• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ligowiec Roku 2023. Karol Czubak o szansach na awans i... odejście z Arki Gdynia

Jacek Główczyński
18 stycznia 2024, godz. 12:00 
Opinie (21)

Arka Gdynia

Fortuna 1.Liga Arka Gdynia - GKS Katowice Karol Czubak Fortuna 1.Liga Arka Gdynia - GKS Katowice Karol Czubak

- Wydaje mi się, że szanse są dość małe - tak Karol Czubak ocenia możliwość odejścia z Arki Gdynia już zimą, mimo że oferty z innych klubów wciąż napływają. - Nie tylko mamy realne szansę na zdobycie bezpośredniego awansu, ale na wejście do ekstraklasy z 1. miejsca. Nie możemy tylko popełniać poprzednich błędów - dodaje napastnik w cyklu wywiadów z kandydatami do tytułu Najlepszego Ligowca 2023 Roku w Trójmieście. Poprzednio na pytania odpowiadał Dwayne-Burrows, a 19 stycznia zapraszamy na rozmowę z Jarosławem Zyskowskim. Głosowanie trwać będzie do północy 28 stycznia.GŁOSUJ
Ligowiec Roku 2023


Jacek Główczyński: Jaki był dla pana 2023 rok?

Karol Czubak: Dla mnie osobiście wydarzyło się w nim dużo dobrych rzeczy. Zostałem królem strzelców Fortuna 1. Ligi, było zainteresowanie ze strony innych klubów. Natomiast nie ukrywam, że liczyłem na więcej, jeśli chodzi o wynik drużyny w poprzednim sezonie.

12. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2023. Poznaj wszystkich nominowanych oraz zasady głosowania 12. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2023. Poznaj wszystkich nominowanych oraz zasady głosowania

Czy tytuł króla strzelców sprawił, że jest pan teraz pewny swoich umiejętności i możliwości?

Wiadomo, że napastnika rozlicza się ze zdobywanych bramek. Ci co mnie znali, nawet jeszcze z występów w niższych ligach, to wiedzieli, że ja w tym miejscu nie znalazłem się przez przypadek. Sam też, poza jedną chwilą zwątpienia, gdy miałem 18 lat, grałem nadal w IV lidze, a inni szli wyżej, to cały czas w siebie wierzyłem. Przełomem był transfer do Bytowa. To trenerowi Adrianowi Stawskiemu zawdzięczam, że znalazłem się w profesjonalnym futbolu.Jak znosi pan coraz większą presję i oczekiwania względem swojej osoby?

Sam przyzwyczaiłem kibiców to zdobywania bramek i to niejako masowo. Nie stresuje się przed meczami, czy presja nie plącze mi nóg. Te oczekiwania kibiców to dla mnie dodatkowy bodziec do pracy. Mam sygnały, że w klubie mnie doceniają, cenią to co robię. To także sprawia, że chce grać jeszcze lepiej także dla nich. Wiem, że ludzie patrzą przede wszystkim na liczbę goli, ale ja staram się pracować także nad innymi elementami, których często nie widać w statystykach. Napastnika rozlicza się również z... gry defensywnej. Czuję, że pod tym poprawiłem się. O tym, że się rozwijam jako piłkarz świadczy też liczba sytuacji, do której dochodzę. Tutaj statystyki pokazują, że był potencjał, aby tych bramek jesienią miał więcej niż osiem.

Wywiady z kandydatami do tytułu Najlepszego Ligowca Roku 2023 w TrójmieścieMam wrażenie, że w tym sezonie stał się pan bardzo wyrazistą postacią w Arce nie tylko na boisku, ale także poza nim. Czuje pan, że pańska odpowiedzialność za drużynę jest większa niż jeszcze kilka miesięcy temu?

Przychodziłem do Arki po niezbyt fajnym sezonie w Widzewie. Może zabrzmi to górnolotnie, ale naprawdę w Gdyni znalazłem drugi dom. Tutaj też znalazłem miłość swojego życia. Pod względem sportowym też czuje, że się rozwijam. Jest również to wsparcie kibiców, o którym wspomniałem. Niektórzy mogą być zdziwieni, że aż tak tutaj "odpaliłem", ale ja na to liczyłem.Wojciech Łobodziński publicznie mówi, że namawia pana do strzelanie rzutów karnych. Da się pan przekonać?

Rzeczywiście trener już na początku naszej współpracy rozmawiał ze mną, dlaczego nie strzelam karnych? Na pewno nie przez dodatkową presję. Wiem też, że karny to możliwość zdobywania większej liczby goli, oczywiście jeśli strzał z jedenastki się wykorzysta. Mi w Głogowie to się nie udało. Może gdybym w trakcie gry nie miałbym sytuacji to byłbym zdesperowany i szukałbym goli z karnych. Ale są te bramki z gry. W Arce strzeliłem ich już ponad 40. Myślę, że kibice widzą te statystyki i to jeszcze bardziej i ich, i mnie cieszy, że taki dorobek udało się osiągnąć bez karnych.

