• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ligowiec Roku 2020. Eksperci oceniają cz. 1. Głosuj do północy 24 stycznia

Jacek Główczyński, Rafał Sumowski, Damian Konwent
23 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Eksperci - górny rząd od lewej: Bogusław Witkowski, Dawid Nilsson, dolny rząd od lewej: Jan Steber, Robert Rogowski. Eksperci - górny rząd od lewej: Bogusław Witkowski, Dawid Nilsson, dolny rząd od lewej: Jan Steber, Robert Rogowski.

Tylko do północy 24 stycznia możecie głosować w 9. Plebiscycie na Najlepszego Ligowca Roku 2020 w Trójmieście. Różnice są nadal niewielkie, a zatem wszystko jeszcze może się zdarzyć. Wybranym kandydatom możecie przydzielić 3, 2 lub 1 punkt, klikając w poniższy link. Po cyklu wywiadów z nominowanymi, zamieszczamy opinie ekspertów na ich temat. Tym, którzy na półmetku plasowali się na miejscach 5-8 rekomendacji udzielili: Bogusław Witkowski, Jan Steber, Dawid Nilsson i Robert Rogowski.GŁOSUJ
Ligowiec Roku 2020


BARBORA BALINTOVA, koszykarka VBW Arka Gdynia
rekomendacja: BOGUSŁAW WITKOWSKI, prezes Arki Gdynia


Bogusław Witkowski Bogusław Witkowski
Barbora Balintova to bardzo sympatyczna, ciepła, koleżeńska osoba, beż żadnych wyniosłości i odgrywania, że jestem najlepszym sportowcem. Nie zauważyłem, żeby od czasu jej przyjazdu do Gdyni, zmieniło się coś w jej podejściu. Czuje się tu dobrze, Gdynia to jej drugi dom. Nie jest osobą, która założy słuchawki, otworzy laptop i zamyka się w swoim świecie. Widać, że tutaj żyje.

W swojej ojczyźnie często bierze udział w akcjach charytatywnych, spotkaniach z dziećmi itd. Nasze wszystkie młode rozgrywające GTK chcą się na niej wzorować. Nic dziwnego, jeśli jest takim kapitanem i dyrygentem drużyny.

Zapytana o to, który zespół Arki jest lepszy - obecny, czy ten z poprzedniego sezonu, powiedziała, że kocha oba. Nie ma lepszych i gorszych. Widać, że dla niej to nie jest praca do odhaczenia, tylko ona tym żyje. Bije kolejne rekordy, ale nie robią na niej wrażenia. Oczywiście to dla niej miłe i ważne, ale robi to z przyjemnością. Z tego punktu to bardzo ważna, więc to przykład solidnego gracza.

Najlepszy Ligowiec 2020 Roku w Trójmieście. Kolejność na półmetku i zasady głosowaniaJOSEF VITEK, hokeista i drugi trener Stoczniowiec Gdańsk
rekomendacja: JAN STEBER, były hokeista m.in. Stoczniowca Gdańsk, GKS Tychy, PKH Gdańsk, uczestnik draftu NHL w 2004 roku


Jan Steber Jan Steber
Josef Vitek to zawodnik, którego zawsze się bardzo ceni w drużynie. Potrafi strzelić gola, gdy zespół naprawdę tego potrzebuje. Kiedy innym nie idzie, on jest w stanie dać impuls - dobić krążek, strzelić, pociągnąć akcję. To specjalista od ważnych bramek. Dobrze pamiętam mecz z grudnia 2019, gdy Lotos PKH Gdańsk pokonał GKS Katowice 1:0. Wygraliśmy po jego bramce w 59. minucie. Josef w swojej karierze takich momentów miał wiele.

