Wiadomości

Mateusz Szwoch bez okresu ochronnego

Arka Gdynia

Mateusz Szwoch znów może stać się ulubieńcem gdyńskich kibiców. Na zasadzie wypożyczenia z Legii Warszawa grać będzie w Arce przez 1,5 sezonu.
Mateusz Szwoch znów może stać się ulubieńcem gdyńskich kibiców. Na zasadzie wypożyczenia z Legii Warszawa grać będzie w Arce przez 1,5 sezonu. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

W sobotę o godzinie 12 na Narodowym Stadionie Rugby piłkarze Arki zagrają sparing ze Zniczem Pruszków. Wstęp wolny. Spotkanie z pewnością wywoła większe zainteresowanie niż zwykle gry w tym okresie, gdyż w żółto-niebieskich barwach szykują się powroty. Gdyński klub wypożyczył aktualnego mistrza - Dariusza Formellę i wicemistrza Polski - Mateusza Szwocha. Ponadto testowany będzie napastnik Jagiellonii Białystok - Jan Pawłowski. - Nie potrzebuję żadnego okresu ochronnego. Jestem w 100-procentach przygotowany do gry i treningów - zapewnia nas pomocnik, które ostatnie 1,5 roku spędził w Legii Warszawa.Jaką rolę w Arce Gdynia odegra wiosną Mateusz Szwoch?

stanie się jednym z liderów drużyny 37%
będzie podstawowym piłkarzem, ale nie tym wiodącym 22%
widzę w nim solidnego zmiennika 28%
zawiedzie, a na pewno nie spełni pokładanych w nich nadziei 13%
zakończona Łącznie głosów: 195
Jacek Główczyński: Jakie emocje odczuwa pan wracając do Arki?

Mateusz Szwoch: Wyłącznie pozytywne. Poprzedni pobyt w Gdyni był dla mnie bardzo miły. A wiadomo, że gdy wraca się do miejsca, w którym było dobrze, to liczy się, że podobnie będzie i za drugim razem. Dlatego jestem pozytywnie nastawiony. Wierzę, że pod względem sportowym teraz też będzie wszystko OK.

Gdy Legia zdecydowała, że chce pana wypożyczyć, Arka od razu przyszła panu do głowy, czy też były inne pomysły?

Było kilka rozwiązań. Jednym z nich na pewno była Arka. Najważniejsze, że jakoś się dogadaliśmy i znów jestem w Gdyni.

Nie wiem, czy to teraz ważne, ale jednak spytam. Czy może pan zdradzić, kto wykonał pierwszy telefon odnośnie możliwości wypożyczenia pana z Legii do Arki?

Właściwie nie było oficjalnego zapytania w tej sprawie. Najpierw obyła się tylko luźna rozmowa i dopiero z niej wyszły konkrety.

Ktoś napisał - co to za piłkarz, który zamiast walczyć z Legią o mistrzostwo Polski odchodzi do I ligi. Co odpowiedziałby pan takim osobom?

W obecnej sytuacji powiedzieć, że "walczyłbym o mistrzostwo" to za duże słowa. W mojej ocenie być w Legii, a grać w niej - to dwie różne sprawy. Gdybym został, to może i na papierze i taki tytuł byłby mi zapisany, ale przecież nie o to chodzi. Natomiast w Gdyni wiadomo, o co idzie gra. Arka ma awansować do ekstraklasy. Jestem tutaj po to, aby w tym realnie uczestniczyć.

PRZECZYTAJ, CO MÓWI MENEDŻER MATEUSZA SZWOCHA O PRZENOSINACH POMOCNIKA Z LEGII DO ARKI

Mateusz Szwoch

Mateusz Szwoch

Dane:

ur.:
1993-03-19
wzrost.:
173
waga.:
56
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »Z perspektywy ostatniego 1,5 roku można powiedzieć, że to pan przecenił swoje możliwości decydując się na Legię, czy to stołecznej drużynie zabrakło odwagi, aby mocniej na pana postawić?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż było dużo przygód i to nie czysto piłkarskich, a bardziej zdrowotnych. Ja na pewno nie żałuję, że zdecydowałem się na Legię.

