• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ile Stoczniowiec Gdańsk chce pieniędzy za hokeistę? Krystian Mocarski wykupi się?

Rafał Sumowski
13 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Krystian Mocarski liczy na to, że Stoczniowiec obniży kwotę jaką trzeba zapłacić klubowi za wyszkolenie hokeisty. Pomóc mu chcą kibice, którzy próbują zebrać środki, aby wykupił się sam. Krystian Mocarski liczy na to, że Stoczniowiec obniży kwotę jaką trzeba zapłacić klubowi za wyszkolenie hokeisty. Pomóc mu chcą kibice, którzy próbują zebrać środki, aby wykupił się sam.

Stoczniowiec Gdańsk żąda 35 tysięcy złotych ekwiwalentu za wyszkolenie swojego wychowanka. Ta kwota odstrasza potencjalnych nowych pracodawców hokeisty. Dlatego Krystian Mocarski próbuje się sam wykupić, by odejść jako wolny zawodnik. Negocjuje z klubem, a jednocześnie 21-latkowi pomagają kibice, którzy zorganizowali zrzutkę internetową.Hokeiści Stoczniowca Gdańsk szukają nowych klubów lub kończą karieręPo wycofaniu ligowej drużyny przez spółkę GKH Stoczniowca Gdańsk, wszyscy hokeiści stali się wolnymi zawodnikami. Wyjątkiem są wychowankowie do 23. roku życia, którzy grali tam na użyczeniu a teraz wrócili do GKS Stoczniowiec. Według związkowych przepisów, za nich klubowi należy się ekwiwalent za wyszkolenie. Aby taki zawodnik mógł zmienić klub, Stoczniowcowi trzeba zapłacić 35 tys. zł.

Dokładnie w tej sytuacji jest Krystian Mocarski. Jeszcze w sezonie 2019/20 występował w barwach Lotosu PKH Gdańsk. Podobnie jak Igor Smal czy Michał Naróg grał w ramach użyczenia z GKS Stoczniowiec.

Gdańsk wiąże pieniądze na hokej z wiarygodnością i wynikami. Czeka na nowe pomysłyGdy PKH wycofało się z rozgrywek, Smal i Naróg po wykupieniu swoich kontraktów z GKS Stoczniowca, przenieśli się do Zagłębia Sosnowiec. Mocarski zdecydował się zagrać dla GKH Stoczniowca, bo pod taką nazwą funkcjonowała zgłoszona do PHL spółka, w której całość udziałów posiadał "stary" Stoczniowiec.

- Po wycofaniu PKH miałem opcję odejścia do innego klubu. Tam nie mógłbym jednak liczyć na tyle minut, co w Stoczniowcu. Sporo osób radziło mi abym uciekał z Gdańska, ale stwierdziłem, że pozostanie tu będzie dla mnie dobrą decyzją pod kątem sportowym. Nie pomyliłem się, bo u trenera Krzysztofa Lehmanna grałem praktycznie wszystko - w osłabieniu, w przewadze, w końcówce meczu. Przez ten rok zebrałem ogrom doświadczenia, co byłoby niemożliwe w silniejszym klubie - przyznaje Mocarski.

Krystian Mocarski przed sezonem 2020/21: Chcę rozwinąć skrzydłaStoczniowiec zajął ostatnie miejsce w lidze wygrywając zaledwie 2 z 36 spotkań. Mocarski w 36 spotkaniach zaliczył 8 bramek i 7 asyst. Kolejnych nie będzie, bo gdański klub ogłosił, że nie stać go na to, aby przystąpić do kolejnego sezonu. Krystian może zmienić klub lub występować dla GKS Stoczniowiec, ale w I lidze.

- Sezon w I lidze byłby dla mnie ogromną stratą. Nie wiem czy rok gry na zapleczu nie przekreśliłby moich marzeń na przyszłość. Aby się rozwijać, muszę grać z najlepszymi - mówi nam napastnik.

Gdańsk nie będzie miał drużyny w Polskiej Hokej Lidze. Stoczniowiec wycofuje sięZawodnik

Krystian Mocarski

Krystian Mocarski

ur.
1999
wzrost
180 cm
ocena z sezonu
3.33 (1278 ocen)
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


Chętnych na pozyskanie gdańskiego wychowanka nie brakuje, ale jest problemem jest ekwiwalent.

- Po zakończeniu sezonu i wycofaniu się Stoczniowca z kolejnych rozgrywek dostałem kilka ofert. Byłem zdziwiony, że pojawiło się ich aż tyle. Wolnym zawodnikiem będę jednak dopiero po zapłaceniu Stoczniowcowi ekwiwalentu. W każdym z klubów, które się do mnie zgłosiły, pytano o ten temat. Nikt nie powiedział wprost, że nie zapłaci Stoczniowcowi, ale dano mi do zrozumienia, że to problematyczna kwestia. 35 tys. zł to nie jest może kwota astronomiczna, ale w polskich realiach kluby mogą uznać, że wolą te środki dołożyć do kontraktu i pozyskać bez opłaty bardziej doświadczonego, wolnego gracza - mówi nam Krystian.

Zbiórka kibiców - Spełniamy hokejowe marzenia KrystianaZ pomocą przyszli kibice, którzy założyli internetową zbiórkę. Jej celem jest zebrać 35 tys. zł i pomóc zawodnikowi, aby sam wykupił się ze Stoczniowca. Zbiórka potrwa do 8 maja, do tej pory zebrano blisko 6 tys. zł. Jednocześnie Krystian stara się wynegocjować z prezesem klubu Markiem Kosteckim obniżenie stawki.

- Zbiórka to inicjatywa kibiców. Oczywiście wcześniej zapytali mnie o zgodę. Równocześnie prowadzę rozmowy z prezesem Kosteckim. Mam nadzieję, że uda się porozumieć co do zmniejszenia wysokości ekwiwalentu. Musze uzbroić się w cierpliwość, bo prezes powiedział, że przekaże mi decyzję do 20 kwietnia - kończy Mocarski.

Tabela końcowa

Polska Hokej Liga
M Z Rz Rp P Bramki Pkt.
1 JKH GKS Jastrzębie
2 Comarch Cracovia
3 GKS Tychy
4 GKS Katowice
5 Energa Toruń
6 Re-Plast Unia Oświęcim
7 Podhale Nowy Targ
8 Ciarko STS Sanok
9 Zagłębie Sosnowiec
10 Stoczniowiec
W sezonie zasadniczym każda drużyna rozegrała po 36 spotkań. Najlepsze ósemka awansowała do play-off. Zespoły z miejsc 9 i 10 skończyły sezon bez spadku, ale Stoczniowiec ogłosił, że nie przystąpi do kolejnych rozgrywek.
Tabela wprowadzona: 2021-04-03

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (78)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane