Oboziązek Kobusa

Jacek Formela
13 października 2003 (artykuł sprzed 20 lat)
Mimo nie najlepszej pogody niespełna cztery tysiące widzów, którzy zjawili się w sobotę na stadionie przy ul. Traugutta, nie mogli narzekać. Spotkanie derbowe Lechia - Gedania stało na wysokim, jak na czwartą ligę, poziomie i obfitowało w wiele emocjonujących sytuacji. Lechia wygrała 2:1, ale wcale nie musiało tak być...

LECHIA: Bąk - Morka (Stolc 46), Kaczmarek, Matuk, Gąsiorowski Ż - Żuk Ż (52 Urbański Ż), Borkowski, Widzicki, Melaniuk - Szutowicz, Kobus (83 Kowalski). Trener: Jerzy Jastrzębowski.
GEDANIA: Biecke - Jakubiak Ż, Górski, Stasiuk, Cirkowski - Laskowski, Galant Ż (89 Szydłowski), Woszczyna (82 Thomas), Szymański (75 Warelis) - Adamus (82 Janzen), Hartman. Trener: Andrzej Bussler.
Sędziował: Tomasz Cwalina (Gdańsk)
Widzów: ok. 3500

Jak się okazuje, nawet jeden z najsłabiej grających zawodników w zespole może przesądzić o zwycięstwie. Do 62 minuty Zbigniew Kobus nie wyróżnił się niczym. Jednak dobrego napastnika rozlicza się ze zdobytych goli, a z tego obowiązek Kobus wywiązał się doskonale. Najpierw, w 62 minucie, po dograniu głową Marka Szutowicza, napastnik Lechii tylko przedłużył lot piłki i Kamil Biecke musiał wyciągać piłkę z siatki. Cztery minuty później Kobus wykończył świetną akcję prawym skrzydłem Janusza Melaniuka i z bliska, również głową, pokonał bramkarza rywali.

Lechiści od początku przeważali, ale uderzenia Widzickiego, Żuka i Szutowicza były niecelne. Doskonała okazja dla Gedanii nadarzyła się w 35 minucie, kiedy po stracie Kobusa lewą flanka popędził Krzystof Galant, dograł do Marcina Szymańskiego, który płaskim, plasowanym strzałem z około 16 metrów pokonał Mateusza Bąka. Co ciekawe, Szymański to wychowanek Lechii, wypożyczony do Gedanii. - Koszulka z napisem Teraz Gedania, którą miałem na sobie, pokazuje, że teraz gram dla tego klubu. A do Lechii nie chcę wracać, bo wszystko jest tam inaczej niż powinno być - powiedział Marcin Szymański.

Druga odsłona rozpoczęła się od szaleńczych ataków Lechii. Sygnał dał wprowadzony do gry Przemysław Urbański, który z łatwością uciekał obrońcom rywali. Między 52 a 55 min biało- zieloni bili cztery rzuty rożne, po których mogła paść bramka. Po dwóch zdobytych przez Kobusa golach obraz gry zaczął się powoli odmieniać. Ostatnie 10 minut to napór gości, którzy jednak razili nieporadnością. Gdyby w 92 min rezerwowy Tomasz Janzen zachował więcej zimnej krwi, spotkanie zakończyłoby się wynikiem 2:2. Będąc sam na sam przed Bąkiem chybił.

Powiedzieli po spotkaniu: Jerzy Jastrzębowski (Lechia): Mecz meczowi nierówny. Mówiłem chłopakom przed spotkaniem, że tak łatwo, jak z Orkanem tydzień temu, nie będzie. Gedania to solidny zespół i to się potwierdziło. W pierwszej połowie kontrolowaliśmy grę, ale bramkę zdobyli goście. W drugiej odsłonie heroiczny zryw dał nam zwycięstwo.

Andrzej Bussler (Gedania): Szkoda, że nie zagrali w tym spotkaniu Hering i Podgórniak, a Galant wystąpił z kontuzją. Przyjechaliśmy tu po to, by utrzymać pozycję lidera, niestety nie udało się nam tego dokonać. Błędy kosztowały nas stratę dwóch bramek. Po przerwie Lechia przycisnęła i zasłużenie wygrała.

Zdaniem eksperta
Roman Korynt: Na wstępie muszę podkreślić, że w swojej karierze związany byłem również z Gedanią. Mój macierzysty klub, Grom Gdynia, połączył się z Gedanią. Grałem tam kilka lat. Muszę przyznać, że drużyna trenrea Busslera zaimponowała mi w tym meczu. Grała ładną, szybką piłkę, przyjemną dla oka. Można nawet powiedzieć, że momentami była to gra ciekawsza od tego, co prezentowała Lechia. Jednak biało-zieloni wygrali, z czego się bardzo cieszę. Wydaje mi się, że gedaniści nie wytrzymali kondycyjnie tego spotkania.

11. KOLEJKA:
Lechia Gdańsk - Gedania 2:1 (0:1)
; Kobus (63, 66) - Szymański (35).
Olimpia Sztum - Cartusia ();
Orkan Rumia - Sparta Sycewice 4:0 (3:0); D. Hebel (10, 25, 38, 80). Czerwona kartka: Panek (SS, 75).
Kaszuby Połchowo - Wybrzeże Objazda 5:1 (0:1); Pliński (50), Rutkowski (53-karny), Lisewski (75), J. Biskup (84), Broner (90) - Rogalka (24).
Wisła Tczew - KP Sopot 0:3 (0:0); Łukaszewski (68), G. Motyka (82-wolny), Głos (84).
Bałtyk Gdynia - Pomezania Malbork 1:1 (0:0); Dobrzyński (90-karny) - Rzążewski (88).
Chojniczanka - Orlęta Reda 1:2 (0:0); Borowski (48) - Sieniecki (80), Dettlaff (83).
Wierzyca Starogard Gdański - Powiśle Dzierzgoń 1:0 (1:0); Armatowski (28).
Pogoń Lębork - Gryf '95 Słupsk 1:1 (0:1); Łapigrowski (67) - Wójcik (8).
Głos WybrzeżaJacek Formela

Opinie (12)

• Spaloooony!!

