Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 45:10. Dominacja w derbach rugbistów. Aż 6 kontuzji

21 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Lechia Gdańsk wygrała z Arką Gdynia 45:10 w ostatnim meczu 1. kolejki ekstraligi rugby w sezonie 2022/23. Na zdjęciu z piłką zdobywca dwóch przyłożeń - Michał Krużycki. Lechia Gdańsk wygrała z Arką Gdynia 45:10 w ostatnim meczu 1. kolejki ekstraligi rugby w sezonie 2022/23. Na zdjęciu z piłką zdobywca dwóch przyłożeń - Michał Krużycki.

Lechia Gdańsk rozbiła na inaugurację ekstraligi sezonu 2022/23 w meczu u siebie Arkę Gdynia 45:10 (17:3), uzyskując wielką przewagę przede wszystkim po przerwie. Podopieczni Pawła Lipkowskiego uczcili powrót po 4,5-letniej przerwie na ławkę tego szkoleniowca zwycięstwem z punktem bonusowym. W drużynie gości aż 6 rugbistów podczas derbów Trójmiasta doznało kontuzji.

Przeczytaj relację z inauguracyjnego zwycięstwa Ogniwa Sopot

Punkty dla Lechii: Paweł Boczulak 18, Michał Krużycki 10, Milan Kossakowski 5, Jason Makhari 5, Zvien Klaasen 5, Janeczko 2

Punkty dla Arki: Szymon Sirocki 5, Dawid Banaszek 5

LECHIA: Olszewski (78 Plich), Buczek (69 Ngonyama), Wojnicz (75 Koper) - Dabkiewicz, M.Krużycki (71 Nyaoda) - Kossakowski, Płonka, Smoliński - Boczulak (71 Janeczko) - Makhari - Kruszczyński (77 Górniewicz), Klaasen, Wójtowicz, Niespodziany (71 M.Bracik) - Romanowicz (79 Czerniak)

ARKA: Kasperek (78 Bartkowiak), Bojke, Papunashvili (71 Chirume) - Zypper, Zdunek (41 Gajowniczek) - Kuzimski (67 Miziak), Litwińczuk, K.Krużycki (60 Derwis) - Szyc - Banaszek - Szopa, Karasewicz (42 Stosik), Machnio (19 Dzięcielski), Lipski - Sirocki

Jakie cele na sezon 2022/23 stawiają przed sobą rugbiści Lechii Gdańsk

Derby Trójmiasta na otwarcie ekstraligi sezonu 2022/23 miały dodatkowe smaczki. W Lechii Gdańsk po 4,5-letniej przerwie na trenerską ławkę wrócił Paweł Lipkowski. W dodatku jego asystentem jest Rafał Kwiatkowski, który ponad dekadę spędził w gdyńskim klubie jako zawodnik, a potem członek zarządu.

Natomiast do Arki Gdynia aż po 11-letnim rozbracie wrócił z klubem Jakub Szymański, który tym razem nie podjął rywalizacji jako szkoleniowiec, ale przejął prezesurę u "Buldogów".

Był wreszcie braterski pojedynek. Michał Krużycki grał w drugiej linii gospodarzy, a jego młodszy brat - Kacper zajął miejsce w trzeciej linii młyna. Górą był ten pierwszy. Nie tylko dlatego, że jego drużyna wygrała, ale i on dołożył do tego sukcesu dwa przyłożenia.

O co zamierza walczyć Arka Gdynia w sezonie 2022/23?

Goście odgrażali się przed inauguracją, że chcą grać o wyższe cele niż w ostatnich latach, gdy głównie bronili się przed spadkiem z ekstraligi. Jednak czym dłużej trwał mecz w Gdańsku, była coraz większa dominacja biało-zielonych.

Przed przerwą goście byli jedynie w stanie odpowiedzieć punktami z rzutu karnego Dawida Banaszka. Po zmianie stron Szymon Sirocki zdobył przyłożenie, ale "Buldogi" nie byli w stanie wytrzymać naporu Lechii, gdyż ich szeregi topniały z powodu kontuzji. Pierwszej zmiany z tego powodu Dariusz Komisarczuk musiał dokonać już w 19. minucie. Maciej Machnio potrzebował wizyty w szpitalu.

W meczowym protokole znalazły się m.in. takie adnotacje odnośnie kontuzji rugbistów Arki:
  • Maciej Machnio - uraz kręgosłupa w odcinku lędźwiowym
  • Łukasz Kasperek - prawy łuk brwiowy
  • Arkadiusz Zdunek - uraz prawego barku
  • Mykoła Karasewicz - lewy łuk brwiowy
  • Mateusz Szyc - lewa pachwina
  • Damian Dzięcielski - prawe kolano

Lechia mogła zmienić cel i walczyć już nie tylko zwycięstwo, ale również bonus. O ile przed przerwą oglądaliśmy kopy z karnych, to po zmianie stron biało-zieloni dążyli do przyłożeń. W 73. minucie po akcji Milana Kossakowskiego zdobyli czwartą tego dnia piątkę, a tym samym zapewnili sobie na otwarcie sezonu zwycięstwo za 5 punktów.

Najskuteczniejszym zawodnikiem derbów Trójmiasta był Paweł Boczulak, który zdobył 18 punktów, kopiąc celnie czterokrotnie z rzutów karnych i trzykrotnie z podwyższeń.

W końcówce debiut w seniorskiej drużynie Lechii zaliczył 18-letni Aleksander Czerniak. Natomiast w Arce po przerwie było dwóch ekstraligowych nowicjuszy: Nikodem StosikDamian Dzięcielski.

Pomeczowy dwugłos trenerów

Paweł Lipkowski (Lechia Gdańsk):

To był dobry mecz. Jestem zadowolony z gry i wyniku. Zagraliśmy ambitnie, bo tak trzeba zagrać w derbach, aby pokonać Arkę. Bardzo dziękuję zawodnikom za to zaangażowanie. Oczywiście widzę też pewne rzeczy do poprawy, do pracy dalej, ale taka moja rola. Dlatego godzinę pocieszę się tym zwycięstwem, a potem będę już myślał o następnych meczu, w Krakowie. Chcemy bowiem więcej, chcemy wygrywać następne kolejki, ale przy tej wyrównanej lidze o medale będzie ciężko. Ja będę zdejmował presję i trochę studził te emocje.
Dariusz Komisarczuk (Arka Gdynia):

Ciężko tak na gorąco i w emocjach powiedzieć coś dobrego. Trzeba pogratulować Lechii, bo zagrała bardzo dobre zawody i pokazała, że nadal jest wartościową drużyną. Natomiast my straciliśmy "dwa zęby" na środku: Kolę Karasewicza i Maćka Machnio. Atak nam trochę się posypał, gdyż na ławce z tej formacji mieliśmy tylko dwie osoby. Dlatego mimo że trenowaliśmy dosyć mocno, robiliśmy dużo taktyki gry właśnie pod Lechię, to nie poszło nam w derbach jak trzeba. Nie wiem, czy to jest spowodowane. Należy to przeanalizować i pracować dalej. Za ten mecz dziękuję chłopakom za zaangażowanie i pracę, ale jak widać trzeba jeszcze więcej dać od siebie, jeśli chcemy takie mecze wygrywać.