• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ligowiec Roku 2020. Eksperci oceniają cz. 1. Głosuj do północy 24 stycznia

Jacek Główczyński, Rafał Sumowski, Damian Konwent
23 stycznia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Eksperci - górny rząd od lewej: Bogusław Witkowski, Dawid Nilsson, dolny rząd od lewej: Jan Steber, Robert Rogowski. Eksperci - górny rząd od lewej: Bogusław Witkowski, Dawid Nilsson, dolny rząd od lewej: Jan Steber, Robert Rogowski.

Tylko do północy 24 stycznia możecie głosować w 9. Plebiscycie na Najlepszego Ligowca Roku 2020 w Trójmieście. Różnice są nadal niewielkie, a zatem wszystko jeszcze może się zdarzyć. Wybranym kandydatom możecie przydzielić 3, 2 lub 1 punkt, klikając w poniższy link. Po cyklu wywiadów z nominowanymi, zamieszczamy opinie ekspertów na ich temat. Tym, którzy na półmetku plasowali się na miejscach 5-8 rekomendacji udzielili: Bogusław Witkowski, Jan Steber, Dawid Nilsson i Robert Rogowski.GŁOSUJ
Ligowiec Roku 2020


BARBORA BALINTOVA, koszykarka VBW Arka Gdynia
rekomendacja: BOGUSŁAW WITKOWSKI, prezes Arki Gdynia


Bogusław Witkowski Bogusław Witkowski
Barbora Balintova to bardzo sympatyczna, ciepła, koleżeńska osoba, beż żadnych wyniosłości i odgrywania, że jestem najlepszym sportowcem. Nie zauważyłem, żeby od czasu jej przyjazdu do Gdyni, zmieniło się coś w jej podejściu. Czuje się tu dobrze, Gdynia to jej drugi dom. Nie jest osobą, która założy słuchawki, otworzy laptop i zamyka się w swoim świecie. Widać, że tutaj żyje.

W swojej ojczyźnie często bierze udział w akcjach charytatywnych, spotkaniach z dziećmi itd. Nasze wszystkie młode rozgrywające GTK chcą się na niej wzorować. Nic dziwnego, jeśli jest takim kapitanem i dyrygentem drużyny.

Zapytana o to, który zespół Arki jest lepszy - obecny, czy ten z poprzedniego sezonu, powiedziała, że kocha oba. Nie ma lepszych i gorszych. Widać, że dla niej to nie jest praca do odhaczenia, tylko ona tym żyje. Bije kolejne rekordy, ale nie robią na niej wrażenia. Oczywiście to dla niej miłe i ważne, ale robi to z przyjemnością. Z tego punktu to bardzo ważna, więc to przykład solidnego gracza.

Najlepszy Ligowiec 2020 Roku w Trójmieście. Kolejność na półmetku i zasady głosowaniaJOSEF VITEK, hokeista i drugi trener Stoczniowiec Gdańsk
rekomendacja: JAN STEBER, były hokeista m.in. Stoczniowca Gdańsk, GKS Tychy, PKH Gdańsk, uczestnik draftu NHL w 2004 roku


Jan Steber Jan Steber
Josef Vitek to zawodnik, którego zawsze się bardzo ceni w drużynie. Potrafi strzelić gola, gdy zespół naprawdę tego potrzebuje. Kiedy innym nie idzie, on jest w stanie dać impuls - dobić krążek, strzelić, pociągnąć akcję. To specjalista od ważnych bramek. Dobrze pamiętam mecz z grudnia 2019, gdy Lotos PKH Gdańsk pokonał GKS Katowice 1:0. Wygraliśmy po jego bramce w 59. minucie. Josef w swojej karierze takich momentów miał wiele.

Znakomicie dba o swoje ciało. Jest powyżej średniej jeśli chodzi o wiek, a wciąż w świetnej formie. Kocha hokej i chce przy nim jak najdłużej zostać. Gdy ćwiczyliśmy razem na siłowni, było widać, że przykłada dużą wagę i poświęca dużo pracy, aby dbać o fizyczność. Dawał z siebie wszystko. Młodsi koledzy, którzy wchodzili w dorosły hokej, mogli się od niego wiele nauczyć jak dokładać kolejne cegiełki do bycia profesjonalistą.

