Ogniwo Sopot - Orkan Sochaczew 16:17. Rugbiści nie obronili mistrzostwa Polski

dak.
26 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Ogniwo Sopot

Ogniwo Sopot - wicemistrz sezonu 2021/22 w ekstralidze rugby. Ogniwo Sopot - wicemistrz sezonu 2021/22 w ekstralidze rugby.

Ogniwo Sopot przegrało u siebie z Orkanem Sochaczew 16:17 (10:10) w finale ekstraligi rugby w sezonie 2021/22. Tym samym podopieczni Karola Czyża po trzech mistrzostwach Polski z rzędu oddali tytuł i muszą pocieszyć się srebrnymi medalami.

Punkty dla Ogniwa: Wojciech Piotrowicz 11, Kakha Kavtaradze 5

OGNIWO: Kavtaradze (53 Bachurzewski), Burek (78 Burek), Fidler - Mokrecow (63 Graban), Mroziński - Powała-Niedźwiecki (57 Zeszutek), Wilczuk, Grabowski - Plichta - Piotrowicz - Mrowca, Burrows, Haznar, Olszewski (57 Drewczyński) - Żuk

Najważniejszy mecz sezonu. Takim mianem można było określić niedzielne spotkanie na Stadionie im. Edwarda Hodury w Sopocie, bowiem w wielkim finale o mistrzostwo Polski na przeciw siebie stanął lider i wicelider sezonu zasadniczego, czyli: Ogniwo i Orkan Sochaczew.

Rugbiści wzięli sobie to bardzo do serca, bo od samego początku rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie i szybkim tempie. Mimo, że termometry pokazywały około 30 stopni Celsjusza. Specjalnie na to starcie na boisko wrócił nawet Piotr Zeszutek, który na placu gry pojawił się w drugiej połowie. Przypomnijmy, że w tym roku nie grał przez kontuzję ścięgna Achillesa.

Lechia Gdańsk - Up Fitness Skra Warszawa 6:26. Przeczytaj relację, wystaw oceny rugbistom i trenerowi

Jednak lepiej rozpoczęli przyjezdni. Dwukrotnie próbowali wykorzystać jeden ze swoich największych atutów, jakim jest mol autowy, ale dopiero przy trzeciej próbie zdobyli w ten sposób przyłożenie. Niedługo potem Peter Steenkamp nie pomylił się przy rzucie karnym, dzięki czemu jego zespół prowadził 10:0 po 12 minutach gry.

Tyle wystarczyło, żeby zespół Karola Czyża się przebudził. Przyłożenie zdobył w podobny sposób, co rywale, czyli po molu autowym. Jednak w tym przypadku cała akcja wyglądała na bardziej zespołową, ale ostatecznie autorem punktów był Kakha Kavtaradze, a podwyższył Wojciech Piotrowicz.

Wynik 10:7 utrzymywał się praktycznie do końca pierwszej połowy. Sędzia odgwizdał go zaraz po kopie Piotrowicza z rzutu karnego. To oznaczało, że obie drużyny schodziły do szatni przy wyniku remisowym.

Przeczytaj zapowiedź meczów o medale i sprawdź, co mówili trenerzy Lechii Gdańsk i Ogniwa Sopot

Natomiast po zmianie stron mocno zaczęli gospodarze. Piotrowicz dorzucił dwie "trójki" z rzutów karnych i przez długi czas to Ogniwo było bliżej obrony tytułu mistrzowskiego.

Jednak w końcówce kluczową akcję przeprowadzili przyjezdni. Po składnej akcji piłkę w polu punktowym przyłożył Michał Kempa, ale to decydujące słowo należało do Steenkampa. To on skutecznie kopnął z podwyższenia na 17:16.

Tym samym sopocianie po trzech latach dominacji musieli przełknąć gorycz porażki i oddać mistrzostwo Polski. Nie będzie 12. tytułu. Natomiast dla Orkana to wielki dzień, bo w historii tego klubu to pierwszy wygrany sezon.