Matović z double-double, przyjedzie Wright

10 stycznia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

W Gdyni była już Louice Halvarsson, a ma dojechać Tanisha Wright, ale do zaległego spotkania ligowego z 16. kolejki z Odrą Brzeg koszykarki Lotosu przystąpiły bez żadnych wzmocnień. Mimo absencji aż pięciu koszykarek, które grały jeszcze w ostatnim grudniowym spotkaniu, mistrzynie Polski na własnym parkiecie pewnie wygrały 74:58 (17:8, 29:16, 10:14, 18:20).

.

LOTOS: Matović 19 (1x3), Phillips 15 (1), Tomiałowicz 11 91), Jujka 10, Sosnowska 9 (1) oraz Mukosiej 5 (1), Urbaniak 3 (1), Dobrowolska 2, Kaczmarska, Miazga.

ODRA: Denson 19 (1), Małaszewska 12 (1), Sepulveda 11 (2), Ukoh 2, Daniel oraz Stewart 10 (1), Żyłczyńska 2, Buszta 2, Teklińska.

Pięć koszykarek z dzisiejszego meczu w sobotę grało w pojedynku Gwiazd Polskiej Ligi Koszykówki Kobiet. W Pruszkowie reprezentacja Polski, w której występowały m.in. gdynianki Olivia Tomiałowicz i Klaudia Sosnowska, przegrała z Gwiazdami PLKK 75:95 (17:20, 21:30, 19:23, 18:22). W zwycięskiej drużynie drugi wynik punktowy osiągnęła Ivana Matović.

GWIAZDY: Burse 18, Matović 17, Shields 14, Richards 10, Spencer 10, Bortelova 9, Carter 7, Denson 4, Fernandez 4, Gahan 2.

POLSKA: Kobryn 11, Mieloszyńska 10, Gala 8, Idczak 6, Majewska 5, Krężel 4, Pawlak 4, Krawiec 4, Piekarska 4, Walich 3, Babicka 3, Dźwigalska 3, Skobel 2, Sosnowska 2, Pietrzak 2, Gulak-Lipka 2, Żurowska 2, Tomiałowicz 0, Gajda 0, Jeziorna 0.

Także na Matović ciążyła duża odpowiedzialność w Gdyni. I Serbka od razu w pierwszych sekundach gry próbowała otworzyć wynik, ale jej rzut był niecelny. Jako pierwsza w zupełnie przemeblowanym Lotosie zaczęła zatem punktować druga zagraniczna koszykarka, Erin Phillips. To Australijka odpowiedziała na inauguracyjne trafienie Jazmine Sepulvedy.

W miejscowych szeregach nie zaprezentowała się ostatecznie Louice Halvarsson, która w czwartek podpisała kontrakt, a dziś mecz oglądała z trybun, bo nie zostały załatwione formalności w związku z jej odejściem ze Spartaka Moskwa.

Ponadto była dopiero zapowiedź przyjazdu do Gdyni Tanishy Wright, która może grać zarówno na rozegraniu jak i na skrzydle. 27-letnia Amerykanka w WNBA występuje w Seattle Storm, w Europie, w barwach GB Tarbes zdobyła tytuł MVP ligi francuskiej, a ostatnio grała na Cyprze.

Tym samym, aby wypełnić meczowy protokół przeciwko Odrze do 10 pozycji i wobec absencji z grudniowym składem (Christon, Beard, Pawlak, Podrug, Leciejewska), wpisano do niego 18-letnią Kamilę Miazgę i nieco starsze Martę Urbaniak i Martę Dobrowolską. Dwie ostatnie możliwość gry dostały jeszcze przed przerwą.

Gospodynie zdobyły przewagę, gdy od 4:4 kolejno trafiały Matović, Sosnowska, a Marta Jujka wykorzystała jeden z dwóch wolnych. Inauguracyjna kwarta zakończyła się aż dziewięcioma punktami przewagi mistrzyń Polski, gdyż Matović i Elżbieta Mukosiej celnie rzuciły zza linii 6,25, a Odra w tym elemencie zawodziła na całej linii.

Dość powiedzieć, że w pierwszej kwarcie "trójki" próbowało zdobyć aż sześć koszykarek przyjezdnych, łącznie oddały dziewięć rzutów, ale nie zdobyły żadnego punktu! Wściekła mogła być zwłaszcza Natalia Małaszewska, która bezskutecznie próbowała zza łuku trafić trzykrotnie.

