Szczypiorniści Wybrzeża wygrali hit I ligi

Rafał Sumowski
28 września 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Łukasz Rogulski zdobywając 7 bramek poprowadził Wybrzeże do zwycięstwa nad głównym rywalem w walce o awans do Superligi. Łukasz Rogulski zdobywając 7 bramek poprowadził Wybrzeże do zwycięstwa nad głównym rywalem w walce o awans do Superligi.

Szczypiorniści Wybrzeża pokonali Nielbę Wągrowiec 22:21 (11:8) w hitowym pojedynku I ligi. Sukces podopiecznych Daniela Waszkiewicza i Damiana Wleklaka oklaskiwała ponad tysięczna widownia. Gdańszczanie utrzymali miano niepokonanych w rozgrywkach i są samodzielnym liderem. To również zasługa SMS Gdańsk, który jako pierwszy znalazł receptę na Real Astromal Leszno, wygrywając u siebie 28:27. Natomiast z Elbląga komplet punktów przywieźli piłkarze ręczni Kar-Do Spójnia Gdynia.

Wybrzeże Gdańsk - Nielba Wągrowiec 22:21 (11:8)
WYBRZEŻE: Chmieliński, Sokołowski - Rogulski 7, Rakowski 5, Nilsson 3, Kornecki 3, Mogielnicki 2, Kondratiuk 1, Nidzgorski 1, Żak, Sulej, Abram.

NIELBA: Marciniak, Konczewski - Smoliński, Tórz 8, Białaszek 3, Obiała 3, Krawczyk 2, Świerad 2, Tarcijonas 2, Biniewski 1, Pawlaczyk, Oliferchuk.

W poprzednich rozgrywkach oba zespoły spotkały się dopiero w dwumeczu o baraże o Superligę (w I lidze grały w innych grupach). Z tych zwycięsko wyszła drużyna z Wągrowca, która była lepsza o jedną bramkę. W tym sezonie obydwie drużyny to faworyci grupy A, co potwierdza się po dwóch kolejkach - ani Wybrzeże, ani Nielba nie straciły jeszcze punktów. Mimo niezbyt przyjemnych wspomnień z hali w Wągrowcu w minionym sezonie, gdańska publiczność przywitała oklaskami zespół Nielby. Trybun w hali AWFiS nie udało się wprawdzie zapełnić do ostatniego miejsca, ale niewiele brakowało i czerwono-biało-niebiescy mogli liczyć na głośne wsparcie swoich sympatyków.

Wynik spotkania otworzył w drugiej minucie gry Michał Obiała, który pokonał Sebastiana Sokołowskiego. Po chwili celnym rzutem zrewanżował się Łukasz Rogulski po podaniu Dawida Nilssona, który świetnie odnalazł swojego kolegę z drużyny. Rogulski poszedł za ciosem i niespełna minutę później było już 2:1 dla miejscowych. Gdańszczanie zanotowali bardzo dobry początek - po wybronionym rzucie przez Sokołowskiego i wyprowadzonej kontrze prowadzili 4:1. Ich defensywę zdołał przełamać ponownie Obiała, a po rzucie karnym Bartosza Świerada Nielba zbliżyła się na jedno trafienie. Celny rzut dołożył Łukasz Białaszek i przy remisie o czas poprosili gospodarze.

Czwarte i piąte trafienie z rzędu dla gości zdobyli Michał Tórz i Białaszek, a drogi do bramki nie mógł odnaleźć Nilsson. Przełamanie dał Wybrzeżu dopiero rzut Andrzeja Rakowskiego w 19. minucie. Podopieczni Damiana WleklakaDaniela Waszkiewicza zdołali doprowadzić do remisu, a po rzucie Rogulskiego wrócili na prowadzenie. Gdy wreszcie do bramki trafił Nilsson, było już 9:7 i na 5 minut przed przerwą o czas poprosili goście. Na cztery bramki gdańszczanie odskoczyli zaraz po wznowieniu gry, po rzutach Krzysztofa Mogielnickiego i Rogulskiego. Pierwsza odsłona zakończyła się dla nich przewagą trzech, choć niewiele brakowało by stopniała do dwóch. W słupek tuż przed syreną rzucił bowiem Tórz.

Początek drugiej odsłony nie był udany dla Wybrzeża, gdyż jego prowadzenie stopniało w ciągu czterech minut (12:12). Odzyskał je Krystian Nidzgorski, ale tylko na chwilę. Po raz kolejny dał o sobie znać Obiała i 14:13 prowadziła Nielba. Trafienie z gry i rzut karny Rogulskiego sprawiły jednak, że prowadzenie zmieniło się po raz kolejny. Zespół prowadzony przez Pawła Nocha konsekwentnie odrabiał straty i ponownie zdołał doprowadzić do wyrównania (18:18), na co prośbą o czas zareagowali szkoleniowcy z Gdańska. Przez następne minuty trwała wymiana cios za cios, ale na dwie minuty do końca gry to Wybrzeże znajdowało się na minimalnym prowadzeniu.

Wtedy ponad bramką rywali rzucił Nilsson, a o czas poprosił trener gości, którym zostało 65 sekund na zmianę rezultatu. Obok słupka rzucił jednak Tórz i mimo, iż rywali nie zdołał dobić Hubert Kornecki, ich kontra nie zakończyła się rzutem. Po przewinieniu gdańszczan w ostatniej sekundzie szansę od sędziego z rzutu wolnego otrzymał jeszcze Tórz, który rzucił prosto w ustawiony blok gospodarzy!

Damian Wleklak Damian Wleklak

- Nerwówka była do samego końca, ale to dobrze dla kibiców, bo było fajne widowisko. Kluczem do wygranej była obrona i cieszę się, że nasi zawodnicy spisali się dobrze w tym elemencie. Apogeum nerwów czeka nas w tym sezonie pewnie jeszcze kilka razy, nie podpalamy się tym zwycięstwem, bo to nie był mecz o awans - podsumował trener Damian Wleklak.

WYBRZEŻE Gdańsk
Nielba Wągrowiec

95% 307 typowań WYBRZEŻE Gdańsk
5% 16 typowań Nielba Wągrowiec

SMS Gdańsk - Real Astromal Leszno 28:27 (16:13)
SMS: Dyszer, Glabik - Potoczny 9, Gąsiorek 5, Kowalczyk 5, Majdziński 4, Skwierawski 2, Czarnecki 1, Pedryc 1, Matuszak 1, Szopa, Chyła, Grzegorek

Wybrzeże jest teraz samodzielnym liderem I ligi, gdyż w hali przy ul. Kołobrzeskiej SMS Gdańsk ograł Real Astromal Leszno, który do tej kolejki również był niepokonany. Licealiści wynik spotkania kontrolowali od 22 minuty, gdy po bramce Macieja Majdzińskiego objęli prowadzenie 8:7. W drugiej połowie powiększyli je do sześciu trafień, gdy na 23:17 rzucił Kamil Pedryc.

Zespół z Wielkopolski, który popełniał na przestrzeni całego spotkania sporo błędów, ambitnie gonił za wynikiem i na 5 minut przed końcem gry doprowadził do remisu po 25 za sprawą Damiana Krystkowiaka. Gospodarzom zwycięstwo zapewniły jednak rzuty Bartosza Kowalczyka i Majdzińskiego, które na minutę przed końcową syreną zapewniły im dwubramkową przewagę.

Meble Wójcik Elbląg - Kar-Do-Spójnia Gdynia 29:30 (10:20)
KAR-DO SPÓJNIA: Zimakowski, Skowron - Gębala 8, Nowaliński 7, Dorsz 5, Wróbel 5, Bronk 3, Machniewicz 1, Borzymowski 1, Pacholarz

O ile SMS omal nie roztrwonił 6 bramek przewagi, o tyle zawodnicy Kar-Do Spójni Gdynia w Elblągu nie stracili 10-bramkowej zaliczki z pierwszej połowy. Gdynianie, którzy trzeci mecz z rzędu grali na wyjeździe, spisali się znakomicie w pierwszych 30 minutach.

