Plan minimum zrealizowany

11 czerwca 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

VBW Gdynia

O palpitacje serca przyprawiły w rozgrywkach grupowych mistrzostw Europy polskie koszykarki. Na inaugurację był blamaż w meczu z Łotwą, a następnie wygrane nad Grecją i Węgrami zostały wyrwane rywalkom w ostatnich sekundach. Dziś biało-czerwone rozpoczynają rywalizację w najlepszej "12" kontynentu. Ukłon w stronę kibiców zrobiła telewizja publiczna, która wszystkie pozostałe mecze zespołu Krzysztofa Koziorowicza pokaże w kanałach otwartych

.

W finałach mistrzostw Europy prawo gry miało 16 drużyn. W rozgrywkach grupowych wyeliminowane zostały 4 zespoły. Pozostałe zakwalifikowały się do drugiej fazy turnieju z zaliczonymi wynikami meczów pomiędzy sobą. Polki mają zatem na koncie wygraną nad Grecją 62:60 (16:14, 15:12, 12:18, 19:16) oraz porażkę z Łotwą 52:86 (12:24, 10:18, 15:20, 15:24). Do dalszej klasyfikacji nie będzie zaś liczonych ich sukces nad Węgierkami 60:53 (13:16, 14:17, 15:10, 18:10), gdyż ta drużyna - obok Izraela, Ukrainy i Serbii - została wyeliminowana.

Jak informowaliśmy w kadrze występują dwie koszykarki Lotosu PKO BP. Magdalena Leciejewska była bohaterką spotkania z Grecją. To jej rzut na dwie sekundy przed końcem dał wygraną. - Tylko nie do mnie! Ale to był ułamek sekundy. I kiedy dostałam piłkę, już się nie wahałam - tak o tej akcji mówiła później popularna "Lecia", która w tym meczu spędziła na parkiecie 24 minuty, zdobyła 12 punktów i zaliczyła aż 12 zbiórek, w tym 5 na tablicy atakowanej. Paulina Pawlak w ciągu 22 minut dołożyła 2 punkty, oba po wolnych, bo z gry pięć razy rzucała niecelnie.

- Chciałyśmy pokazać, że na inaugurację to był wypadek. Chciałyśmy odbudować naszą wiarę w siebie - mówiła Leciejewska, gdyż gospodynie mistrzostw nie miały dla biało-czerwonych litości. W meczu z Łotwą Magda zagrała 17 minut i zdobyła 6 punktów, przy 75-procentowej skuteczności w rzutach za dwa. Paulina przez 16 minut występowała bez punktu.

Na pożegnanie meczów grupowych Polki długo nie mogły sobie poradzić z Węgierkami. W drugiej kwartą przegrywały nawet różnicą 11 punktów, a w ostatniej odsłonie jeszcze 42:50. Końcówka należała do Polek. Leciejewska zdobyła 7 punktów i 6 zbiórek, a Pawlak zanotowała cztery oczka.

Wszystkie grupowe mecze biało-czerwonych mogli obejrzeć tylko posiadacze TVP Sport. Od drugiej fazy turnieju mecze będą transmitowane na żywo nadal w tym kanale, ale również równolegle w TVP Info lub TVP 2, czyli w otwartych pasmach.

Plan transmisji
11.06. (czwartek) godz. 14:10 Polska - Słowacja: TVP Info i TVP Sport
13.06. (sobota) godz. 16:40 Polska - Hiszpania: TVP 2 i TVP Sport
15.06. (poniedziałek) godz. 16:40 Polska - Czechy: TVP 2 i TVP Sport

W drugiej fazie mistrzostw drużyny grają o rozstawienie do ćwierćfinałów, do których zakwalifikują się drużyny z miejsc 1-4. - Mimo problemów rozkręcamy się i z meczu na mecz gramy lepiej. Znamy siłę rywalek w drugiej fazie. Na przestoje takie jak w meczu z Węgierkami nie możemy już sobie pozwolić. Słowaczkom spróbujemy się zrewanżować za przegraną w ostatnim spotkaniu kwalifikacji do finałów w 2007 roku, która sprawiła, że wówczas na mistrzostwa Europy nie pojechałyśmy - powiedziała PAP Pawlak.

Czwartkowy mecz może być kluczowy w walce biało-czerwonych o ćwierćfinał. Obie drużyny drugą fazę rozpoczynają z identycznych dorobkiem, dzieląc na razie w grupie E trzecie miejsce.

• No gdzie, no gdzie wy pasujecie (1)

niech piłkarze biorą przykład jak się wygrywa!!!!
    12 w Europie to dla nich prób nie do osiągnięcia
    już w Azji i Afryce też by nie weszli tak wysoko co pokazały mecze z RPA i Irakiem

• 3 3

• co tak kadra! liczy się TYLKO LECHIA,ale tez brawo dla dziewczynambicja]

• 4 1

• brawo!

trochę żenadą zalatywały te mecze, ale chociaz końcówki były emocjonujące. Dziewczyny uwierzyły w siebiei i że bez kontuzjowanej Biby też można grać i wygrywac. Oby tak dalej !