W 14. minucie było jeszcze lepiej. Po wolnych Sosnowskiej gospodynie prowadziły już 23:12. Koszykarki Odry sprawiały wrażenie zagubionych. Już wówczas na koncie miały aż 9 strat! Gra generalnie nie była ładna. Mnożyły się niecelne rzuty, gdyż przed przerwą obie drużyny z gry pudłowały aż 40 razy (19 Lotos, 21 Odra)!

Jednak najważniejsze było to, że Lotos powiększał przewagę. W 17. minucie Matović poprawiła wynik na 33:17. Nasz center miał wówczas na koncie prawie tyle samo punktów co rywalki, bo 15, a ponadto aż 8 zbiórek.

W ostatniej minucie przed przerwą po wolnych Phillips przewaga Lotosu przekroczyła 20 punktów (43:22). Natomiast wynik pierwszej połowy na 46:24 ustaliły "trójką" Urbaniak i trafiająca niemal równo z końcową syreną Ewelina Buszta.

Trzecia kwarta nie zmieniła obrazu gry. Przewaga Lotosu utrzymywała się aż do ostatniej minuty w granicach 20 punktów. Dopiero cztery oczka z rzędu w samej końcówce sprowadziły wynik do 56:38. Odra uparła się, że tego dnia pobije rekord w liczbie niecelnych rzutów za trzy. Po pół godzinie gry wykonała ich 22, z czego 18 było chybionych.

Matović wykorzystała to, aby uzyskać double-double, gdyż do dwucyfrowego wyniku punktowego dołożyła również taki sam w zbiórkach, którym miała 11. Zresztą Lotos wygrał walkę na tablicach w stosunku 38:33.

Nerwowo zrobiło się tylko na początku czwartej kwarty. Po akcjach Xenii Stewart i Brittany Denson przyjezdne tę odsłonę otworzyły od 5:0. Dopiero, gdy kończyła się trzecia minuta kwarty, przy wyniku 56:43 pogoń rywalek "trójką" powstrzymała Phillips.

W 35. minucie po kolejnych udanych akcjach Matović, Phillips i Tomiałowicz gospodynie odskoczyły na 59:46. Spróbowała jeszcze powalczyć Małaszewska, która w ciągu kilkunastu sekund podwoiła swój dorobek, zdobywając pięć punktów, ale zwycięzcy tego meczu już nie można było zmienić.

Lotos wygrał nadspodziewanie wysoko, jak na skład, który zaprezentował, ale nie można się tym wynikiem uspokajać, bo z obu stron był to basket z wieloma błędami. Gospodynie miały aż 23 straty, a rywalki 21. Żadna z drużyn nie osiągnęła w rzutach z gry nawet 50-procentowej skuteczności (obie po 45 za dwa, a przyjezdne za trzy zaledwie 17 procent!). Natomiast podobało się to, że gdynianki starały się grać zespołowo, o czym świadczy aż 19 asyst oraz starały się mocno bronić, mimo 25 fauli.

Tabela wprowadzona: 2010-01-10

Pozostałe wyniki 16. kolejki, która zgodnie z terminarzem miała się odbyć 21 grudnia:
Utex Row Rybnik - Super Pol Tęcza Leszno 76:67 (15:18, 26:13, 17:22, 18:14); Blachy Pruszyński Lider Pruszków - Energa Toruń 66:70 (18:24, 17:16, 14:20, 17:10); KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski - MUKS Poznań 74:52 (17:7, 19:14, 23:15, 15:16); CCC Polkowice - ŁKS Siemens AGD Łódź 74:50 (25:14, 19:6, 20:12, 10:18); Artego Bydgoszcz - Wisła Can Pack Kraków 56:71 (13:9, 20:23, 15:14, 8:25).

Opinie (14) 1 zablokowana

• pracowałem w Lotosie Paliwa - strasznie wykorzystywali ludzi (2)

• 2 20

• JAK SIE JEST LENIEM TO WSZĘDZIE BĘDZIE ŻLE.JA PRACUJE W LOTOSIE 20 LAT I NIE NARZEKAM TYLKO CIĘZKO PRACUJĘ (1)

• 13 4

• Oj Stasiu. Też Narzekasz, nie popisuj się.