- Śmiem twierdzić, że to była najlepsza połowa Kar-Do Spójni w I lidze. Byliśmy skuteczni w obronie i doskonali w kontrze - mówi trener Leszek Elbicki.

Gdynianie już po kwadransie gry prowadzili 8:3 i do przerwy pieczołowicie śrubowali wynik. Po przerwie było już 24:12, ale następne minuty przyniosły nieoczekiwaną zmianę układu sił. Podopieczni Elbickiego zaczęli gwałtownie tracić przewagę, ale jak podkreśla szkoleniowiec, jeszcze na 5 minut przed końcem meczu prowadzili 29:24. Niemal do końca udało im się zachować bezpieczną przewagę dwóch bramek i dopiero w ostatniej akcji meczu elblążanie doszli ich na jedno trafienie.

- W drugiej połowie kompletnie się pogubiliśmy. Najważniejsze jest jednak zwycięstwo. Myślę zresztą, że dorobek 4 punktów po trzech meczach wyjazdowych to przyzwoity wynik - dodaje trener Kar-Do Spójni.

Wyniki 3 kolejki

• WYBRZEŻE GDAŃSK - Nielba Wągrowiec 22:21 (11:8)
  • Meble Wójcik Elbląg - KAR-DO SPÓJNIA GDYNIA 29:30 (10:20)
  • SMS GDAŃSK - Real-Astromal Leszno 28:27 (16:13)
  • Grunwald Poznań - MKS Poznań 21:25 (8:8)
  • Vetrex Sokół Kościerzyna - Warmia Traveland Olsztyn 23:29 (10:15)
  • Wolsztyniak Wolsztyn - AZS UW Warszawa 29:24 (14:11)
  • Polski Cukier-Pomezania Malbork - AZS UKW Bydgoszcz 48:24 (24:10)

Opinie (36)

• gratulacje

• 18 2

• uf co za mecz na styku troche się rozczarowałem myslałem że będzie

..łatwiej ale gratulacje za zwycięstwo.

• 20 1

• Już za rok ekstraklasa - mam nadzieję. I jazda z Wiwoczką i Wisełką przy obecności 10 tys. widzów w Ergo Arenie!!! Rozmarzyłem się...

• 30 3

• Super arbiter (1)

A dlaczego w tym pomeczowym komentarzu nie ma słowa o wielkiej roli obserwatora Związku. Ten szacowny notabl zagrał przecież niepowtarzalną rolę w tym spotkaniu. Szacun Panie SuperArbitrze.

• 15 0

• Ad.SuperArbiter

Rola rzeczywiście "wielka", ale czy taka powinna być rola obserwatora? Pouczanie sędziów, przerywanie meczu by komuś na ławce zwrócić uwagę...? O co tu chodzi? Parcie na pierwszy plan? Pokazanie własnego "ja"? Panie sędzio - nie w ten sposób. Swoimi zachowaniami nie wzbogaca Pan widowiska. Pozdrawiam.

• 4 0

• Jeszcze jest nad czym pracować wyeliminować trzeba błędy bo jest ich dużo.Ale nie ma co panikowac ważny jest końcowy sukces.Rogulski tak trzymaj jesteś mega talencior .Forza GKS

• 17 1

• (2)

Poziom meczu bardzo słaby ale kilka akcji fajnych.

• 11 4

• Nie było tak słabo. To jeszcze nie poziom europejskich pucharów - to prawda, ale maszerujemy w dobrą stronę. Dziękujemy Wam chłopaki. Ważna jest skuteczna walka. Oby tak dalej.