Zawodnik

Karol Czubak

Karol Czubak

ur.
2000
wzrost
193 cm
ocena z sezonu
3.39 (2152 oceny)
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


Latem niczym brazylijski serial ciągną się serial: "Czubak zostaje, czy odchodzi z Arki? Czy dlatego od razu po ostatnim tegorocznym meczu mówił pan, że nigdzie się zimą nie zamierza pan ruszać, aby tym razem mieć spokojną głowę?

Propozycje są także i teraz. Większość klubów nie patrzy na to, kto kiedyś coś powiedział, ale interesują ich liczby. Najwyraźniej i te osiem moich goli jesienią zostało zauważonych, gdyż oferty wciąż się pojawiają. Oczywiście nie zajmuję się tym wszystkim osobiście. To wszystko spływa do mojego agenta. On mi przekazuje tylko te najważniejsze informacje. Dzięki temu skupiam się na tym, co jest tutaj, jaka praca jest do wykonania, a nie na rozmyślaniach, co gdyby...

Karol Czubak Ligowcem Maja. Napastnik Arki Gdynia wyceniany na 1,5 miliona euro Karol Czubak Ligowcem Maja. Napastnik Arki Gdynia wyceniany na 1,5 miliona euro

Czyli jednak zimą coś może wydarzyć się transferowego z udziałem Karola Czubaka?

Wydaje mi się, że szanse są dość małe. Zostałem w Arce Gdynia, mimo trudnej sytuacji, zdając sobie sprawę choćby z kłopotów finansowych. Tym bardziej nie myślę o odejściu teraz, gdy wszystko poukładało się w szatni, a w tabeli jesteśmy na 1. miejscu. Tę pozycję osiągnęliśmy nieprzypadkowo, ale dzięki ciężkiej pracy. Może jeszcze początek sezonu nie był najlepszy, ale konsekwencja w pracy, potem zmiana ustawienia, sprawiły, że doszliśmy do optymalnych wyników.Czy można racjonalnie wytłumaczyć, co się tak naprawdę wydarzyło w Arce w poprzednim sezonie. Paradoksalnie bowiem, czy było gorzej w klubie i wokół niego, to na boisku radziliście sobie lepiej, gdy kibice byli na trybunach, to nie wygrywaliście w Gdyni, a gdy trwał bojkot, to zwycięska seria była i w meczach domowych?

Właśnie to wszystko nas bardzo scaliło. Mimo że kibiców nie było na meczach to cały czas czuliśmy ich wsparcie. Wystarczyło wyjść na ulicę, gdzie spotykaliśmy kibiców, rozmawialiśmy z nimi, słuchaliśmy, co myślą. Staliśmy się wielką rodziną. To samo stało się w szatni. Każdy piłkarz wie, że może liczyć na drugiego, że jeden za drugiego pójdzie w ogień, że każdy chce pomóc. Oczywiście atmosferę "robią" też wyniki, ale niezależnie od wszystkiego nasza szatnia zbudowała się jako mocna i nietykalna od środka. Każdy to czuje i to przekłada się potem także na to, jak funkcjonujemy na boisku, jakie mamy wyniki.

Karol Czubak: To nie wstyd. Przypomnij co jeszcze powiedział napastnik Arki Gdynia w wywiadzie, w którym pytania zadawali kibice Karol Czubak: To nie wstyd. Przypomnij co jeszcze powiedział napastnik Arki Gdynia w wywiadzie, w którym pytania zadawali kibice

Czy wiosną Arka może bazować tylko na tym kolektywie, który się zrodził, czy jednak też czujecie, że bez wzmocnień, czy przywrócenia normalnych zasad funkcjonowania w klubie i wokół niego trudno będzie o utrzymanie 1. miejsca?

Może rzeczywiście w końcówce rundy przydarzyła się nam zadyszka, może pojawiło się zmęczenie. Jednak teraz będzie mniej meczów. Wiosną zagramy tylko 15 meczów. Uważam, że z tą szatnią, z tą pracą, którą wykonaliśmy i nadal wykonujemy, jesteśmy w stanie utrzymać pozycję lidera. A dodatkowe bodźce też się pojawiają. Do rywalizacji ze mną doszedł na przykład Hubert Turski.15 meczów pozostało do końca rundy zasadniczej. Rozumiem, że zakłada pan, iż na tym się skończy, bo Arka awansuje do ekstraklasy bez baraży, a nie że dojdzie do powtórki z poprzedniego sezonu i nie będzie nawet baraży?

