Najlepszą obroną jest atak

Jacek Główczyński
18 września 2005 (artykuł sprzed 18 lat)

Piłkarze Lechii Gdańsk zwyciężyli po raz drugi w II lidze. W ósmej kolejce na własnym boisku biało-zieloni pokonali Finishparkiet Nowe Miasto Lubawskie 2:0 (1:0). Gole dla gospodarzy zdobyli: Sławomir Wojciechowski w 22. i Krzysztof Rusinek w 67. minucie. Trener Marcin Kaczmarek po raz pierwszy w tym sezonie rozpoczął mecz z dwójką napastników i po raz pierwszy zakończył pojedynek bez... straty bramki. Czyli najlepszą obroną jest atak?

LECHIA: Bąk - Pęczak, Janus, Brede, Fechner - Biskup, Szczepiński, Wojciechowski (55 Dzienis), Kalkowski (90 Giermasiński) - Kazubowski (64 Gronowski), Rusinek.

FINISHPARKIET: Zając - Wróbel, Święcki, Romaniuk, Unierzyński (62 Domżalski) - Bała, Sawala, Wincel (46 Rybkiewicz), Wojtaś - Ikenacho, Gallardo (28 Gołębiewski).

Żółte kartki: Brede, Biskup, Gronowski (Lechia), Romaniuk, Wincel, Rybkiewicz, Wojtaś (Finishparkiet).

Sędziowali: Aleksandrowicz (Radom) oraz Borkowski i Maciejewski. Widzów: ok. 5000.

Mecz rozpoczął się od minuty ciszy. W ten sposób biało-zieloni uczcili pamięc Grzegorza Krupińskiego. Stonowana atmosfera przeniosła się na trybuny na cały mecz. Podczas gry nie było rac, ani innego typu pirotechnicznych atrakcji.

Trener Kaczmarek ugiął się. Dołożył Krzysztofowi Rusinkowi do ataku Rolanda Kazubowskiego. Jednak przez pierwszy kwadrans wcale Lechia nie myślała o ofensywie.

- Presja meczu spętała im nogi - ocenił szkoleniowiec.

W siódmej minucie goście powinni objąć prowadzenie. Na prawym skrzydle Maciej Wojtaś minął Pawła Pęczaka, a następnie jak pośpieszny pociąg obok osobowego "przejechał" przy Krzysztofie Brede. Z pola karnego pomocnik Finishparkietu wycofał piłkę do nadbiegającego Favoura Chuksa Gallardo. Na szczęście dla gospodarzy ten źle trafił w futbolówkę. Ale na tym nie skończyła się panika w gdańskich szeregach. "Skóra" potoczyła się bowiem pod nogi Grzegorza Bały. Ten ostatecznie zażegnał niebezpieczeństwo, kopiąc kilka pięter nad bramką.

Niemrawo grająca Lechia zdobyła gola "z niczego". Sławomir Wojciechowski krótko rozegrał piłke z rogu z Jakubem Biskupem. Ten drugi podciągnął ją w pole karne i wycofał do "Wojciecha", którego silny, mierzony strzał z około 14 metrów dał gospodarzom prowadzenie. Była 22 minuta.

Od tego momentu biało-zieloni osiagnęli zdecydowaną przewagę. Ale zamiast bramek, mieliśmy rożne. Przed przerwą gdańszczanie aż siedmiokrotnie ustawiali piłkę w narożniku boiska. Maciej Zając udanie interweniował po ładnych akcjach lewym skrzydłem Biskupa i Rusinka, ale kończonymi zbyt słabymi strzałami.

Natomiast w 43. minucie gości oszczędził arbiter. Prostopadłe podanie od Wojciechowskiego tak przestraszyło Zająca, który wyszedł poza "16", i Tomasza Romaniuka, że ich niezdecydowanie wykorzystał Rusinek. Gdy gdański napastnik przejął piłkę i próbował z nią odwrócić się w kierunku bramki, został sfaulowany przez bramkarza. Mogła być czerwona kartka.

Druga połowa rozpoczęła się z trzyminutowym opóźnieniem, gdyż piłkarze Lechii i sędziowie musieli czekać na boisku na Finishparkiet.

- To nie była żadna zagrywka taktyczna, obliczona na zdenerwowanie przeciwnika. Po prostu tak dużo miałem do przekazania zawodnikom, że pietnaście minut nie wystarczyło, aby wszystko omówić - wyjaśniał Andrzej Wiśniewski, szkoleniowiec gości, który kiedyś zasłynął jako selekcjoner reprezentacji... Palestyny.

Dziesięć minut po wznowieniu gry na murawę padł Wojciechowski. Niestety, nie podniósł się o własnych siłach. Z boiska został zniesiony na noszach.

- Coś mi chrupnęło w kolanie, pojawił się ból. Lekarz przy wstępnym badaniu ocenił, że nic niepokojącego nie widzi. Mam zatem nadzieję, iż nie będzie żadnej przymusowej przerwy w grze - uspokajał siebie i kibiców po meczu Wojciechowski.