Znakomicie dba o swoje ciało. Jest powyżej średniej jeśli chodzi o wiek, a wciąż w świetnej formie. Kocha hokej i chce przy nim jak najdłużej zostać. Gdy ćwiczyliśmy razem na siłowni, było widać, że przykłada dużą wagę i poświęca dużo pracy, aby dbać o fizyczność. Dawał z siebie wszystko. Młodsi koledzy, którzy wchodzili w dorosły hokej, mogli się od niego wiele nauczyć jak dokładać kolejne cegiełki do bycia profesjonalistą.

Jest dla nich zresztą przykładem także poza lodem. To człowiek, który stwarza w szatni dobrą atmosferę, ojciec trójki dzieci. Jego synowie trenują hokej, a córka łyżwiarstwo figurowe. Josef albo jego żona zawsze są na treningach. Zresztą sam prowadzi też zajęcia z dziećmi. Zawsze mogłem z nim porozmawiać jak Czech z Czechem, pożartować na różne tematy.

Gdy 6 grudnia robiliśmy w zespole polsko-czeskie spotkania i świętowaliśmy tradycję Mikołajek, wszyscy przychodzili z dziećmi, którym wręczaliśmy prezenty. Ja przebierałem się za Mikołaja a Petr Polodna za Anioła. Josef był Diabłem, choć to w życiu jest jego przeciwieństwem. Chyba jedyna rzecz, za którą mogli się na niego gniewać koledzy to to, że nie mogli się przez niego wyspać w autokarze. Zamiast spać, zawsze wolał sobie z kimś porozmawiać. Jeśli nie miał z kim, wisiał na telefonie. Nazywaliśmy te jego pogaduchy Studio "Pepe", od jego pseudonimu.ARTUR CHMIELIŃSKI, piłkarz ręczna, Torus Wybrzeże
rekomendacja: DAWID NILSSON, były zawodnik Wybrzeża Gdańsk, dwukrotny mistrz Polski, reprezentant kraju, obecnie trener Stali Mielec


Dawid Nilsson Dawid Nilsson
W moich oczach Artur Chmieliński zawsze był stuprocentowym profesjonalistą. Bardzo poważnie podchodzi do tego, co robi. Kiedy wróciłem do Gdańska w 2012 roku, był jeszcze nieopierzonym młodziakiem. Od początku widziałem jednak, że ma ogień w oczach. Nigdy nie odpuszczał, czego by nie robił. Mocno to w nim ceniłem.

Mimo różnicy wieku, był dla mnie świetnym kumplem, zawsze otwarty i pomocny. To facet, o którym nie dało się powiedzieć złego słowa. Bardzo ważna postać w kolektywie, który tworzyliśmy wówczas w Wybrzeżu. Może nie jest najbardziej wyrywny na tle zespołu, ale stanowił ważny element "puzzli" składających się na drużynę. Wie jak zmotywować kolegów kiedy trzeba. Dziś ma kilka lat więcej i opanował tę sztukę jeszcze lepiej. Potrafi skrytykować zespół, ale jest to wyłącznie pozytywna, merytoryczna krytyka. Mile wspomina Artura, jego ciężka praca przynosi efektu i widać, że z roku na rok jest coraz lepszym zawodnikiem.

Jest mocno związany emocjonalnie z Wybrzeżem. Myślę, że stać go na grę w zagranicznym klubie i jeśli tylko będzie chciał, spokojnie może sobie na to pozwolić nawet za dwa sezony. Pozycja bramkarza jest taka, że dobrze się prowadząc, można grać długo, co pokazał choćby Tomas Svensson. Jeśli tylko bramkarz dba o siebie, jest jak glina, im starszy tym lepszy, bo zbiera doświadczenie. Artur świadomie spędził tyle lat w Gdańsku, bo miał świetne warunki do rozwoju, a zmiana klubu to zawsze pewnego rodzaju loteria. Gdyby trafiła się naprawdę fajna oferta z perspektywicznym klubem zagranicznym, gdzie wiedziałby, że będzie grał, wszystko przed nim.

