• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Arka ma bramkarza na lata

Jacek Główczyński
3 października 2013 (artykuł sprzed 9 lat) 

Arka Gdynia

Michał Szromnik jest w tym sezonie podstawowym bramkarzem Arki oraz reprezentacji Polski do lat 20. Michał Szromnik jest w tym sezonie podstawowym bramkarzem Arki oraz reprezentacji Polski do lat 20.

Od sezonu 2010/11 w Arce nie było stabilizacji w bramce. W każdej z trzech ostatnich rozgrywek między słupkami w oficjalnych meczach przewijało się po trzech golkiperów, co nie służyło ani ich formie, ani wynikom zespołu. Na szczęście bramkarska karuzela się skończyła. Klub poszedł po rozum po głowy i postawił na utalentowanego Michała Szromnika. Młodzieżowy reprezentant Polski jesienią na ogół broni dobrze albo bardzo dobrze, gdy jeszcze zimą... próbowano się go z Gdyni pozbyć. Z 20-latkiem rozmawiamy o przyczynach tej przemiany, a także o piłkarzach, którzy nie wykazali się taką cierpliwością i odeszli, choć też mogliby obecnie stanowić o sile żółto-niebieskich.Jacek Główczyński: Co jest powodem tego, że stał się pan bramkarzem, który zaczął grać na miarę swojego niewątpliwego talentu?

Michał Szromnik: Szczerze mówiąc, nie myślałem o tym. Ja się nie zmieniłem. Nie powiem czegoś szokującego w stylu, że gram lepiej, bo zacząłem jeść więcej ryżu albo przestałem pić i palić... A mówiąc poważnie - nadal po prostu sumiennie trenuję.

Jeszcze zimą trener Paweł Sikora mówił, że powinien pan zmienić otoczenie ze względów mentalnych. Zamiast trenować z Arką, krążył pan między Radomiem a klubami angielskimi. To wówczas pan dojrzał, zahartował się?

To dziwne było. Jeszcze raz powiem, ja sam w sobie się nie zmieniłem. Natomiast zmieniła się sytuacja, dzięki której doszło do tego, że gram. Były dobre rozmowy z trenerem, a potem ciężko przepracowany okres przygotowawczy. Pomogło to, że otrzymałem poczucie, iż jestem bramkarzem numer jeden, że w klubie się na mnie stawia. Poczułem, że ufa mi się, że jest to zaufanie zarówno od trenera, jak i zespołu.

TRENER SIKORA 8.03.2013: SZROMNIK JEST W ARCE ZA DŁUGO

Wcześniej sam nie mógł pan wywalczyć sobie takiej pozycji?

To był najcięższy czas dla mnie. Miałem 18 lat, zostałem rzucony na głęboką wodę i nikt mnie do tego nie przygotowywał. W zespole seniorów czułem, że odbywa się to na zasadzie - no dobra, wstaw tego Szromnika, może się uda, a jeśli nie, to szybko zmienimy na Szlagę. To nie było fajne ani dla mnie, ani dla Maćka. Żaden z nas nie miał komfortu. Co gorsza u pana Nemca wszystko odbywa się niemal bez słowa.

ARKA MISTRZEM POLSKI U-19. SZROMNIK NAJLEPSZYM BRAMKARZEM FINAŁÓW

Przylgnęła do pana taka łatka, jak niegdyś do Marcina Budzińskiego. Nikt nie kwestionował waszego talentu, umiejętności, ale uznano, że w Arce już się nie przebijecie. Budziński teraz gra, a nawet strzela gole w ekstraklasie, ale już dla Cracovii...

Myślę, że Marcin był też takim piłkarzem, z którym wystarczyło normalnie porozmawiać. Za trenera Pasieki ta komunikacja jeszcze jakoś wyglądała. Za trenera Nemca nie było żadnej rozmowy. Sam tego doświadczyłem, ale nie tylko ja. Uważam, że tak Budziński, jak Michał Płotka czy Wojtek Wilczyński przy innym podejściu do nich wcale nie musieli z Arki odchodzić. Gdyby dzisiaj grali nadal z nami, łatwiej z nimi byłoby nam awansować. Ale cóż, takie były decyzje ówczesnego trenera. Ja też w pewnym momencie dochodziłem do takiego stanu, że wątpiłem, czy w Arce się przełamię. U trenera Sikory też były wątpliwości, gdyż był przecież asystentem Nemca. Na początku się nie układało, ale teraz jest już wszystko w porządku.