Bardzo dobrą zmianę dał Mariusz Dzienis. Każdy z jego trzech pierwszych rajdów nosił w sobie zarodek gola. Przy pierwszym kontakcie z piłką lewonożny pomocnik prostopadle zagrał do Rusinka, którego na pozycji spalonej widział chyba tylko sędzia boczny. Po chwili Dzienis sam zdecydował się na strzał, ale bramkarz nie dał się zaskoczyć. Natomiast kolejny rajd Mariusza lewym skrzydłem do strzeleckich pozycji wyprowadził Biskupa i Macieja Kalkowskiego. Uderzenie pierwszego zostało zablokowane, a drugiego poszybowało nad bramką.

Z drugiego gola cieszyliśmy się w 67. minucie. Rusinek w polu karnym wymanewrował obu stoperów rywali i strzelił precyzyjnie, tuż przy słupku, w tzw. krótki róg.

W ciągu następnych pięciu minut były szanse na podwyższenie rezultatu. Dobrze usposobiony tego dnia Michał Szczepiński trafił, ale tylko w boczną siatkę. Biskup próbował sam wymierzyć sprawiedliwość. 17 metrów od celu został sfaulowany przez Wojtasia. Z wolnego Kuba strzelił ładnie nad murem, ale Zając sparował piłkę na róg. Wreszcie Rusinek pobiegł sam na sam z bramkarzem. Jego wysiłek zniweczyło za mocne wypuszczenie piłki, która padła łupem golkipera.

W ostatnich dziesięciu minutach gdańszczanom zabrakło albo sił, albo koncetracji. Finishparkiet mógł strzelić co najmniej honorowego gola. Marek Gołębiewski nie wykorzystał nieporozumienia obrony z bramkarzem i Mateusz Bąk zdołał złapać piłkę. Minutę później gdański bramkarz dobrze obronił strzał z wolnego z 20 metrów Wróbla.

Natomiast kapitalnym refleksem, sprawnością fizyczną i... szczęściem "Bączek" zaimponował w 85. minucie. Grzegorz Domżalski wrzucił piłkę na pole bramkowe. Z lewej strony akcję zamykał Kelechi Ikenacho, niegdyś zdobywający mistrzostwo Polski z Wisła Kraków. Ale tym razem napastnik zachował się jak trampkarz. Jego strzał odbił Bąk. Piłka przetoczyła się na prawą stronę bramki. Tutaj dopadł jej Bała, który z trzech metrów pocelował w... słupek, a jego dobitkę złapał Bąk!

Pozostałe wyniki ósmej kolejki: Widzew Łódź - Piast Gliwice 0:0. Kujawiak Włocławek - Szczakowianka Jaworzno 2:0 (0:0). Bramki: Damian Staniszewski (56-karny), Robert Gaca (70). Jagiellonia Białystok - ŁKS Łódź 0:2 (0:0). Swietosław Barkaniczkow (81), Jarosław Piątkowski (90). Podbeskidzie Bielsko-Biała - Polonia Bytom 2:3 (0:1). Błażej Jankowski (68), Dariusz Kołodziej (80, karny) - Andrzej Rybski (22, 79), Tomasz Sosna (60). Zagłębie Sosnowiec - Radomiak Radom 4:0 (1:0). Przemysław Pitry (4, 52, 62, 77)! KSZO Ostrowiec Świętokrzyski - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 1:1 (0:1).
Maciej Rogalski (61) - Waldemar Stachowiak (8). Ruch Chorzów - Górnik Polkowice 2:1 (1:1). Tadeusz Bartnik (43), Mariusz Śrutwa (51) - Rafał Huebscher (37). Śląsk Wrocław - Heko Czermno 0:0.

• zmiana taktyki

Dwoch napastnikow i 3 punkty dla Lechii.Wiecej wiary w siebie panowie.Oby tylko kontuzja Slawka nie okazala sie grozna.Czekam na kolejne zwyciestwa bialo-zielonej Lechii.Ps:Zycze szybkiego powrotu do zdrowia jednemu z naszych najwierniejszych fanow.

• 0 0

• lechia,lechia,lechia tylko bks

• 0 0

• No brawo brawoo oby tak dalej!! Kto wygra mecz?? LEchia.. Kto ?? Lechiaa ...

• 0 0

• chciałbym zeby tak było zawsze jest to temat o lechii wiec wypowiadaja sie tylko lechiscie a w tematach o arce wypowiadaja sie kibice arki tak bedzie najlepiej i nie bedzie niepotrzebnych internetowych , smiesznych napinek ...

pozdrowienia dla normalnych fanow piłki kopanej :P

ps: My...wierzymy tylko w BKS :)

• 0 0

• lechia zwycieska

niekapuje na www.90minut. w tabeli lechia jest 11 czy ktos moze podać prawdziwa tabele bo sie gubie troche

• 0 0

• do kiełbasy

na 90minut jest tabela z ujemnymi punktami dla Widzewa i Piasta, ale wedlug wytycznych PZPN do czasu uprawomocnienia sie tych decyzji, nie uwzglednia sie punktow do tabeli