Z wykształcenia jest kucharzem, zdarzało się, że przynosił różne wypieki do szatni, co było bardzo sympatyczne. Zresztą ta nasza "wybrzeżowa" szatnia to było coś pięknego. Wspominam gdański klub jako bardzo rodzinny i Artur byłe częścią tej rodziny. Zawsze powtarzałem, że jeśli nie stworzymy fajnego klimatu i nie będziemy dobrze czuli się w szatni, to nie ma sensu. W końcu wielu z nas spędzało ze sobą czas tyle, co z własnymi rodzinami i musieliśmy czuć się ze sobą dobrze. Artur zawsze to rozumiał.

MATEUSZ MROWCA, rugbista Ogniwa Sopot
rekomendacja: ROBERT ROGOWSKI, były zawodnik Ogniwa i reprezentacji Polski, obecnie trener kadetów w sopockim klubie


Robert Rogowski Robert Rogowski
Mateusz Mrowca wywodzi się z rugby siedmioosobowego, ale m.in. dzięki grze w Ogniwie Sopot rozwinął się na tyle, że już z powodzeniem może grać w reprezentacji Polski "15". 28 lat to w naszej dyscyplinie wiek, w którym już można z korzystać ze sporego bagażu doświadczenia, a jednocześnie cały czas rozwijać się pod względem sportowym. Widać to doskonale po Mateuszu. Zawsze był szybki i to nadal jest jego autem, ale do tego zmężniał, wzmocnił się fizycznie. Dzięki temu może zagrać na każdej pozycji w formacji ataku. Myślę, że jeszcze dużo może on osiągnąć w rugby.

Mrowca trafił do Ogniwa, gdyż podjął studia na Politechnice Gdańskiej. Studiował automatykę i robotykę, ale - z tego co pamiętam - nigdy się tym nie chwalił, ani zbytnio o tym etapie życia nie opowiadał w szatni. Jak każdy nowy przeszedł u nas chrzest, ale nie miał on nic wspólnego z "falą". Z tego co pamiętam, było na wesoło, sporo żartów.

Drużyna Ogniwa jest jak rodzina. Nieważne, czy ktoś jest wychowankiem, czy przeszedł do Sopotu z tego, czy innego klubu, jest takim samym członkiem drużyny. Nie czynimy rozróżnienia, skąd kto przychodzi. Liczy się tylko to, co może dać zespołowi.

Mrowca od początku był pozyskiwany do Ogniwa z myślą, aby był naszym wzmocnieniem. Już na pierwszych treningach pokazał się jako sumienny, pracowity i dużo wymagający od siebie zawodnik. Tak jest do dziś.

W szatni był na ogół spokojny. Na pewno nie stał z boku, ale też nie miał aspiracji, aby rządzić. Myślę, że w takiej roli od początku dobrze czuł się w naszej drużynie.

Jeśli chodzi o umiejętności rugby, to Mateusz w Ogniwie się rozwinął. Karolowi Czyżowi i całemu sztabowi trenerskiemu udało się tak poprowadzić tego zawodnika, że jego nawyki siódemkowe nie tylko nie przeszkadzały, ale zostały wykorzystane jak najlepiej do gry w "15".

Ogniwo nigdy nie było drużyną jednej formacji - młyna bądź ataku. Zawsze mieliśmy całościowe zagrywki. Nie było tak, że zawodnicy ataku byli tylko, by wykończyć akcje i na odwrót. Mieliśmy zagrywki rozłożone na formacje. Dlatego skrzydłowy czy center musi czuć piłkę, wiedzieć, kiedy wyjść do piłki, czyli generalnie cały czas musi myśleć i też przewidywać, co może za chwile stać się na boisku.

Atutem Mateusza była zawsze umiejętność dobrego ustawienia się na boisku, właściwa analiza tego, co może się wydarzyć i kiedy najlepiej włączyć się do akcji. To wraz z połączeniu z jego szybkością powodowało, że mogliśmy zdobywać przyłożenia po atakach, które on kończył.

