Puchar Świata we florecie

19 maja 2003 (artykuł sprzed 21 lat)
Panie w Lipsku, a panowie w Espinho wyznaczyli sobie kolejne spotkanie w ramach rywalizacji o Puchar Świata we florecie. W Niemczech i Portugalii zaplanowano zarówno boje indywidualne, jak i drużynowe. Historyczny sukces odniosły Polki, które po raz pierwszy zwyciężyły w tej rangi zawodach zespołowo.

W uniwersyteckiej hali w Lipsku stawiło się 12 drużyn. Tadeusz Pagiński postawił na najsilniejszy skład: Sylwię Gruchałę, Magdalenę Mroczkiewicz, Annę Rybicką (wszystkie Sietom AZS AWF Gdańsk) oraz Małgorzatę Wojtkowiak (Warta Poznań). Polki zostały zwolnione z walk 1 1/8 finału. W ćwierćfinale zrewanżowały się za ostatnią porażkę Amerykankom bijąc je 45:34. W tej fazie rywalizacji niespodziewanie odpadły Rosjanki. Mistrzynie świata i liderki pucharu przegrały z Chinkami 38:39.

Biało-czerwone w półfinale zdeklasowały Rumunki, a w finale równie pewnie zwyciężyły Węgierki 45:33. Trzecie miejsce wywalczyła Rumunia po sukcesie 45:37 nad Chinami.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata:
1.Rosja 336 punktów,
2. POLSKA 280,
3. Węgry i Włochy po 250.

Floreciści mają odwrotny harmonogram i rozpoczęli od zmagań indywidualnych. W stawce 181 zawodników Polacy nie mieli powodów do radości. Najlepszy z nich, Sławomir
Mocek
(Polonia Leszno), był 25. Odległe pozycje zajęli gdańszczanie: 59. Krzysztof Walka, 76. Wojciech Szuchnicki, 85. Krzysztof Pietrusiak, 110. Paweł Kawiecki.

Niespodziewanym zwycięzcą Grand Prix Espinho był Erwann Le Pecheux. 21-letni Francuz pokonał w finale Simone Vanni (Włochy) 15:14. Trzecie miejsce podzielili Salvatore Sanzo (obaj Włochy) i Haibin Wang (Chiny).