SZROMNIK ODESŁANY DO II-LIGOWEGO RADOMIAKA

Mimo że gra pan w Arce w ostatnich tygodniach dobrze albo bardzo dobrze, ludzie, którzy nawet komentują mecze gdynian w telewizji, ale nie oglądali ostatnich spotkań, mówią o tym niepewnym Szromniku. Jak wtedy pan reaguje?

Mógłbym udawać, że tego nie słyszę, o tym nie czytam. Ale to nieprawda. Rodzice nagrywają wszystkie mecze. Komentarze z internetu też do mnie docierają. Pewnie jeszcze do niedawna bym z tym walczył, odgryzał się, też pisał, co o tym sądzę. Ale już wiem, że w takich chwilach nie można reagować emocjonalnie. Te niedorzeczne opinie nie mogą mnie złościć, a co najwyżej mogę się nimi ubawić. Swoją wartość sportową chcę pokazać przede wszystkim na boisku.

Z kibicami unormował pan stosunki? Również brak akceptacji dla pana w bramce Arki ze strony widowni był podnoszony jako jeden z powodów rezygnacji z pana zimą.

Nie wiem. Kibic wspiera jak jest dobrze, a jak jest źle - to gwiżdże. I ja to rozumiem. Ludzie płacą za bilety i w zamian oczekują dobrej gry, wyników. Jednak oni oceniają tylko to, co dzieje się na boisku. A na jakość gry składa się wiele czynników, z których większość jest dla kibiców nieznana. Powiem tylko tyle. Nie ma co ukrywać - my młodzi w Arce nie mieliśmy lekko.

TRENER SIKORA ZIMĄ 2013: SZROMNIK NIE MA AKCEPTACJI KIBICÓW

Czy lepszą formą promocji dla pana są obecnie mecze I ligi, czy spotkania międzypaństwowe w młodzieżowej reprezentacji Polski?

Po cichu liczyłem, że otrzymam powołanie od trenera Dorny do reprezentacji U-21. Tak się nie stało, najwyraźniej muszę jeszcze zagrać kilka dobrych meczów w Arce i w kadrze w młodszym roczniku. Oczywiście na zgrupowanie U-20 oraz na mecz ze Szwajcarią pojadę również z wielką ochotą, a trenować i grać będę z największym zaangażowaniem. Na meczach kadry rzeczywiście sektor VIP obsiany jest panami w okularach i w eleganckich garniturach. Jednak na spotkaniach I ligi tacy też się zdarzają. Nigdy nie wiadomo, kogo obserwują i gdzie. Dlatego dla mnie nie ma różnicy, czy gram w reprezentacji, czy w Arce. W każdym meczu chcę "sprzedać" to, co najlepiej potrafię.

REPREZENTACYJNE POWOŁANIA DLA PIŁKARZY ARKI

Z końcem sezonu upływa panu kontrakt w Arce, a zatem już zimą może pan związać się z nowym pracodawcą. Telefon w tej sprawie często dzwoni?

Staram się o tym nie myśleć, nie mam nawet menedżera. Obecnie moja hierarchia jest następująca: skupiam się na swojej formie, potem na tym, aby Arka wygrywała.

Awans z Arką do ekstraklasy będzie miał wpływ na pana plany?

Chciałbym, aby Arka awansowała. Jeżeli zimą byłyby wzmocnienia, a najlepiej, aby jeszcze chciał się zaangażować w klub jakiś mocny sponsor, to łatwiej byłoby dociągnąć do wygrania I ligi. Nie ukrywam, że chciałbym spróbować sił na przykład w lidze angielskiej, bo przecież do polskiej ekstraklasy zawsze potem można wrócić. Jednak to rozważania na przyszłość. Na pewno ciężkie decyzje przede mną, ale na razie koncentruję się na grze dla Arki.

SZROMNIK NA TESTACH W EVERTONIE I WEST BROMWICH ALBION

Ma pan dodatkowy stres z tego powodu, że tak naprawdę jest pan jedynym bramkarzem na ligowym poziomie w kadrze Arki? Trzeba uważać przy otwieraniu lodówki, aby się nie przeziębić?

