Piotr Radowski mistrzem Europy Optimistów

14 lipca 2003 (artykuł sprzed 20 lat)
Piotr Radowski został u wybrzeży chorwackiej miejscowości Stari Grad żeglarskim mistrzem Europy w klasie Optimist! Sukces 15-latka YKP Gdynia jest tym większy, że nigdy wcześniej wśród chłopców w tej klasie Polska nie miała medalu. Najbliżej podium był w 1995 roku Marcin Czajkowski, (też z YKP Gdynia) który zajął piąte miejsce. To także największa zdobycz w czteroletniej karierze trenerskiej Zdzisława Staniula, olimpijczyka z Barcelony i Atlanty w klasie 470.

W Optimiście dotychczas cztery brązowe medale zdobyły tylko dziewczęta - srebro Karolina Wolniewicz (1997) oraz brązowe Katarzyna Brzóska (96) i Barbara Strzyżewska (98-99). Teraz też na chłopców trudno było liczyć, gdyż do Chorwacji zdecydowano się wysłać zawodników z miejsc 6-10 krajowego rankingu. Ci najlepsi mają pojechać na mistrzostwa świata.

- Co więcej nawet i w tej grupie Piotrek nie był teoretycznie najlepszy. Do reprezentacji wszedł z ósmego miejsca. To co się stało w Chorwacji to nie tylko dla nas, ale także zagranicznych ekip - szok. Przy odrobinie szczęścia mielibyśmy nie tylko mistrza, ale jeszcze jeden medal - mówi Staniul, trener YKP Gdynia i reprezentacji Polski.

Radowski po pierwszym dniu regat był drugi. W drugim - z czterech wyścigów wygrał trzy i objął prowadzenie. Pozycji lidera nie oddał aż do końca regat, które uznano za zakończone po rozegraniu 11 biegów.

- Piotrek żeglował bardzo równo. W żadnym starcie nie zszedł poniżej siódmej pozycji. Były dni, gdy w pierwszej trójce byli także Michał Gryglewski i Artur Nowicki. Dlatego jest pewien niedosyt, choć przed rozpoczęciem mistrzostw nawet jedno miejsce w czołowej "20" uznalibyśmy za sukces.

Radowski ma 15 lat. Żegluje od czterech. Przed rokiem w krajowym rankingu był dopiero 39! W Chorwacji w pokonanym polu pozostawił ponad 280 rywali z 40 państw! Co więcej - dokonał tego na polskiej łódce wykonanej przez Sławomira Baranowskiego z Chojnic. Za jego plecami uplasowali się m.in. wicemistrz świata Stjepan Cesic (Chorwacja) oraz dwukrotny mistrz Europy, Joaquin Blanco Albalat (Hiszpania).

Gryglewski (Pogoń Szczecin) był czwarty, Nowicki (Baza Mrągowo) - szósty, a Wojciech Zemke (Stal Gdynia) - trzynasty. W rywalizacji dziewcząt zwyciężyła
Bettina Bonelli (Włochy), a najlepsze Polki uplasowały się na następujących miejscach: 20. Marta Kłyszejko (Spójnia Warszawa), 48. Joanna Kończewicz (YKP Gdynia).

- Zdzisław Staniul ma urzekające podejście do młodych żeglarzy, którzy są nim zafascynowani. Uwielbiają go także rodzice. Najlepszy dowód, że pojechali razem z ekipą do Chorwacji, by pomagać trenerowi. Trzeba także dodać, ojcem sukcesu jest równiez Program Nivea Błękitne
Żagle. W 2002 roku zorganizowano cykl regat dla najmlodszych żeglarzy w klasie Optimist. Sponsor dofinansował programy szkoleniowe czołówki krajowej. Przyznano także stypendia dla najlepszych
- mówi Piotr Winkowski, prezes Narodowego Stowarzyszenia Klasy Optimist.