Jest dla nich zresztą przykładem także poza lodem. To człowiek, który stwarza w szatni dobrą atmosferę, ojciec trójki dzieci. Jego synowie trenują hokej, a córka łyżwiarstwo figurowe. Josef albo jego żona zawsze są na treningach. Zresztą sam prowadzi też zajęcia z dziećmi. Zawsze mogłem z nim porozmawiać jak Czech z Czechem, pożartować na różne tematy.

Gdy 6 grudnia robiliśmy w zespole polsko-czeskie spotkania i świętowaliśmy tradycję Mikołajek, wszyscy przychodzili z dziećmi, którym wręczaliśmy prezenty. Ja przebierałem się za Mikołaja a Petr Polodna za Anioła. Josef był Diabłem, choć to w życiu jest jego przeciwieństwem. Chyba jedyna rzecz, za którą mogli się na niego gniewać koledzy to to, że nie mogli się przez niego wyspać w autokarze. Zamiast spać, zawsze wolał sobie z kimś porozmawiać. Jeśli nie miał z kim, wisiał na telefonie. Nazywaliśmy te jego pogaduchy Studio "Pepe", od jego pseudonimu.ARTUR CHMIELIŃSKI, piłkarz ręczna, Torus Wybrzeże
rekomendacja: DAWID NILSSON, były zawodnik Wybrzeża Gdańsk, dwukrotny mistrz Polski, reprezentant kraju, obecnie trener Stali Mielec


Dawid Nilsson Dawid Nilsson
W moich oczach Artur Chmieliński zawsze był stuprocentowym profesjonalistą. Bardzo poważnie podchodzi do tego, co robi. Kiedy wróciłem do Gdańska w 2012 roku, był jeszcze nieopierzonym młodziakiem. Od początku widziałem jednak, że ma ogień w oczach. Nigdy nie odpuszczał, czego by nie robił. Mocno to w nim ceniłem.

Mimo różnicy wieku, był dla mnie świetnym kumplem, zawsze otwarty i pomocny. To facet, o którym nie dało się powiedzieć złego słowa. Bardzo ważna postać w kolektywie, który tworzyliśmy wówczas w Wybrzeżu. Może nie jest najbardziej wyrywny na tle zespołu, ale stanowił ważny element "puzzli" składających się na drużynę. Wie jak zmotywować kolegów kiedy trzeba. Dziś ma kilka lat więcej i opanował tę sztukę jeszcze lepiej. Potrafi skrytykować zespół, ale jest to wyłącznie pozytywna, merytoryczna krytyka. Mile wspomina Artura, jego ciężka praca przynosi efektu i widać, że z roku na rok jest coraz lepszym zawodnikiem.

Jest mocno związany emocjonalnie z Wybrzeżem. Myślę, że stać go na grę w zagranicznym klubie i jeśli tylko będzie chciał, spokojnie może sobie na to pozwolić nawet za dwa sezony. Pozycja bramkarza jest taka, że dobrze się prowadząc, można grać długo, co pokazał choćby Tomas Svensson. Jeśli tylko bramkarz dba o siebie, jest jak glina, im starszy tym lepszy, bo zbiera doświadczenie. Artur świadomie spędził tyle lat w Gdańsku, bo miał świetne warunki do rozwoju, a zmiana klubu to zawsze pewnego rodzaju loteria. Gdyby trafiła się naprawdę fajna oferta z perspektywicznym klubem zagranicznym, gdzie wiedziałby, że będzie grał, wszystko przed nim.

Z wykształcenia jest kucharzem, zdarzało się, że przynosił różne wypieki do szatni, co było bardzo sympatyczne. Zresztą ta nasza "wybrzeżowa" szatnia to było coś pięknego. Wspominam gdański klub jako bardzo rodzinny i Artur byłe częścią tej rodziny. Zawsze powtarzałem, że jeśli nie stworzymy fajnego klimatu i nie będziemy dobrze czuli się w szatni, to nie ma sensu. W końcu wielu z nas spędzało ze sobą czas tyle, co z własnymi rodzinami i musieliśmy czuć się ze sobą dobrze. Artur zawsze to rozumiał.

