Wiadomości

Czesław Boguszewicz: Bez wynalazków

okiem eksperta
Mateusz Szwoch i Flavio Paixao to udane inwestycje z zimowego okna transferowego przed rokiem trójmiejskich klubów.
Mateusz Szwoch i Flavio Paixao to udane inwestycje z zimowego okna transferowego przed rokiem trójmiejskich klubów. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

"Mądry transfer wskazany jest dla każdego klubu niezależnie od jego sytuacji w tabeli. Kibice mają wtedy o czym dyskutować, a drużyna może podnieść jakość. Jednak czasami, dokonując zmian, można za bardzo namieszać i rozbić "pakę", jeśli już ona w drużynie się ukształtowała. Każdy klub w tym okresie powinien mieć strategię, która uwarunkowana jest zarówno jego potrzebami jak i możliwościami finansowymi. Niekiedy lepiej postawić na własną młodzież niż za wszelką cenę pozyskiwać jakieś wynalazki - uważa Czesław Boguszewicz, który zna kulisy rynku transferowego zarówno od strony pracy menedżera jak i dyrektora sportowego."ARKA POZYSKAŁA DWÓCH ZAGRANICZNYCH SKRZYDŁOWYCH. JEDNEGO OD RAZU WYPOŻYCZY DO NORWEGII

Czy podobają się Tobie strategie transferowe przyjęte tej zimy w Arce i Lechii?

tak, oba kluby wiedzą czego chcą i do tego dążą 13%
tylko Arki 26%
tylko Lechii 24%
obawiam się, że w obu klubach brakuje strategii, a czekają jedynie na okazję 37%
zakończona Łącznie głosów: 526
Cisza związana z transferami nie jest powodem do niepokoju, jeśli za tym kryje się określona strategia. A podejścia do okna transferowego są różne - tak ze strony klubu, jak i menedżerów, którzy liczą na nowych pracodawców dla swoich piłkarzy.

Pamiętam czasy jak trójmiejskie kluby poprzez media podawały listy i po 8-10 piłkarzy, z którymi negocjują lub niemal są po słowie, a potem z tego grona trafiało do klubu z 2-3 zawodników i niekiedy tylko na testy. Czasami takie pogłoski rozpuszcza się, aby tylko powstało wrażenie, że coś rzeczywiście się robi.

Obecnie coraz częściej dochodzi się do wniosku, że transferów należy dokonywać w intymności. Wówczas oficjalnie dowiadujemy się o wszystkim, gdyż dokumenty są już podpisane. Oczywiście we współczesnych czasach rozwoju mediów społecznościowych z tymi tajemnicami nie należy też przesadzać. Jak dowodzi ostatni przykład nie ze sportu, ale z polityki Ryszarda Petru, nawet w samolocie może zostać zrobione zdjęcie, które szybko zrobi karierę. I już wówczas zaczyna się dyskusja kibiców. Pół biedy jak większość twierdzi, że to super transfer. Gorzej jak przed ogłoszeniem podpisania kontraktu już powstaje wrażenie, że z tym nazwiskiem, to niech "klub się wypcha".

ALEKSANDAR KOVACEVIĆ NIE ZAGRA W LECHII WIOSNĄ

Nie informując o podejmowanych krokach transferowych, czy też nie komentując pojawiających się pogłosek, klub naraża się na to, że stanie się mimowolnym uczestnikiem gry, którą prowadzą menedżerowie. Z ich strony wrzucane są na rynek nazwiska szczególnie tych słabszych piłkarzy, aby powstało wrażenie, że jest nimi duże zainteresowania i kluby zaczęły się między sobą licytować.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy cisza bądź rozgłos pomaga w transferze. Za każdym razem jest co coś indywidualnego. Pamiętam jak kiedyś Arka zakontraktowała piłkarza z Afryki, który chyba z 20 razy przeszedł się Świętojańską, by go zobaczyło jak najwięcej ludzi. I co z tego, jak okazało się, że to fajny chłopak, tylko za bardzo grać nie potrafił.

Zawsze wszystko bowiem weryfikuje boisko. Z punktu widzenia menedżera także najlepszym rozgłosem jest gra jego podopiecznego. Wtedy może trzymać ręce w kieszeniach i tylko patrzeć jak kluby się przebijają w ofertach, bo i tak dojdzie do podpisania dobrej umowy.

O wiele bardziej trzeba się napracować, gdy szuka się klubu dla kogoś, za kim nie stoją wcześniejszej dokonania boiskowe. Wtedy mówi się, że on dopiero pokaże na co go stać, że wszystko przed nim, jest perspektywiczny itp. Jednak przy znalezieniu klubu menedżer musi się nabiegać. A taki Robert Lewandowski nie biega za klubem, to pieniądze za nim biegają...

W II LIDZE NORWESKIEJ BYŁ WYBORNYM SNAJPEREM. CZY TRAFI DO ARKI?

