• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Przełożenie Euro 2020 ratunkiem dla ekstraklasy i finału Ligi Europy w Gdańsku

jag.
16 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Niewiele ponad rok temu piłkarski świat "zjechał" do Gdyni na losowanie mistrzostw świata 2019 do lat 20. Teraz UEFA musi zawrzeć kompromis z FIFA, jeśli przerwane przez koronawirusa rozgrywki klubowe mają zostać dokończone. Niewiele ponad rok temu piłkarski świat "zjechał" do Gdyni na losowanie mistrzostw świata 2019 do lat 20. Teraz UEFA musi zawrzeć kompromis z FIFA, jeśli przerwane przez koronawirusa rozgrywki klubowe mają zostać dokończone.

Przełożenie Euro 2020 to główny ratunek dla klubowej piłki nożnej w Europie. Tylko wówczas, gdy turniej o mistrzostwo Europy nie będzie rozgrywany od 12 czerwca do 12 lipca, zwolnią się terminy, które mogą pozwolić m.in. dokończyć rozgrywki polskiej ekstraklasy, czy też przeprowadzić finał Ligi Europy w Gdańsku. Wtedy można byłoby grać do końca czerwca. UEFA będzie o tym debatować we wtorek, 17 marca.Arka Gdynia ograniczyła wypłaty dla piłkarzy. Czeka na nowego właścicielaGdyby była możliwa tylko jedna z poniższych decyzji, co byś wybrał(a)?

Jakie terminy blokuje Euro 2020?Obecnie rozgrywki w większości ligi piłkarskich w Europie są zawieszone w związku z epidemią koronawirusa. Z tego samego powodu nie udało się rozegrać wszystkich meczów w ramach 1/8 finału Ligi Mistrzów i Ligi Europy.

Jedynym ratunkiem na dokończenie tych wszystkich rozgrywek jest przełożenie na inny termin Euro 2020. Mistrzostwa Europy, które od 12 czerwca do 12 lipca mają zostać rozegrane aż w 12 europejskich miastach, obligują bowiem terminy zakończenia rywalizacji ligowej i pucharowej.

Zgodnie z obecnie istniejącymi przepisami, najwyższe klasy rozgrywkowe w poszczególnych państwach nie mogą grać dłużej niż do połowy maja. Potem ma być czas na przygotowania reprezentacji narodowych. A i tak zgodnie z aktualnym terminarzem z opóźnieniem na tego typu zgrupowania dotrą ci piłkarze, których zespoły klubowe awansują do finałów Ligi Mistrzów bądź Ligi Europy.

Prześledźmy to na przykładzie Polski. W ekstraklasie ostatnim terminem jest 17 maja. W czwartek, 12 maja już w związku z rozpowszechnianiem się koronawirusa zarząd PZPN dopuścił opóźnienie zakończenia rozgrywek, ale maksymalnie o tydzień.

Znani sportowcy zarażeni koronawirusem, w tym piłkarz reprezentacji Polski25 maja w Opalenicy ma rozpocząć się ostatnie zgrupowanie polskich kadrowiczów przed Euro 2020. Na 2 czerwca w Warszawie i 9 czerwca w Poznaniu planowane są mecze towarzyskie - odpowiednio - z Rosją i Islandią.

Co więcej biało-czerwoni nie znają jeszcze wszystkich rywali grupowych na Euro 2020. Poza Hiszpanią (20 czerwiec, Bilbao) i Szwecją (24 czerwca, Dublin) mieli się zmierzyć 15 czerwca w Dublinie ze zwycięzcą grupy B (Bośnia i Hercegowina, Irlandia Północna, Słowacja lub Irlandia). Baraże są wyznaczone na 26 i 31 marca.

Finał Ligi Europy jest zaplanowany na 27 maja w Gdańsku, a trzy dni później w Stambule ma zostać rozegrany finał Ligi Mistrzów.

Co dalej z ekstraklasą?W ekstraklasie rozegrano 26 kolejek. Przypomnijmy, że po 30. ma nastąpić podział na grupę mistrzowską (8 najlepszych drużyn) i spadkową (8 najsłabszych). Zgodnie z obecnym terminarzem ta faza miała zakończyć się do 11 kwietnia.

