Ogniwo Sopot znów liderem ekstraligi rugby. Juvenia Kraków pokonana 59:7

25 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (7)

Ogniwo Sopot

Ogniwo Sopot odrobiło zaległości z jesieni i wróciło na fotel lidera ekstraligi rugby. Ogniwo Sopot odrobiło zaległości z jesieni i wróciło na fotel lidera ekstraligi rugby.

Ogniwo Sopot odrobiło zaległości z jesieni i znów zostało liderem ekstraligi rugby. Podopieczni Karola Czyża pokonali u siebie za pięć punktów Juvenię Kraków, wygrywając 59:7 (21:0). Gra toczyła się przy opadach śniegu. Przypomnijmy, że po to właśnie doszło do zmiana gospodarza, aby uniezależnić się od warunków atmosferycznych. Pod Wawelem zespoły zmierzą się w ostatniej kolejce sezonu zasadniczego. W szeregach gospodarzy zadebiutował Tanatswa Keith Chiwara z Zimbabwe, ale hat-trickiem przyłożeń popisał się jego partner ze środka ataku - Adrian Toko Seerane.

Punkty dla Ogniwa:
Adrian Toko Seerane 15, Wojciech Piotrowicz 14, Roman Żuk 10, Oleksandr Czasowski 5, Dwayne Burrows 5, Nikolas Wołowczyk 5, Mateusz Plichta 5

Punkty dla Juvenii: Grzegorz Gołębiowski 5, Riaan Van Zyl 2

OGNIWO: Kavtaradze (46 Gąska), Burek (63 Zając), Fidler (55 Anuszkiewicz) - Mroziński (47 Mokrecow), Piotrowski - Wilczuk, Grabowski (58 Żarczyński), Zeszutek (47 Powała-Niedźwiecki) - Plichta - Piotrowicz - Czasowski (58 Wołowczyk), Seerane, Chiwara, Burrows - Żuk (63 Szulta)

Jak informowaliśmy, pod koniec jesieni mecz z 9. kolejki Juvenia Kraków - Ogniwa Sopot nie odbył się z powodu ataku zimy. Dlatego teraz kluby zdecydowały się zamienić gospodarskimi obowiązkami. Zaległości odrobiły w Sopocie. Natomiast w Krakowie spotkają się w ostatniej kolejce sezonu zasadniczego, która planowana jest pod koniec maja.

Przeczytaj, co przed meczem Ogniwo Sopot - Juvenia Kraków mówił trener Karol Czyż

I była to słuszna decyzja. Na sztucznej murawie stadionu przy ul. Jana z Kolna można było grać w niezłych warunkach, mimo że mecz odbywał się przy opadach śniegu.

Ogniwo potrzebowało zwycięstwa, aby wrócić na fotel lidera, który zimą, dzięki decyzjom Komisji Gier i Dyscypliny PZR przejęła drużyna Budo 2011 Aleksandrów Łódź, czyli dawny Master Pharm Rugby Łódź. Z dwóch zawodników pozyskanych w przerwie ligowej zadebiutował Tanatswa Keith Chiwara. 24-letni rugbista z Zimbabwe został obsadzony w roli centra ataku.

Ogniwo Sopot 2022/23 - relacje ze wszystkich meczów oraz terminarz rundy rewanżowej

Gospodarze od pierwszego gwizdkach ruszyli do ataku. Wojciech Piotrowicz ze środka kopnął w aut tuż przy polu punktowym rywali, a następnie rozpoczęło się jego kilkuminutowe oblężenie, bo maulem nie udało się zdobyć przyłożenia. Mimo wielu przegrupowań Juvenia zdołała się obronić.

Sopocianie jednak konsekwentnie dążyli do przyłożenia, nie próbując nawet kopać z karnych na słupy. W 21. minucie Piotrowicz jeszcze raz kopnął w aut. Znów maul nie przedarł się na pole punktowe, ale rozegranie piłki wszerz całego boiska skruszyło wreszcie defensywę gości. Niemal tuż przy narożnej chorągiewce, z lewego skrzydła akcję wykończył Oleksander Czasowski.

Ogniwo Sopot - Juvenia Kraków - zapis video meczu

Ogniwo najwyraźniej znalazło najsłabsze miejsce w obronie Juvenii. W 28. minucie niemal w tym samym miejscu "jajo" położył Roman Żuk.

Po chwili mieliśmy nieco pozarugbowych emocji. Sędziowie uznali, że prowodyrem przepychanek kilkunastu zawodników był Riaan Van Zyl. Łącznik młyna przyjezdnych został odesłany na 10 minut poza boisko.

