Mało wiatru w regatach w Sopocie i Gdyni

16 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Eric Monnin ze Szwajcarii wygrał w Sopocie regaty Pucharu Świata w match racingu. Natomiast w Gdyni w mistrzostwa Polski w klasie Delphia 24 najlepsza okazała się załoga Zbigniewa Kani

.

To nie był udany weekend, jeśli chodzi o aurę. Brakowało wiatru. W Sopocie do minimum ograniczono program regat, m.in. rezygnując z ćwierćfinałów oraz decydując się tylko na jeden wyścig w półfinałach. Natomiast w Gdyni z ośmiu zaplanowanych biegów udało rozegrać się tylko pięć. z drugiej strony niespodziewanie nadciągały silne podmuchy. W Pucharze Świata nie przewidziała ich załoga Farokha Torapore i na jachcie sterowanej przez reprezentanta Indonezji złamał się maszt.

Zmienność warunków atmosferycznych nie wypaczyła na szczęście wyników. Na czele znaleźli się rzeczywiście najlepsi. W Sopocie o niespodziankach możemy mówić dopiero od półfinałów. Zwycięzcą regat został Monnin, który do najlepszej "czwórki" dostał się z najmniejszą liczbą wygranych w eliminacjach, gdzie każdy z 12 sterników potykał się z każdym.

Szwajcar w półfinale pokonał Karola Jabłońskiego, który przypomniał się w match racingu w barwach Synergy Russian Sailing Team. Natomiast w finale Eric zwyciężył współorganizatora Sopot Match Race 2010, Przemysława Tarnackiego. Trzecie miejsce zajął rozstawiony w tych regatach z numerem jeden, Pierre-Antoine Morvan (Francja), który w pojedynku o tę lokatę pokonał Jabłońskiego 2:1.

12. Farokh TARAPORE (Indonezja)

W Gdyni mistrzostwa Polski w klasie Delphia 24 One Design zdominował Zbigniew Kania. Stołeczna załoga YKP wygrała cztery z pięciu przeprowadzonych wyścigów. na dalszych miejscach rywalizacja tym bardziej była zacięta, gdyż poza medalami do zdobycia były również punkty do klasyfikacji Pucharu Polski.

- Wyścigi odbywały się w warunkach wymagających doświadczenia i wiedzy oraz umiejętności wykorzystania warunków na wodzie i dotrymowania łódki do istniejących warunków - podkreśla triumfator.

Srebrnymi medalistami została załoga Macieja Gałązki na jachcie Computec Venti Quatro (MKŻR Świebodzin), a brąz zdobył Andrzej Czapski, sternik jachtu Ford Kuga (Spójnia Warszawa).

Opinie (4)

• niespodzianka (3)

No zawiodłem się bardzo na Jabolu... Co się stało nie znam szczegółów ???

• 1 1

• za dużo SO2

• 0 0

• (1)

Jeśli chodzi ci o Jabłońskiego to jest teraz coś około 500-600 miejsca w rankingu więc cudów nie ma co oczekiwać.