• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Czesław Boguszewicz: Bez wynalazków

Czesław Boguszewicz
16 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat) 
Mateusz Szwoch i Flavio Paixao to udane inwestycje z zimowego okna transferowego przed rokiem trójmiejskich klubów. Mateusz Szwoch i Flavio Paixao to udane inwestycje z zimowego okna transferowego przed rokiem trójmiejskich klubów.

"Mądry transfer wskazany jest dla każdego klubu niezależnie od jego sytuacji w tabeli. Kibice mają wtedy o czym dyskutować, a drużyna może podnieść jakość. Jednak czasami, dokonując zmian, można za bardzo namieszać i rozbić "pakę", jeśli już ona w drużynie się ukształtowała. Każdy klub w tym okresie powinien mieć strategię, która uwarunkowana jest zarówno jego potrzebami jak i możliwościami finansowymi. Niekiedy lepiej postawić na własną młodzież niż za wszelką cenę pozyskiwać jakieś wynalazki - uważa Czesław Boguszewicz, który zna kulisy rynku transferowego zarówno od strony pracy menedżera jak i dyrektora sportowego."ARKA POZYSKAŁA DWÓCH ZAGRANICZNYCH SKRZYDŁOWYCH. JEDNEGO OD RAZU WYPOŻYCZY DO NORWEGII

Czy podobają się Tobie strategie transferowe przyjęte tej zimy w Arce i Lechii?

Cisza związana z transferami nie jest powodem do niepokoju, jeśli za tym kryje się określona strategia. A podejścia do okna transferowego są różne - tak ze strony klubu, jak i menedżerów, którzy liczą na nowych pracodawców dla swoich piłkarzy.

Pamiętam czasy jak trójmiejskie kluby poprzez media podawały listy i po 8-10 piłkarzy, z którymi negocjują lub niemal są po słowie, a potem z tego grona trafiało do klubu z 2-3 zawodników i niekiedy tylko na testy. Czasami takie pogłoski rozpuszcza się, aby tylko powstało wrażenie, że coś rzeczywiście się robi.

Obecnie coraz częściej dochodzi się do wniosku, że transferów należy dokonywać w intymności. Wówczas oficjalnie dowiadujemy się o wszystkim, gdyż dokumenty są już podpisane. Oczywiście we współczesnych czasach rozwoju mediów społecznościowych z tymi tajemnicami nie należy też przesadzać. Jak dowodzi ostatni przykład nie ze sportu, ale z polityki Ryszarda Petru, nawet w samolocie może zostać zrobione zdjęcie, które szybko zrobi karierę. I już wówczas zaczyna się dyskusja kibiców. Pół biedy jak większość twierdzi, że to super transfer. Gorzej jak przed ogłoszeniem podpisania kontraktu już powstaje wrażenie, że z tym nazwiskiem, to niech "klub się wypcha".

ALEKSANDAR KOVACEVIĆ NIE ZAGRA W LECHII WIOSNĄ

Nie informując o podejmowanych krokach transferowych, czy też nie komentując pojawiających się pogłosek, klub naraża się na to, że stanie się mimowolnym uczestnikiem gry, którą prowadzą menedżerowie. Z ich strony wrzucane są na rynek nazwiska szczególnie tych słabszych piłkarzy, aby powstało wrażenie, że jest nimi duże zainteresowania i kluby zaczęły się między sobą licytować.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy cisza bądź rozgłos pomaga w transferze. Za każdym razem jest co coś indywidualnego. Pamiętam jak kiedyś Arka zakontraktowała piłkarza z Afryki, który chyba z 20 razy przeszedł się Świętojańską, by go zobaczyło jak najwięcej ludzi. I co z tego, jak okazało się, że to fajny chłopak, tylko za bardzo grać nie potrafił.