Natomiast od 17 kwietnia do 17 maja w każdej z grup miano grać każdy z każdym bez rewanżów. Punkty zdobyte przez drużyny w obu fazach rozgrywek miały złożyć się na końcową tabelę. Trzy najsłabsze zespoły zostaną zdegradowane.

Lechia Gdańsk z nowym kręgosłupem. Jak zmieniła się hierarchia?Przypomnijmy, że właśnie na rozegranie 37 kolejek podpisany jest m.in. kontrakt telewizyjny, który stanowi największy udział w zyskach Ekstraklasa SA. Następnie to m.in. te pieniądze dzielone są pomiędzy kluby ekstraklasy. Za sezon 2018/19 było to aż 160 mln zł. Najlepsze kluby dostały z tej puli ponad 15, a najsłabsze ponad 6 mln zł.

Na wspomnianym posiedzeniu zarządu 12 marca PZPN zabezpieczył się na wypadek wcześniejszego zakończenia rozgrywek. Wcześniej w regulaminach w ogóle nie było takiego przepisu. Obecnie przepis głosi:

"Jako kolejność drużyn w końcowej tabeli rozgrywek sezonu 2019/2020 przyjmuje się kolejność drużyn w tabeli po ostatniej rozegranej kolejce rozgrywek. Za ostatnią rozegraną kolejkę rozgrywek przyjmuję się tę, w ramach której zostały rozegrane wszystkie zaplanowane mecze lub w sytuacji nierozegrania pojedynczych meczów zostały one zweryfikowane, zgodnie z postanowieniami regulaminów rozgrywek lub Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną."
Podtrzymaną zasady degradacji z ekstraklasy, które mają dotknąć trzy najsłabsze drużyny, a jedynie zmieniono regulacje dotyczące awansu do I ligi. Gdyby nie udało się dokończyć rozgrywek na tym poziomie, to w ekstraklasie znajdą się trzy najlepsze zespoły. Wcześniejszy regulamin mówił o bezpośrednim awansie dla dwóch najlepszych oraz dla dwustopniowych barażach do ekip z miejsc 3-6.

Zła to wiadomość dla Arki Gdynia, która obecnie znajduje się na przedostatnim miejscu w ekstraklasie.

Natomiast nie ma żadnych ustaleń, co dalej z Pucharem Polski. Rozgrywki zawieszono. Na razie udało się wyłonić dwóch z czterech półfinalistów. Są to: Lechia Gdańsk i Cracovia.

Czy i kiedy finał Ligi Europy w Gdańsku?W Lidze Mistrzów znamy czterech ćwierćfinalistów (RB Lipsk, Atalanta Bergamo, Atletico Madryt, PSG), a w czterech pozostałych parach 1/8 finału jesteśmy po pierwszych meczach. W Lidze Europy w 1/8 finału udało się rozegrać jedynie 6 z 8 pierwszych spotkań. A te rozgrywki nas interesują z racji tego, że 27 maja finał tych rozgrywek zaplanowany jest na Stadionie Energa Gdańsk. Tylko do 12 marca można było zapisać się na bilety na to wydarzenie. Wyceniono je w zależności od trybuny: 130, 90, 65 i 40 euro.

Zobacz, co robią sportowcy, gdy koronawirus nie pozwala im graćWszystkich zwycięzców 1/8 finału Ligi Europy mieliśmy poznać 19 marca. Ten termin na pewno nie zostanie dotrzymany. Kolejne mecze były planowane na: 9 i 16 kwietnia (ćwierćfinałowe) oraz 30 kwietnia i 7 maja (półfinałowe).

Bez przełożenia Euro 2020, nawet gdyby koronawirus wkrótce ustąpił, trudne, o ile wręcz niemożliwe, jest zmieszczenie się w tych ramach czasowych.

Dlatego wstępnie rozpatrywana jest koncepcja, aby ograniczyć liczbę meczów prowadzących do finału. Zbigniew Boniek przyznał, że UEFA konsultowała wariant rozegrania w Polsce nie tylko finału, a także obu półfinałów, które ograniczone zostałyby do jednego meczu.

Jeśli jednak nawet ta koncepcja by przeszła, to nie oznacza, że skorzysta Gdańsk. Na Stadionie Energa Gdańsk nadal wyznaczony byłby finał, zapewne w innym terminie niż obecnie obowiązujący, a półfinały gościłaby na przykład Warszawa.

Do kiedy można grać bez Euro 2020Reasumując - pozostawienie Euro 2020 bez zmian - sprawi, że dotychczas obowiązujących terminy na dokończenie rozgrywek, czyli dla ekstraklasy 24 maja, dla finału Ligi Europy - 27 maja nie będzie można przekroczyć przynajmniej przed wakacjami.

Natomiast przełożenie Euro 2020 odblokuje dla rozgrywek klubowy terminy aż do końca czerwca. 30 dzień tego miesiąca jest datą graniczną, gdyż kontrakty piłkarzy podpisywane są właśnie do tego dnia. Gdyby trzeba grać dużej, potrzebna byłaby nadzwyczajna regulacja w tym względzie.

Derby odwołane, ekstraklasa nie zagra do końca marca. Jak oceniasz tę decyzję? - ankietaTeoretycznie najprościej byłoby przesunąć Euro 2020 o roku, ale to tylko na pozór jest łatwe. Tak jak krajowe rozgrywki muszą poruszać się w ramach kalendarza UEFA, tak europejska federacja swoje terminy musi dopasować do tych światowej federacji. A FIFA od 17 czerwca do 4 lipca 2021 roku zamierza rozegrać klubowe mistrzostwa świata z udziałem aż 24 klubów. Co więcej miejscem tego turnieju mają być Chiny, a gospodarza wskazano zanim jeszcze z tego kraju ruszyła w świat epidemia koronawirusa.

Gdyby piłkarze mieli wybierać - Euro przełożone na 2021 czy klubowe mistrzostwa świata - spadłaby atrakcyjność obu turniejów, a przecież chodzi o to, aby największe gwiazdy zagrały i tu, i tu, bo tylko to czyni rozgrywki atrakcyjne dla kibiców, a organizatorom gwarantują maksymalnie duże dochody. Dlatego potrzebny jest kompromis między UEFA i FIFA, gdy Euro miało wejść z termin zarezerwowany na razie przez światową federację.

Ekstraklasa w każdej chwili może zakończyć sezon. Ile drużyn w takiej sytuacji powinno zostać zdegradowanych? - ankietaGdyby do niego nie doszło i FIFA pozostała przy swoim turnieju w 2021 roku, wówczas UEFA, decydując się na przełożenie Euro 2020, musiałaby wybrać inny termin, zapewne jesienny, ale to oznaczałoby komplikacje dla rozgrywek krajowych i europejskich pucharów także w przyszłym sezonie. A tam też obowiązują kontrakty telewizyjne i sponsorskie, z których przede wszystkim utrzymują się kluby.

Na wtorek, 17 marca UEFA zwołała videokonferencję z 55 federacjami krajowymi. Po niej należy oczekiwać wiążących decyzji.
jag.

Kluby sportowe

Opinie (63) 3 zablokowane

 • (4)

  Po co ratować taką żenadę? Dać upaść i stworzyć od nowa.

  • 39 17

  • (1)

   ale tam jest tak co parę lat :) moim zdaniem olać Ekstraklapę i robić EURO, w Polsce i tak majstrem zostanie żenująca Legia a jak nie to jakimś innym szczerbatym się trafi

   • 6 4

   • Boni pilnuje

    • 0 0

  • Przeciez to juz upadlo dawno temu...

   Sztucznie podtrzymywane przy zyciu.

   • 0 0

  • Rozwiązać i więcej nie tworzyć

   Na to patrzeć się nie da a ległe wszyscy pchają na majstra co roku. Szkoda prądu. I mówię to świadomie, jako wierny fan piłki nożnej.
   Nasza liga to profanacja futbolu !!!

   • 4 0

 • (1)

  O czym ta gadka w ogóle? Przecież to moze potrwać jeszcze co najmniej kilka miesięcy.

  • 52 6

  • O tym, zeby...

