Rugby: Lechia czwarta, Arka piąta

Karne na koniec roku w Gdyni

Arka Gdynia walkę o 5. miejsce z Budowlanymi Lublin wywalczyła dopiero po rzutach karnych. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Rugbiści Lechii zakończyli sezon na 4. miejscu w ekstralidze. W meczu o brązowy medal ulegli na wyjeździe Pogoni Siedlce 3:18 (0:6). W rolach głównych wystąpili byli zawodnicy biało-zielonych: Rafał Janeczko oraz Tomasz Rokicki. Arka Gdynia zajęła 5. pozycję. W ostatnim meczu roku "Buldogi" dopiero po karnych udowodnili swą wyższość nad Budowlanymi Lublin. Po 80 minutach na stadionie przy ul. Górskiego było 22:22 (5:10).

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z FINAŁU: BUDOWLANI - OGNIWO 16:3

Pogoń Siedlce - Lechia Gdańsk 18:3 (6:0)
Punkty Pogoń:
Janeczko 8, Rajewski 5, Rokicki 5
Punkty Lechia: Nowicki 3

LECHIA: Kacprzak, Buczek (75 Zdun), Witoszyński (55 Muchlado) - Lademann (50 Nowak), Pawłowski - Płonka, Olszewski (68 Wójcik), Wertylecki (75 Plich) - Piszczek (76 Boczulak) - Nowicki - Narwojsz (64 Popławski), Kwiatkowski, Bracik, Wójtowicz - Krasnodemski

Rugbiści Lechii jechali do Siedlec jako zespół skazywany na 4. pozycję na koniec sezonu 2017. Trener Paweł Lipkowski także zaznaczał, że jego zespół nie jest faworytem starcia o brązowy medal, ale w sporcie wszystko się może zdarzyć. Z drugiej strony, w rundzie zasadniczej gdańszczanie zaliczyli komplet porażek z drużynami z czołowej trójki. A jesienią ulegli Pogoni na jej boisku 12:23.

W pierwszej połowie ostatniego starcia sezonu dla obu drużyn oglądaliśmy dużo walki, ale żadnej z nich nie udało się przedrzeć w pole punktowe rywala. Za to Pogoń wykorzystała dwa karne, a to dało gospodarzom prowadzenie 6:0. Wszystko za sprawą byłego zawodnika Lechii, Rafała Janeczko. Biało-zieloni także mieli dwa karne, które chcieli zamienić na punkty. Niestety najlepszy zawodnik rudny wiosennej wśród biało-zielonych Jędrzej Nowicki, nie wykorzystał ich. Raz, z trudnej pozycji, nawet nie dokopał piłki do słupów.

Po zmianie stron biało-zieloni chcieli szybko zameldować się w polu punktowym Pogoni. To jednak się nie udało. Gospodarze przejęli piłkę, zaczęli mozolnie konstruować ofensywną akcję. W końcu prawym skrzydłem popędził Przemysław Rajewski, który w 49. min. zameldował się w polu punktowym Lechii (11:0). Janeczko nie trafił jednak z podwyższenia z ostrego kąta.

Pomimo wielkich chęci gdańszczanom trudno było zbliżyć się do przyłożenia. W 59. min. udało się im za to wywalczyć rzut karny na wprost słupów. Tym razem Nowicki nie pomylił się i minutę później zniwelował prowadzenie gospodarzy o trzy punkty (11:3). Za chwilę próbował zdobyć kolejne punkty z karnego podyktowanego tuż za połową boiska, ale powtórzył wyczyn z pierwszej połowy, a "jajo" spadło jedynie w pole obronne Pogoni.

Od tego momentu gra toczyła się praktycznie tylko na połowie Lechii. Trener Lipkowski starał się zmieć coś wpuszczając na boisko rezerwowych rugbistów, ale to nic nie dawało. A w ostatniej minucie, kolejny z byłych biało-zielonych, Tomasz Rokicki zdobył przyłożenie przypieczętowujące brąz dla Pogoni, a za chwile podwyższył jeszcze Janeczko. Pogoń zdobyła drugi w historii medal ekstraligi - ponownie za trzecie miejsce.