MATEUSZ MROWCA, rugbista Ogniwa Sopot
rekomendacja: ROBERT ROGOWSKI, były zawodnik Ogniwa i reprezentacji Polski, obecnie trener kadetów w sopockim klubie


Robert Rogowski Robert Rogowski
Mateusz Mrowca wywodzi się z rugby siedmioosobowego, ale m.in. dzięki grze w Ogniwie Sopot rozwinął się na tyle, że już z powodzeniem może grać w reprezentacji Polski "15". 28 lat to w naszej dyscyplinie wiek, w którym już można z korzystać ze sporego bagażu doświadczenia, a jednocześnie cały czas rozwijać się pod względem sportowym. Widać to doskonale po Mateuszu. Zawsze był szybki i to nadal jest jego autem, ale do tego zmężniał, wzmocnił się fizycznie. Dzięki temu może zagrać na każdej pozycji w formacji ataku. Myślę, że jeszcze dużo może on osiągnąć w rugby.

Mrowca trafił do Ogniwa, gdyż podjął studia na Politechnice Gdańskiej. Studiował automatykę i robotykę, ale - z tego co pamiętam - nigdy się tym nie chwalił, ani zbytnio o tym etapie życia nie opowiadał w szatni. Jak każdy nowy przeszedł u nas chrzest, ale nie miał on nic wspólnego z "falą". Z tego co pamiętam, było na wesoło, sporo żartów.

Drużyna Ogniwa jest jak rodzina. Nieważne, czy ktoś jest wychowankiem, czy przeszedł do Sopotu z tego, czy innego klubu, jest takim samym członkiem drużyny. Nie czynimy rozróżnienia, skąd kto przychodzi. Liczy się tylko to, co może dać zespołowi.

Mrowca od początku był pozyskiwany do Ogniwa z myślą, aby był naszym wzmocnieniem. Już na pierwszych treningach pokazał się jako sumienny, pracowity i dużo wymagający od siebie zawodnik. Tak jest do dziś.

W szatni był na ogół spokojny. Na pewno nie stał z boku, ale też nie miał aspiracji, aby rządzić. Myślę, że w takiej roli od początku dobrze czuł się w naszej drużynie.

Jeśli chodzi o umiejętności rugby, to Mateusz w Ogniwie się rozwinął. Karolowi Czyżowi i całemu sztabowi trenerskiemu udało się tak poprowadzić tego zawodnika, że jego nawyki siódemkowe nie tylko nie przeszkadzały, ale zostały wykorzystane jak najlepiej do gry w "15".

Ogniwo nigdy nie było drużyną jednej formacji - młyna bądź ataku. Zawsze mieliśmy całościowe zagrywki. Nie było tak, że zawodnicy ataku byli tylko, by wykończyć akcje i na odwrót. Mieliśmy zagrywki rozłożone na formacje. Dlatego skrzydłowy czy center musi czuć piłkę, wiedzieć, kiedy wyjść do piłki, czyli generalnie cały czas musi myśleć i też przewidywać, co może za chwile stać się na boisku.

Atutem Mateusza była zawsze umiejętność dobrego ustawienia się na boisku, właściwa analiza tego, co może się wydarzyć i kiedy najlepiej włączyć się do akcji. To wraz z połączeniu z jego szybkością powodowało, że mogliśmy zdobywać przyłożenia po atakach, które on kończył.

Nominowani do tytułu Ligowca Roku 2020 - górny rząd od prawej: Barbora Balintova, Josef Vitek, dolny rząd o prawej: Mateusz Mrowca, Artur Chmieliński. Nominowani do tytułu Ligowca Roku 2020 - górny rząd od prawej: Barbora Balintova, Josef Vitek, dolny rząd o prawej: Mateusz Mrowca, Artur Chmieliński.