Zawsze wszystko bowiem weryfikuje boisko. Z punktu widzenia menedżera także najlepszym rozgłosem jest gra jego podopiecznego. Wtedy może trzymać ręce w kieszeniach i tylko patrzeć jak kluby się przebijają w ofertach, bo i tak dojdzie do podpisania dobrej umowy.

O wiele bardziej trzeba się napracować, gdy szuka się klubu dla kogoś, za kim nie stoją wcześniejszej dokonania boiskowe. Wtedy mówi się, że on dopiero pokaże na co go stać, że wszystko przed nim, jest perspektywiczny itp. Jednak przy znalezieniu klubu menedżer musi się nabiegać. A taki Robert Lewandowski nie biega za klubem, to pieniądze za nim biegają...

W II LIDZE NORWESKIEJ BYŁ WYBORNYM SNAJPEREM. CZY TRAFI DO ARKI?

Nie chciałbym rozstrzygać, czyja praca - menedżera czy dyrektora sportowego - jest przyjemniejsza. Po uwolnieniu zawodu menadżera z pewnością stracił on na prestiżu, gdyż z około 150 osób operujących na przykład teraz w tej branży w Polsce tylko kilkunastu jest dobrze do tego przygotowanych. Kiedyś, by się tym zajmować, trzeba było zdawać egzaminy, przedstawić gwarancje finansowe. A teraz łatwo wejść w to środowisko nie tyle menedżerom, co osobom, które stają się jedynie opiekunami zawodników bądź wręcz naganiaczami, działającymi niekiedy w myśl powiedzenia: "wziąć prowizję i w długą".

Na pewno na dyrektorze sportowym ciąży duża odpowiedzialność. W dodatku efekt jego poczynań nie zależy tylko od niego, ale także od sztabu szkoleniowego, gdyż on ma odpowiednio przygotować do gry, a następnie ustawić w zespole pozyskanego piłkarza. Dlatego dobrze, jeśli taka osoba ma zapewnienie długofalowej pracy. Wówczas na przykład można ustrzec się takich błędów, że podpisuje się kontrakty z piłkarzami na 2 lata, ale daje się w nich klauzulę, że jeśli jest degradacja, to mogą oni odejść już po roku. Jeśli na takich warunkach gra 7 podstawowych zawodników, to nie może dziwić, że drużyna kończy spadkiem.

Tej zimy trójmiejskie kluby szczególnie powinny odpowiedzialnie działać na rynku transferowym, gdyż okres przygotowawczy jest krótki, a i liga niezbyt długa. Dlatego nowi piłkarze nie będą mieli dużo czasu, by wejść do nowego zespołu.

PREZES LECHII O DYLEMATACH TRANSFEROWYCH

Mądry transfer wskazany jest dla każdego klubu niezależnie od jego sytuacji w tabeli. Kibice mają wtedy o czym dyskutować, a drużyna może podnieść jakość. Jednak czasami dokonując zmian, można za bardzo namieszać i rozbić "pakę", jeśli już ona w drużynie się ukształtowała.

Polityka transferowa danego klubu uwarunkowana jest zarówno jego potrzebami, jak i możliwościami finansowymi. Niekiedy lepiej postawić na własną młodzież niż za wszelką cenę pozyskiwać jakieś wynalazki. Transfer to zawsze troszkę loteria. By zminimalizować błędy, trzeba zebrać jak najwięcej informacji o pozyskiwanym zawodniku i to nie tylko o nim jako piłkarzu, ale także człowieku, a dobrze też znać jego rodzinę.

Myślę, że w Lechii nie ma problemu finansowego, jeśli chodzi ruchy transferowe, a jest kwestia wyboru, kto tak naprawdę tej drużynie jest potrzebny. Drużyna jest wysoko w tabeli, ale w trakcie sezonu miała różne fazy. Bywało, że defensywa była szczelna, ale też i przychodziły mecze, gdy traciła po kilka goli.

Gdy decyduje się na wzmocnienie, to trzeba uważać, by nie przekombinować. W poprzednich latach, czy to Wiśle Kraków czy Pogoni Szczecin zdarzało się zimą sprowadzić pięciu, sześćiu piłkarzy, ale efekt był odwrotny od zamierzonego. Zamiast wzmocnić będący wysoko w tabeli zespół, przeszkadzano mu i kończyło się miejscem w środku klasyfikacji.

REMANENT W KADRZE ARKI. ROBI SIĘ MIEJSCE M.IN. DLA NOWEGO NAPASTNIKA

Dlatego Lechia rzeczywiście musi sięgać po zawodników, którzy będą wzmocnieniem, którzy sprawią, że ci obecni pewniacy do gry, będą musieli jeszcze bardziej zwiększyć zaangażowanie, aby obronić miejsce w składzie. Dobrze, aby nowy piłkarz był swoistym batem dla dotychczasowych, że nie mogą poprzestać na tym, co osiągnęli. A na jakie pozycje potrzebne są wzmocnienia, to najlepiej powinni wiedzieć ci, co są najbliżej drużyny.

Natomiast Arce potrzebny jest bardzo dobry środkowy obrońca oraz napastnik. Szczególnie tych ostatnich nie ma za wiele, bo cały świat szuka piłkarzy, którzy strzelają gole. Ci najlepsi są zagospodarowani i chodzi o to, by nie pomylić się przy ocenie tych, co jeszcze są dostępni.

Szczególnie trzeba uważać, gdy dysponuje się ograniczonymi środkami, a tak jest w przypadku Arki. Gdy są wątpliwości, czy aby na pewno sięga się po właściwego człowieka z zewnątrz, wtedy zawsze lepiej postawić na własną młodzież.

KILKU PIŁKARZY JUŻ TEJ ZIMY ŁĄCZONO Z LECHIĄ. OSTATNIO SZWAJCARSKIEGO OBROŃCĘ

Na przykład jest Maksymilian Hebel. Zaraz skończy 20 lat. Kiedy dać mu szansę, jeśli nie teraz? Ma piękny drybling, przyspieszenie, potrafi znaleźć się pod bramką. Trochę brakuje mu kilogramów, ale to nie problem. Można odpowiednim treningiem to nadrobić. Jeśli naprawdę postawi się na takiego chłopaka, to chwila moment i będzie lepszy od Dariusza Zjawińskiego czy Szymona Lewickiego, których kontraktowano latem.

Warto też pamiętać, aby nie koncentrować się jedynie na 11 czy 16 najlepszych w danej chwili piłkarzach. Mocny nacisk w pracy treningowej trzeba położyć na tych na przykład z miejsc 19-23. Od tego, w jakim stopniu dokonuje się progres takich zawodników, zależy, czy kadra staje się bardziej wyrównana. Potem to właśnie warunkuje, czy w trakcie sezonu trener ma większe pole personalnego manewru czy nie.

DWÓCH TRÓJMIEJSKICH PIŁKARZY RYWALIZUJE O TYTUŁ LIGOWCA ROKU. TRWA GŁOSOWANIE
Czesław Boguszewicz

Osoba

Czesław Boguszewicz

Czesław Boguszewicz

Urodzony 2 lipca 1950 roku w Słupsku. Były piłkarz kolejno: Gryfa Słupsk, Cieślików Słupsk, Pogoni Szczecin, Arki Gdynia. 5-krotny reprezentant Polski.
Następnie trener. Piłkarzy Arki Gdynia w 1979 roku doprowadził do zdobycia Pucharu Polski. Potem pracował m.in. w Finlandii i Nigerii.
Był również menedżerem piłkarskim oraz dyrektorem sportowym m.in. w Arce Gdynia.

Kluby sportowe

Opinie (49) 5 zablokowanych

 • Lechia Gdańsk Najlepszym Klubem w Polsce (8)

  a ten drugi twór z gorszej połowy trójmiasta się nie liczy ponieważ przynosi sam wstyd i hańbę

  • 83 96

  • TAG (1)

   • 30 25

   • EBRO

    • 1 7

  • Glupoty piszesz, skoncz z ta dziecinada na forum

   Zawsze bede za moja Lechia Gdansk ale fajnie by bylo gdyby Arka tez dzielnie walczyla w Ekstraklasie! Trojmiasto traktuje jak jednosc w Polsce.

   • 41 10

  • k i ś

   to macie w swojej rodzinie

   • 3 1

  • lechia - co można o nich powiedzieć? dziś grają za pieniądze niemców i polityków. to nie grzech, ale wstyd! (1)

   • 8 4

   • Lechia wicelider L-EK z 3 budżetem w lidze nie wystawiącym rękę po miejskie pieniądze.

    arka - najbardziej skorumpowany klub w Polsce, utrzymanka miasta, z kibicami co uciekają z własnego stadionu który później przehandlowali za ekstraklasę to już nie wstyd, ale hańba!!!!!!!!!!

    • 0 3

  • do łowcy śledzi (1)

   hańbę to Ty przynosisz Trójmiastu takimi wpisami kolego

   • 1 2

   • Jak już do Mrocznego Łowcy Śledzi Grzesiu, a teraz zapakować tornister i przygotować się do szkoły

    • 1 1

 • Pierwszą trójkę (1)

  biorę w ciemno ale powalczmy o majstra. Jak nie teraz to kiedy?
  Puchary to minimum a arce życzę z serca pierwszej ósemki.

  • 80 16

  • do Tylko Lechia Gdańsk

   Wam również życzę sukcesów, oprócz wygranej w derbach :)

   • 1 1

 • Strategia Lechii (1)

  Przyjąć 3 wagony zawodników, 2 sprzedać, 1 przekierować. skasować za tranzyt i udawać że walczymy o jakieś sportowe cele.
  A my swoje!!!

  • 37 41

  • Oby to nie byla prawda.

   • 2 3

 • strategia co roku taka sama

  Czekamy,czekamy,czekamy i..............................bomba transferowa przeszla bardzo blisko.Dobra czekamy dalej.

  • 21 13

 • Lechia nie ma (3)

  zadnej strategii.Mandziara i ten opalony los Piekarski zrobili sobie prywatny folwark
  Sprawa Kovacevicia to wstyd i strata zawodnika ,ktory byl top 3 poprzedniego sezonu.Vanja jakmu tam powinien byc odstawiony ale menadzerskie uklady sa wazniejsze niz druzyna.Druga sprawa ,gdzie jest skauting Lechii ,czy takie cos istnieje?stolec ,nie istnieje cygan i opalony piekarski decyduja wlacznie patrzac na swoj biznes.Wystarczy nawet zerknac na 3 czy 4 poziom rozgrywkowy w Anglii
  i znajdzie sie perelki do szlifu .Czesc naszych ktora siedzi w UK moglaby pewnikiem podac setke nazwisk c zy miejsc gdzie mozna ich znalezsc.Nie tylko UK ale nawet nasze ligi sa warte obserwacji .Ciezko uwierzyc ze Mandziara albo nawet wlasciciel chce jak najlepiej dla druzyny,maja ja gdzies nie wspominajac o kibicach

  • 31 31

  • Gdzie te perełki..

   ..szlifować nie mając drugiej drużyny.Kupić by grzał ławę?I tak mamy sporo zawodników na wypożyczeniach..

   • 7 3

  • Mam jedno małe pytanko (1)

   Możesz mi wymienić zawodników Lechii, których agentem jest Piekarski?

   • 12 3

   • kibic

    Zbyt mądre to pytanie dla trolla internetowego , gdybyś go zapytał o tanie piwo z dyskontu to by tobie odpowiedział.