- Mecz na pewno był bardziej wyrównany, niż wskazuje na to wynik. W końcu 7 punktów straciliśmy już w ostatniej minucie. W pierwszej połowie graliśmy pod wiatr i dlatego trudno było wykorzystać karne. Z drugiej strony to my mieliśmy więcej z gry. Po zmianie stron myśleliśmy, że także warunki atmosferyczne będą po naszej stornie, ale niestety daliśmy się zepchnąć Pogoni na naszą połowę - mówi Lipkowski.
- Najwięcej punktów zdobyli nasi byli zawodnicy, ale taki jest sport. Teraz zdobywają je i medale dla innej drużyny. Czwarte miejsce to pozycja, na którą zasłużyliśmy z przebiegu sezonu. W końcu po rundzie zasadniczej byliśmy aż 21 punktów za trzecią Pogonią. Na dzisiaj to drużyna z większym potencjałem. Oczywiście jechaliśmy w sobotę z wiarą w zwycięstwo, ale będąc najbliżej go w tym sezonie w meczu z Pogonią jednak po nie nie sięgnęliśmy - dodaje.

Lechia Rugby

Arka Rugby

Arka Gdynia - Budowlani Lublin 22:22 (5:10, dogrywka 0:0) karne 2:1
Punkty dla Arki: Sirocki 12, Szostek 5, Rakowski 5
Punkty dla Budowlanych: Wiśniewski 10, Kamiński 5, Chomenko 5, Kulyk 2

ARKA: Bojke, Plichta, Podolski - Zypper, Zdunek - Grabowski, Żarczyński, Raszpunda - Szostek - Bordowski - Machlik jr, Rakowski, Zaradzki, Machnio - Sirocki oraz Bartkowiak, Machlik, Paszkowski, Witt, Kołodziejczak, Szyc

Choć w Gdyni rugbiści Arki grali tylko o piąte miejsce z Budowlanymi, nikt nie potraktował tego meczu ulgowo. Do przerwy podopieczni Macieja Stachury przegrywali różnicą 5 punktów, ale w regulaminowym czasie gry spotkanie zakończyło się remisem.

Do ostatecznego rozstrzygnięcia potrzebna była dogrywka. Dodatkowe dwie połowy po 10 minut zakończyły się jednak wynikiem 0:0. Dlatego też obie drużyny przy padającym deszczu przystąpiły do rzutów karnych. Gdynianie wygrali je 2:1 w czterech seriach.

Autorami zwycięskich kopnięć dla Arki byli: Szymon SirockiWiktor Zaradzki w dwóch pierwszych próbach. Goście trafili dopiero za trzecim podejściem, ale zmarnowali czwarte i piąte. Dlatego gdynianie nie musieli już podchodzić do piłki w ostatniej serii.

Z ekstraliga żegna się zespół, który w tym roku był beniaminkiem. W meczu o 7. miejscu Juvenia Kraków pokonała KS Budowlanych Łódź 24:18 (19:10). Przegrani opuszczają elitę.

• Finał
  • Budowlani Łódź SA - OGNIWO SOPOT 16:3 (5:3)
  • o 3. miejsce
  • Pogoń Siedlce - LECHIA GDAŃSK 18:3 (6:0)
  • o 5. miejsce
  • ARKA GDYNIA - Budowlani Lublin 22:22 (5:10), karne 2:1
  • o 7. miejsce
  • Juvenia Kraków - KS Budowlani Łódź 24:18 (19:10)
  • KS Budowlani zostają zdegradowani.
  • Awans z I ligi Orkan Sochaczew po finałowym zwycięstwie nad Skrą Warszawa 35:19 (17:14)