Notowali:

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (16)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

5 lutego 2023, godz. 16:30
mecz ligowy
33% MMTS Kwidzyn
4% REMIS
63% TORUS WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Piotr Matysiak 15 33 80%
2. Wojtek Kwaśniewski 15 33 73.3%
3. Mariusz Karbowski 14 32 78.6%
4. Janusz Ciopcinski 15 32 73.3%
5. WIESŁAW KWIDZIŃSKI 14 31 78.6%

Tabela

Piłka ręczna - PGNiG Superliga mężczyzn
Drużyny M Z Rz Rp P Bramki Pkt
1 Orlen Wisła Płock 13 13 0 0 0 437:283 39
2 Industria Kielce 13 12 0 0 1 505:318 36
3 Górnik Zabrze 13 9 0 0 4 374:345 27
4 Azoty-Puławy 13 8 1 0 4 392:379 26
5 TORUS WYBRZEŻE GDAŃSK 13 7 0 1 5 335:342 22
6 Grupa Azoty Unia Tarnów 13 5 1 2 5 333:356 19
7 Chrobry Głogów 13 6 0 1 6 345:374 19
8 MMTS Kwidzyn 13 5 1 0 7 327:350 17
9 Arged Ostrovia Ostrów Wlkp. 13 5 1 0 7 345:376 17
10 Gwardia Opole 13 5 0 0 8 334:383 15
11 Energa Kalisz 13 3 1 1 8 319:356 12
12 Zagłębie Lubin 13 3 1 0 9 317:395 11
13 Piotrkowianin Piotrków Tryb. 13 2 1 1 9 328:374 9
14 Sandra Spa Pogoń Szczecin 13 1 0 1 11 334:394 4
Każda drużyna rozegra z każdą mecz i rewanż. Nie będzie fazy play-off. Mistrzem Polski zostanie pierwszy zespół po dwóch rundach. Drużyna, która zajmie 13. miejsce rozegra barażowy dwumecz z drugim zespołem I ligi. Natomiast 14. zespół spadnie do I ligi.

Wyniki 14 kolejki

 • MMTS Kwidzyn - TORUS WYBRZEŻE GDAŃSK - niedziela, godz. 16:30
 • piątek
 • Piotrkowianin - Industria Kielce
 • Zagłębie Lubin - Gwardia Opole
 • sobota
 • Grupa Azoty Unia Tarnów - Górnik Zabrze
 • Energa MKS Kalisz - Azoty Puławy
 • Sandra Spa Pogoń Szczecin - Arged Ostrovia Ostrów Wlkp.
 • Orlen Wisła Płock - Chrobry Głogów

Ostatnie wyniki Wybrzeża

12 grudnia 2022, godz. 18:00
mecz ligowy
47% Energa MKS Kalisz
3% REMIS
50% TORUS WYBRZEŻE Gdańsk
1 grudnia 2022, godz. 18:30
mecz pucharowy
75% Gwardia Opole
1% REMIS
24% TORUS WYBRZEŻE Gdańsk

Najbliższy mecz Ogniwa

Awenta Pogoń Siedlce
11 marca 2023
mecz ligowy
0% Awenta Pogoń Siedlce
0% REMIS
100% OGNIWO Sopot

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Ogniwa

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Małgorzata Starzyńska 8 26 100%
2. Aneta Starzyńska 8 26 100%
3. Tomasz Bobkowski 8 26 100%
4. Henryk Urban 8 26 100%
5. Piotr Klein 8 26 100%

Tabela

Rugby - Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Master Pharm Łódź 9 7 1 1 344:113 37
2 OGNIWO SOPOT 8 7 0 1 309:114 34
3 Edach Budowlani Lublin 8 6 1 1 194:125 31
4 Orkan Sochaczew 9 6 0 3 445:178 30
5 LECHIA GDAŃSK 9 4 0 5 299:277 22
6 Up Fitness Skra Warszawa 9 6 0 3 367:134 18
7 Juvenia Kraków 8 2 0 6 203:252 12
8 ARKA GDYNIA 9 2 0 7 167:424 10
9 Awenta Pogoń Siedlce  9 1 0 8 89:418 5
10 Posnania Poznań 8 1 0 7 129:537 5
W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
Nikt nie spada bezpośrednią. Ostatnia drużyna gra baraż z mistrzem I ligi. Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.

