• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Regaty wioślarskie

  • sobota - niedziela, 27 - 28 maja 2006
  • Lokalizacja
    Gdańsk , Motława
  • Bilety
maj 10-12

piątek - niedziela

Trójmiasto
Wstęp wolny
cze 15-16

sobota - niedziela

Sopot
Wstęp wolny
Regaty wioślarskie „Memoriał im. Stanisława Przybyłowskiego”

W dniach 27-28 maja 2006r. odbędą się regaty wioślarskie „Memoriał im. Stanisława Przybyłowskiego” o Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej. Zawody odbędą się w dwóch etapach – Pierwszy dzień zawodów to eliminacje na dystansie 1000m na torze regatowym na Martwej Wiśle z metą przy klubie GKW Dakkar Gdańsk. Drugiego dnia odbędą się półfinały i finały na Motławie w okolicy Żurawia na dystansie około 400 m. Organizatorami Regat są Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Gdańskiej, Klub Uczelniany Politechniki Gdańskiej, KS AZS AWFiS Gdańsk, AWFiS Gdańsk oraz Okręgowy Związek Towarzystw Wioślarskich. Impreza będzie połączona z regatami okręgowymi.

„Wioślarstwo łączy i brata niebywale. Po latach, gdy spotykają się stare „wygi” wodne, wspomnieniom nie ma końca. Opowiadania te udowadniają, że wioślarstwo jest najbliżej ideału sportu. I dlatego właśnie uprawiamy wioślarstwo!” powiedział: Włodzimierz Długoszewski

Regaty wioślarskie o Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej są organizowane po raz pierwszy, z zamysłem kontynuowania ich cyklicznie każdego roku. Ich celem jest propagowanie idei współzawodnictwa sportowego pomiędzy uczelniami, popularyzacja wioślarstwa jako dyscypliny sportu związanej ze środowiskami akademickimi oraz uświetnienie pamięci wieloletniego pracownika SWFiS Politechniki Gdańskiej oraz KZS AZS AWF Gdańsk, wychowawcy młodzieży, świetnego szkoleniowca Stanisława Przybyłowiskiego.

Regaty odbędą się pod patronatem J.M. Rektora Politechniki Gdańskiej i JM Rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

Program regat:

I dzień

- 11.00 – przedbiegi 8+MA
- 11.30 – przedbiegi 1xMA
- 13.00 – repesaże 8+MA
- 13.30 – repesaże 1xMA

II dzień

- 12.00 – półfinały 1xMA
- 12.30 – półfinały 8+MA
- 12.45 – finały 1xMA
- 13.00 – finały 8+MA bieg memoriałowy o Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej

8+MA – zespoły ośmioosobowe + sternik , 1xMA - zawody indywidualne

***

Stanisław Przybyłowski to legenda gdańskiego wioślarstwa. Urodził się 03.02.1932 roku w Łątczynie pod Ostrołęką. Po odbyciu służby wojskowej rozpoczął studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Trenował wioślarstwo pod okiem trenera Zbigniewa Schwarcera. W 1959 roku został wicemistrzem Polski w dwójce ze sternikiem, a rok później Mistrzem Polski w tej samej konkurencji.

Historia trenera Przybyłowskiego w Gdańsku rozpoczyna się w roku 1959. Ciekawostkę stanowi fakt, że Stanisław Przybyłowski przyjechał tutaj jedynie z tajemniczym pudełkiem po butach, w którym znajdowały się cztery rzeczy, a były to: mydło, ręcznik, szczoteczka oraz pasta do zębów. Od tego się zaczęło. Stanisław Przybyłowski zamieszkał w Gdańsku i rozpoczął pracę zawodową w Szkole Podstawowej nr 7 w Sopocie jako nauczyciel wychowania fizycznego. Równolegle pracował w Akademickim Związku Sportowym w charakterze trenera sekcji wioślarskiej. W 1968 roku został nauczycielem akademickim w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Gdańskiej. W latach 1992-93 prowadził specjalizację trenerską na Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku.

Był trenerem, który z nawet z mało usportowionych młodych ludzi potrafił zrobić wioślarzy. Człowiek o wielkiej charyzmie, uparty i stanowczy. Był doświadczonym pedagogiem, wyjątkowo prawym człowiekiem. W ramach pracy społecznej prowadził kursy doszkoleniowe trenerów. Jego zasługą jest wzrost poziomu wioślarstwa w Gdańsku. W 2003 roku po raz ostatni zszedł na wodę ze swoimi zawodnikami. Zmarł podczas treningu. Przyczyną śmierci trenera był zawał serca.

Stanisław Przybyłowski przez wiele lat był pracownikiem SWFiS Politechniki Gdańskiej, KS AZS AWF Gdańsk, wychowawcą młodzieży, świetnym szkoleniowcem. Był trenerem I klasy i pracownikiem o wysokich kwalifikacjach zawodowych.

Jego wychowankami są między innymi Witold Sroga (trener kadry narodowej), Piotr Buliński (trener kadry narodowej), Bogdan Gryczuk (dyrektor sportowy PZTW), Jerzy Kosiński (trener kadry narodowej), Kazimierz Lewandowski i Paweł Borkowski (olimpijczycy). Zawodnicy trenera Przybyłowskiego startowali w imprezach sportowych światowej rangi. Są wśród nich Igrzyska Olimpijskie w Monachium oraz w Moskwie. Zdobyli również wiele medali mistrzostw Polski. Sekcja wioślarska osiągnęła szereg sukcesów, które były efektem pracy m.in. trenera Przybyłowskiego. Stanisław Przybyłowski za swoje zasługi otrzymał w 1964 roku Srebrną Odznakę AZS, 12 lat później Złotą Odznakę AZS, natomiast w 1971 roku Brązowy Krzyż Zasługi, a w 1997 Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Opinie

08.05 g.17.15
Grom Nowy Staw
09.05 g.18.00
POLSKA
Słowacja
10.05 g.17.30
MKS Dąbrowa Górnicza
11.05 g.13.00
Edach Budowalni Lublin
11.05 g.16.00
KP Starogard Gdański
05.05 g.18.00
MKS Dąbrowa Górnicza
05.05 g.15.30
Orlen Orkan Sochaczew
05.05 g.14.00
21:27 zakończony po 8. okrążeniach
Abramczyk Polonia Bydgoszcz
04.05 g.18.30
Industria Kielce
04.05 g.17.30
GKS Tychy