• 9 0

• dzielnicowy Kruk???

jesli tak to pozdrawiam :P

• 3 0

• Mecz brzydki, bo mecz walki! (3)

gdyby grali swoje spokojnie, to wynik był by 26:21, tak cyrka. Za dużo nerwowości, własnych błędów i odpalonych rzutów. Mamy młody i niedoświadczony zespół i to momentami było widać. Myślę, że teraz powinno być łatwiej bo pewien ciężar z serca spadł, jednak koncentracja musi być w każdym meczu do końca. Teraz niech Nielba się martwi, a my pracujmy bo jest nad czym, a w marcu pokonamy ich na wyjeździe. Pojedziemy tam w dużej liczbie i pomożemy zawodnikom! Rogulski mimo tylko 20 lat to jest prawdziwy fajter i ma dobry kontakt z kibicami. Takich zawodników publika ceni!

• 19 4

• Z ta frekwencją to chyba lekko przesadziłeś. O ile mecz z Nielba traktowany był jako mecz na szczycie 1 ligi i przyszło ok. 1,200 osób , to myślę że może on być traktowany jak wyznacznik teoretycznie najmniej atrakcyjnych meczów w Superlidze ( o ile wejdziemy oczywiście). Hala AWFiS ma ok. 1,700-1,800 miejsc siedzących, do tego ze 200 osób upcha się na balkonie na miejscach stojących. Uważam, że na większość spotkań superligowych wystarczy. Co się ma zaś spotkań z Iskrą Kielce, Wisłą Płock, pewnie też z MMTS-em, to raczej trzeba będzie grać na Ergo ale widownia rzędu 10,000 jest moim zdaniem niemożliwa do osiągnięcia. Mecz z Iskrą w Pucharze Polski pokazał frekwencję ok.3,500 przy bardzo krótkim terminie i problemach ze sprzedażą, gdyż spora część kibiców zdecydowała się na kupno w kasach (jedynie 2 czynnych tego dnia!) i odeszła z kwitkiem. Na tej podstawie sądzę, że mecze z potentatami ligowymi mogą przyciągnąć liczbę ok. 3,000 - 5,000 - to maksymalnie! Ciekawie wyglądają też ekipy: Pogoń Szczecin, Górnik Zabrze i mimo słabego początku Stal Mielec. Dużo w tej materii zależeć będzie od sukcesów tych zespołów w Lidze Mistrzów, no i też od sukcesów reprezentacji. Nie ma bowiem co ukrywać, że pewna część kibiców przyjdzie oglądać piłkę ręczną kiedy będą sukcesy. Podobnie z resztą jak w innych dyscyplinach.
      Teraz to trzeba się skupić na ciężkich treningach, mozolnej pracy nad taktyką i ciężarami oraz dynamiką, bo tego też brakuje w stosunku do starszych zawodników!
      Od strony kibicowskiej - Jesteśmy z Wami !Wybrzeże jesteśmy z Wami! No i póki , sezon co dopiero się zaczął i co czeka nas naprawdę jeszcze kilka ciekawych pojedynków - Malbork, Gdynia,Olsztyn, Leszno, no i SMS.Tak więc warto przychodzić na hale i dopingować, a nie oglądać mecze on-line przed komputerem.

• 14 2

• Tym razem pochwały także dla portalu! (1)

Za całkiem niezły teskt i ciekawe foty!

• 10 0

• Nie do końca...

...bo w tabeli jest babol. Pomezania na 2-gim miejscu z 2 pkt-ami ?

• 3 0

• Podziękowanie za transmisję on-line. Dzięki niej było widać w IIpoł.
    jak wiele okazji rzutowych chłopaki zmarnowali......
    (możecie minusowcć ile chcecie), prawda jest przynajmniej dotycząca meczu
    z Nielbą jest powyżej. Takich okazji do zdobycia bramki,
    nie można nie wykorzystać... I jeszcze jeden karny prawie prosto w.. bramkarza..