Siedem medali wioślarzy AZS AWF

25 czerwca 2002 (artykuł sprzed 21 lat)
Siedem medali, w tym cztery złote, zdobyli wioślarze AZS AWF Gdańsk na mistrzostwach Polski seniorów w Poznaniu. Pięciu z nich kandyduje do startu w tegorocznych mistrzostwach świata. Wśród kobiet srebro na jedynce wagi lekkiej uzyskała Monika Myszk (Gedania).

Gospodarzom zależało na jak najlepszym przeprowadzeniu regat. Wchodziły one w skład obchodów 90-lecia Poznańskiego Towarzystwa Wioślarzy Tryton i 95-lecia Posnanii oraz były generalnym sprawdzianem przed powierzeniem stolicy Wielkopolski organizacji w 2004 roku Pucharu Narodów do lat 23 w... kajakarstwie.

Na starcie stanęło 220 uczestników z 32 klubów, którym poza rywalami przyszło się zmagać z silnym wiatrem.

W punktacji mężczyzn AZS AWF z dorobkiem 243 punktów zajął drugie miejsce, a w punktacji ogólnej uplasował się na trzeciej pozycji, za Bydgostią i AZS UMK Toruń. W rywalizacji kobiet honoru Gdańska broniła tylko Gedania, plasując się na ósmym i szesnastym miejscu (ogólnie).

- Utrzymaliśmy pozycję w krajowej hierarchii. Liczba medali jest też zgodna z założeniami. Do pełni szczęścia potrzebna byłaby jedynie zamiana brązowych medali na złote na ósemce i dwójce bez sternika. Teraz naszym celem jest wprowadzenie pięciu zawodników: Smolińskiego, Rozalskiego, Jarosińskiego, Mrozowicza i Urbańskiego, a także mnie, do ekipy na mistrzostwa świata
- mówi Witold Sroga, akademicki szkoleniowiec.

Aż trzy złote medale dla barw AZS AWF zdobyli zawodnicy w wadze lekkiej. Cezary Mrozowicz i Robert Urbański triumfowali na dwójce bez sternika, a zatem w konkurencji, w której na igrzyskach olimpijskich w Sydney mieliśmy złoty medal. Michał Rychlicki, Aleksander Dagiel, Szymon Wiśniewski i Maciej Madej byli najlepsi w czwórce podwójnej, a Dagiel, Wiśniewski, Mrozowicz i Urbański nie mieli sobie równych w czwórce bez sternika.

Czwarty tytuł - w czwórce bez sternika - padł łupem Arkadiusza Więcławskiego, Artura Rozalskiego, Pawła Jarosińskiego i Rafała Smolińskiego.

W dwójce ze sternikiem Jarosław Godek, Dariusz Nowak i st. Marek Gembka ulegli jedynie osadzie AZS UMK Toruń.

Na najniższym stopniu podium stanęli Jarosiński i Smoliński po wyścigu dwójek bez sternika oraz akademicka ósemka (Tomasz Bykowski, Przemysław Wierzbicki, Rozalski, Nowak, Godek, Smoliński, Jarosiński, Więcławski, st. Gembka).

W najbardziej nas interesującym wyścigu kobiet - jedynkach wagi lekkiej - Monika Myszk uległa jedynie Ilonie Mokronowskiej (Posnania).