W połowie poprzedniego roku pana kariera zawisła na włosku z powodu kłopotów kariologicznych. To spadło na pana nagle, czy były wcześniej symptomy, że z sercem coś jest nie tak?

Praktycznie co pół roku przechodziłem badania i nic złego nie wykazywały. Gdy się jest zdrowym sportowcem, a nagle dowiadujesz się, że jest problem, który może zakończyć karierę, to na pewno jest szok. Początkowo sytuacja naprawdę była ciężka. Ale potem z dnia na dzień przybywało pozytywnych ludzi i coraz lepszych informacji. To wszystko nakręcało do pozytywnego myślenia.

Był taki moment, że pomyślał pan, iż to koniec z zawodową grą w piłkę i trzeba rozejrzeć się za inną pracą?

Najgorzej to stracić wiarę. Ja cały czas wierzyłem, że wrócę na boisko. Ale nie ukrywam, że z tyłu głowy było coś takiego, iż może trzeba będzie zająć się czymś innym. Nie było to tak, że już załatwiałem sobie konkrety w tym pozapiłkarskim życiu, ale takie myśli były. Na pewno nie chciałem się rozstawać z piłką definitywnie. Gdybym nie mógł grać, chciałbym spróbować na początku może jako pomocnik trenera, coś w tym kierunku zacząć działać. Na szczęście ten okres jest już poza mną.

Na jakim etapie powrotu do dobrej gry znajduje się pan obecnie?

Pozwolenie na powrót do treningów dostałem pod koniec sierpnia. Od tamtego czasu dochodziłem do pełnej dyspozycji i sprawności. W listopadzie otrzymałem zgodę na udział w meczach. Jednak rozgrywki III-ligowych rezerw Legii już się skończyły, a po takiej przerwie byłem bez szans, by wrócić do ekstraklasy. Dlatego też nie udało się wystąpić w żadnym oficjalnym spotkaniu. Natomiast w styczniu przepracowałem pierwszy obóz na Macie z Legią. Ćwiczyłem tam na pełnych obrotach.

Czyli w Arce nie potrzebuje pan okresu ochronnego, tylko od razu można pana traktować jako pełnoprawnego piłkarza?

Tak. Jestem normalnym piłkarzem drużyny, w 100-procentach przygotowanym do gry i treningów.

W sobotę zagra pan w sparingu ze Zniczem Pruszków?

Oczywiście, chciałbym. Jednak nie wiem, jaką strategię co do mojej osoby podejmie trener. Koledzy są już od kilku dni na zgrupowaniu, ja dołączyłem w czwartek. Nie wiem, czy od razu wejdę w ten sam rytm jak oni, czy są jakieś inne plany.

Gdy wszedł pan ponownie do gdyńskiej szatni, poznał pan, że to drużyna Arki?

To prawda, że sporo się zmieniło, jeśli chodzi o piłkarzy, ale tak już to jest, że zawodnicy się zmieniają, a Arka pozostaje Arką. Ja wracam niby do nowej drużyny, ale też na "stare śmieci". Z niektórymi zawodnikami grałem wcześniej. Są też ci sami masażyści, czy niektórzy trenerzy.

Czy zdaje pan sobie sprawę, że oczekiwania wobec Mateusza Szwocha będą w Gdyni mega wysokie, gdyż wszyscy pamiętamy pana z bardzo dobrej gry poprzednio?

To bardzo dobrze, że ludzie pamiętają mnie pozytywnie. Oczywiście czuję się na siłach, aby z tymi oczekiwania się zmierzyć. Pewnych rzeczy się nie zapomina. Ja też nie zapomniałem, jak grać w piłkę. Wierzę, że w Gdyni nadal będę pokazywał się wyłącznie z dobrej strony.

