Puchar Świata w short tracku w "Olivii". Dwa medale Polaków, decydowali sędziowie

Mikołaj Pachniewski
18 lutego 2024, godz. 06:00
Opinie (8)
aktualizacja: godz. 18:11 (18 lutego 2024)
Michał Niewiński zdobył brązowy medal na dystansie 500 m. To jego pierwszy "krążek" w zawodach Pucharu Świata w karierze. Michał Niewiński zdobył brązowy medal na dystansie 500 m. To jego pierwszy "krążek" w zawodach Pucharu Świata w karierze.

Łukasz Kuczyński i Michał Niewiński zdobyli brązowy medal w rywalizacji na dystansie 500 metrów podczas finału Pucharu Świata w short tracku, który odbył się w Gdańsku. W przypadku Niewińskiego, o "krążku" zdecydowali sędziowie i ukaranie rywala, który do mety dojechał przed nim. Medali nie wywalczyli za to przedstawiciele Stoczniowca Gdańsk. W całych zawodach wzięło udział ponad 190 zawodników z 31 krajów.

Aktualizacja, godz. 18:11

Michał Niewiński z brązem na 500 m. Zawodnicy Stoczniowca bez medali

Zakończyły się zawody Pucharu Świata w short tracku w Gdańsku. W niedzielę po raz drugi odbyła się rywalizacja na najkrótszym dystansie 500 m, a także na 1000 m oraz finały sztafet mężczyzn i kobiet.

Polacy w niedzielę zdobyli tylko jeden medal. Ponownie był to ten koloru brązowego. Wywalczył go Michał Niewiński na dystansie 500 m. Związana z tym była jednak wielka dramaturgia.

Polak w doskonałym stylu wygrał ćwierćfinał, a w półfinale dojechał trzeci, ale jego czas pozwolił na awans do finału A. W nim długo jechał trzeci, ale ostrym atakiem wyprzedził go Kanadyjczyk Felix Roussel, co skutkowało tym, że metę minął jako czwarty. Sędziowie dopatrzyli się jednak faulu rywala i po biegu przyznali Polakowi 3. miejsce.

Dla Polaka, który jest aktualnym mistrzem świata juniorów na tym dystansie to ogromny sukces, gdyż jest to jego pierwszy medal Pucharu Świata w karierze. Rywalizację wygrał Kanadyjczyk Steven Dubois, a srebro wywalczył Kazach Dienis Nikisza.

Pozostali biało-czerwoni, w tym reprezentanci Stoczniowca Gdańsk nie mieli tyle szczęścia. Diane Sellier skalsyfikowany został na 9. miejscu, a Kamila Stormowska zajęła 10. pozycję na dystansie 1000 m.

Sztafeta kobiet, w której jechała m.in. Stormowska zajęła 3. miejsce w finale B, a męska gdzie startował Sellier odpadła w półfinale. Przypomnijmy, że w sobotę brąz na dystansie 500 m wywalczył Łukasz Kuczyński, co oznacza, że zawody w Gdańsku Polacy zakończyli z dorobkiem dwóch brązowych medali.

Przed Polakami jeszcze mistrzostwa świata, które w marcu odbędą się w Rotterdamie.

Łukasz Kuczyński wywalczył brązowy medal na dystansie 500 m podczas finału Pucharu Świata w Gdańsku. Łukasz Kuczyński wywalczył brązowy medal na dystansie 500 m podczas finału Pucharu Świata w Gdańsku.

Pierwszy medal dla Polski. Przeczytaj podsumowanie sobotnich zmagań

Jeden brązowy medal - to dorobek reprezentacji Polski po pierwszym dniu finałów Pucharu Świata, który odbywa się w gdańskiej hali Olivia. Wywalczył go Łukasz Kuczyński na dystansie 500 m. Polak wprawdzie startował z trudnego, zewnętrznego pola, ale po znakomitym finiszu, wyprzedził Kim Tae Sunga.

Dla Kuczyńskiego, który jest zawodnikiem Juvenii Białystok to wielki sukces i powtórka sprzed tygodnia, gdzie w Dreźnie także stanął na najniższym stopniu podium w rywalizacji na 500 m. Triumfował Koreańczyk Seo Yi Ra przed Kanadyjczykiem Stevenem Duboisem.

- Jestem w dobrym momencie w swojej karierze. Czuję się, że rozwijam się jako zawodnik, już inaczej podchodzę do biegów. Dochodząc do ćwierćfinałów i półfinałów, wiem już, jak się w nich zachowywać, co robić. Wiedziałem, że są sprinterzy z mocnym startem i lepiej nie pchać się, tylko przeczekać jedno i dwa kółka. Warto było czekać na swój moment i włożyć nogę na samym finiszu, by być trzecim - podsumował swój występ Kuczyński.
Puchar Świata w short tracku pierwszy raz w Puchar Świata w short tracku pierwszy raz w "Olivii". Udane kwalifikacje Polaków

Nieco mniej szczęścia mieli pozostali biało-czerwoni. Na tym samym dystansie 9. miejsce zajął Michał Niewiński, a wśród pań tę samą pozycję wywalczyła zawodniczka Stoczniowca Gdańsk, Kamila Stormowska. Oboje mogą czuć spory niedosyt, bo Niewiński wygrał finał B, ale został ukarany przez sędziów, a Stormowska upadła przy próbie wyprzedzenia Chiary Betti, a sędziowie nie dopatrzyli się tam kontaktu. Z kolei już w ćwierćfinale odpadł inny przedstawiciel gdańskiego klubu Diane Sellier.

W sobotę doskonale prezentował się także Felix Pigeon. Reprezentant Polski przebojem wdarł się do finału na dystansie 1500 m, a tam zajął 6. miejsce. Z kolei sztafeta mieszana w składzie: Sellier, Stormowska, Niewiński, Gabriela Topolska zajęła dopiero 8. miejsce. Najlepsi tu okazali się Holendrzy.

Tak zapowiadaliśmy niedzielne konkurencje

To jednak jeszcze nie koniec emocji. W niedzielę od godz. 9 odbywać się będą repasaże. Finały rozpoczną się od godz. 14. Dojdzie do rywalizacji na dystansie 500 i 1000 metrów, a także rozegrane zostaną finały sztafet męskiej i kobiecej.

Polacy szanse będą mieć przede wszystkim na dystansie 500 m. Tu wystartują: Kuczyński, Niewiński, Sellier oraz Topolska.

Kamila Stormowska zdobyła dwa medale w Pucharze Świata. Życiowy sukces łyżwiarki Kamila Stormowska zdobyła dwa medale w Pucharze Świata. Życiowy sukces łyżwiarki

Z kolei na dłuższym dystansie Polskę reprezentować będzie Stormowska, która ma już pewny udział w ćwierćfinale, a w repasażach swojej szansy szukać będą: Neithan Thomas (Stoczniowiec Gdańsk) i Paweł Adamski (Juvenia Białystok).

W finale B zobaczyć będzie można także sztafetę kobiecą. Dzień zwieńczy wręczenie Kryształowych Globów, czyli pucharów dla zwycięzców klasyfikacji na poszczególnych dystansach w całym sezonie. Tu Polacy nie mają szans na sukces, ale miejsc w pierwszej "10" na 500 m bronić będą Stormowska i Kuczyński.

Promocje na bilety i atrakcje dla kibiców

Bilety nabywać można drogą internetową w serwisie kupbilet.pl. Kibice mogą korzystać z szeregu promocji: m.in. zniżki od 5 do 20 proc. przy zakupie dwóch lub więcej biletów. Cena pojedynczej wejściówki ulgowej to 20 zł, a normalnej 40 zł. Będzie także możliwość zakupu stacjonarnie, w dniu zawodów.

Ponadto dla kibiców organizatorzy przygotowali rozmaite atrakcje. Dla tych, którzy nie będą mogli dotrzeć do hali Olivia, transmisję przeprowadzi Polsat Sport Extra.

Opinie (8) 2 zablokowane

Wszystkie opinie

• Opinia wyróżniona

super zawody, polecam

• 9 8

10 razy ciekawsze od tej skostniałej i skorumpowanej piłki nożnej, kultura na trybunach nieporównywalnie większa

• 9 4

Gratulacje

Fajna impreza.

• 5 8

(1)

Ciekawe zawody , duzo emocji Michał Niwinski wspaniały młody zawodnik z duza kulturą , wielkie gratulacje za 3 miejsce . Tylko zachowanie Vipów na ich wydzielonej trybunie karygodne i niesportowe ( pod przewodnictwem naczelnego V-pa picie alkoholu w sekretnym pokoju pod trybunami )skandal