Basket przegrał na starcie drugiej fazy

11 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

Ofensywny zryw Julii Adamowicz w trzeciej kwarcie nie pomógł gdyńskim koszykarkom w odniesieniu zwycięstwa. Ofensywny zryw Julii Adamowicz w trzeciej kwarcie nie pomógł gdyńskim koszykarkom w odniesieniu zwycięstwa.

Koszykarki Basketu od porażki rozpoczęły grę w drugiej rundzie zmagań Tauron Basket Ligi Kobiet. Po raz trzeci w sezonie gdynianki uległy Pszczółce AZS Lublin. Tym razem przegrały na wyjeździe 64:68 (22:21, 16:13, 14:18, 12:16). W rywalizacji o miejsca 9-12 podopieczne Vadima Czeczuro coraz bardziej muszą koncentrować się na tym, by nie spaść na samo dno tabeli i nie zaznać goryczy degradacji.

Pszczółka: Robinson 16 (1x3), Morawiec (1x3) 13, Bussie 4, Kotnis 2, Bejtić 0 oraz Tomiałowicz 13 (1x3), Taylor 11 (1x3), Żandarska 9

BASKET: Brown 13 (8 zb.), Dorogobuzowa 12 (1x3), Stankiewicz 7 (1x3), Jakubiuk 7 (1x3), Miłoszewska 0 oraz Gala 10 (10 zb.), Adamowicz 10 (1x3), Naczk 3 (1x3), Różyńska 2

Kiedy osiem najlepszych drużyn szykuje się do rozpoczęcia fazy play-off, cztery najgorsze, w tym Basket grają o utrzymanie. Miejsca w Tauron Basket Lidze Kobiet stracą dwie najgorsze drużyny po tym, jak grupa z miejsc 9-12 zagra system mecz i rewanż każdy z każdym. Przewagę nad trójką rywali wyrobiła sobie w sezonie zasadniczym Pszczółka AZS Lublin. Drużyna ta do ostatniej kolejki walczyła o play-off. Szansę, aby ją zmniejszyć dostały w środę gdyńskie koszykarki.

Basket całkiem nieźle wszedł w pierwszy mecz drugiej fazy rozgrywek. Wynik otworzyła Anna Jakubiuk, następnie za trzy punkty trafiła zawodząca w dwóch ostatnich meczach Kateryna Dorogobuzowa i na tablicy wyników pojawiło się 5:0 dla przyjezdnych.

Jeszcze wyższa przewaga była w 8 min. Spod kosz trafiła wówczas Ewelina Gala i Basket prowadził 17:11. Gdynianki nie potrafiły jednak odskoczyć jeszcze bardziej do końca pierwszej kwarty. Zakończyły ją zwycięstwem, ale tylko dlatego, że w ostatniej akcji za trzy skutecznie przymierzyła Monika Naczk (21:22).

W drugiej odsłonie za zdobywanie punktów zabrała się Tiffany Brown. Amerykanka uzbierała ich w tej części meczu 5. A gdynianki niemal bez przerwy były na prowadzeniu. Problem w tym, że nie potrafiły zbudować bezpiecznej przewagi.

5 punktów z rzędu Julii Adamowicz dały w 22 min. nadzieję, że jednak w końcu się to uda (36:43). Za chwilę trafienie dołożyła Gala (36:45) i wyglądało na to, że gdynianki zmierzają po pierwsze w sezonie zwycięstwo nad Pszczółką. Rywalki potrafiły jednak wzmocnić obronę i krok po kroku odrabiać straty.

Zniwelowały je do zera w 27 min. Po trafieniu Asyay Bussie zrobiło się 50:50. Także remisowo (52:52) było na początku ostatniej kwarty. W nią świetnie weszła była koszykarka gdyńskiej drużyny, Oliwia Tomiałowicz. Najpierw trafiła za trzy punkty, później dołożyła celny rzut za dwa i było już 57:52 dla Pszczółki.

Jak się okazało to wystarczyło, aby kontrolować wynik do ostatniej syreny. Basketowi nie pomogło nawet zdobycie 6 pkt w ostatnich 75 sekundach meczu - przy dwóch rywalek. Wygląda więc na to, że zespół Vadima Czeczuro może skupić się na walce o ostatnią pozycję dającą utrzymanie.