    • 6 3

 • W gorącej wodzie ląpani.. (1)

  Pieniądze, a co za tym idzie transfery, lubią ciszę.Więc spokojnie, wolę w Lechii jeden trafiony transfer, niż dziesięć spekulacji..

  • 39 4

  • pierwszy dobry komentarz pod artykułem

   zgadzam się w 100%

   • 12 1

 • urząd miasta musi szybko dac kasę na promocje, potrzebne wzmocnienia! ! (1)

  • 14 28

  • spr ci...

   milcz młocie prowokatorze

   • 7 10

 • Brać tego Engbluma i Sanogu z Zagłebia Sosnowiec na testy do Arki. (2)

  • 6 16

  • Prijovic z Legii jest na sprzedaz, Blaszczykowski grzeje lawe moze by chcial

   • 6 4

  • zapytaj czy oni chcą przyjechać na testy....

   było cała jesień by ich obserwować...

   • 2 1

 • Żeby bardzo dobrze kupić, trzeba bardzo dobrze sprzedać.

  • 8 5

 • Strategia Arki: Przyjmujemy tych co ich nie chcieli w innych klubach naszej ligi bądź na niższych szczeblach (2)

  Muszą być za darmo, bo nie wydajemy nic na transfery i nie mieć zbyt wygórowanych ambicji bo płacimy marnie ze względu, że nasz budżet od sponsorów to w zdecydowanej większości dotacja z miasta.

  Wiadomo, że mało kto chce sponsorować klub z korupcyjną przeszłością do tego prowadzony przez trenera karanego za korupcję w sporcie

  • 28 30

  • a świstak... (1)

   już skończ z tą sama śpiewka olimpio lechio czy jakoś tam

   • 15 13

   • zabolało ? śledziaskorumpowanyzadek ?

    • 6 13

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

GKS Katowice
44% ARKA Gdynia
19% REMIS
37% GKS Katowice

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 33 21 5 7 59:30 68
2 Arka Gdynia 33 18 8 7 52:33 62
3 GKS Katowice 33 17 8 8 67:35 59
4 Motor Lublin 33 15 8 10 47:41 53
5 Górnik Łęczna 33 13 13 7 34:29 52
6 Wisła Płock 33 14 9 10 45:44 51
7 GKS Tychy 33 16 3 14 43:46 51
8 Odra Opole 33 14 8 11 40:32 50
9 Wisła Kraków 33 13 11 9 62:47 50
10 Miedź Legnica 33 12 12 9 48:35 48
11 Stal Rzeszów 33 14 6 13 52:58 48
12 Znicz Pruszków 33 12 6 15 34:42 42
13 Chrobry Głogów 33 10 9 14 33:49 39
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 33 9 11 13 53:52 38
15 Polonia Warszawa 33 7 11 15 39:49 32
16 Resovia 33 8 7 18 37:59 31
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 33 4 11 18 25:57 23
18 Zagłębie Sosnowiec 33 2 10 21 21:53 16
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 33 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK - ARKA GDYNIA 2:1 (1:1)
 • Znicz Pruszków - Wisła Płock 2:1 (1:0)
 • Resovia - Motor Lublin 1:3 (1:2)
 • Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica 1:2 (0:0)
 • GKS Katowice - Wisła Kraków 5:2 (2:1)
 • Górnik Łęczna - Stal Rzeszów 1:3 (0:1)
 • Polonia Warszawa - Odra Opole 1:1 (0:1)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - GKS Tychy 6:1 (3:1)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Chrobry Głogów 0:1 (0:0)

Ostatnie wyniki

Zagłębie Sosnowiec
92% ARKA Gdynia
4% REMIS
4% Zagłębie Sosnowiec

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Mirosław Radka 35 67 62.9%
2 Sławek Surkont 36 62 58.3%
3 Mariusz Kamiński 36 61 55.6%
4 Radosław Dymkowski 36 59 58.3%
5 Michał G. 36 59 55.6%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane