Szczypiorniści Kar-Do Spójni sprawili sensację

16 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Kar-Do Spójnia Gdynia pokonała trzeci zespół I ligi, Pomezanię Polski Cukier Malbork. 7 bramek dla trójmiejskiej drużyny zdobył Grzegorz Dorsz (na zdjęciu). Kar-Do Spójnia Gdynia pokonała trzeci zespół I ligi, Pomezanię Polski Cukier Malbork. 7 bramek dla trójmiejskiej drużyny zdobył Grzegorz Dorsz (na zdjęciu).

Szczypiorniści Wybrzeża Gdańsk pokonali na wyjeździe MKS Poznań 22:33 (13:20) i już tylko sześć zwycięstw dzieli ich od awansu do Superligi. Sporą sensację sprawiła Kar-Do Spójnia Gdynia, która pokonała we własnej hali Pomezanię Polski Cukier Malbork 31:30 (16:16). Do kompletu zwycięstw trójmiejskich drużyn zabrakło niewiele, bo SMS Gdańsk mimo prowadzenia przez większość spotkania, dopiero po rzucie równo z syreną przegrał w Elblągu z Meble Wójcik 27:28 (17:15).

MKS Poznań - Wybrzeże Gdańsk 22:33 (13:20)
MKS: Zarzycki, Kopczyński - J.Kasperczak 4, Komisarek 4, Tokaj 4, Kaczmarek 2, Przedpełski 2, Niedzielski 2, M.Kasperczak 2, Lubiewski 1, Bartłomiejczyk 1 oraz Nawrocki, Niedzielak, Perri, Pochopień.

WYBRZEŻE: Chmieliński, Sokołowski - Kornecki 5, Rogulski 5, Nilsson 5, Prymlewicz 4, Rakowski 4, Kondratiuk 3, Sulej 3, Żak 2, Abram 1, Jasowicz 1 oraz Papaj.

Wybrzeże w spotkaniu z poznańskim beniaminkiem I ligi zagrało bez jednego ze swoich liderów Krzysztofa Mogielnickiego, który nabawił się urazu pleców. Gdańszczanie mecz rozpoczęli nie forsując zbytnio tempa, ale do przerwy zdołali wypracować przewagę aż siedmiu bramek, dając do zrozumienia, że w Wielkopolsce niespodzianki nie będzie.

Po przerwie gospodarze nie byli w stanie zdobyć bramki przez 6 minut i na kwadrans przed końcem gry prowadzenie gości wynosiło już 27:17. Później zdołali powiększyć przewagę jeszcze o dwie bramki po trafieniu Wojciecha Prymlewicza.

Ostatecznie Wybrzeże zakończyło spotkanie z przewagą 11 trafień i poczuciem wykonania kolejnego kroku w stronę Superligi. Na osiem kolejek do końca sezonu gdańszczanie potrzebują jeszcze sześciu zwycięstw, by świętować awans do grona najlepszych drużyn w kraju.

Kar-Do Spójnia Gdynia - Polski Cukier-Pomezania Malbork 31:30 (16:16)
KAR-DO SPÓJNIA: Zimakowski, Skowron - Dorsz 7, Wróbel 7, Bronk 5, Szlinger 5, Pacholarz 3, Mbanefo 3, Gębala 1 oraz Bielec, Dziemian.

POMEZANIA: R.Kądziela, Sibiga - Cieślak 6, Boneczko 5, Suwisz 5, Walasek 4, Baraniak 3, Miedziński 3, Kawczyński 2, Cielątkowski 2 oraz Hanis, Perwenis.

Zdecydowanie więcej emocji niż w Poznaniu było w Gdyni, gdzie miejscowa Kar-Do Spójna sprawiła nie lada sensację. Podopieczni Marcina Markuszewskiego pokonali we własnej hali trzeci zespół rozgrywek, Pomezanię Polski Cukier Malbork.

O zdobycze gospodarzy dbał przede wszystkim duet Grzegorz Dorsz - Mateusz Wróbel, który rzucił łącznie 14 bramek. W barwach gdynian udanie zadebiutował wypożyczony z II-ligowego Sokoła Gdańsk, niespełna 20-letni rozgrywający Paul Mbanefo, który zapisał na swoim koncie 3 trafienia.

Gdynianie jeszcze w pierwszej połowie odskoczyli wyżej notowanym rywalom na 3 bramki (10:7), ale roztrwonili do prowadzenie przed przerwą. Drugie 30 minut wyglądało podobnie - podopieczni Markuszewskiego tym razem wypracowali przewagę 5 bramek (28:23). Ponownie byli bliscy utraty prowadzenia, ale ostatecznie zachowali zimną krew i zwyciężyli różnicą jednego trafienia.

Meble Wójcik Elbląg - SMS Gdańsk 28:27 (15:17)
MEBLE WÓJCIK: Plaszczak, Krawczyk, Rycharski - Kupiec 5, Spychalski 5, Malandy 4, Malewski 3, Nowakowski 3, Ośko 2, Kostrzewa 2, Olszewski 2, Malczewski 1, Mazur 1 oraz Bąkowski, Gryz, Maluchnik.

SMS: Glabik, Dyszer, Mentel - Chyła 8, Potoczny 6, Majdziński 6, Szopa 3, Gąsiorek 2, Matuszak 1, Kawka 1 oraz Brukwicki, Czarnecki, Gasin, Grzegorek, Kowalczyk, Pedryc.

O ile w Gdyni o wyniku spotkania nie decydowała ostatnia akcja, tak było w Elblągu, gdzie Meble Wójcik podejmowały SMS Gdańsk. Niestety dla trójmiejskich licealistów, to oni stracili bramkę równo z syreną.

Początek spotkania układał się pomyślnie dla podopiecznych Dariusza Tomaszewskiego, którzy prowadzili 3:0 wykorzystując nieskuteczność gospodarzy. Gdy elblążanie doprowadzili do remisu, gdańszczanie ponownie odskoczyli na 3 trafienia po bramce Macieja Majdzińskiego.

Podobne podchody gospodarzy trwały praktycznie przez całe spotkanie. Dopiero na 5 minut przed końcem meczu miejscowi doprowadzili do remisu po 27. To jednak gdańszczanie byli przy piłce przy wydawałoby się, akcji rozstrzygającej losy spotkania.

Niecelnie rzucił jednak Bartosz Kowalczyk, a gospodarze wzięli czas. Rozegrali jeszcze jedną akcję, którą trafieniem w ostatniej sekundzie zakończył Mateusz Mazur zdobywając swoją jedyną bramkę w meczu, ale na wagę zwycięstwa.

Wyniki 18 kolejki

• KAR-DO SPÓJNIA GDYNIA - Polski Cukier Pomezania Malbork 31:30 (16:16)
  • MKS Poznań - WYBRZEŻE GDAŃSK 22:33 (13:20)
  • Meble Wójcik Elbląg - SMS GDAŃSK 28:27 (15:17)
  • Nielba Wągrowiec - AZS UW Warszawa 37:20 (18:8)
  • AZS UKW Bydgoszcz - Grunwald Poznań 22:18 (9:11)
  • Real-Astromal Leszno - Vetrex Sokół Kościerzyna 27:27 (11:14)
  • Warmia Traveland Olsztyn - Wolsztyniak Wolsztyn 36:30 (18:16)