Wyniki 9 kolejki

 • ARKA GDYNIA - Up Fitness Skra Warszawa 12:57 (0:29)
 • Master Pharm Łódź - LECHIA GDAŃSK 29:24 (12:7)
 • Juvenia Kraków - OGNIWO SOPOT (odwołany z powodu zimowej aury)
 • Awenta Pogoń Siedlce - Orkan Sochaczew 23:61 (20:28)
 • Edach Budowlani Lublin - Posnania Poznań (mecz nie odbył się z powodu awarii autokaru gości. Komisja Gier i Dyscypliny nakazała uzgodnić klubom nowy termin przed rozpoczęciem rundy wiosennej)
 • Mecz zaległy z 8. kolejki
 • OGNIWO SOPOT - ARKA GDYNIA 43:3 (19:3)
 • Weryfikacja meczu z 8. kolejki
 • UP Fitness Skra Warszawa - Master Pharm Rugby Łódź walkower 0:25 (z powodu gry nieuprawnionego zawodnika - Bercho Botha, na boisku 30:29 (17:17)
 • Odjęcie po 1 punkcie za brak realizacji "Programu Młodzieżowiec"
 • Posnania za mecze:
 • 1. kolejki z Orkanem (na boisku 5:103)
 • 4. kolejki z Arką (29:68)
 • UP Fitness Skrze za mecze:
 • z 3. kolejki z Orkanem (32:21)
 • z 4. kolejki z Ogniwem (22:25)

Ostatnie wyniki Ogniwa

Master Pharm Łódź
22 października 2022, godz. 17:00
mecz ligowy
44% Master Pharm Łódź
1% REMIS
55% OGNIWO Sopot

Najbliższy mecz Arki

MB Zagłębie Sosnowiec
95% VBW ARKA Gdynia
0% REMIS
5% MB Zagłębie Sosnowiec

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. PIOTR Radelski 26 46 76.9%
2. Gregor Golab 25 46 68%
3. Izabela Dymkowska 26 45 69.2%
4. Artur Dargacz 25 45 68%
5. Radosław Kalkowski 25 44 72%

Tabela

Koszykówka - Energa Basket Liga Kobiet
Drużyny M Z P Bilans Pkt.
1 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 16 15 1 1334:1071 31
2 BC Polkowice 16 13 3 1395:1040 29
3 VBW ARKA GDYNIA 17 10 7 1294:1116 27
4 Enea AZS Politechnika Poznań 17 9 8 1253:1227 26
5 MB Zagłębie Sosnowiec 16 10 6 1142:1143 26
6 Polski Cukier AZS UMCS Lublin 16 9 7 1174:1124 25
7 Ślęza Wrocław 16 7 9 1201:1176 23
8 Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń 16 6 10 1211:1261 22
9 Polonia Warszawa 15 7 8 1065:1146 22
10 MKS Pruszków 17 2 15 1058:1473 19
11 Polskie Przetwory Basket Bydgoszcz 16 1 15 1038:1388 17
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-10 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz I Ligi.

Wyniki 18 kolejki

 • VBW ARKA GDYNIA - Ślęza Wrocław 58:78 (28:18, 10:19, 4:24, 16:17)
 • Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń - MKS Pruszków 82:59 (17:11, 22:5, 23:17, 20:26)
 • BC Polkowice - Enea AZS Politechnika Poznań 95:79 (13:24, 34:20, 26:21, 22:14)
 • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Polonia Warszawa 84:68 (23:18, 27:14, 19:18, 15:18)
 • MB Zagłębie Sosnowiec - Basket 25 Bydgoszcz 97:70 (19:12, 37:16, 20:17, 21:25)
 • pauza: Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Ostatnie wyniki Arki

Ślęza Wrocław
97% VBW ARKA Gdynia
0% REMIS
3% Ślęza Wrocław
Polonia Warszawa
22 stycznia 2023, godz. 15:00
mecz ligowy
2% Polonia Warszawa
1% REMIS
97% VBW ARKA Gdynia

Relacje LIVE

Najczęściej czytane