Nie chciałbym rozstrzygać, czyja praca - menedżera czy dyrektora sportowego - jest przyjemniejsza. Po uwolnieniu zawodu menadżera z pewnością stracił on na prestiżu, gdyż z około 150 osób operujących na przykład teraz w tej branży w Polsce tylko kilkunastu jest dobrze do tego przygotowanych. Kiedyś, by się tym zajmować, trzeba było zdawać egzaminy, przedstawić gwarancje finansowe. A teraz łatwo wejść w to środowisko nie tyle menedżerom, co osobom, które stają się jedynie opiekunami zawodników bądź wręcz naganiaczami, działającymi niekiedy w myśl powiedzenia: "wziąć prowizję i w długą".

Na pewno na dyrektorze sportowym ciąży duża odpowiedzialność. W dodatku efekt jego poczynań nie zależy tylko od niego, ale także od sztabu szkoleniowego, gdyż on ma odpowiednio przygotować do gry, a następnie ustawić w zespole pozyskanego piłkarza. Dlatego dobrze, jeśli taka osoba ma zapewnienie długofalowej pracy. Wówczas na przykład można ustrzec się takich błędów, że podpisuje się kontrakty z piłkarzami na 2 lata, ale daje się w nich klauzulę, że jeśli jest degradacja, to mogą oni odejść już po roku. Jeśli na takich warunkach gra 7 podstawowych zawodników, to nie może dziwić, że drużyna kończy spadkiem.

Tej zimy trójmiejskie kluby szczególnie powinny odpowiedzialnie działać na rynku transferowym, gdyż okres przygotowawczy jest krótki, a i liga niezbyt długa. Dlatego nowi piłkarze nie będą mieli dużo czasu, by wejść do nowego zespołu.

PREZES LECHII O DYLEMATACH TRANSFEROWYCH

Mądry transfer wskazany jest dla każdego klubu niezależnie od jego sytuacji w tabeli. Kibice mają wtedy o czym dyskutować, a drużyna może podnieść jakość. Jednak czasami dokonując zmian, można za bardzo namieszać i rozbić "pakę", jeśli już ona w drużynie się ukształtowała.

Polityka transferowa danego klubu uwarunkowana jest zarówno jego potrzebami, jak i możliwościami finansowymi. Niekiedy lepiej postawić na własną młodzież niż za wszelką cenę pozyskiwać jakieś wynalazki. Transfer to zawsze troszkę loteria. By zminimalizować błędy, trzeba zebrać jak najwięcej informacji o pozyskiwanym zawodniku i to nie tylko o nim jako piłkarzu, ale także człowieku, a dobrze też znać jego rodzinę.

Myślę, że w Lechii nie ma problemu finansowego, jeśli chodzi ruchy transferowe, a jest kwestia wyboru, kto tak naprawdę tej drużynie jest potrzebny. Drużyna jest wysoko w tabeli, ale w trakcie sezonu miała różne fazy. Bywało, że defensywa była szczelna, ale też i przychodziły mecze, gdy traciła po kilka goli.

Gdy decyduje się na wzmocnienie, to trzeba uważać, by nie przekombinować. W poprzednich latach, czy to Wiśle Kraków czy Pogoni Szczecin zdarzało się zimą sprowadzić pięciu, sześćiu piłkarzy, ale efekt był odwrotny od zamierzonego. Zamiast wzmocnić będący wysoko w tabeli zespół, przeszkadzano mu i kończyło się miejscem w środku klasyfikacji.

REMANENT W KADRZE ARKI. ROBI SIĘ MIEJSCE M.IN. DLA NOWEGO NAPASTNIKA

Dlatego Lechia rzeczywiście musi sięgać po zawodników, którzy będą wzmocnieniem, którzy sprawią, że ci obecni pewniacy do gry, będą musieli jeszcze bardziej zwiększyć zaangażowanie, aby obronić miejsce w składzie. Dobrze, aby nowy piłkarz był swoistym batem dla dotychczasowych, że nie mogą poprzestać na tym, co osiągnęli. A na jakie pozycje potrzebne są wzmocnienia, to najlepiej powinni wiedzieć ci, co są najbliżej drużyny.

Natomiast Arce potrzebny jest bardzo dobry środkowy obrońca oraz napastnik. Szczególnie tych ostatnich nie ma za wiele, bo cały świat szuka piłkarzy, którzy strzelają gole. Ci najlepsi są zagospodarowani i chodzi o to, by nie pomylić się przy ocenie tych, co jeszcze są dostępni.

Szczególnie trzeba uważać, gdy dysponuje się ograniczonymi środkami, a tak jest w przypadku Arki. Gdy są wątpliwości, czy aby na pewno sięga się po właściwego człowieka z zewnątrz, wtedy zawsze lepiej postawić na własną młodzież.

KILKU PIŁKARZY JUŻ TEJ ZIMY ŁĄCZONO Z LECHIĄ. OSTATNIO SZWAJCARSKIEGO OBROŃCĘ

Na przykład jest Maksymilian Hebel. Zaraz skończy 20 lat. Kiedy dać mu szansę, jeśli nie teraz? Ma piękny drybling, przyspieszenie, potrafi znaleźć się pod bramką. Trochę brakuje mu kilogramów, ale to nie problem. Można odpowiednim treningiem to nadrobić. Jeśli naprawdę postawi się na takiego chłopaka, to chwila moment i będzie lepszy od Dariusza Zjawińskiego czy Szymona Lewickiego, których kontraktowano latem.

