EuroCup: OGM Ormanspor - VBW Arka Gdynia 69:61. Koszykarki zakończyły za szybko

mip.
2 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Jasmine Thomas (na zdjęciu) w meczu z OCM Ormansporem na parkiecie spędziła aż 37 minut. Jasmine Thomas (na zdjęciu) w meczu z OCM Ormansporem na parkiecie spędziła aż 37 minut.

VBW Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z OGM Ormansporem 61:69 (13:16, 23:18, 13:18, 12:17) w meczu 2. kolejki EuroCup. Przyjezdne dzielne walczyły, ale mecz zakończyły za szybko. Ostatnie punkty zdobyły w 37. minucie, a w końcówce zawiodła skuteczność. Dokładnie tyle czasy na parkiecie spędziła też Jasmine Thomas. Podopieczne Jeleny Skerović już w sobotę, 5 listopada o godzinie 15 zagrają w hali HCS z Polonią Warszawa o punkty Energa Basket Ligi Kobiet. Dla kibiców wstęp wolny.

Ormanspor: Williams 26 pkt (2x3, 11 zb.), Gray 16 (1x3, 10 zb.), Gezgin 6 (2x3), Erat 5 (1x3, 5 as.), N. Gokodemir 2 (9 zb.) oraz Karakas 5 (1x3), Ozelci 3 (1x3), C. Gokodemir 3 (1x3), Simsek 3

VBW: Fontaine 12 (2x3), Kastanek 12 (2x3), Thomas 7 (1x3, 6 as.), Szymkiewicz 2, Higgins 0 oraz Borkowska 10, Podgórna 7 (1x3), Jurkevicius 5 (1x3), Żytkowska 3 (1x3), Niemojewska 3 (1x3)

Gdynianki w środę zagrały pierwszy wyjazdowy mecz w tym sezonie EuroCup. Spotkanie w tureckiej Ankarze miało stawkę 1. miejsca w grupie D po 2. kolejce, gdyż Ormanspor również zwyciężył na inaugurację. W Turcji VBW Arka musiała radzić sobie bez Haley Górecki, która nie zagrała z powodów osobistych.

Sprawdź, co przed meczem w Ankarze mówiła Kristina Higgins?

Od początku było to wyrównane i zacięte spotkanie. Minimalną zaliczkę wobec nieskuteczności VBW Arki wypracowały Turczynki, które prowadziły 13:6. Ostatecznie dzięki "trójce" Alicji Żytkowskiej, pierwszą kwartę żółto-niebieskie przegrały różnicą tylko trzech "oczek" (16:13).

W drugiej odsłonie to gospodynie miały problemy z celnymi rzutami i w 12. minucie VBW Arka po raz pierwszy objęła prowadzenie po próbie Kamili Borkowskiej. Ormanspor błyskawicznie odbił je jednak i dzięki swoim zagranicznym koszykarkom prowadził 23:17. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, bo w ciągu kilku minut Polki zanotowały serię 14:0. Miejscowe niesione dopingiem żywiołowej publiczności ustaliły wynik pierwszej połowy na 34:36, a konkretniej uczyniła to Sera Ozelci "trójką" niemal równo ze syreną.

VBW Arka Gdynia - Basket 25 Bydgoszcz 86:78. Przeczytaj relację z pierwszego meczu koszykarek w EuroCup

W trzeciej kwarcie obie ekipy pudłowały na potęgę z każdej pozycji. Zarówno tych z gry, jak i z linii rzutów osobistych. Minimalną zaliczkę utrzymywała jednak VBW Arka, aż do 30. minuty, kiedy to po "trójce" Riquny Williams Ormanspor prowadził 50:49. Ostatecznie trzecia kwarta zakończyła się przy wyniku 52:49.

Zaraz na początku decydującej odsłony gospodynie powiększyły swoją przewagę za sprawą akcji "2 plus 1" Williams. Gdynianki potrafiły doskoczyć na odległość jednego punktu, ale to Turczynki w końcówce zachowały zimną krew, rzucały skuteczniej i nie dały sobie odbić prowadzenia. Podopieczne Jeleny Skerović w końcówce przez niemal 3 minuty nie potrafiły zdobyć punktów, co zaowocowało porażką.

W całym spotkaniu gospodynie zdominowały grę na tablicach, notując 54 zbiórki przy 41 VBW Arki. Co ciekawe, żółto-niebieskie zanotowały 6 przechwytów i 5 bloków, ale rzucały ze skutecznością zaledwie 30 proc. Turczynki w tym elemencie wypadły nieco lepiej, bo procent celnych rzutów wyniósł 34.

Czasu na odpoczynek nie ma zbyt wiele, bo już w sobotę, 5 listopada o godz. 15, VBW Arka w ramach EBLK podejmie Polonię Warszawa.