Puchar Świata florecistek

18 maja 2004 (artykuł sprzed 20 lat)
Polskie florecistki potwierdziły swoją hegemonię w Pucharze Świata w zawodach drużynowych. W Lipsku, gdzie rywalizacja ta dobiegła końca, podopieczne Tadeusza Paginskiego wygrały po raz czwarty na pięć startów. Ogółem ich bilans zamknął się 13 zwycięstwami w 14 meczach! Główne trofeum odbiorą 11 czerwca podczas mistrzostw świata w Nowy Jorku. W analogicznym turnieju w Espinho polscy floreciści spisali się przeciętnie.

W "Preis der Sparkasse Leipzig" biało-czerwone nie musiały się już wysilać. Triumf w klasyfikacji generalnej zapewniły sobie przed dwoma tygodniami. Jednak skoro w Marsylii było tylko trzecie miejsce, Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Anna Rybicka (wszystkie Sietom AZS AWfiS Gdańsk) i Małgorzata Wojtkowiak (Warta Poznań) postanowiły od razu wziąć rewanż. W Niemczech, podobnie jak wcześniej w Akabie, Como i Seulu, nie miały sobie równych. Drogę na najwyższy stopień podium znaczyły zwycięstwa nad Białorusią 44:29, Rumunią 43:42 i w finale z Włochami 45:33.

6. Niemcy 130.

W Lipsku odbył się również turniej indywidualny zaliczany do klasyfikacji Pucharu Świata. Najwyżej - do ćwierćfinału i piątego miejsca - przebiła się Gruchała, która przegrała z późniejszą triumfatorką, Adeline Wuilleme (Francja) 12:14. W 1/8 finału zostały wyeliminowane Mroczkiewicz (13 miejsce) i Katarzyna Kryczało (15), a w 1/32 finału turniej zakończył się m.in. dla pozostałych gdańszczanek: Rybickiej (36), Joanny Bórkowskiej (46), Magdaleny Knop (49) i Karoliny Chlewińskiej (58).

Klasyfikacja indywidualna Pucharu Świata:
1. Valentina Vezzali (Włochy) 254,
2. GRUCHAŁA 227,
3. Giovanna Trilini (Włochy) 220.

W Espinho o Puchar Świata walczyli floreciści. W turnieju drużynowym Wojciech Szuchnicki, Paweł Kawiecki (obaj Sietom), Tomasz Ciepły i Andrzej Witkowski (obaj Warta Poznań) zajęli 6 miejsce. Polacy rozpoczęli turniej od wygranej z Egiptem 45:40, w ćwierćfinale przegrali z Chinami 26:45, a w pojedynkach o miejsca 5-8 pokonali gospodarzy 45:21 i ulegli Rosji 24:45. Zwyciężyli Włosi po finałowym sukcesie nad Niemcami 45:38.

Klasyfikacja drużynowa Pucharu Świata:
1. Niemcy 256,
2. Włochy 196,
3. Chiny 184,
7. Polska 113.

Indywidualnie najlepiej z biało-czerwonych spisał się Witkowski, który był 12. Gdańszczanie zajęli odległe miejsca: 43. Kawiecki, 61. Radosław Glonek, 76. Krzysztof Pietrusiak, 83. Wojciech Szuchnicki.

Opinie (1)

• Dziwna sprawa !!!

Jestem bardzo ciekaw dlaczego w turnieju druzynowym nie wystapil nasz najlepszy florecista Slawomir Mocek. Czytalem wywiad ze Stanislawem Szymanskim w Gazecie Wyborczej i obiecaj na jej lamach, ze po turnieju w Gandawie odpowie jakie to "sprawy pozasportowe" nie pozwolily naszej druzynie pojechac na Igrzyska. Jak dotad odpowiedzi nie ma.