Nominowani do tytułu Ligowca Roku 2020 - górny rząd od prawej: Barbora Balintova, Josef Vitek, dolny rząd o prawej: Mateusz Mrowca, Artur Chmieliński. Nominowani do tytułu Ligowca Roku 2020 - górny rząd od prawej: Barbora Balintova, Josef Vitek, dolny rząd o prawej: Mateusz Mrowca, Artur Chmieliński.


Notowali:

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (16)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Wojteks 23 35 75 82.9%
2 Renata Koczyńska 35 73 82.9%
3 Wojciech Koczyński 35 72 80%
4 PIOTR MATYSIAK 33 71 84.8%
5 Ada Bert 35 71 80%

Tabela

Piłka ręczna - Orlen Superliga mężczyzn
Drużyny M Z Rz Rp P Bramki Pkt
9 Corotop Gwardia Opole 31 10 13 2 16 843:886 38
10 Grupa Azoty Unia Tarnów 31 11 1 1 18 815:922 36
11 Energa Wybrzeże Gdańsk 31 11 0 2 18 925:953 35
12 Piotrkowianin 31 10 1 0 20 825:953 32
13 Zagłębie Lubin 31 7 3 1 19 824:946 28
14 Zepter Legionowo 31 4 0 2 24 830:978 14
Po sezonie zasadniczym według systemu każdy z każdym mecz i rewanż osiem najlepszych drużyn awansowało do play-off, by systemem pucharowych wyłonić medalistów.
Zespoły z miejsc 9-14 w drugiej fazie sezonu grają każdy z każdym, bez rewanżów, o utrzymanie, z zachowaniem dorobku punktowego z fazy zasadniczej. Na koniec rozgrywek Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.

Wyniki 31 kolejki

 • grupa spadkowa
 • ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - Zepter Legionowo 38:30 (16:15)
 • Corotop Gwardia Opole - Grupa Azoty Unia Tarnów 34:30 (16:11)
 • Piotrkowianin - Zagłębie Lubin 27:26 (15:13)

Playoff

Ćwierćfinały

Industria Kielce 2
MMTS Kwidzyn 0
KGHM Chrobry Głogów 2
Azoty Puławy 0
Orlen Wisła Płock 2
Arged Rebud Ostrovia 0
Górnik Zabrze 2
Energa Kalisz 0

Półfinały

Industria Kielce 2
KGHM Chrobry Głogów 0
Orlen Wisła Płock 2
Górnik Zabrze 0

Finał

Industria Kielce 0
Orlen Wisła Płock 1

Ostatnie wyniki Wybrzeża

100% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
0% REMIS
0% Zepter Legionowo
4 maja 2024, godz. 18:30
Kalisz
mecz pucharowy
97% Industria Kielce
0% REMIS
3% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Najbliższy mecz Ogniwa

Orlen Orkan Sochaczew
1 czerwca 2024
HIT
92% Orlen Orkan Sochaczew
0% REMIS
8% OGNIWO Sopot

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Ogniwa

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Lech Zaremba 16 43 87.5%
2 Arkadiusz Kunowski 16 41 93.8%
3 Radosław Dymkowski 16 40 87.5%
4 Mariusz Karbowski 16 39 93.8%
5 Artur Boberski 16 39 87.5%

Tabela

Rugby - Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Orlen Orkan Sochaczew 16 13 0 3 605:261 65
2 Ogniwo Sopot 16 12 0 4 446:312 58
3 Juvenia Kraków 16 11 0 5 504:290 53
4 Awenta Pogoń Siedlce 16 11 0 5 470:280 48
5 Edach Budowlani Lublin 16 10 0 6 389:348 44
6 Life Style Catering Arka Gdynia 16 6 0 10 485:460 30
7 Drew Pal 2 Lechia Gdańsk 16 5 0 11 375:429 25
8 Budowlani WizjaMed Łódź 16 2 0 14 151:842 9
9 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 16 2 0 14 167:412 -52
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio.

