Arka dostała lekcję w Białymstoku

5 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Dawid Sołdecki strzelił jedynego gola w piątek Jagiellonii, ale i obrońca meczu w Białymstoku nie może uznać za udany. Dawid Sołdecki strzelił jedynego gola w piątek Jagiellonii, ale i obrońca meczu w Białymstoku nie może uznać za udany.

Piłkarze Arki Gdynia przegrali na wyjeździe z Jagiellonią Białystok 1:4 (0:2). Rywale zostali nowymi liderami ekstraklasy. Podopieczni Grzegorza Nicińskiego otrzymali lekcję gry w najwyższej klasie rozgrywek. Po szybko straconym golu zostali zmuszeni do gry w ataku pozycyjnym, w którym byli nieskuteczni, a przeciwnik wyprowadzał skuteczne akcje. Po dwa gole strzelili Estończyk Dmitrij Wassiljew i Litwin Fiodor Cernych. Honorowe trafienie dla żółto-niebieskich zaliczył Dawid Sołdecki, który jednak wcześniej nie był bez winy przy traconych bramkach przez własną drużynę.

JAGIELLONIA JAGIELLONIA
25 Kelemen - 8 Burliga, 14 Wasiluk, 16 Tomelin, 77 Tomasik - 22 Grzyb, 6 Romańczuk - 21 Frankowski, 5 Wassiljew, 11 Mackiewicz - 10 Cernych
Sędziowie: Jakubik (Siedlce) oraz Niemirowski, Sokolnicki
Widzów: 16 471
13 Jałocha - 2 Socha, 29 Marcjanik, 4 Sołdecki, 23 Warcholak - 8 Marcus, 6 Łukasiewicz, 21 Sambea, 19 Bożok - 10 Szwoch - 22 Zjawiński
  • 68' 77 Tomasik Zmiany 3 Straus
  • 69' 11 Mackiewicz Zmiany 28 Świderski
  • 90+1 5 Wassiljew Zmiany 18 Górski
  • 46' 21 Sambea Zmiany 17 Marciniak
  • 61' 22 Zjawiński Zmiany 11 Siemaszko
  • 77' 8 Marcus Zmiany 18 Yussuff
  • 4' Wassiljew
  • 44' Cernych
  • 51' Cernych
  • 59' Wassiljew karny
  • 72' Sołdecki
  • 80' Wassiljew
  • 73' Socha
  • 76' Marciniak

po trzech kolejkach Jagiellonia jest o jedną bramkę i jeden punkt lepsza od Arki, dzięki czemu zajmuje pozycję wicelidera.
skoro trener Niciński nie zmieniał "11" po inauguracyjnej porażce w Niecieczy, tym bardziej nie ma ku temu powodów po dwóch zwycięstwa u siebie po 3:0

PRZECZYTAJ WYWIAD Z KONRADEM JAŁOCHĄ

w bramce Jagiellonii stanie Kelemen (JAGIELLONIA). Z tym bramkarzem, szczególnie Bożok (ARKA) i siedzący na ławce Siemaszko, mają rachunki do wyrównania. W 2011 roku byli oni w Arce, która żegnając się z ekstraklasą, przegrała we Wrocławiu aż 0:5, a stojący wówczas w bramce Śląska Kelemen (JAGIELLONIA)... strzelił jednego z goli z karnego
w rezerwie Arki: 1 Steinbors, 17 Marciniak, 32 Stolc, 33 Zbozień, 7 Błąd, 18 Yussuff, 11 Siemaszko
w podstawowym składzie Jagiellonii były piłkarz Arki. Tomasik (JAGIELLONIA), który zaprezentuje się na lewej obronie, w Gdyni grał w I lidze przez 2,5 sezonu od stycznia 2012 do czerwca 2014
na ławce gospodarzy były napastnik Arki - Górski. Ten piłkarza w Gdyni spędził tylko rundę, jesienią 2012 roku. Przedwcześnie rozwiązano z nim kontrakt, gdyż nie strzelił żadnego gola. Dopiero w ostatnim sezonie stał się czołowym strzelcem I ligi w Chrobrym Głogów i dzięki temu zapracował na angaż w ekstraklasie
Rezerwa Jagiellonii: 96 Węglarz, 3 Straus, 4 Góralski, 7 Chomczenowski, 18 Górski, 20 Szymonowicz, 28 Świderski
przed meczem za najlepszego piłkarza lipca w ekstraklasie odebrał Wassiljew (JAGIELLONIA)