Rajewicz, a spolenego nie widzialeś przy bramce na 1:1 ? Troszke śmieszne że stało sie to po stronie Wierzbowskiego (sedzia FIFA) no ale coz mozna powiedziec ze sedziowie beda 12 zawodnikiem ktory wprowadzi ic do 3 ligi, a szkoda bo pilkarsko byloby ciekawiej

• 0 0

• Co by nie mówić było to wielkie wydarzenie dla gdańskiego piłkarstwa. Nie ma się co doszukiwać pomocy ze strony sędziów a lepiej wspomnieć coś o atmosferze na trybunach. Fajnie iż pewna lokalna stacja postanowiła pokazać coś więcej niż tylko to co można było obejrzeć w regionalnym paśmie sportowym. Rozumiem że gdańska TV dysponuje tylko jedną kamerą, z którą szybko musiała się przemieścić do Sopotu aby zarejestrować parę akcji sopockich koszykarzy. Wstyd i żenada jednym słowem. Brawa dla TELE TOP-u, który umożliwił szerszej publiczności obejrzenie tego spotkania. Szczególne brawa należą się jednak tym tysiącom ludzi, którzy pomimo fatalnej aury postanowili zawitać na Traugutta. Mam nadzięję, że będą tutaj wpadać częściej, bo warto.

• 0 0

• do kibica z sopotu

Piszesz ze nie ma co doszukiwac sie pomocy ze strony sedziów ale mimo wszystko niesmak pozostał.Spalony byl ewidentny i nawet kibice Lechii czekali po tej sytuacji na reakcje glownego ,ktory tez sie zawahal czy uznac bramke.Uwazam ze Gedania zostala skrzywdzona i sedzia wypaczyl wynik meczu.

• 0 0

• Lechia-Gedania

Lechia była lepsza i wygrała zasłużenie,w drugiej połowie były momenty gdy Gedania nie potrafiła wyjść ze swojej połowy,ba nawet pola karnego po seriach rzutów rożnych.Chwała zwycięzcom i pokonanym,to było niezłe widowisko przy super atmosferze,nie spotykanej dotąd w tej klasie rozgrywek

• 0 0

• ZAWOD KIBIC

Dawno już nie oglądaliśmy tak rozemocjonowanych trybun przy Traugutta. Kibice gdańskiej Lechii pokazali, iż właśnie dla nich warto kontynuować odbudowę gdańskiego futbolu, pod szyldem Lechii. Mamy nadzieję, że atmosfera podziała również na zmysły vipów, którzy szczelnie wypełnili trybunę honorową. Grubo ponad trzytysięczna widownia, głośny doping i urozmaicona oprawa meczu z pewnością pomogły biało-zielonym w odrobieniu strat.

• 0 0

• Wypaczenie

Nie piszmy tutaj o tym ze warto inwestowac w lechie, pisz sobie to do prezydenta miasta, wracajac do meczu to sedziowska trojka pierwszoligowa urzadzila sobie piknik, jak mozna uznac taka bramke, wstyd i chanba dla Wierzbowskiego !!!! Lechia byla lepszym zespolem i wygrala, ale bramka wyrownujaca nie powinna byc uznana. Ale oczywiscie tragedii nie bedzie i zaraz to ucichnie, Panie Klocek -----> kladź sie spać

• 0 0

• STADION LECHII

PANIE ADAMOWICZ CZAS REMONTOWAC STADION LECHII GDANSK

• 0 0

• Był na 100 % spalony

Wstyd i jeszcze raz wstyd od takiego sędziego jakim jest... . , powinno sie brac przykład ale powiem szczerze ze są lepsi od niego!!!! Chyba to było lekkie załamanie formy , szkoda że akurat w takim meczu , mam nadzieje że wezmie on sobie to do serca że na każdym boisku zaczynająć na B klasie a skończywszy na Mistrzostwach Świata , trzeba sędziować tak samo/ sprawiedliwie/ i być mocno skoncentrowanym / a nie4 jakieś głupie smieszki itd./ Pozdrawiam wszystkich mam nadzieje że mecz rewanzowy posędziuja już inni sędziowie ktorzy chcą sędziować a nie odwalić ... .

• 0 0

• FAN

KORYNT CO TY ZA GŁUPOTY WYGADUJESZ JAKĄ CIEKAWĄ PIŁKE GEDANIA GRAŁA PADLINA A LECHIJKI TAKŻE MECZ NIE WYSZEDŁ BO BY LESZCZY ZMIAŻDZYLI TYLKO LECHIA

• 0 0

• Wstyd i hańba! Był na pewno spalony 100% i to po stronie sędziego miedzynarodowego FIFA Wierzbowskiego. Jak mmożna takiego spalonego nie widzieć!! Panowie z centrali czas na zmiany! Wynik wypaczony nalezy powtórzyć zawody

18 KP Starogard Gdański 27 2 7 18 33:76 13
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Najlepsza drużyna awansuje do II ligi. Trzy ostatnie drużyny zostaną zdegradowane do IV ligi. Liczba spadkowiczów może zostać powiększona o tyle drużyn z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, ile spadnie z II ligi.