Jeśli chodzi o trening, to nic się tutaj nie zmieniło. Zawsze staram się sam sobie stawiać w tym zakresie cele i je realizować, pracować nad sobą. Co do lodówki - to osobiście się nie boję. Dbam o zdrowie. Dotychczas nic złego się nie działo. Mam nadzieję, że choroby i kontuzje będą mnie nadal omijać. Jednak zauważyłem taką obawę u trenerów, masera. Jak tylko trochę jest nie tak, to chuchają na mnie jak mogą.

ARKA NIE MOGŁA ZAGRAĆ W ŁĘCZNEJ

Wirus, który nie pozwolił Arce zagrać w Łęcznej, ominął pana?

Tak. Miałem pecha, a może właśnie szczęście, gdyż mieszkałem w pokoju z Mateuszem Szwochem, który był jednym z pierwszych chorujących. Mnie natychmiast przeniesiono do innego pomieszczenia, które było początkowo przeznaczone na masaże. Może dlatego jestem zdrowy. Mieszkałem sam, gdy chłopaki "truli się" po dwóch w pokojach. Jednak nie uważam, że jestem piłkarzem na jakichś szczególnych względach. Gdyby na przykład Krzysiek Sobieraj lub Tomek Jarzębowski byli w takiej sytuacji, pewnie też by ich tak samo ratowano.

Zawodnik

Michał Szromnik

Michał Szromnik

ur.
1993-03-04
waga
80 kg
wzrost
190 cm
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


Typowanie wyników

ARKA Gdynia
Energetyk ROW Rybnik

Jak typowano

90% 468 typowań ARKA Gdynia
9% 44 typowania REMIS
1% 7 typowań Energetyk ROW Rybnik

Twoje dane

Opinie (52) 7 zablokowanych

 • (10)

  na lata I liga...ehhh. a mozeby tak pomysllei o gornych lokatach bo siedzenie i wojaze ze strozami badz nieciecza sa slabe...

  • 20 8

  • (9)

   juz niedługo awans i będzie z Arką grał w ekstraklasie

   • 13 11

   • (8)

    chyba balonowej..najpierw trzeba umiec wygrywac z Miedzia grajca w 9....szok

    • 13 11

    • I kto to napisał ? (6)

     Mówi Ci coś Limanovia ?

     • 9 9

     • Taki z ciebie historyk? (5)

      A mówi ci coś 20 czerwca 1984 roku? To skakaj śledziu skakaj ;)

      • 10 10

      • Napisał popieracz bandytyzmu . (2)

       • 1 8

       • LOL, śledziu niedouczony (1)

        W 84 NIKT NIE BIŁ SZEŚCIOLATKÓW ;)

        • 9 5

       • LOL betonie zasyfiały

        W d**** byłeś, g**** widziałeś i c****wiesz!!!

        • 3 2

      • A, to ty jesteś jednym z tych ZOMOwców, którzy atakowali Arkę
       Ale powód do dumy !!!

       • 3 2

      • ta data wiele mówi

       to dzień pierwszy betonowej zgody z milicją

       • 2 1

    • Co tak przypominasz mecz z Miedzią?Nie pamiętasz o meczu z Koroną, ostatnią drużyną ekstraklasy? Tylko remis "asy" wywalczyli...

     • 7 3

 • Bramkarz na lata? A na pozostale pory roku? (1)

  Lato się już skończyło. Mamy jesień. Czy to bramkarz również na jesienie i zimy?

  • 29 11

  • Boki zrywać.

   Suchar na poziomie gimnazjum. Lekcje się jeszcze nie zaczęły?

   • 9 7

 • Michał ja w FM (1)

  zawsze na Ciebie stawiałem, w pucharach nawet graliśmy, nie bój, będzie dobrze

  • 19 4

  • dzięki, ulżyło mi

   • 4 0

 • Faktycznie Michał zrobił spore postepy, wybronił nam kilka meczów

  nie popełnia juz takich błędów. oby tak dalej, powodzenia

  • 34 4

 • zmarnowany potencjał (4)

  kibicowski, sportowy, stadionowy...
  żal tyłek ściska patrząc na polityke właściciela
  nawet z punktu widzenia Gdańska (i całego województwa) Arka powinna być w ekstraklasie i o derbach 3MIASTA (np. na Baltic Arenie) znowu by było głośno!
  oby!

  • 29 7

  • (1)

   A mi tam nie żal. Niech gniją ile wlezie.

   • 7 14

   • Mi też nie.

    Marzą mi się derby - le z Bałtykiem. Na arce czas postawić krzyżyk.