Klub Budo 2011 Aleksandrów Łódzki wycofał się z rozgrywek 27 marca 2024 roku. Wyniki uzyskane przez tę drużynę zostały utrzymane. Kolejne mecze weryfikowane są jako walkowery (25:0 i 5 punktów) na korzyść rywali 25:0, a na zespół wycofany nakładana jest kara 0:25 i -10 punktów.

W trakcie rozgrywek zmieniły nazwy:
Lechia Gdańsk na Drew Pal 2 Lechia Gdańsk
Budowlani Commercecon Łódź na Budowlani WizjaMed Łódź
Orkan Sochaczew na Orlen Orkan Sochaczew

Wyniki 18 kolejki

 • Orlen Orkan Sochaczew - LIFE STYLE CATERING ARKA GDYNIA 57:37 (17:20)
 • OGNIWO SOPOT - Awenta Pogoń Siedlce 16:22 (9:12)
 • Edach Budowlani Lublin - Juvenia Kraków 20:14 (12:7)
 • Budo 2011 Aleksandrów Łódzki - Budowlani WizjaMed Łódź 0:25 (walkower)
 • Pauzuje: DREW PAL 2 LECHIA GDAŃSK

Ostatnie wyniki Ogniwa

Awenta Pogoń Siedlce
98% OGNIWO Sopot
1% REMIS
1% Awenta Pogoń Siedlce

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Zdzisław Werner 36 88 83.3%
2 Radosław Dymkowski 36 85 80.6%
3 Izabela Dymkowska 36 83 83.3%
4 Marek Węgrzynowski 35 83 80%
5 Miś Brązuś 35 81 80%

Tabela końcowa

Koszykówka - Orlen Basket Liga Kobiet
M Z P Bilans Pkt.
1 KGHM BC Polkowice
2 PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp.
3 VBW Arka Gdynia
4 Ślęza Wrocław
5 MB Zagłębie Sosnowiec
6 Polski Cukier AZS UMCS Lublin
7 Enea AZS Politechnika Poznań
8 Energa Polski Cukier Toruń
9 Polonia Warszawa
10 Basket Ekstraklasa Bydgoszcz
11 MKS Pruszków
 • ćwierćfinały (do dwóch zwycięstw)
 • KGHM BC Polkowice - Energa Polski Cukier Toruń 2:0
 • Ślęza Wrocław - MB Zagłębie Sosnowiec 2:1
 • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów - Enea AZS Politechnika Poznań 2:0
 • VBW ARKA GDYNIA - Polski Cukier AZS UMCS Lublin 2:0
 • półfinały (do dwóch zwycięstw)
 • KGHM BC Polkowice - Ślęza Wrocław 2:0
 • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów - VBW ARKA GDYNIA 2:0
 • o 3. miejsce (mecz i rewanż)
 • VBW ARKA GDYNIA - Ślęza Wrocław 142:133 (62:56 i 80:77)
 • finał (do dwóch zwycięstw)
 • KGHM BC Polkowice - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów 2:0

Playoff

Ćwierćfinały

KGHM BC Polkowice 2
Energa Polski Cukier Toruń 0
Ślęza Wrocław 2
MB Zagłębie Sosnowiec 1
PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów 2
Enea AZS Politechnika Poznań 0
VBW ARKA GDYNIA 2
Polski Cukier AZS UMCS Lublin 0

Półfinały

KGHM BC Polkowice 2
Ślęza Wrocław 0
PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów 2
VBW ARKA GDYNIA 0

Finał

KGHM BC Polkowice 2
PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów 0

Ostatnie wyniki Arki

97% VBW ARKA Gdynia
1% REMIS
2% Ślęza Wrocław
13 marca 2024, godz. 18:00
HIT
45% Ślęza Wrocław
0% REMIS
55% VBW ARKA Gdynia

Relacje LIVE

Najczęściej czytane