   Zamknac stadiony i wykluczyc kopanine z Polski. Nie nazywajmy tego pilka nozna. Ogladalem ostatnio mecz ekstra...klasy. Oczy krwawily i nabawilem sie glejaka mozgu. Te ciamajdy zarabiaja kosmiczne pieniadze, a jeden z drugim nie potrafi celnie kopnac pilki. Banda nkeudacznikow. Lubie pilke nozna ale w polskim wykonaniu...no nie. Wszystkie rozgrywki 'uciac' do momentu az naucza sie grac. Co roku test w postaci meczu ze zwyciezca LM, w skladzie w ktorym wygrali final. Przegrana? Won!

   • 1 3

 • (2)

  Dobrze. Piłkarze Lechii niech się teraz wyleniuchuja a później na pełnym gazie do końca sezonu po brąz lub srebro MP. Tytuł niestety raczej dla chronionej.

  • 18 22

  • (1)

   tak się wyleniuchują że będą grali na poziomie Gryfa Wejherowo

   • 8 3

   • juz grali

    • 3 1

 • Rozumiem że przykro patrzeć jak tyle kasy przejdzie bokiem (1)

  Ale organizacyjnie jest nierealne. Dziś nie wiadomo nawet kiedy większość lig europejskich mogłoby wznowić rozgrywki, więc szafowanie terminami w czerwcu i lipcu jest raczej zabawne.

  • 29 3

  • Musza gadac, zeby nie bylo, ze tylko czekaja...

   A tak czekaja i gadaja...

   • 0 0

 • Przenieść mistrzostwa Europy na zimę. (3)

  • 27 7

  • (1)

   dobry pomysł, można zagrać gdzieś na południu, np. w Turcji, gdzie i tak wszystkie ekipy przygotowują się do sezonu

   • 2 4

   • Na Antarktyde jazda!

    • 1 0

  • O to jest myśl !!! I rozegrać w Katarze :)))

   • 1 0

 • Najprościej odwołać mistrzostwa europy.

  W ich organizacje partycypują prawie wszystkie kraje, a nie jeden, którym musiał się zarżnąć przy budowie stadionów (jak my kiedyś z Ukrainą). Koszty rozejdą się równomiernie i to byłoby najbardziej sprawiedliwe.

  • 33 5

 • A mialo byc tak pieknie (2)

  • 12 3

  • Gdańsk to zawsze ma pecha... (1)

   • 1 1

   • Gdansk sam w sobie jest szczesliwym i pieknym miastem.

    Jestem dumny z tego, ze sie tutaj urodzilem, tutaj mieszkam i cokolwiek by sie nie dzialo, tutaj zostane.

    • 2 2

 • Ludzie skad ta panika ? (8)

  Spojrzcie na Anglie, wszystko dziala bez problemu. Musi sie wytworzyc tak zwana odpornosc stadna. Trzeba sie zarazic wirusem zeby wytworzyly sie przeciwciała i luzik.

  Sebastian z Londynu

  • 20 43

  • Powiedz to swoim rodzicom i dziadkom (2)

   A najlepiej im to wykaszl.

   • 23 4

   • (1)

    To że ciebie rodzice kultury nie nauczyli i kaszlesz rodzinie w twarz to problem twojego klanu z którego się wywodzisz.

    • 6 7

    • Fakt, nieladnie.

     Ja bym za to siewcom wirusa, tym wszystkim przyglupom m.in. w Anglii...plul prosto w twarz. Wy tam na tej wyspie juz plujecie na siebie. Na stadionach, to wrecz 'chary' leca na wasze geby. Banda brudasow.

     • 3 2

  • (1)

   proponuję, żebyś poszedł zarazić sie na ochotnika, wtedy szybciej wytworzysz przeciwciała. Idziesz?

   • 15 3

   • ja chodzę po ulicy:
    #wyjdzbozwariujesz

    • 0 0

  • madry anglik po szkodzie...

   anglia az sie prosi o gosci z italii... i smiertelnosc na poziomie 300-500 osob na dobe...

   • 2 0

  • o już niedługo zobaczysz skąd

   jeszcze chwilkę. Dobra rada - nie trać oddechu.....łehehehehehe

   • 2 0

  • Włosi też wytwarzają przeciwciała...

