Pierwszy raz w historii

11 maja 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Radosław Glonek osiągnął sukces, który wcześniej nie był udziałem żadnego polskiego florecisty. Zawodnik Sietom AZS AWFiS wygrał turniej indywidualny Grand Prix Pucharu Świata w Tokio. Po tym triumfie 26-latek awansował na najwyższe miejsce w karierze na światowej liście rankingowej. Obecnie jest siódmy.

W zawodach "Prince Takamodo Trophy" wystartowało 98 florecistów, w tym 5 Polaków. W zwycięstwie Radka nie było nic z przypadku. Po drodze pokonał bowiem wicemistrza olimpijskiego - Yuki Otę z Japonii 15:9, a w finale po dramatycznym boju zwyciężył Benjamina Kleibrinka 15:14. Niemiec to złoty medalista ubiegłorocznych igrzysk w Pekinie. Ponadto wyższość podopiecznego Stanisława Szymańskiego w Tokio uznali: Mitsuhiro Osawa (Japonia) 15:10, Aleksiej Chowański (Rosja) 15:10, Marcel Marcilloux (Francja) 15:5 oraz w półfinale Valerio Aspromonte (Włochy) 15:9.

Końcowa kolejność:
1. Radosław Glonek (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)
2. Benjamin Kleibrink (Niemcy)
3. Valerio Aspromonte i Andrea Baldini (obaj Włochy)

46. Marcin Zawada (AZS AWF Warszawa)
75. Paweł Osmański (Sietom AZS AWFiS Gdańsk)

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata po dwóch azjatyckich turniejach (w Szanghaju Glonek był 35) gdańszczanin najpierw spadł z 9. na 12. miejsce, a następnie zaliczył awans na 7. pozycję. Tak wysoko nie był jeszcze w karierze. Plan na ten rok, który zakładał awans do czołowej "10", został wykonany z nawiązką.

8. Sheng Lei (Chiny) 208

Następne zawody odbędą się 25 maja w St. Petersburgu.

W Azji niezbyt dobrze walczyła drużyna. W Szanghaju biało-czerwoni zajęli 11. miejsce. W Tokio skończyli z ósmą lokatą, ale wygrali tylko pierwszy pojedynek. Po pokonaniu Korei Południowej 30:29 nasz zespół doznał kolejno porażek z: Rosją 26:41, Francja 30:45 i Japonia 34:45. Zwyciężyli Włosi przed Chinami i Niemcami.

Opinie (17) 5 zablokowanych

• A co tam floret , tylko pilka norzna ! (1)

• 3 9

• TO MOJE ZDANIE I JA TAK UWARZAM A;LE OKEJ GRTLUJE

• 0 1

• uważaj bo..

jak Ci tym floretem piłkę noRZną przebije to inaczej będziesz śpiewał ;)

• 4 2

• NoŻna chłopczyku

Wstyd mi, bo istnieje w Polsce niesprawiedliwy stereotyp tepego kibica, a Twój wpis niestety go potwierdza.

• 3 3

• a na forach

Tego typu w komentarzach zawsze są prowokatorzy, także teraz nie wiadomo, czy to pisał kibic "świadomie" czy jakiś prowokator co nie lubi piłki ;)

• 2 1

• Brawo!

Nie interesuję się tą dyscypliną ale cieszy mnie każdy sukces polskiego sportowca.