Możemy tak na to spoglądać. W poprzednim sezonie marzeniem było znaleźć się w barażach, a nie załapaliśmy się do nich. Teraz nie tylko mamy realne szansę na zdobycie bezpośredniego awansu, ale na wejście do ekstraklasy z 1. miejsca. Nie możemy tylko popełniać poprzednich błędów. Trzeba zachować spokój, nie pompować balonika oczekiwań. w poprzednich rozgrywkach za dużo mówiliśmy o awansie. Teraz zamierzamy spokojnie i w ciszy na ten awans wspólnie zapracować.

Arka Gdynia otworzyła zimowe transfery. Wypożyczyła napastnika z Pogoni Szczecin Arka Gdynia otworzyła zimowe transfery. Wypożyczyła napastnika z Pogoni Szczecin

Na koniec wróćmy do tego od czego rozpoczęliśmy rozmowę. Komu za ten udany 2023 rok chciałby pan szczególnie podziękować?

Na pewno mojej dziewczynie Karolinie, rodzicom, wszystkim moim przyjaciołom i kibicom. Odczuwam ich wsparcie. Szacunek zwłaszcza dla Karoliny, gdyż ona widzi mnie nie tylko po tych udanych meczach i jest przy mnie niezależnie, co wydarzyło się na boisku.Denerwuje pana nieuzasadniona krytyka, hejt?

Hejtem nie zawracam sobie głowy. Nauczyłem się już, że ludzie piszą różne rzeczy. Doskonałą nauczkę pod tym względem miałem w Widzewie. Miałem tam dobre relacje z kibicami, a gdy podziękowano, wszystko się obróciło i słyszałem, że nie grałem, bo udawałem kontuzje. Dlatego wiem, że w ciągu tygodnia te nastroje diametralnie mogą się zmieniać i nie zawracam sobie tym głowy. Natomiast jedyna rzecz związana z w pewnym sensie ze sportem, która może mnie zdenerwować, to gdy... siedzę przy konsoli i gram w FIFA.

Typowanie wyników

17 lutego 2024, godz. 17:30
3 pkt.
Polonia Warszawa
ARKA Gdynia

Jak typowano

13% 47 typowań Polonia Warszawa
21% 74 typowania REMIS
66% 232 typowania ARKA Gdynia

Twoje daneTabela po 19 kolejkach

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arka Gdynia 19 10 4 5 28:20 34
2 GKS Tychy 18 11 1 6 25:20 34
3 Motor Lublin 18 10 2 6 26:22 32
4 Lechia Gdańsk 19 9 5 5 26:17 32
5 Wisła Kraków 19 8 7 4 38:22 31
6 Odra Opole 19 9 4 6 22:17 31
7 Wisła Płock 19 8 6 5 27:24 30
8 Miedź Legnica 18 7 7 4 28:19 28
9 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 19 7 6 6 33:26 27
10 Górnik Łęczna 18 6 9 3 18:18 27
11 GKS Katowice 18 6 6 6 26:22 24
12 Stal Rzeszów 19 6 5 8 26:29 23
13 Znicz Pruszków 19 7 2 10 15:22 23
14 Chrobry Głogów 19 6 3 10 19:32 21
15 Polonia Warszawa 19 5 4 10 24:28 19
16 Resovia 19 5 3 11 19:34 18
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 18 3 7 8 13:25 16
18 Zagłębie Sosnowiec 19 2 5 12 14:30 11
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.
Tabela wprowadzona: 2024-02-15

Wyniki 19 kolejki

 • ARKA GDYNIA - Górnik Łęczna 0:0
 • Motor Lublin - LECHIA GDAŃSK 1:0 (0:0)
 • Resovia - Odra Opole 1:0 (0:0)
 • Wisła Płock - Zagłębie Sosnowiec 2:0 (0:0)
 • Chrobry Głogów - GKS Katowice 1:4 (1:2)
 • Wisła Kraków - Polonia Warszawa 2:1 (1:0)
 • Znicz Pruszków - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:1 (0:0)
 • GKS Tychy - Stal Rzeszów 2:0 (1:0)
 • Miedź Legnica - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 2:2 (1:0)
 • Zaległy mecz z 17. kolejki
 • Zagłębie - Chrobry 1:2 (0:0)
 • Resovia - Wisła P. 2:2 (1:0)
 • Zaległe mecze do rozegrania w 2024 roku z 17. kolejki
 • Górnik - Tychy (20 lutego)
 • Podbeskidzie - Motor (28 lutego)
 • z 18. kolejki
 • Katowice - Miedź (27 lutego)

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (21)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Arki

GKS Katowice
45% ARKA Gdynia
18% REMIS
37% GKS Katowice

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Mirosław Radka 35 67 62.9%
2 Sławek Surkont 36 62 58.3%
3 Mariusz Kamiński 36 61 55.6%
4 Radosław Dymkowski 36 59 58.3%
5 Michał G. 36 59 55.6%

Ostatnie wyniki Arki

Zagłębie Sosnowiec
92% ARKA Gdynia
4% REMIS
4% Zagłębie Sosnowiec

Relacje LIVE

Najczęściej czytane