Warto też pamiętać, aby nie koncentrować się jedynie na 11 czy 16 najlepszych w danej chwili piłkarzach. Mocny nacisk w pracy treningowej trzeba położyć na tych na przykład z miejsc 19-23. Od tego, w jakim stopniu dokonuje się progres takich zawodników, zależy, czy kadra staje się bardziej wyrównana. Potem to właśnie warunkuje, czy w trakcie sezonu trener ma większe pole personalnego manewru czy nie.

DWÓCH TRÓJMIEJSKICH PIŁKARZY RYWALIZUJE O TYTUŁ LIGOWCA ROKU. TRWA GŁOSOWANIE

Opinie (49) 5 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

początek meczu: 11.07.2020 godz. 15:00 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

90%

119 typowań

x

7%

9 typowań

2

3%

4 typowania

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Piotr Fritza 35 66 62.9%
2. Marta B 35 65 62.9%
3. Maciej Żurawski 29 65 72.4%
4. Wojtek Ellwart 35 62 57.1%
5. Jacek Urbanek 34 61 61.8%

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 34 20 5 9 67:33 65
2 Lech Poznań 34 15 12 7 61:32 57
3 Piast Gliwice 33 16 6 11 37:30 54
4 Śląsk Wrocław 33 14 11 8 47:39 53
5 Cracovia 34 16 4 14 47:35 52
6 LECHIA GDAŃSK 34 14 10 10 44:46 52
7 Jagiellonia Białystok 33 13 9 11 44:42 48
8 Pogoń Szczecin 33 12 10 11 30:34 46
9 Raków Częstochowa 34 15 5 14 46:48 50
10 Górnik Zabrze 33 12 11 10 45:42 47
11 Zagłębie Lubin 34 13 8 13 56:51 47
12 Wisła Kraków 34 13 5 16 42:51 44
13 Wisła Płock 33 11 9 13 39:51 42
14 ARKA GDYNIA 34 8 10 16 34:53 34
15 Korona Kielce 34 8 7 19 25:44 31
16 ŁKS Łódź 34 5 6 23 28:61 21

W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Po 30 kolejkach nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową, a w każdej zagra po 8 drużyn. Wszystkie punkty zostaną zaliczone, a w drugiej fazie w obu grupach każdy zagra z każdym, ale już bez rewanżów.
Z ekstraklasy zdegradowane zostaną 3 ostatnie drużyny. Mistrz Polski zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów, a dwie kolejne drużyny w eliminacjach Ligi Europy.

Wyniki 34 kolejki:

  • Grupa mistrzowska
  • LECHIA GDAŃSK - Cracovia 0:3 (0:0)
  • Lech Poznań - Legia Warszawa 2:1 (2:0)
  • Pogoń Szczecin - Jagiellonia Białystok (5.07, 15)
  • Piast Gliwice - Śląsk Wrocław (5.07, 17:30)
  • Grupa spadkowa
  • Korona Kielce - ARKA GDYNIA 1:1 (0:1)
  • ŁKS Łódź - Wisła Kraków 1:2 (1:1)
  • Raków Częstochowa - Zagłębie Lubin 1:2 (0:2)
  • Wisła Płock - Górnik Zabrze (6.07, 18)

Terminarz

11.07 (sob) godz.15:00 ARKA Gdynia typuj ŁKS Łódź LIVE!
14.07 (wt) godz.20:30 ARKA Gdynia typuj Górnik Zabrze
19.07 (nd) godz.17:30 Wisła Kraków typuj ARKA Gdynia
03.07 (pt) godz.20:30 Korona Kielce 1:1 ARKA Gdynia LIVE!
26.06 (pt) godz.18:00 Raków Częstochowa 3:2 ARKA Gdynia LIVE!

Najbliższe spotkanie Lechii

początek meczu: 08.07.2020 godz. 20:00 LIVE!

Lech Poznań
:
Lechia Gdańsk
mecz pucharowy

Jak typują inni

1

53%

78 typowań

x

22%

32 typowania

2

25%

37 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Mietek Hewelt 41 66 56.1%
2. Gregor Golab 41 66 56.1%
3. Dariusz Myslinski 40 66 55%
4. Stefan Sandach 39 65 56.4%
5. Zygmunt Bębenek 41 64 48.8%

Terminarz

08.07 (śr) godz.20:00 Lech Poznań typuj Lechia Gdańsk LIVE!
12.07 (nd) godz.17:30 Lech Poznań typuj LECHIA Gdańsk
15.07 (śr) godz.20:30 LECHIA Gdańsk typuj Legia Warszawa
04.07 (sob) godz.20:00 LECHIA Gdańsk 0:3 Cracovia LIVE!
28.06 (nd) godz.15:00 Jagiellonia Białystok 1:2 LECHIA Gdańsk LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane