Nadal bez zwycięstwa

31 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Trefl Gdańsk

Nie ma pierwszego zwycięstwa gdańszczan w PlusLidze. W hali AWFiS w zaległym mecz 2. kolejki siatkarze Trefla przegrali z drużyną ZAK SA Kędzierzyn-Koźle 1:3 (18:25, 23:25, 25:22, 19:25). Najlepszym zawodnikiem pojedynku został atakujący gości, Jakub Novotny. Ekipa Krzysztofa Stelmacha jest nadal niepokonana, a beniaminek pozostał z jednym zdobytym punktem. Trener Wojciech Kasza zapowiedział, że z niektórymi swoimi zawodnikami "poważnie porozmawia"

TREFL: Bednaruk, Janić, Stancelewski, Winnik, Serafin, Kadziewicz, Samardzić (libero) oraz Suski, Szulik.

ZAK SA: Masny, Ruciak, Kaźmierczak, Novotny, Martin, Szczerbaniuk, Mierzejewski (libero) oraz Kacprzak, Witczak.

Początek spotkania to punkty wyłącznie po zagraniach Jarosława Stancelewskiego. Kapitan Trefla, który niegdyś grał w Kędzierzynie rozpoczął od zablokowanego ataku, potem przebił się z krótkiej, a 1:2 zrobiło się, gdy przekroczył linię zagrywki.

Do pierwszej przerwy technicznej gdańszczanie mieli kłopoty z forsowaniem bloku rywali. Trzy razy byli zatrzymywani na tej zasłonie. Wynik 3:8 najlepiej odzwierciedlał to co działo się na parkiecie.

Przy 4:10 Wojciech Kasza poprosił o pierwszą przerwę. Wybił tym z uderzenia rywali. Piąty punkt, a przede wszystkim zagrywkę zdobył Bojan Janić. Gdy Jakub Bednaruk posłał dwa asy serwisowe (!), uwierzyliśmy, że tej partii gospodarze nie muszą przegrać. Po autowym zbiciu Terence'a Martina było nawet 8:10.

Niestety, na więcej kędzierzynianie nie pozwolili. Znów dał o sobie znać ich blok, a w ataku leworęczny Jakub Novotny był niemal bezbłędny. Natomiast w naszych szeregach jakby przed grą ze swoim byłym klubem spalił się psychicznie Wojciech Serafin. Nie mógł się też w ataku wstrzelić w pole rywali Wojciech Winnik. Nic zatem dziwnego, że przy 15:20 atakującego zastąpił niedoświadczony Dawid Suski.

20-latek rodem z Malborka losów seta nie odmienił, ale udany atak i współudział z Łukaszem Kadziewiczem we wreszcie skutecznym bloku Trefla sprawiły, że drugiego seta rozpoczął w "szóstce". W tej części gry gospodarze nie pozwolili uciec na początku rywalom.

Co prawda zespół ZAK SA prowadził 7:5, ale potem popełnił trzy niewymuszone błędy z rzędu! Martin zepsuł zagrywkę, przy ataku Janicia było dotknięcie siatki, a Novotny pomylił się przy zbiciu. Wynik 8:7 był pierwszym korzystnym dla Trefla w tym meczu!

Powodzenie uskrzydliło gdańszczan. Bez kompleksów atakował Suski, a coraz mocniejszym punktem drużyny był Kadziewicz. To po jego asie i ataku gospodarze zdobyli dwa punkty z rzędu i na przerwę techniczną zeszli z przewagą 16:12.

Gdy drużyny wróciły na parkiet gonienie wyniku wziął na swoje barki Martin. Na 16:18 bloku kędzierzynian nie udało się sforsować Suskiemu. Gdański szkoleniowiec natychmiast poprosił o przerwę. Ale kontaktowy punkt zdobył Novotny.

Wątpliwą piłkę na 18:19 gościom przyznali sędziowie. Była walka na siatce, a arbitrzy orzekli, że gospodarze przekładali ręce nad taśmą. Po chwili Suski zaserwował w aut, a Serafinowi przydarzyły się błędy w przyjęciu i ataku. Nieoczekiwanie zrobiło się 21:20, ale dla ZAK SA!

Kędzierzynianie nie oddali już przewagi. Brzemienna w skutkach była akcja przy 22:23. Janić zaatakował w blok, Marko Samardzić mógł spokojnie podbić piłkę, ale uznał, że wyjdzie ona w aut. Niestety, spadła w linię! Co prawda po chwili serwis zepsuł Martin, ale przy drugiej piłce setowej przyjezdni się już nie pomylili. Nie mieli dobrego przyjęcia, ale Michał Masny wystawił z trudnej pozycji, a Szczerbianiuk trafił w boisko z krótkiej.

Na trzeciego seta wrócił Winnik. Wojtek przypomniał się na parkiecie zdobywając inauguracyjny punkt, a potem przy jego zagrywce i dobrej postawie na siatce Kadziewicza gospodarze objęli prowadzenie 5:1. Krzysztof Stelmach przerwał grę "czasem". Przy 4:9 szkoleniowiec gości dokonał pierwszej zmiany, wprowadzając do gry skrzydłowego Kamila Kacprzaka.

Drużyna ZAK SA zaczęła gonić. Michał Masny zaczął szukać ryzykownych, ale skutecznych wystaw, uruchomił też "środki". Gdy Serafin "nadział" się na pojedynczy blok Novotnego było już tylko 10:12 i przerwa na żądanie Trefla. Pomogło. Udany atak Winnika i dotknięcie siatki rywali, dało gdańszczanom znów cztery oczka przewagi (16:12).

Jednak emocje jeszcze były, i to wielkie. Przy zagrywce Novotnego rywale nie tylko odrobili straty, ale osiągnęli przewagę 17:16! Inicjatywa wróciła do gdańszczan, gdy wprowadzony z ławki Dariusz Szulik skończył atak na 20:19, a potem zagrywał tak dobrze, że Trefl uciekł na 22:19. W końcówce wynik "holował" udanymi atakami Winnik, a przyjezdni popełniali błędy. Na 24:21 Novotny uderzył w aut, a przy drugiej piłce setowej podwójne odbicie odgwizdano Masnemu.

Czwarty set rozpoczął się przy zagrywce Janicia prowadzeniem Trefla 2:0, ale rywale szybko odpowiedzieli tym samym. Do pierwszej przerwy technicznej grano punkt za punkt. Przez minutę z prowadzeniem odpoczywali goście, bo Novotny "ustrzelił" zagrywką Janicia. Okres gdy do drugiej przerwy technicznej kilkakrotnie miał ten sam scenariusz. Goście uciekali na dwa punkty, a gospodarze sprowadzali wynik do remisu. Po raz ostatni udało im się to na 14:14. Pauza była przy prowadzeniu ZAK SA 16:14.

Końcówka to niestety znów słabość Trefla w ataku. Trzykrotnie zablokowany został Winnik. Goście pierwszą piłkę meczową mieli już przy wyniku 24:18! Ostatecznie spotkanie zakończył zepsuty serwis Szulika.