stat
Impreza już się odbyła

Metoda Feldenkraisa - warsztat

Czy można mieć zdrowy, silny, elastyczny kręgosłup w sztywnej klatce piersiowej? Nie można. Dlatego też bardzo często gdy ktoś przychodzi z bólem kręgosłupa, niezależnie od odcinka, zaczynam od pracy z klatką piersiową. Uelastycznienie jej przekłada się na bardziej równomierne rozłożenie sił wzdłuż kręgosłupa, a tym samym jego odciążenie i uruchomienie lub ułatwienie procesu samo-naprawy i zdrowienia. Dlatego też nie można patrzeć na kręgosłup tylko z jego perspektywy ale również z perspektywy tego co go otacza. Ten warsztat będzie o nas jako całości z uwagą na ruchomość klatki piersiowej, oddechu, ruchu żeber, i wszystkich elementów składowych tego obszaru.

Będą jak zwykle lekcje minimalistyczne, gdzie przyglądać się będziemy detalom, niuansom, często na granicy z krainą bezruchu jak i lekcje obszerne, przestrzenne. Jednocześnie obszar klatki, mostka, żeber, obojczyków to obszar dużego napięcia, często nieuświadomionego. Szukając nowych wzorców ruchu uwalniamy się od tych ograniczających i obciążających nas napięć.  Po tym warsztacie Twoja klatka, jej poczucie, doświadczenie i ruchomość nie będą już takie same.

Mózg ludzki ma zdolność ciągłego tworzenia nowych lepszych, wzorców ruchowych w czasie całego życia. Obserwujemy to gdy dziecko uczy się obracać, raczkować i chodzić. Jednak z wiekiem zwykle przestajemy rozwijać nasz potencjał. Zamiast tego cały czas korzystamy z naszych starych wzorców ruchowych, nawet gdy przestały być dla nas użyteczne. z czasem, stałe powtarzanie tych ruchów może prowadzić do przeciążenia stawów i mięśni, powodować dolegliwości bólowe, wady postawy i zwyrodnienie stawów.

Podobne zasady odnoszą się także do innych aspektów ludzkiego działania jak sposoby myślenia, zachowanie w grupie, postrzeganie siebie i otaczającego nas świata i wiele innych.

Metoda Feldenkraisa opiera się na, niespotykanej nigdzie indziej w przyrodzie, możliwości uczenia się. Dzięki temu możliwy jest ciągły rozwój naszego potencjału. w Metodzie Feldenkraisa ruch, (który najłatwiej podlega świadomej kontroli) wykorzystywany jest jako środek do tego rozwoju. Jest to zatem metoda reedukacji ruchowej, samopoznania i rozwoju swojego potencjału poprzez ruch.

Ze względu na to, że jest to metoda edukacyjna używamy pojęć uczeń - nauczyciel a nie pacjent - terapeuta. Nie znaczy to, że metoda nie ma właściwości terapeutycznych. Stosuje się ją w pracy z osobami, które czy to w wyniku wypadku, choroby czy bezruchu straciły możliwość satysfakcjonującego poruszania się. Dotyczy to zarówno schorzeń na podłożu neurologicznym jak i ortopedycznym. Korzyści z tej metody odniosą również osoby w pełni sprawne fizycznie, a które pragną rozwinąć swój potencjał ruchowy, poruszać się sprawniej, z mniejszym wysiłkiem czy z większą gracją. Jak sam twórca metody powtarzał : w wyniku jej stosowania "niemożliwe staje się możliwym, możliwe staje się łatwym a łatwe staje się eleganckim".

Więcej informacji uzyskasz na stronie: www.metoda-feldenkraisa.pl
 
Godziny:
sobota 13.30- 20.00 plus minus 15 minut,długa przerwa obiadowa w trakcie warsztatu
niedziela 10.00 - 16. 00 plus minus 15 minut. W niedzielę nie robimy długiej przerwy obiadowej.
 
Jak się ubrać i co przynieść.
Wygodny i luźny strój, w miarę ciepły bo zajęcia nie są rozgrzewające. Ćwiczymy bez butów. Koce są na miejscu, więc nie ma potrzeby przynoszenia, ale ktoś woli leżeć na czymś swoim to oczywiście można coś przynieść. Dobrze jest mieć ze sobą jakieś obuwie (np kapcie, klapki) do chodzenia po sali.

Uwaga udział w warsztacie nie upoważnia do prowadzenia zajęć z Metody Feldenkraisa®. Do tego należy ukończyć profesjonalny 4 letni trening dla nauczycieli Metody Feldenkraisa i zdobyć certyfikat nauczyciela Metody Feldenkraisa
 
Lekcje grupowe Metody Feldenkraisa to delikatne i lekkie zajęcia ruchowe, w których każdy poszukuje ruchu w sobie, we własnym komfortowym tempie i zakresie. Uczestnicy podążają za słownymi instrukcjami nauczyciela i odkrywają jak poruszać się łatwiej, sprawniej, przyjemniej i zdrowiej.
Metoda Feldenkraisa opracowywana przez izraelskiego fizyka i judokę  Moshe Feldenkraisa (1904 - 1984) od lat 50 tych XX wieku, jest szeroko stosowana na świecie w takich dziedzinach jak rehabilitacja, rozwój osobisty, trening sportowy, taniec czy rozwój świadomości ciała. Oparta jest na ściśle naukowych prawach kierujących naszym organizmem. Neurologia, anatomia, mechanika ciała leżą u podstaw tej rewolucyjnej metody, pozwalającej nam odkryć jak żyć bardziej świadomie i poruszać się sprawniej niezależnie od wieku.
 
Jacek Paszkowski - absolwent warszawskiej AWF wydziału rehabilitacji, nauczyciel Metody Feldenkraisa od 17 lat, wiedzę zdobył w USA/CHICAGO w 2000r.
więcej o Metodzie Feldenkraisa www.metoda-feldenkraisa.pl

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    350 zł
  • Bilet ulgowy
    250 zł
  • Przedsprzedaż
    300 zł
300 zł jeśli zaliczka zostanie wpłacona do 25.01
350 zł jeśli zaliczka zostanie wpłacona po tym czasie
Dla studentów, emerytów oraz uczestników wszystkich spotkań poprzedniej edycji cena odpowiednio 250 zł i 280 zł.

Rezerwację miejsca potwierdza wpłata zaliczki 100 zł na konto Jacek Paszkowski 87 1140 2004 0000 3102 3404 7817 tytułem „warsztat luty, Gdynia” . Przed dokonaniem wpłaty trzeba się zapisać (upewnić, że jest wolne miejsce) telefonicznie 507 154 782 bądź mailowo centrum@jogapilates.pl

Uwaga, zaliczka jest zwrotna do tygodnia przed rozpoczęciem warsztatu i w wypadku odwołania po tym terminie NIE jest zwrotna ani też NIE jest przenoszona na kolejny lub inny warsztat.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij
Plebiscyt na Ligowca Roku 2019
28.01 g.18.00
Sopron Basket
28.01 g.18.30
Zagłębie Sosnowiec
29.01 g.18.30
Sandra Spa Pogoń Szczecin
31.01 g.17.30
Indykpol AZS Olsztyn
31.01 g.17.45
PGE Spójnia Stargard
26.01 g.19.30
GTK Gliwice
25.01 g.18.00
PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp
24.01 g.18.30
Comarch Cracovia