   • 1 0

 • (5)

  Hahaha i niemiecki Gdańsk nie zarobi na finale... Och jaka szkoda. Dokładajcie lepiej do tego trupa z targaj drutta. W Gdańsku tylko Polska Polonia!

  • 27 51

  • (4)

   Żal ci d..e ściska, że mamy najładniejszy stadion w Europie.

   • 19 11

   • (2)

    Ten nocnik? wyjedź poza Gdańsk to zobaczysz jakie są piękne stadiony.

    • 10 20

    • Ryży ciebie nie trzeba komentować, ciebie trzeba leczyć i nie na koronowirusa

     • 12 3

    • Na Ejsmonda najpiekniejszy

     • 2 0

   • kto ma?

    gdzie?

    • 3 5

 • (3)

  Śledzie i tak lecą z ligi nie pomoże żadne rozwiązanie...

  • 38 19

  • Leca, bo hajsu nie maja. Zostali wy-ni bez wazeliny. U nich to norma. (1)

   Tam juz nic nie ma. Nawet gorki nie ma. Jak mieli, to i tak stracili. Zebow tez prozno u nich szukac. Jedyne w czym byli dobrzy, to kupowanie meczow.

   • 5 4

   • potwierdzam

    ale teraz zagnieździli się na żabiance i tam rządzą

    • 3 1

  • Kibel dla Lechii

   • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Miedź Legnica
26 maja 2024, godz. 15:00
9% Miedź Legnica
15% REMIS
76% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Wojciech Tabis Tabis 34 69 64.7%
2 Piotr Matusiak 34 69 64.7%
3 Łukasz Gawlik 34 68 58.8%
4 Marek Sowiński 34 67 61.8%
5 Mariusz Kamiński 34 67 61.8%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 33 21 5 7 59:30 68
2 Arka Gdynia 33 18 8 7 52:33 62
3 GKS Katowice 33 17 8 8 67:35 59
4 Motor Lublin 33 15 8 10 47:41 53
5 Górnik Łęczna 33 13 13 7 34:29 52
6 Wisła Płock 33 14 9 10 45:44 51
7 GKS Tychy 33 16 3 14 43:46 51
8 Odra Opole 33 14 8 11 40:32 50
9 Wisła Kraków 33 13 11 9 62:47 50
10 Miedź Legnica 33 12 12 9 48:35 48
11 Stal Rzeszów 33 14 6 13 52:58 48
12 Znicz Pruszków 33 12 6 15 34:42 42
13 Chrobry Głogów 33 10 9 14 33:49 39
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 33 9 11 13 53:52 38
15 Polonia Warszawa 33 7 11 15 39:49 32
16 Resovia 33 8 7 18 37:59 31
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 33 4 11 18 25:57 23
18 Zagłębie Sosnowiec 33 2 10 21 21:53 16
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 33 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK - ARKA GDYNIA 2:1 (1:1)
 • Znicz Pruszków - Wisła Płock 2:1 (1:0)
 • Resovia - Motor Lublin 1:3 (1:2)
 • Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica 1:2 (0:0)
 • GKS Katowice - Wisła Kraków 5:2 (2:1)
 • Górnik Łęczna - Stal Rzeszów 1:3 (0:1)
 • Polonia Warszawa - Odra Opole 1:1 (0:1)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - GKS Tychy 6:1 (3:1)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Chrobry Głogów 0:1 (0:0)

Ostatnie wyniki Lechii

11 maja 2024, godz. 17:30
HIT
33% Wisła Kraków
34% REMIS
33% LECHIA Gdańsk

Najbliższy mecz Arki

GKS Katowice
44% ARKA Gdynia
19% REMIS
37% GKS Katowice

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Mirosław Radka 35 67 62.9%
2 Sławek Surkont 36 62 58.3%
3 Mariusz Kamiński 36 61 55.6%
4 Radosław Dymkowski 36 59 58.3%
5 Michał G. 36 59 55.6%

Ostatnie wyniki Arki

Zagłębie Sosnowiec
92% ARKA Gdynia
4% REMIS
4% Zagłębie Sosnowiec

Relacje LIVE

Najczęściej czytane