Rogowska i Chudzik z mistrzowskimi tytułami

21 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Cztery medale, wywalczone w dwóch konkurencjach i to wyłącznie przez zawodniczki to dorobek trójmiejskiej lekkoatletyki w 55. halowych mistrzostw Polski seniorów. W Spale złote medale zdobyły Anna Rogowska (SKLA Sopot) i Kamila Chudzik (AZS AWFiS Gdańsk). tyczkarka znalazła się w składzie 18-osobowej reprezentacji Polski, która od 4 do 6 marca rywalizować będzie w mistrzostwach Europy

.

Rogowska nie podtrzymała tendencji z trzech pierwszych startów w tym sezonie, z których każdy kolejny był lepszy. Po 4.76 w Bydgoszczy na mistrzostwach Polski sopocianka poprzestała na wysokości 4.61. Inna sprawa, że rywalki nie zmusiły Rogowskiej do większego wysiłku. Pierwsza wysokość, którą Ania skoczyła w Spale była za wysoka dla pozostałych konkurentek.

Zawodniczka SKLA 4.40 i 4.61 zaliczyła w pierwszych próbach. Następnie zaatakowała własny, halowy rekord Polski, który ustanowiła przed rokiem (4.81), ale trzykrotnie strąciła poprzeczkę zawieszono na 4.82.

Może podopiecznej i małżonce Jacka Torlińskiego uda się dokonać korekty w tabelach rekordów w pierwszy weekend marca. Od 4 do 6 dnia tego miesiąca w Paryżu odbędą się halowe mistrzostwa Europy. W 18-osobowej reprezentacji Polski Rogowska będzie jedyną zawodniczką trójmiejskiego klubu.

W Spale obok Rogowskiej na podium, ze srebrnym medalem stanęła Karmen Bunikowska. 23-letnia tyczkarka AZS AWFiS Gdańsk wynikiem 4.20 wyrównała swój najlepszy wynik halowego sezonu.

Drugą konkurencją, która na mistrzostwach z perspektywy Trójmiasta budziła największe zainteresowanie, był pięciobój kobiet. I tutaj mieliśmy podwójne zwycięstwo naszych lekkoatletek. Mistrzynią Polski została Kamila Chudzik, a wicemistrzynią Zuzanna Leszczyńska (obie AZS AWFiS Gdańsk).

Chudzik wygrała bezapelacyjnie. 25-latka była najlepsza w trzech konkurencjach (60m pł, kula, w dal), uzyskując ostatecznie 4325 punktów. Wynik jest słabszy niż rekord życiowy gdańszczanki sprzed trzech lat (4537), ale pamiętajmy, że brązowa medalistka mistrzostw świata na otwartym sezonie (2009) poprzedni rok miała nieudany z powodu kontuzji łokcia.

Srebro zdobyła 21-letnia Leszczyńska, która najwięcej punktów zgromadziła na płotkach (drugi wynik), a w ogólnej punktacji zgromadziła wynik 3898.

Jednak na mistrzostwach w Paryżu w wieloboju nie zobaczymy żadnej z gdańszczanki, gdyż lista startowa została ograniczona do 15 zawodniczek. Prawo startu ma tylko 10 najlepszych zawodniczek z poprzedniego roku oraz 5 z tego sezonu. Na tej podstawie z Polski do udziału w zawodach zaproszona została Karolina Tymińska. Była lekkoatletkę gdańskiego klubu reprezentuje obecnie barwy ZLKL Zielona Góra.

Reprezentacja Polski na halowe mistrzostwa Europy:

KOBIETY
1500/3000 m - Sylwia Ejdys (Śląsk Wrocław)
3000 m - Lidia Chojecka (Warszawianka), Renata Pliś (Maraton Świnoujście)
tyczka - Anna Rogowska (SKLA Sopot)
w dal/trójskok - Małgorzata Trybańska (AZS AWF Kraków)
pięciobój - Karolina Tymińska (ZLKL Zielona Góra)

MĘŻCZYŹNI
800 m - Adam Kszczot (RKS Łódź), Marcin Lewandowski (Zawisza Bydgoszcz)
1500 m - Bartosz Nowicki, Mateusz Demczyszak (obaj Śląsk), Adam Czerwiński (Wawel Kraków)
3000 m - Łukasz Parszczyński (Podlasie Białystok)
4x400 m - Mateusz Fórmański (ZLKL Zielona Góra), Łukasz Krawczuk (Śląsk), Jakub Krzewina (AZS AWF Kraków), Marcin Marciniszyn (Śląsk), Marcin Sobiech (AZS AWF Warszawa)