ma nic do tego,Arka to tylko nazwa i nie ma nic wspolnego z pilkarską Arką.

• 5 3

• Po raz kolejny: partnerem strategicznym klubu jest firma VBW i Miasta Gdynia

więc wiadomo skąd idzie główna kasa

• 9 1

• Kibic (1)

Po pierwsze to nie jest drużyna Polska , tylko zaciąg zagraniczny
    Po drugie Agnieszka Bibrzycka nie powinna tego firmować , bo to legenda koszykówki polskiej
    Po trzecie nigdy już nie będzie tego co było za Krawczyka - polskich gladiatorek
    Po czwarte Panie Witkowski kasa to nie wszystko i nic tu pana d*polizusy nie pomogą , na tym naprawdę trzeba się znać . Gdynia to piękne nasze miasto i szkoda na mim robić rys.

• 2 15

• Kibic weź pigułki bo znowu głupoty gadasz .Żeby nie Witkowski to kosz kobiet był by wspomnieniem

• 8 0

• (1)

Brawo dziewczyny za walkę.Mecz super i szkoda ze troche zabrakło ale serce zostawiłyscie na parkiecie.Dawno takiego meczu nie zagrałyscie i czekam na takie w lidze. Czekamy na zwyciestwo ARKI w niedziele

• 11 1

• Popieram, życzymy sobie aby tak waleczne mecze można było oglądać w lidze. Wtedy medal jest NASZ :)

• 7 0

• (2)

Czy kibic-weteran gdyńskich koszykarek - Sweterek był na wczorajszym meczu?

• 0 0

• Gdybyś

.. był na meczu to byś wiedział. Prowadził świetnie doping i cała hala pod koniec 4kwarty mu pomagała. Przypomniały mi się stare dobre czasy.

• 2 0

• Wobec tego duże brawa dla Sweterka! Czy to Basket czy też Arka, nasz Sweterek wzór i marka!!!

• 2 0

• Zgadzam się, że dziewczyny grały ambitnie,

dawno takiego meczu nie było. Przydałaby się tylko jeszcze druga amerykanka, a Jurczenkową posłać do domu. A tak na poważnie, dopóki nie będzie w tym bagnie nowego młodego menadżera, dopóki nie wyrzuci sie tych Krawczyków, dopóki nie będzie tam układów, dopóki nie zmieni się nagłośnienia i spikera, to koszykówki dobrej w Gdyni nie będzie. Potrzeba nagłośnienia, więcej reklamy, darmowe bilety wszystkiego nie rozwiązują