Lotos Trefl wygrał z Łuczniczką po tie-breaku

Damian Schulz dostał czwarte MVP w sezonie

Trefl Gdańsk

Damian Schulz ponownie w tym sezonie poprowadził Lotos Trefl do zwycięstwa.
Damian Schulz ponownie w tym sezonie poprowadził Lotos Trefl do zwycięstwa. fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl

Lotos Trefl męczył się w sobotę z niżej sklasyfikowaną Łuczniczką Bydgoszcz. Na boisku rywala nie był w stanie grać równo przez całe spotkanie. Udało się jednak doprowadzić do tie-breaka, w którym gdańszczanie wykonali kluczowy dla losów meczu blok i wygrali 3:2 (23:25, 25:22, 19:25, 25:18, 15:13). MVP starcia zgarnął Damian Schulz.

W PONIEDZIAŁEK, W ERGO ARENIE ZAGRA ATOM TREFL SOPOT

Łuczniczka: Szczurek 3 punkty, Katić 15, Yudin 18, Nowakowski 10, Filipiak 19, Sacharewicz 8, Czunkiewicz (libero) oraz Jurkiewicz, Bobrowski 1, Rohnka

LOTOS TREFL: Masny 1, Mika 3, Paszycki 16, Schulz 27, Hebda 12, Gawryszewski 5, Gacek (libero) oraz Stępień, Pietruczuk 5, Grzyb 6, Niemiec, Majcherski (libero)

Siatkarze Lotosu Trefla nie grali z pozostałymi zespołami PlusLigi w środku tygodnia w ramach 26. kolejki. Przypadający na nią mecz z GKS Katowice przełożyli bowiem na styczeń i ulegli w nim 2:3. Natomiast Łuczniczka wybrała się do Bełchatowa, gdzie przegrała z PGE Skrą 0:3.

Drużyna z Bydgoszczy ucieka przed przedostatnią pozycją w tabeli. Dlatego też każdy punkty jest dla niej na wagę złota. I to było widać w pierwszym secie meczu z Lotosem Treflem. W składzie gospodarzy od pierwszej piłki oglądaliśmy wypożyczonego z żółto-czarnych libero, Mateusza Czunkieiwcza. Pojawił się w niej także były rozgrywający zespołu z Gdańska, Patryk Szczurek. Pierwszy z nich bardzo dobrze przyjmował w inauguracyjnej partii - 89 proc. pozytywnego i 56 proc. perfekcyjnego przyjęcia. Z drugiej strony odpowiednio 25 proc. i 0 proc. miał Mateusz Mika. Kiedy w połowie partii zagrywką wycelował w niego Bartosz Filipiak Lotos Trefl przegrywał 11:14.

Stratę żółto-czarni zniwelowali tuż przed najważniejszą częścią seta. Dwa ataki Damiana Schulza przyniosły remis 20:20. Ten mieliśmy do stanu 22:22. Popsuta zagrywka Miłosza Hebdy, as wprowadzonego taktycznie Kacpra Boborowskiego (24:22), a później wykorzystana druga piłka setowa. Tak Łuczniczka objęła prowadzenie w setach 1:0.

Gdańszczanom udało się jednak szybko wyrównać. Dobra postawa w ataku Schulza i Hebdy przyniosła samymi zbiciami 11 pkt dla Lotosu Trefla w drugiej partii. Losy seta nie były jednak znane aż do stanu 20:20. Dobra gra Hebdy w końcówce i trafiona wideoweryfikacja przez trenera Andreę Anastasiego przechyli szalę zwycięstwa na korzyść żółto-czarnych.

Hebda stał się główną opcją w ataku Lotosu Trefla. Szybko zorientował się w tym trener Łuczniczki Dragan Mihailowić. W stronę przyjmującego zaczął więc częściej kierować się blok jego zespołu. Po udanym zatrzymaniu Hebdy bydgoszczanie wyszli na prowadzenie w trzecim secie 14:10. Anastasi poprosił wówczas o przerwę na żądanie, ale na niewiele się ona zdała. Już do końca partii żółto-czarni nie byli w stanie zbliżyć się do rywala na odległość mniejszą niż dwa punkty. A pod jej koniec poddali się egzekucji, którą skończyli nieudaną zagrywką Bartosza Pietruczuka (25:19).

Rywale mieli już zapewniony punkt, ale tego samego zapragnęli siatkarze Anastasiego. Po wymianie punktowej na początku czwartego seta w pole zagrywki wszedł Schulz. Dwa dobre serwisy dały żółto-czarnym prowadzenie 14:9, z czego ostatni punkt po kolejnej, trafnej wideoweryfikacji. Gospodarze przyjęli bardzo nerwowo taką sytuację i zaczęli gubić się przy prostych piłkach. A przewagA Lotosu Trefla rosła. W rezultacie doczekaliśmy się ósmego w tym sezonie tie-breaka, w którym zagrał zespół z Gdańska. Wcześniej trzy z nich były zwycięskie, a cztery przegrane.

W sobotę był on bardzo wyrównany i wydawało się, że nieunikniona stanie się gra na przewagi. Wymianę punkt za punkt przerwał jednak punktowy blok gdańszczan na Filipiaku (9:11). Jak się okazało, był to przełomowy moment tie-breaka. Pod jego koniec gdańszczanie dołożyli jeszcze dobrą zagrywkę i wygrali.