PODPISANE WYPOŻYCZENIA SZWOCHA I FORMELLI. PAWŁOWSKI NA TESTACH

Ruchy transferowe w Arce przed rundą wiosenną sezonu 2015/2016:

Przyszli: Dariusz Formella (skrzydłowy, Lech Poznań, wypożyczenie do 30.06.2016), Mateusz Szwoch (pomocnik, Legia Warszawa, wypożyczenie do 30.06.2017), Yannick Sambea Kakoko (pozycja: środkowy pomocnik, paszport: Niemcy/Demokratyczna Republika Kongo, poprzedni klub: Miedź Legnica, wolny transfer, kontrakt do: 30 czerwca 2016 z opcją przedłużenia), Maksymilian Hebel (pomocnik, z rezerw)

Mogą przyjść: Jan Pawłowski (napastnik, Jagiellonia Białystok), Przemysław Trytko (napastnik, Korona Kielce)

Był na testach: Rimo Hunt (napastnik, Estonia, ostatni klub Kaisaru Kyzylorda, Kazachstan)

Odeszli: Maciej Koziara (pomocnik, Gryf Wejherowo, wypożyczenie do 30.06.2016), Michał Renusz (pomocnik, rozwiązanie kontraktu za porozumieniem stron), Mateusz Czapłygin (pomocnik) - do rezerw

Mogą odejść: Maciej Wardziński (napastnik), Sebastian Szerszeń (napastnik) - szukają klubów na wypożyczenie

TUTAJ AKTUALNA KADRA PIERWSZEJ DRUŻYNY ARKI GDYNIA


W systemie gry, który obecnie preferuje Arka, szukać będzie pan dla siebie miejsca jako "piłkarz podwieszony pod napastnika" czy może na pozycji nr 8?

Mogę grać i tu, i tu, ale to wszystko zależy od trenera. Może wymyśli mi jeszcze inną rolę? Ja jestem po to, by jak najlepiej wykorzystać moją grę dla dobra zespołu.

Spojrzał pan na konkurencję na tych pozycjach?

Nie ma tutaj dla mnie żadnych niespodzianek. Gdy grałem w Legii, to cały czas obserwowałem, co dzieje się w Arce, kto i jak tutaj gra. Zresztą teraz będąc w Gdyni, interesować się będę tym, co dziać się będzie w stołecznej drużynie.

Rozumiem, że w Arce interesuje pana gra w podstawowej "11", a nie rola jokera, który wejdzie na 20-30 minut, by zrobić różnicę?

Nawet jak szedłem do Legii - to z myślą, by grać w pełnym składzie, choć wiedziałem jaka tam jest konkurencja. W Arce też celem jest, aby grać jak najwięcej. Czy się to spełni? Zależy tak od mojej formy, ale i jeszcze wielu innych czynników.

Czy wyznaczył sobie pan indywidualny cel: minut, goli i asyst? Po osiągnięcie, jakiego dorobku uzna pan, że to była dobra wiosna dla Mateusza Szwocha?

Mam doświadczenie z poprzedniego okresu w Arce. Wówczas dorobek miałem zadowalający, gdyż strzeliłem kilka bramek, dołożyłem też ileś tam asyst. Jednak co z tego, skoro nic to zespołowi nie dało, bo nie awansowaliśmy. Dlatego teraz celem podstawowym jest ekstraklasa dla Arki. Wobec tego zadania zamierzenia indywidualne schodzą na drugi plan.

Na dziś - ile procent szans daje pan Arce na awans?

Z tymi szansami to różnie bywa. Na pewno droga do ekstraklasy jest daleka, ale mamy dobry punkt zaczepienia. Myślę, że będzie dobrze.

NAJBLIŻSZY SPARINGPARTNER ARKI GOŚCIŁ W GDYNI JUŻ W ŚRODĘ I OGRYWAŁ MIEJSCOWYCH III-LIGOWCÓW

ZIMOWE SPARINGI ARKI GDYNIA:
Bilans: 2 zwycięstwa, bramki: 5:0

23.01, Gdynia: KS Chwaszczyno 4:0 (3:0)
Bramki: Rafał Siemaszko 2, Paweł Abbott, Patrick Lomski

30.01, Gdynia: Kotwica Kołobrzeg 1:0 (0:0)
Paweł Wojowski

6.02, godzina 12, Gdynia: Znicz Pruszków (II)
13.02, 13, Gdynia: Gryf Wejherowo (II)
17.02, 16, Gdynia: KS Przodkowo (III)
20.02, godzina i miejsca w trakcie ustalania: Olimpia Grudziądz (I)
27.02, godzina do ustalenia, Płock: Wisła Płock (I)

Opinie (29)

 • Super Mati (1)

  dobry wywiad
  na boisku też dasz razem

  • 80 3

  • tylko Arka

   Oni mają Ją wsercu i wszystko zrobią aby Arce pomóc w tym sezonie!Teraz albo już nigdy!