TAK ZAPOWIADALIŚMY MECZ JAGIELLONIA - ARKA

w Białystoku upał, obecnie termometry wskazują 29 stopni Celsjusza
piłkarze wychodzą na prezentację. Arka na niebiesko, Jagiellonia w tradycyjnych żółto-czerwonych strojach
rozlega się hymn miejscowego klubu, czyli "Pieśń o Małym Rycerzu", który a cappella śpiewają kibice
jak pokazuje historia najczęstszym wynikiem w meczach tych drużyn jest remis. Aż 10 z 19 spotkań przyniosło takie rozstrzygnięcie
1'
od środka rozpoczęła Jagiellonia
2'
kibice Arki starają się przebić przez doping gospodarzy, których na stadionie jest chyba ponad 10 tys.
4'
[1:0] JAGIELLONIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Wassiljew. Daleki wrzut z autu z okolic linii środkowej do Cernycha, który wpadł w pole karne i mimo asysty Sołdeckiego zdołał wycofać piłkę. Nadbiegający Estoińczyk potężnie uderzył z woleja nie do obrony
5'
kolejny atak gospodarzy. Jałocha (ARKA) broni strzał sprzed pola karnego Mackiewicza (JAGIELLONIA)
6'
pierwsza wizyta Arki w polu karnym rywali w tym meczu, ale bez zagrożenia dla Jagiellonii po wrzutce w "16" z wolnego Bożoka (ARKA)
8'
Sołdecki (ARKA) z trudem poradził sobie z Cernychem (JAGIELLONIA). Obrońca Arki ratował się wybiciem piłki w aut
9'
Arka stara się grać odważniej niż na początku, gdy do straty gola zupełnie oddała inicjatywę rywalom
10'
po wrzutce z wolnego przerwana akcja Jagiellonii, gdyż w polu karnym Arki faulował Burliga (JAGIELLONIA)
11'
daleki wyrzut z autu Warcholaka (ARKA), ale żaden z jego kolegów nie przejął piłki w polu karnym
12'
Marcus (ARKA) wywalczył róg
12'
celny strzał po dośrodkowaniu z rogu Szwocha (ARKA), ale zbyt lekki by zaskoczyć Kelemena (JAGIELLONIA). Uderzał głową Marcjanik (ARKA)
13'
zablokowany strzał Tomasika (JAGIELLONIA). Róg dla gospodarzy
13'
Wassiljew (JAGIELLONIA) nie dokręcił piłki przy dośrodkowaniu z rogu. Futbolówka wyszła bezpośrednio poza bramkę
15'
róg dla Arki. Wasiluk (JAGIELLONIA) wybił piłkę poza własną bramkę po dośrodkowaniu z wolnego Szwocha (ARKA)
16'
bez zagrożenia dla Jagiellonii po rogu Szwocha (ARKA), ale będzie jeszcze jeden korner
16'
Arka zmieniła egzekutora rogów. Tym razem wrzucał Bożok (ARKA). Zaskoczył tak obrońców Jagiellonii jak i swoich kolegów, bo piłka przez nikogo nie trącona przeszła całą "16"
17'
jak to często w polskiej ekstraklasie bywa, drużyna która prowadzi czeka na kontry. Od kilkunastu minut Arka w ataku pozycyjnym
19'
Błąd Jałochy (ARKA), który nie poradził sobie z piłką po dośrodkowaniu Frankowskiego (JAGIELLONIA). Będzie róg dla gospodarzy
19'
niecelny strzał głową Tomelina (JAGIELLONIA), a dobrze dośrodkował z narożnika boiska Tomasik (JAGIELLONIA)
21'
celny strzał Marcusa (ARKA) z ostrego kąta. Kelemen (JAGIELLONIA) złapał piłkę
22'
przed chwilę to Zjawiński (ARKA) "rozrzucił" piłkę do Marcusa (ARKA). Dlatego teraz, gdy piłka trafiła do niego, Wasiluk (JAGIELLONIA) od razu faulował napastnika
23'
zablokowany strzał Marcusa (ARKA)
24'
mecz coraz bardziej przypomina ten, który Arka rozegrała w Niecieczy. Tam też po straconej bramce gdynianie osiągnęli przewagę, ale nie potrafili wyrównać

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ ARKI W NIECIECZY
25'
nieudane dośrodkowanie Warcholaka (ARKA). Piłka minęła bramkę gospodarzy
28'
Jagiellonia, gdy przejmie piłkę, stara się grać długą piłkę w kierunku Cernycha (JAGIELLONIA)
29'
przerwa na uzupełnienie płynów przez piłkarzy
32'
strzał z około 35 metrów Wassiljewa (JAGIELLONIA) z wolnego nad poprzeczką
33'
zaglądamy w statystyki Ekstraklasy SA. Potwierdzają one optyczną przewagę Arki. Posiadanie piłki 60:40 na korzyść gdynian
34'
Jagiellonia częściej fauluje. Właśnie 8 przewinienie gospodarzy. Arka ma ich połowę mniej na koncie
35'
kibice Arki przebijają się z dopingiem
38'
po przerwie na uzupełnienie płynów gra nie klei się żadnej drużynie. Zbyt dużo niecelnych podań z obu stron
39'
kontra Arki po stracie Grzyba (JAGIELLONIA), ale Szwochowi (ARKA) nie udało się w "16" złożyć do strzału
39'
prostopadłe podanie Cernycha (JAGIELLONIA) w kierunku Frankowskiego (JAGIELLONIA). Jednak odważna interwencja Jałochy (ARKA) zapobiegła nieszczęściu. Bramkarz rzucił się pod nogi pomocnika i przejął piłkę
40'
znów źle Arka w defensywie. Tym razem gdynian uratował Marcjanik (ARKA), którym wybił piłkę zagrywaną pod bramkę przez Mackiewicza
40'
Mackiewicz (JAGIELLONIA) nieznacznie pomylił się przy strzale głową po dośrodkowaniu Wassiljewa (JAGIELLONIA)
42'
złe minuty Arki. Jagiellonia cały czas w natarciu
43'
Jagiellonia wyprzedziła Arkę również w liczbie strzałów. Uderzała na bramkę 6 razy, a gdynianie odpowiedzieli pięciokrotnie
44'
[2:0] JAGIELLONIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Cernych. Pachniało tą bramką od kilku minut i stało się. Nikt nie zdołał wybić piłki po dośrodkowaniu Wassiljewa. Romańczyk zgrał piłkę głową, a Cernych mocno uderzył i futbolówka znalazła się w siatce
45'
minuta doliczona do pierwszej połowy
45+1
Mackiewicz (JAGIELLONIA) nie zdołał się złożyć do strzału w polu bramkowym po wrzutce Tomasika (JAGIELLONIA)
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA PRZEGRYWA W BIAŁYMSTOKU 0:2
Arka nadal musi się uczyć ekstraklasy w wyjazdowych spotkaniach. Mecz w Białymstoku do złudzenia przypomina ten z inauguracji w Niecieczy, gdzie gdynianie przegrali 0:2. Tym razem dwa gole podopieczni trenera Nicińskiego stracili już do przerwy. Zadecydował o tym początek i koniec pierwszej połowy, który zdecydowanie należał do Jagiellonii. Mimo optycznej przewagi Arki, która dokumentowała jest przewagą w posiadaniu piłki i większej liczbie wymienionych podań, to gospodarze są konkretniejsi pod bramką rywali. Po szybko strzelonym golu cofnęli się, a tuż przed przerwą ponownie zaatakowali. Łącznie miejscowi oddali 7 strzałów, z których 4 były celne. Arka odpowiedziała 5 uderzeniami, a trzykrotnie zmusiła do interwencji Kelemena (JAGIELLONIA), który jednak nie był w poważniejszych opałach.
46'
ARKA przeprowadza zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Sambea, w jego miejsce wchodzi Marciniak.
46'