    • 9 14

  • "(np. na Baltic Arenie)" (1)

   gdzie jest taki stadion?

   • 7 6

   • Tobie też płacą za reklame?

    wyluzuj mandrylu

    • 7 0

 • Bramkarz na lata, któremu za 9 miesięcy kończy się kontrakt:(

  • 17 6

 • Jak jest naprawdę dobry

  To Arka go będzie miała nie na lata, tylko do lata.

  • 29 1

 • bramkarz na lata

  Narescie widac ze w klubie idzie stabilizacja bo podstawa w profesjonalnym futbolu to dobra komunikacja miedzy zespolem a trenerem i odwrotnie zyczylbym awansu i derbow

  • 6 8

 • "nie przestałem pić i palić" (4)

  to mówi sportowiec?

  • 7 19

  • Wyrwałeś wypowiedź z kontekstu, (2)

   więc nie bądź taki mądry.

   • 10 4

   • Miałem wątpliwą przyjemność (1)

    widzieć wiosną dzielnego goalkeepera nocą w Sopocie w klubie nocnym z fajeczką w zębach i drinkiem w ręku.
    Z tego co pamiętam to sezon jeszcze wtedy trwał.

    • 0 1

    • jak każdy piłkarz, sory :)

     • 0 0

  • nie przestał pić i palić... robi to dalej :)

   • 4 2

 • na lata do 67 roku życia, na 1 ligę wystarczy

  • 7 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Arki

Zagłębie Sosnowiec
11 lutego 2023, godz. 20:00
mecz ligowy
16% Zagłębie Sosnowiec
18% REMIS
66% ARKA Gdynia

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Miś Beżuś 19 27 47.4%
2. Witold Stasiewski 19 27 47.4%
3. Jerzy Giernatowski 19 25 42.1%
4. Mirosław P 19 25 42.1%
5. Marek Dąbrowski 19 25 42.1%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 ŁKS Łódź 18 11 4 3 32:17 37
2 Puszcza Niepołomice 18 10 4 4 30:21 34
3 Ruch Chorzów 18 8 8 2 25:18 32
4 Chrobry Głogów 18 9 4 5 32:26 31
5 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 18 7 8 3 29:22 29
6 ARKA GDYNIA 18 8 4 6 31:25 28
7 GKS Katowice 18 7 6 5 21:18 27
8 Podbeskidzie Bielsko-Biała 18 7 6 5 26:25 27
9 Stal Rzeszów 18 7 5 6 32:26 26
10 Wisła Kraków 18 6 6 6 24:22 24
11 GKS Tychy 18 6 5 7 32:30 23
12 Zagłębie Sosnowiec 18 5 7 6 22:25 22
13 Górnik Łęczna 18 4 7 7 27:27 19
14 Resovia 18 3 8 7 20:30 17
15 Chojniczanka Chojnice 18 3 6 9 20:30 15
16 Odra Opole 18 4 3 11 23:35 15
17 Skra Częstochowa 18 4 3 11 10:27 15
18 Sandecja Nowy Sącz 18 2 8 8 15:27 14
W sezonie zasadniczym rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny awansują do PKO BP Ekstraklasa. Natomiast trzy najsłabsze zostaną zdegradowane do II ligi.
Zespoły z miejsc 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach, a ich zwycięzca także awansuje do piłkarskiej elity.

Wyniki 18 kolejki

 • ARKA GDYNIA - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:2 (2:0)
 • GKS Tychy - Chojniczanka Chojnice 1:1 (0:0)
 • GKS Katowice - ŁKS Łódź 1:5 (0:4)
 • Odra Opole - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:2 (1:0)
 • Skra Częstochowa - Ruch Chorzów 1:1 (1:0)
 • Sandecja Nowy Sącz - Wisła Kraków 1:1 (0:1)
 • Chrobry Głogów - Stal Rzeszów 3:3 (0:2)
 • Górnik Łęczna - Puszcza Niepołomice 2:2 (0:0)
 • Apklan Resovia - Zagłębie Sosnowiec 2:2 (1:1)

Ostatnie wyniki Arki

Podbeskidzie Bielsko-Biała
71% ARKA Gdynia
20% REMIS
9% Podbeskidzie Bielsko-Biała
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
77% ARKA Gdynia
16% REMIS
7% Bruk-Bet Termalica Nieciecza

Relacje LIVE

Najczęściej czytane