   • 28 2

 • Super transfer to bardzo dobry piłkarz (1)

  Fajnie że Mati do nas wrócił, podobnie Darek Formella. Arka zrobiła świetne transfery i w końcu realnie walczy o ekstraklasę.

  • 83 2

  • Ach

   Z zazdroscia patrze jak polityke w szatni i na boisku uklada Arka. Szacun!

   • 28 2

 • (5)

  Dobrze ze wrócili wychowankowie oni w najważniejszych momentach nie odpuszcza ,bo ambicji i do udowodnienia mają bardzo dużo. A Ci co nie wierzą, niech przyjdą wiosną na mecze, zamiast hejtowac.

  • 72 2

  • wychowankowie? kogo masz na myśli (3)

   bo Szwoch Borowiak Czersk a Formella - Jedynka Reda

   co do reszty zgoda

   • 4 23

   • Poczytaj definicje wychowanka

    • 14 5

   • (1)

    Pilkarsko ukształtowała ich Arka, Formella był dłużej w Arce. Obaj grali w juniora, mają Arki w sercach.

    • 27 4

    • Mati zanim poszedł do Legii grał w Arce ok. 6 lat, Formella ok.3. ARKOWCY i tyle!!! Będzie dobrze

     • 29 1

  • Wszyscy na mecz !!

   Niech stadion będzie pełny !!

   Niech Arka gra !!

   Niech Arka awansuje !!

   • 15 0

 • Czy faktycznie to są dobre transfery (1)

  będzie można ocenić po zakończeniu sezonu. Na pewno dużym plusem jest to, że nie ma przypadkowych/egzotycznych transferów jak to bywało parę lat temu i jak to jest u sąsiadów za miedzą. Widać że pan Kleidinst robi dobrą pracę. Pozostaje mieć nadzieję, że cała drużyna będzie dobrze przygotowana do rundy wiosennej i będzie w takim gazie jak pod koniec rundy jesiennej... oby:)

  • 52 3

  • Nie wiem czy dobre... Ale napewno ciekawe takich transferów nie było od lat... Zobaczymy boisko zweryfikuje wszystko.

   • 0 0

 • Arkowcy (2)

  Arkowcy z krwi i kości ! fajnie sie dzieje na Arce !
  Wszystko robione z głową :) Już sie nie mogę doczekac Meczy :)

  • 68 0

  • Walczaki (1)

   Miło ze z większościa piłkarzy Arki można pogadac jak z ziomkami z osiedla :) ,
   Mało kasy w klubie ale Wielkie Serca do Walki Szacun ! ( troche odwrotniei maja Ci z Gdanska ) :) :)
   Walczyć Arkowcy

   • 28 1

   • Motyl

    Czas na karneciki TAG

    • 13 0

 • Potencjalnie bardzo dobre transfery (2)

  Bałem się że zimą "wzmocnimy" się piłkarzami typu Jarza, Ślusorz itp, którzy bardziej niż na grze będą skupiać się jakby tu nie dorobić u buków...
  Darek i Bania są młodzi i powinni mieć sporo ambicji żeby pokazać, iż za szybko ich skreślono. Atmosfera w drużynie powinna się utrzymać!
  PS. Oby nie Trytko...

  • 35 2

  • nie będzie!

   Jedzie na Wschód!

   • 7 0

  • Trytko u kazachow bedzie kopać kartofle

   • 2 0

 • MiaSanMia

  Dobry wywiad, dobry chłopak, dobre wzmocnienia. Ekstraklasa będzie nasza ;)

  • 37 0

 • Wszyscy po Karnety.