Ogniwo Sopot najlepszą drużyną, a Karol Czyż trenerem w mieście 2022 roku. Przeczytaj relację i zobacz zdjęcia z gali

W liczebnej przewadze po trzecie przyłożenie dla Ogniwa przebił się Adrian Toko Seerane, a po raz trzeci z podwyższenia nie pomylił się Piotrowicz. Jak się później okazało, tym samym ustalono wynik pierwszej połowy na 21:0.

W doliczonym czasie pierwszej połowie oraz tuż po zmianie stron arbiter Łukasz Jasiński znów sięgnął po kartki, by utemperować zbytni animusz zawodników. Najpierw było obustronne wykluczenie (Piotrowicz i Jerzy Głowacki), a od 42. minuty Ogniwo grało w "13", gdyż poza boisko odesłany został Mateusz Plichta.

Przypomnij sobie, jak relacjonowaliśmy zwycięstwo Polski nad Belgią 21:15

Grając w liczebnym osłabieniu trener Czyż dołożył nowych sił do młyna, zmieniając po przerwie po jednym zawodniku w każdej linii tej formacji. Odpocząć mógł m.in. kapitan zespołu - Piotr Zeszutek, który już 5 marca, wraz z siedmioma innymi klubowymi kolegami będzie do dyspozycji selekcjonera w meczu Polska - Niemcy w Gdyni w ramach rozgrywek Rugby Europe Championship.

W osłabieniu Ogniwo punktów nie straciło, a szkoleniowiec przećwiczył też nowe warianty. Gdy nie było Piotrowicza, łącznikiem ataku był Chiwara, a gdy Wojtek wrócił do gry, to przejął na kilka minut obowiązki łącznika młyna w miejsce Plichty.

Przeczytaj wywiad z Robertem Olszewski, który gra w Ogniwie Sopot już od 20 lat, przechodząc drogę z samego dna na mistrzowski szczyt

Natomiast, gdy tylko siły się wyrównały, Ogniwo szybko dołożyło trzy przyłożenia. Widowiskowa była zwłaszcza akcja z 59. minuty, gdy Dwayne Burrows przejął piłkę po przekopie Piotrowicza, a padając na boisko, przekazał ją do Żuka, który popędził między słupy.

Po niewiele godzinie gry trener Czyż wykorzystał już pełny limit zmian, gdyż Ogniwo prowadziło 40:0, mając już wówczas pewny punkt bonusowy za cztery przyłożenia. Łącznie sopocianie tego dnia aż dziewięć razy zameldowali się na polu punktowym rywali. Hat-trick przyłożeń skompletował Adrian Toko Seerane, miejscowy center ataku rodem z RPA.

Juvenia honorowe trafenie zdobyła na 3 minuty przed końcem gry, gdy ponownie zrobiło się luźniej na boisku, bowiem arbiter pokazał trzy kolejne żółte kartki.

10 Posnania Poznań 9 1 0 8 134:576 5
W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
Nikt nie spada bezpośrednią. Ostatnia drużyna gra baraż z mistrzem I ligi. Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.
Tabela wprowadzona: 2023-03-05

Wyniki 9 kolejki

• OGNIWO SOPOT - Juvenia Kraków 59:7 (21:0)
  • ARKA GDYNIA - Up Fitness Skra Warszawa 12:57 (0:29)
  • Master Pharm Łódź - LECHIA GDAŃSK 29:24 (12:7)
  • Posnania - Edach Budowlani Lublin 5:39 (5:22)
  • Awenta Pogoń Siedlce - Orkan Sochaczew 23:61 (20:28)
  • Mecz zaległy z 8. kolejki
  • OGNIWO SOPOT - ARKA GDYNIA 43:3 (19:3)
  • Weryfikacja meczu z 8. kolejki
  • UP Fitness Skra Warszawa - Master Pharm Rugby Łódź walkower 0:25 (z powodu gry nieuprawnionego zawodnika - Bercho Botha, na boisku 30:29 (17:17)
  • Odjęcie po 1 punkcie za brak realizacji "Programu Młodzieżowiec"
  • Posnania za mecze:
  • 1. kolejki z Orkanem (na boisku 5:103)

• Skra ma bardzo niejasna sutuacje

Część zawodników w najgorszym wypadku wyląduje w Orkanie ,Łodzi i możliwe że w Siedlcach bądź Lublinie...Jest też opcja że dogadają się wewnątrz klubu i drużyna przystąpi do rozgrywek.jednak niesmak pozostanie.Jak widać pieniądz nie może wszystkiego