Medale w windsurfingu i Formule Kite. Mistrz świata z renesansu już po raz ósmy

19 czerwca 2023, godz. 10:30
Opinie (1)
Maksymilian Wójcik (POL7) żegluje po złoto na niemieckim jeziorze Steinhuder Meer. Maksymilian Wójcik (POL7) żegluje po złoto na niemieckim jeziorze Steinhuder Meer.

Maksymilian Wójcik po raz ósmy został mistrzem świata w windsurfingowej klasie Raceboard, która przeżywa renesans popularności. Natomiast Magdalena Woyciechowska (oboje Sopocki Klub Żeglarski) zdobyła medal brązowy w mistrzostwach Europy do lat 21 w olimpijskiej klasie Formula Kite.

Renesans klasy Raceboard

Klasa Raceboard narodziła się na początku lat 90. XX wieku i najpierw była alternatywą dla pierwszej olimpijskiej deski - Lechner, a potem przegrała rywalizację o włączeniu do programu igrzysk z klasą Mistral. Jednak obecnie ta deska przeżywa renesans, o czym świadczy liczba startujących w mistrzostwach świata.

Na niemieckim jeziorze Steinhuder Meer w mistrzostwach świata wystartowało ponad 150 zawodników i zawodniczek. W rywalizacji mężczyzn dopiero ostatni wyścig ustalił kolejność na podium.

Maksymilian Wójcik został po raz ósmy mistrzem świata w windsurfingowej klasie Raceboard. Maksymilian Wójcik został po raz ósmy mistrzem świata w windsurfingowej klasie Raceboard.

Maksymilian Wójcik po raz ósmy mistrzem świata

Maksymilian Wójcik szerszej widowni dał się zapewne poznać, gdy na desce przepłynął Bałtyk. Natomiast jego żywiołem stała się właśnie klasie Raceboard. Zawodnik SKŻ Sopot jest najbardziej utytułowanym deskarzem w historii tej klasy na świecie. Ma on na swoim koncie 8 tytułów mistrza świata, a po raz pierwszy na najwyższym stopniu podium stanął w 2008 roku. Dwa razy zdobywał też tytuł mistrza Europy.

Wójcik przepłynął Bałtyk na desce Wójcik przepłynął Bałtyk na desce

Tym razem Maksymilian Wójcik złoto zapewnił sobie dopiero w ostatnim wyścigu, gdyż mocno atakował Hiszpan Jorge Maciel Andres.

- Emocje były do samego końca. Po dwóch pierwszych wyścigach ostatniego dnia spadłem na drugą pozycję, ale ten decydujący bieg wygrałem, a mój przeciwnik przypłynął trzeci. Zrównaliśmy się punktami i po zejściu na brzeg wciąż nie wiedziałem, czy wygrałem, gdyż o wynikach decyduje najlepsza "odrzutka", czyli najsłabszy wyścig, który nie liczy się do punktacji - przyznał sopocianin.

Dwa medale dla Polski w Formula Kite

Julia Damasiewicz, niegdyś SKŻ, a obecnie AZS Poznań, zdobyła srebrny, a Magdalena Woyciechowska (SKŻ) brązowy medal w mistrzostwach Europy do lat 21 w olimpijskiej klasie Formula Kite. Regaty rozegrano w Torre Grande na Sardynii. Na starcie stanęło 63 zawodników i zawodniczek, w tym 13 reprezentantów Polski.

Sport Talent. Kitesurferka Magdalena Woyciechowska podbija świat Sport Talent. Kitesurferka Magdalena Woyciechowska podbija świat

- Większość z nas pisała maturę, która w tym wieku jest oczywiście priorytetem. Przez całe liceum godzimy naukę z karierą sportową, nauczyciele są bardzo wyrozumiali, ale matura to matura, tu nie może być mowy o taryfie ulgowej. Od razu po ostatnim egzaminie zapakowaliśmy sprzęt i wyruszyliśmy na Sardynię. Ze zrozumiałych względów trenowałyśmy mniej i nie miałyśmy czasu się rozpływać. Stąd trochę słabszy początek regat w naszym wykonaniu, ale koniec wieńczy dzieło - podsumowała Magdalena.
Sport Talent. Julia Damasiewicz nadzieją polskiego kitesurfingu Sport Talent. Julia Damasiewicz nadzieją polskiego kitesurfingu