Mieszane występy koszykarek Arki Gdynia i Politechniki w reprezentacjach

dak.
15 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
Barbora Balintova (z prawej) poprowadziła reprezentację Słowacji do zwycięstwa z Holandią (84:64). Koszykarka VBW Arki Gdynia zdobyła 20 punktów i zaliczyła 8 asyst. Barbora Balintova (z prawej) poprowadziła reprezentację Słowacji do zwycięstwa z Holandią (84:64). Koszykarka VBW Arki Gdynia zdobyła 20 punktów i zaliczyła 8 asyst.

Osiem koszykarek z VBW Arki Gdynia i DGT Politechniki Gdańskiej zagrało dla pięciu reprezentacji w meczach kwalifikacyjnych do EuroBasketu 2021. Polska z Marissą Kastanek, Amalią Rembiszewską i Martyną Koc przegrała w Turcji z Wielką Brytanią 49:77. Świetny występ zaliczyła Barbora Balintova, która z 20 punktami poprowadziła Słowację do zwycięstwa nad Holandią 84:64.

Listopadowe mecze kwalifikacyjne do EuroBasketu 2021 kobiet z powodu pandemii odbywają się w specjalnych "bańkach". Podobnie może być podczas lutowych zmagań, jednak decyzja ma zostać podjęta jeszcze w tym roku.

Awans na turniej finałowy, który zaplanowano od 17 do 27 czerwca we Francji i Hiszpanii, wywalczą zwycięzcy grup oraz pięć najlepszych zespołów z drugich miejsc.

Reprezentacja Polski udała się do Turcji, gdzie miała mierzyć się z Białorusią i Wielką Brytanią. Ze względu na liczne zakażenia u naszych wschodnich sąsiadek, mecz został odwołany. Biało-czerwone przystąpiły jednak do spotkania z drugim rywalem. Bez trenera Marosa Kovacnika, który również otrzymał pozytywny wynik badań, nasze reprezentantki przegrały w Stambule 49:77.

Kamila Borkowska uznawana za koszykarski talent na miarę Małgorzaty Dydek

Najlepszą z Polek, podobnie jak przed rokiem, była Marissa Kastanek. Koszykarka VBW Arki Gdynia zdobyła 16 punktów przy ponad 35 minutach gry. 16 minut na parkiecie spędziła Amalia Rembiszewska, która zakończyła występ z 2 "oczkami" i 7 zbiórkami. Natomiast kapitan drużyny Martyna Koc (DGT AZS Politechnika Gdańska) zdobyła 6 punktów przy ponad 25 minutach. Wszystkie trzy zawodniczki zaczęły pojedynek w pierwszej "5".

W kadrze meczowej zabrakło natomiast: Kamili Podgórnej (VBW Arka) i Kamili Borkowskiej (GTK Gdynia). Nasza reprezentacja po dwóch meczach zajmuje ostatnie miejsce w grupie F.

Polska - Wielka Brytania 63:75 - relacja z poprzedniego meczu koszykarek

Marissa Kastanek (z prawej) zdobyła 16 punktów dla reprezentacji Polski w meczu z Wielką Brytanią. Marissa Kastanek (z prawej) zdobyła 16 punktów dla reprezentacji Polski w meczu z Wielką Brytanią.

Bardzo dobry występ zaliczyła Barbora Balibtova. Rozgrywająca żółto-niebieskich mocno przyczyniła się do zwycięstwa Słowacji nad Holandią (84:64), zdobywając 20 punktów dla swojego zespołu przy 37 minutach gry. Natomiast Angelika Slamova rzuciła 4 "oczka". Dla Słowaczek było to pierwsze zwycięstwo w drugim grupowym meczu.

Dwa pojedynki w listopadowym oknie reprezentacyjnym zaliczyła Artemis Spanou. Jej Grecja najpierw pokonała Bułgarię 73:66, ale dwa dni później przegrała ze Słowenią 70:77. Sama podkoszowa zdobyła odpowiednio 6 i 9 punktów, do których dorzuciła 8 i 12 zbiórek. Z dorobkiem 2 zwycięstw i 2 porażek, Greczynki zajmują 2. miejsce w grupie A.

Reprezentacyjne powołania dla koszykarek

Z kolei Sonja Greinacher wychodziła w podstawowym składzie Niemiec w meczach z: Łotwą (73:67) i Macedonią Północną (74:59). Pierwszy występ zakończyła z 4, a drugi z 9 "oczkami", przy 21 i 17 minutach. Po czterech meczach Niemki są liderkami grupy I z 3 zwycięstwami i 1 porażką.

Słabiej niż na polskich parkietach zaprezentowała się Laura Miskinine. Litwa przegrała z Serbią 71:82, a sama koszykarka przy ponad 36 minutach gry zdobyła jedynie 6 punktów, ale zaliczyła 10 zbiórek. Mimo dwóch porażek w trzech meczach, Litwinki zajmują drugie miejsce w grupie E.

Laura Miskiniene, koszykarka Arki Gdynia: Zamienić kłamstwo w prawdę

Warto dodać, że prowadzona Jelena Skerović prowadziła Czarnogórę w meczu z Izraelem. Jej podopieczne wygrały to spotkanie 73:66 i po dwóch grupowych meczach mają zwycięstwo i porażkę na koncie.

Mecze koszykarek z trójmiejskich klubów w reprezentacjach:

grupa F: Wielka Brytania - Polska 77:49 (10:15, 27:13, 16:13, 24:8)
- Marissa Kastanek 16 punktów (3x3), 35 minut i 32 sekundy gry,
- Amalia Rembiszewska 2 pkt, 7 zbiórek, 15:22,
- Martyna Koc 6 pkt, 15:22

grupa H: Słowacja - Holandia 84:64 (19:22, 17:21, 25:11, 23:10)
- Barbora Balintova 20 pkt (2x3), 8 asyst, 37:00
- Angelika Slamova 4 pkt, 14:04

grupa A: Grecja - Bułgaria 73:66 (21:12, 11:14, 16:22, 25:18)
- Artemis Spanou 6 pkt, 8 zb., 34:42

Grecja - Słowenia 70:77 (20:28, 16:10, 18:26, 16:13)
- Artemis Spanou 9 pkt, 12 zb., 34:30

Grupa I: Niemcy - Łotwa 73:66 (13:20, 13:12, 21:16, 26:19)
- Sonja Greinacher 4 pkt, 6 zb., 21:06

Północna Macedonia - Niemcy 59:74 (13:17, 20:12, 14:21, 12:24)
- Sonja Greinacher 9 pkt (1x3), 16:58

Grupa E: Litwa - Serbia 71:82 (14:14, 13:25, 22:27, 22:16)
- Laura Miskiniene 6 pkt, 10 zb., 35:22
dak.

Opinie (8)

• (1)

Dałem radę obejrzeć tylko 2 kwarty. Potem nie ma się co dziwić, że Polki siedzą na ławce w klubach. Anglia to nie jakiś super zespół, można było wygrać.