Osmański najlepszym juniorem na kontynencie

4 listopada 2008 (artykuł sprzed 15 lat)
Radosław Glonek (na zdjęciu), gdański medalista tegorocznych mistrzostw Europy i świata we florecie, doczekał się godnego następcy. Radosław Glonek (na zdjęciu), gdański medalista tegorocznych mistrzostw Europy i świata we florecie, doczekał się godnego następcy.

Paweł Osmański został mistrzem Europy juniorów. Florecista Sietom AZS AWFiS Gdańsk sięgnął po złoto po dramatycznym pojedynku z Tomasso Larim (Włochy). Tym samym Polacy w Amsterdamie mają już komplet kruszców. W inauguracyjnym dniu zawodów srebro zdobyła toruńska florecistka, Marta Łyczbińska, a brąz wywalczył szpadzista Filip Broniszewski

.

W turnieju florecistów wystartowało 87 zawodników. Osmański przed rokiem zaliczył debiut na 10. miejscu. Teraz drogę do złotego medalu absolwent gdańskiej "Kuźni talentów", czyli ZKPiG nr 26 w Gdańsku rozpoczął od zwycięstwa w 1/32 finału nad Serbem Vladimirem Petroviciem 9:1. Następnie gładko pokonał Duńczyka Christiana Femoe 15:6, by w kolejnej rundzie równie łatwo rozprawić się z Rhysem Melią z Wielkiej Brytanii 15:9. W ćwierćfinale gdańszczanin po wyrównanym pojedynku pokonał innego Polaka - Macieja Włoska z Budowlanych Toruń 10:7. Półfinałowy pojedynek był o niebo łatwiejszy. Grek Kontochristopoulos nie stawił Osmańskiemu większego oporu ulegając mu 5:15.

Dopiero w finale trenerowi Łukaszowi Szymańskiemu na pewno przybyło siwych włosów. Popularny "Osman" prowadził z Włochem 14:11, a mimo to pozwolił rywalowi doprowadzić do remisu. Tym samym mistrzem zostawał ten, który trafił przy 14:14. Tym szczęśliwcem był Paweł.

Złoto gdańszczanina oraz wysokie miejsca Włoska (szóste) i Antoniego Barczuka (trzynaste) pozwalają z medalowymi aspiracjami czekać na turniej drużynowy, który odbędzie się w najbliższy piątek. czwartym w naszej ekipie będzie Bartosz Łukowski (38. indywidualnie).

Natomiast już w środę medal może zdobyć Justyna Anuszewska. Co prawda indywidualnie gdańszczance poszło przeciętnie, ale w drużynie może dzielnie wspierać tercet z Torunia. Zawodniczka Sietom AZS AWFiS w gronie 64 florecistek zajęła 37. miejsce po porażce z Kateriną Dieordiewą 9:15. W kolejnej rundzie Ukrainka zwyciężyła Hannę Łyczbińską 8:15.

W "16" mieliśmy dwie torunianki, które w dodatku musiały zmierzyć się w bezpośredniej walce. Marta Łyczbińska na 13. miejsce zepchnęła Emilię Rygielską po zwycięstwie 15:14. Następnie florecistka Budowlanych po gładkich sukcesach 15:7 nad Dieordiewą i 15:8 nad Anastazja Moskowska (Ukraina) zapewniła sobie srebro. W finale lepsza była Martina Batini. Włoszka wygrała 12:8.

Opinie (7)

• GRATKI OSMAN!!!!

• 0 0

• i znowu czytam o Osmanie, a na zdjęciu całkiem kto inny. Tym razem równie utytułowany Radek, no i broń się zgadza. Wstyd panie i panowie dziennikarze. Nierzertelni. Wstyd. Mistrz Europy 2008 nie doczeka się zdjęcia archiwach trójmiasto.pl