patrząc na charakterystykę obu piłkarzy to Marciniak (ARKA) jest bardziej defensywnym zawodnikiem niż Sambea (ARKA). Wynika zatem, że trener Niciński chcę wzmocnić drugą linię, by uchronić się przed wyższą porażką
46'
Jagiellonia bez zmian w składzie
46'
drugą połowę rozpoczęła Arka
47'
Jałocha (ARKA) złapał piłkę po dośrodkowaniu Tomasika (JAGIELLONIA)
50'
początek drugiej połowy tak jak i pierwsze i ostatnie minuty pierwszej połowy należą do Jagiellonii
50'
kontra 2 na 2, szczęście przy Arce, bo poślizgnął się Wassiljew (JAGIELLONIA)
51'
[3:0] JAGIELLONIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Cernych. Nie chcemy obrażać piłkarzy Arki, ale teraz stracili gola pokroju tych pokazywanych w "piłkarskich jajach". Wassiljew wrzucił piłkę z autu, w narożniku własnego pola karnego zderzyli się Jałocha i Sołdecki, a odbitą piłkę z ostrego kąta do pustej już bramki skierował reprezentant Litwy
52'
trener Niciński posłał na rozgrzewkę ofensywnych piłkarzy
56'
niecelny strzał Wassiljewa (JAGIELLONIA) z dystansu
58'
karny dla Jagiellonii. Cernych przewrócił się w polu karnym po starciu z Sołdeckim, którego wyprzedził w sprincie do piłki
59'
[4:0] JAGIELLONIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Wassiljew z karnego. Reprezentant Estonii posłał piłkę w lewy róg, Jałocha rzucił się w prawy
60'
niestety wynik po przerwie w pełni zasłużony, bo Arka ma za sobą najsłabszy kwadrans w tym sezonie
61'
ARKA przeprowadza zmianę w ataku. Boisko opuszcza Zjawiński, w jego miejsce wchodzi Siemaszko.
61'
kibice Jagiellonii robią odliczanie. Gdy dochodzą do czterech krzyczą "mało"
62'
wreszcie atak Arki. Bożok (ARKA) szukał podaniem Siemaszki (ARKA), ale zorientował się w tym Wasiluk (JAGIELLONIA) i wybił piłkę we własnej "16"
64'
zderzenie Siemaszki (ARKA) i Tomasika (JAGIELLONIA). Faul odgwizdany piłkarzowi Arki
66'
róg dla Arki po wybiciu piłki głową Romańczuka (JAGIELLONIA) po wrzutce Bożoka (ARKA)
66'
i kolejny róg, gdy Wasiluk (JAGIELLONIA) zablokował Marcusa (ARKA)
66'
najlepsza okazja dla Arki. Kelemen (JAGIELLONIA) odbił piłkę po strzale Marcusa (ARKA) z 3. metra, ale i ostrego kąta. Jeszcze dobijał Marciniak (ARKA), ale nie trafił w światło bramki
67'
Tomasik (JAGIELLONIA) najwyraźniej mocno ucierpiał po zderzeniu z Siemaszko (ARKA). Znów wymaga pomocy masażystów
68'
JAGIELLONIA przeprowadza zmianę. Na boisko już nie wraca Tomasik, w jego miejsce wchodzi Straus.
69'
JAGIELLONIA przeprowadza kolejną zmianę. Boisko opuszcza Mackiewicz, w jego miejsce wchodzi Świderski.
72'
róg dla Arki po akcji Szwocha (ARKA) i Marcusa (ARKA)
72'
w rogach Arka... prowadzi 6:2
72'
[4:1] ARKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Sołdecki. Obrońca strzelił głową po dośrodkowaniu z rogu Bożoka
73'
Żółtą kartką został ukarany Socha (ARKA) po faulu na Świderskim na wysokości własnego pola karnego
74'
zagranie z wolnego Świderskiego (JAGIELLONIA) na 13. metr. Niepilnowany Wasiluk (JAGIELLONIA) nie trafił w piłkę
76'
Żółtą kartką został ukarany Marciniak (ARKA) po faulu na Grzybie
76'
przerwa na uzupełnienie płynów
