Dwoje trójmiejskich lekkoatletów na HME

18 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat)

Anna Rogowska (SKLA Sopot) i Łukasz Domagała (AZS AWFiS Gdańsk) zostali zakwalifikowani do reprezentacji Polski na halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce. 21-osobowy skład kadry został ogłoszony po krajowym championacie, który trójmiejskim klubom przyniósł dwa medale. W Spale akademicki 400-metrowiec zdobył srebro, a na najwyższym stopniu podium stanął Michał Lewandowski, dla którego był to debiut w sopockich barwach. Wydarzeniem zawodów był również powrót to sportu po dwuletniej przerwie spowodowanej kontuzjami gdańskiej wieloboistki Kamili Chudzik.

Łukasz Domagała został halowym wicemistrzem Polski w biegu na 400 metrów oraz zakwalifikował się do reprezentacyjnej sztafety na mistrzostwa Europy.
W 57. halowych mistrzostwach Polski w Spale zaprezentowało się 225 lekkoatletów i lekkoatletek z 77 klubów. Dwudniowa rywalizacja przyniosła trójmiejskim zawodnikom dwa medale.

Mistrzem Polski, z nowym rekordem życiowym został Michał Lewandowski. Trójskoczek uzyskał wynik 16 metrów i 16 centymetrów, poprawiając swój poprzedni najlepszy rezultat o 14 centymetrów. Już procentuje zmiana klubu i trenera.

25-latek przeniósł się z Bydgoszczy do Sopotu, a jego szkoleniowcem został Michał Modelski. W Spale Lewandowski debiutował w barwach SKLA. Od razu sięgnął po największy sukces w karierze. Wcześniej w mistrzostwach Polski seniorów nie miał złota, a w otwartych i halowych championatach zdobywał dwukrotnie srebro i raz brąz.

Medaliści w trójskoku:
1. Michał Lewandowski (SKLA Sopot) 16,16
2. Jakub Daroszewski (BKS Bydgoszcz) 15,69
3. Marcin Dudek (PKS Podlasie Białystok) 15,49

Drugi medal dla Trójmiasta wywalczył Łukasz Domagała. 400-metrowiec AZS AWFiS Gdańsk, podopieczny Rafała Hasa zdobył srebro, a jednocześnie wywalczył kwalifikację do reprezentacji Polski na halowe mistrzostwa Europy. Na przełomie lutego i marca w Goeteborgu 27-latek pobiegnie w sztafecie 4x400 metrów.

Medaliści w biegu na 400 metrów:
1. Grzegorz Sobiński (MKLA Łęczyca) 47,31
2. Łukasz Domagała (AZS AWFiS Gdańsk) 47,73
3. Marcin Grynkiewicz (LKS Pomorze Stargard) 47,86

Na podium nie udało się stanąć Kamili Chudzik, ale jej powrót do sportu był dużym wydarzeniem. Brązowa medalistka mistrzostw świata na otwartym stadionie w 7-boju na za sobą ciężkie kontuzje ścięgna Achillesa, dwie operacje i dwuletnią przerwę w startach. W Spale zawodniczka AZS AWFiS Gdańsk zaprezentowała się w skoku w dal, zajmując czwarte miejsce.

Najlepsze w skoku w dal
1. Teresa Dobija (AZS Łódź) 6,34
2. Anna Jagaciak (MKS Juvenia Puszczykowo) 6,21
3. Karolina Błażej (AZS AWF Kraków) 6,13
4. Kamila Chudzik (AZS AWFiS Gdańsk) 5,92

Ze startu w mistrzostwach Polski zrezygnowała Anna Rogowska. Sopocianka po przebytej grupie, odpuszczeniu zawodów w Doniecku i słabych startach w Moskwie i Bydgoszczy zmieniła harmonogram przygotowań do występu w Goeteborgu, gdzie będzie bronić tytułu mistrzyni Europy. 21 lutego tyczkarka SKLA ma w planie start na mityngu w Sztokholmie.

Właśnie Rogowska i Domagała są jedynymi trójmiejskimi lekkoatletami, którzy znaleźli się w 21-osobowej kadrze na 32. halowe mistrzostwa Europy.

Debiutujący w barwach SKLA Sopot Michał Lewandowski (w środku) zdobył złoty medal halowych mistrzostw Polski w trójskoku. Debiutujący w barwach SKLA Sopot Michał Lewandowski (w środku) zdobył złoty medal halowych mistrzostw Polski w trójskoku.