Litwini zepsuli debiut bramkarzowi Lechii

25 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat)
Tadas Labukas (w środku) i Rafał Murawski (z prawej) zagrali ponownie przeciwko sobie, tym razem w meczu Polska - Litwa Tadas Labukas (w środku) i Rafał Murawski (z prawej) zagrali ponownie przeciwko sobie, tym razem w meczu Polska - Litwa

Piłkarska reprezentacja Polski w towarzyskim meczu w Kownie przegrała z Litwą 0:2 (0:2). W zwycięskiej drużynie wystąpił napastnik Arki Gdynia, Tadas Labukas. Natomiast w bramce biało-czerwonych niezbyt udany debiut w seniorskiej kadrze zaliczył golkiper Lechii Gdańsk, Sebastian Małkowski

.

Mikoliunas 19, E.Cesnauskis 29

LITWA: Karcemarskas (46 Setkus) - Kijanskas, Skerla (46 Zvirgzdauskas), Stankevicius, Zaliukas - Panka (88 Razanauskas), Ivaskevicius, Mikoliunas, (46 D.Cesnauskis), E.Cesnauskis (82 Borowskij) - Danilevicius (71 Galkevicius) - Labukas

POLSKA: Małkowski - Piszczek, Glik, Głowacki, Sadlok - Murawski (46 Peszko), Dudka (85 Jodłowiec) - Błaszczykowski (85 Pawłowski), Obraniak (69 Roger), Mierzejewski (46 Grosicki) - Lewandowski (73 Kucharczyk)

Z trzech piłkarzy z trójmiejskich klubów powołanych na mecz w Kownie wystąpiło dwóch i to w podstawowych składach, w pełnym wymiarze czasowym. 876. debiutantem w historii polskiej reprezentacji został Małkowski.

Jednocześnie bramkarz był dziesiątym piłkarzem, który w barwach Lechii dostąpił tego zaszczytu. Wcześniej w narodowych barwach z biało-zielonych grali: Roman Korynt, Alfred Kokot, Robert Gronowski, Henryk Gronowski, Zdzisław Puszkarz, Mirosław Pękala, Marek Ługowski, Łukasz Trałka, Hubert Wołąkiewicz.

Jednak 24-latek debiutu nie zaliczy do udanych. Już po pierwszym strzale Litwinów musiał wyciągnąć piłkę siatki. W 29. minucie Małkowski głośno zaklął "ku...", gdyż po raz drugi został pokonany po uderzeniu sprzed pola karnego w prawy dolny róg.

Szczęście Małkowskiemu dopisało tylko raz, gdy w 60. minucie strzał grającego na co dzień w Widzewie Łódź, Mindaugasa Panki zatrzymał się na słupku.

Raz doszło do bezpośredniego pojedynku Małkowski - Labukas. Strzał głową napastnika Arki w 27. minucie wyłapał bramkarz Lechii. Jednak oczywiście po spotkaniu w zdecydowanie lepszym humorze był gdyński piłkarz.

Tadas zaliczył dziewiąty występ w reprezentacji seniorów Litwy, ale po raz pierwszy w pełnym wymierza czasu. Do kadry wrócił po trzyletniej przerwie. - Debiutowałem z Włochami, ale poza tym spotkaniem nie miałem większych wspomnień z reprezentacji, gdyż najczęściej wchodziłem na ostatnie 10-15 minut i trudno było się wykazać - mówił przed wyjazdem na kadrę Tadas.

Dzisiaj poza wspomnianym strzałem Labukas pokazał, że ma dużo ochoty do gry. Po jego akcjach sędzia dwukrotnie sięgał po żółte kartki. W pierwszej połowie po faulu na Litwinie Arki ukarany został Kamil Glik, a zaraz po zmianie stron to Labukas obejrzał kartkę, bo faulował Macieja Sadloka.

Labukas stał się drugim cudzoziemskim piłkarzem Arki, który podczas kontraktu w gdyńskim klubie zagrał w narodowych barwach. Jako pierwszy tego zaszczytu dostąpił Mirko Ivanovski, debiutując w grudniu ubiegłego roku w reprezentacji Macedonii.

Natomiast na boisku nie zobaczyliśmy Vytautasa Andriuskeviciusa. Lewy obrońca Lechii został oddelegowany na mecz młodzieżowej reprezentacji Litwy z Łotwą. Gdańszczanin rozegrał w tym pojedynku pełne 90 minut, ale jego drużyna przegrała również w Kownie 1:2 (0:1).

Wracając do seniorskiego pojedynku Litwa - Polska to nasi reprezentanci najlepszą okazję zmarnowali 79. minucie. Po strzale Rogera bramkarz rywali odbił piłkę, a Michał Kucharczyk z trzech metrów kopnął futbolówkę w słupek.

Natomiast w pierwszej połowie Ludovik Obraniak strzelił z 9. metrów niemal wprost bramkarza. Ponadto kilkakrotnie w dobrych sytuacjach był Robert Lewandowski, ale tego dnia napastnik Dortmundu był nieskuteczny.

W najbliższy wtorek Polacy rozegrają towarzyski mecz na wyjeździe z Grecją. Natomiast dla Litwinów był to generalnym sprawdzian przed meczem eliminacyjnym w Euro 2012 z mistrzami świata - Hiszpanią.