  Pokażmy że jesteśmy z Arką w tym ważnym dla naszego klubu momencie. Jedna Arka.

  • 44 3

 • Młody napastnik !!! (3)

  Zainteresować się tym Piotrem Parzyszkiem i dokonać chociaż jednego gotówkowego transferu . To Idealny kandydat !!!

  • 7 2

  • (1)

   Jakiego gotówkowego jak Parzyszek jest wolnym zawodnikiem? Poza tym po co ma iść do klubu I ligi siedzieć na ławie, jak menedżera go spokojnie upchnie gdzieś w Ekstraklasie albo i lepiej. Zwłaszcza, że Arka nie płaci menedżerom.

   • 3 2

   • Do lehiji go tam płacą!!

    • 3 0

  • nie jest wolny do końca bo trzeba za niego zapłacić ekwiwalent za wyszkolenie

   dlatego nikt nie lapie go od razu

   • 0 0

 • Mzks mzks Arka Gdynia mzks !!!!!

  • 24 2

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

data meczu: 26.02.2022

Widzew Łódź
:
ARKA Gdynia
mecz ligowy

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Krzysztof Wiecki 23 43 65.2%
2. J P 23 41 60.9%
3. Baltyk Gdynia 23 40 60.9%
4. Grzegorz Preiss 23 40 60.9%
5. Marcin Rychox83 21 38 61.9%

Aktualna tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Miedź Legnica 20 13 5 2 36:15 44
2 Widzew Łódź 20 11 6 3 35:21 39
3 Korona Kielce 20 10 5 5 27:19 35
4 Podbeskidzie Bielsko-Biała 20 9 5 6 35:24 32
5 Sandecja Nowy Sącz 20 9 4 7 24:21 31
6 GKS Tychy 20 8 6 6 21:21 30
7 ARKA GDYNIA 20 9 2 9 31:19 29
8 Chrobry Głogów 20 8 5 7 22:18 29
9 ŁKS Łódź 19 8 5 6 22:19 29
10 Odra Opole 20 8 5 7 28:28 29
11 Resovia 20 7 6 7 22:22 27
12 Skra Częstochowa 20 7 6 7 13:19 27
13 GKS Katowice 20 5 8 7 25:33 23
14 Zagłębie Sosnowiec 20 5 6 9 27:30 21
15 Puszcza Niepołomice 19 5 4 10 21:28 19
16 Stomil Olsztyn 19 5 1 13 21:35 16
17 GKS Jastrzębie 19 2 7 10 15:33 13
18 Górnik Polkowice 20 1 10 9 17:37 13

Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze zespoły wejdą bezpośrednio do ekstraklasy, a drużyny z miejsc 3-6 zagrają o ostatnie miejsce dające awans w dwustopniowych barażach.
Do II ligi zdegradowane zostaną trzy najsłabsze zespoły.

Wyniki 20 kolejki:

 • ARKA GDYNIA - Stomil Olsztyn 6:0 (1:0)
 • Zagłębie Sosnowiec - Górnik Polkowice 5:0 (3:0)
 • Miedź Legnica - GKS Tychy 2:0 (0:0)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - GKS Katowice 1:2 (1:2)
 • Skra Częstochowa - Apklan Resovia (mecz w Rzeszowie) 0:1 (0:1)
 • Chrobry Głogów - Widzew Łódź 0:0
 • GKS Jastrzębie - Korona Kielce 0:2 (0:1)
 • Sandecja Nowy Sącz - Odra Opole 1:2 (1:1)
 • ŁKS Łódź - Puszcza Niepołomice (odwołany z powodu zakażeń koronawirusem w zespole gości)

Terminarz

26.02 (sob) Widzew Łódź ARKA Gdynia
02.03 (śr) ARKA Gdynia Raków Częstochowa
05.12.2021 (nd) godz.12:40 ARKA Gdynia 6:0 Stomil Olsztyn LIVE!
01.12.2021 (śr) godz.17:15 ARKA Gdynia 2:1 Zagłębie Lubin LIVE!
27.11.2021 (sob) godz.12:40 Chrobry Głogów 1:0 ARKA Gdynia LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane