Lechia obroniła Puchar Polski

Jacek Główczyński
2 lipca 2005 (artykuł sprzed 18 lat)

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Rugby. Ogniwo Sopot o finał z Arką Gdynia, Lechia Gdańsk żegna kapitana
Rugbiści Lechii Gdańsk obronili Puchar Polski. Podobnie jak przed rokiem w meczu finałowym biało-zieloni wygrali z AZS Folc Warszawa. Tym razem zespoł Marka Płonki ugościł rywali na własnym, wypalanym słońcem boisku. Zwyciężyli gospodarze 24:22 (17:8).

Punkty: Jacek Grebasz 10, Rafał Kwiatkowski 9, Maciej Szablewski II 5 - Adam Pałyska 7, Patryk Szwarc 5, Tomasz Gołąb 5, karna piątka.

LECHIA: Urbanowicz, Klusek, Kaszuba - Jastrząb, Sienkiewicz - Sajur, Marciniak (41 J.Śliwiński), Kochański (37 Piwka) - Lenartowicz, Szablewski II - Hedesz (75 Lipkowski), G.Śliwiński, Grebasz, Latopolski - Kwiatkowski.
FOLC: Bartoszewicz, Praszek (59 Niemczak), Domański - J.Jędral, Jamroz (59 T.Jędral) - Pazio, Ł.Miśkiewicz, Kwiatkowski - Bedka, Pałyska - Szwarc, Gołąb, Zdziech (75 Grygułło), Kisiel (58 Głasek) - M.Miśkiewicz.

Sędziował: Żorawski (Łódź). Żółte kartki: Szabnlewski II - Ł.Miśkiewicz, M.Miskiewicz, Kwiatkowski, Kisiel. Widzów: ok. 700.

Niewiele brakowało, aby mecz nie doszedł do skutku. Sędziowie, jadąc do Gdańska, mieli "dachowanie" w nissanie almerze. Na szczęście nikomu z nich nic się nie stało. Zmienili pojazd i zameldowali się nad morzem o czasie. Dużo do zyczenia pozostawiał też stan boiska. Murawa przy ul. Grunwaldzkiej była do tego stopnia wysuszona, że trawa z niej zapewne lepiej prezentowałaby się będąc pielęgnowana na... Saharze niż ma to miejsce w Gdańsku.

Co prawda rugby to sport zespołowy, ale po raz kolejny okazało się, ile w nim znaczą indywidualności. Jacek Grebasz nie grał i nie trenował od dłuższego czasu, ale gdy wreszcie zdecydował się na wyjście do gry był gwiazdą pierwszej wielkości. Popularny "Strzała" przypomniał się najpierw w 17. minucie. Po jego przyłożeniu Lechia objęła prowadzenie 5:3, gdyż rejest punktowy tego dnia otworzył Pałyska w jedenastej minucie.

Kwardans po przerwie, gdy po kolejnym rajdzie Grebasza przewaga miejscowych wzrosła do 22:8, wydawało się, że jest po meczu.

- Byliśmy przekonani wtedy, że już wygraliśmy. Cofnęliśmy się, co wykorzystali rywale. Całe szczęście, że udało się utrzymać prowadzenie. Ten sukces powinien być motywacją do pracy przed następnym sezonem - mówił Janusz Urbanowicz.

Folc przegrał ten mecz, gdy grał w osłabieniu. Pod koniec pierwszej połowy na 10-minutową karę odesłany został Michał Kwiatkowski. Wówczas jeszcze goście prowadzili 8:7. Jednak tuż przed przerwą stołeczną drużynę po akcji młyna zaskoczył Szablewski II.

W drugiej połowie Lechia grała nawet 14 na 12, ale ostatnie punkty zdobyła gdy miała na boisku jednego zawodnika więcej.

- W tym meczu mieliśmy dużo do stracenia. Graliśmy o honor i zachowanie twarzy. Już na rozgrzewce miałem wrażenie, że będzie dobrze, bo chłopcy dobrze wyglądali. Wreszcie młodzi zawodnicy mieli się od kogo uczyć. bardzo dobry mecz rozegrał Grebasz - podkreślał Marek Płonka, trener Lechii.

Folc prowadził w Gdańsku przez niespełna pół godziny. Po karnym Pałyski było 3:0 dla przyjezdnych. Z kolei w 22. minucie Patryk Szwarc wykorzystał zawahanie na gdańskim polu punktowym Kwiatkowskiego.

- Zaczęliśmy niemrawo. Mo.że do końca zawodnicy nie wierzyli, że mogą wygrać. W drugiej połowie osiągnęliśmy przewagę. Zresztą tak miało być, gdyż jesteśmy bardziej wybieganym zespołem. Jednak straty okazały się zbyt duże. Nie mieliśmy u siebie też takich zawodników jak Grebasz czy Urbanowicz, którzy sami poprafili zyskiwać po kilkanaście metrów - przyznał Krzysztof Folc, trener stołecznych rugbistów.

Lechii puchar wręczył Jan Kozłowski, prezes Polskiego Związku Rugby oraz marszałek województwa pomorskiego. Dla gdańszczan to dziewiąte tego typu trofeum. Poprzednio triumfowali w latach: 1977, 1984, 1985, 1986, 1994, 1996, 1997 i 2004. Tym samym pod względem wygranych zrównali się z Ogniwem Sopot, które do dzisiaj w tej klasyfikacji było samodzielnym liderem.