77'
Arka przygotowuje zmianę, intensywnie rozgrzewa się Yussuff
77'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Marcus, w jego miejsce wchodzi Yussuff.
78'
groźnie pod bramką Arki, najpierw Romańczuk (JAGIELLONIA) nie trafił w piłkę w polu bramkowym, a potem domagał się karnego za zagranie ręką rywala, ale sędzia nie zagwizdał
79'
po dośrodkowaniu Wassiljewa (JAGIELLONIA) Jałocha (ARKA) wybił piłkę na róg
79'
bez zagrożenia dla Arki po wrzutce z rogu Wassiljewa (JAGIELLONIA)
80'
Żółtą kartką został ukarany Wassiljew (JAGIELLONIA), który przerwał kontrę Szwocha
81'
bardzo dobry strzał z wolnego z 30 metrów Szwocha (ARKA), ale i jeszcze lepsza parada Kelemena (JAGIELLONIA). Będzie róg dla Arki
81'
niecelny strzał Siemaszki (ARKA) po dośrodkowaniu z rogu Szwocha (ARKA)
84'
tyle bramek ostatnio w meczu ligowym Arka straciła przed blisko rokiem. 22 sierpnia 2015 roku przegrała w Sosnowcu z Zagłębiem w I lidze 2:4. Jak się później okazało, było to jedyna porażka wyjazdowa gdynian w poprzednim sezonie
86'
niecelny strzał z dystansu Frankowskiego (JAGIELLONIA)
87'
Kelemen (JAGIELLONIA) doskonale broni strzał Szwocha (ARKA)
88'
pomocy medycznej potrzebuje Burliga (JAGIELLONIA)
88'
w ostatnich minutach Arka szuka drugiego gola
90'
kolejny róg dla Arki
90'
bez zagrożenia dla Jagiellonii po wrzutce Szwocha (ARKA) z rogu
90'
Burliga (JAGIELLONIA) dopiero teraz wraca na boisko
90'
4 minuty doliczone
90+1
JAGIELLONIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wassiljew, w jego miejsce wchodzi Górski.
90+1
zmiana obliczona zarówno na zyskanie czasu jak i na pożegnanie estońskiego pomocnika oklaskami na stojąco przez publiczność. Jest też skandowanie "dziękujemy"
90+3
jeszcze zaatakowała Jagiellonia, ale zabrakło jej celnego dogrania w polu karnym
90+4
dośrodkowanie Yussufa (ARKA), ale Siemaszce nie udało się oddać celnego strzału
90+5
KONIEC MECZU. ARKA PRZEGRAŁA ZASŁUŻENIE W BIAŁYMSTOKU AŻ 1:4
Podobnie jak w pierwszej połowie tak jak i w drugim Arka była częściej w posiadaniu piłki oraz wymieniła więcej podań i wykonała więcej rogów, ale w tym co decyduje o punktach w piłce nożnej zdecydowanie lepsza była Jagiellonia. Gdynian rozstrzelał duet estońsko-litewski, a przy niektórych golach zadanie ułatwiła im zadania defensywa żółto-niebieskich. Sołdecki (ARKA), który nie był bez winy przy traconych gola, nieco poprawił sobie nastrój, strzelając honorowego gola dla Arki w tym spotkaniu.

• Śląsk Wrocław - LECHIA GDAŃSK 0:0
  • Jagiellonia Białystok - ARKA GDYNIA 4:1 (2:0)
  • Cracovia - Wisła Kraków 2:1 (2:0)
  • Termalica Nieciecza - Górnik Łęczna 2:1 (1:0)
  • Korona Kielce - Lech Poznań 4:1 (1:1)
  • Zagłębie Lubin - Pogoń Szczecin 1:1 (0:0)
  • Legia Warszawa - Piast Gliwice 0:0
  • Ruch Chorzów - Wisła Płock 2:2 (1:1)

Opinie (238) ponad 20 zablokowanych

• Ale dno. Mecz bardzo słaby w wykonaniu Arki (6)

Na tle Jagi wyglądali jak amatorzy

• 178 26

• Bo to są amatorki

• 37 24

• (1)

Arka Gdynia, my wciąż wierzymy w Mistrzostwo!